FV*. 40. GOESSCIIE COURAOT. Donderdag 20 mOm Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De 'Prijs per Kwartaal 1 is f ,/,75; Franco per Post f J,90. J pop f Gewone J'dverl'entiën worden a W ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten \van J 6 regels it f d ,20, behalve het Zegelregt, D Uithoofde van het Pinksterfeestzal de gewone 3Iaandagsehe Courant, in plaats van des avonds, des morgens worden uitgegeven NI EU WST IJ DING E ft RUSLAND. Petersburg den 5 Mei. Den 3 dezer is het ijs van de Newa in beweging geraakt, cn gisteren is de scheepvaart op die rivierdie den 30 November was gesloten weder geopend. De stroom is zeer laat ont dooid; slechts 8 malen in 129 jaren heeft de ijsgang later plaats gehad. DU1TSCHL AND Berlijn, den 9 Mei. Volgens de laatste berigten, betreffende den brand in de stad Murowanna Goslin, is deze plaats, tot op de kerk, het raadhuis en 10 buizen na, geheel eene prooi der vlammen geworden. Nog nooit waren de branden in het grooi-hertogdom Posen zoo menigvuldig reeds telt men er in dit jaar niet minder dan driehonderd er. veertig. Munster, den 9 Mei. Sedert eer.ige weken wor den hier nasporingen gedaan nopens de onverklaarbare verdwijning van belangrijke acten van onderzoek. Dit is reeds het tweede geval sedert eenige jaren. Bij liet eerste werden de processtukken gemist tegen woeker tn bedrog van eenen rijken koopman; thans geldt het de stukken wegens bedrog van eenen rijken ijzerhande laar. Reeds bad de regtbank haar vonnis bepaald, toen deze stukken ge nist werden, zoodat het wegens gebrek aan de vormen niet uitgesproken kan worden. Frankfort, den 11 Mei. Volgens berigten uit Alexandrië, van den aSsten April, zou de oogst van dit jaar uitmuntend zijn. Men berekent, dat Esypte, to: aan de maand Jitlij aanstaande, meer dan 2,500,000 avdebs, of 4.5300.000 hectoliters ter uitvoer leveren kan. Frankfort, den 12 Mei. Volgens statistieke op> gaven, welke onlangs zijn publiek gemaakt, zijn in de laatste elf jaren, van 1836 tot 1846, ca. 418.25a Duitsche landverhuizers naar een vreemd werelddeel vertrokken, waarvan het grootste gedeelte naar de Ver- eenigde Staten van Amerika. Het oostenrijksche regeringsblad berekent, dat de russisclie havens aan de Zwarte en Azowsclie zee, van 1 April jl. tot uit. Julij aaust.in staat zijn 3.630,000 tschetwert of 4,297,990 wurtembergsche scnepels graan te leveren. l>n 8 dezer is te Weenen de uirvoer van granen voor een tijdsverloop van 5 maanden verboden. Dit besluit beeft eene zeer aanzienlijke daling der prijzen veroorzaakt. Frankfort, den 13 Mei. Aan de gezamentlijke inwoners onzer stad zijn heden broodkaarjes rondge deeldtegen welke zij van de bakkers het zes ponds {pood tegen den prijs van 32 kr. bekomen. De brood prijs is echter heden, voor vreemde koopers, naar de tegenwoordig gemiddelde graanprijzenvan 32 op 43 kr. voor een brood van 6 ponden veihoogd. De hoog ste prijs, in her nood-jaar 1817, was hier 42 kr. voor een brood van 6 ponden. ENGELAND. Londen, den 15 Mei. (Het onderstaande is een berigt door de redactie der N. Rott. Cour. medege deeld, overgenomen uitde Morning Chroniclewaarin het vervoer van landverhuizers uit Engeland, Ierland en Duiischland op eene zoodanige wijze wordt beschre ven, dat alle verdere aanmerkingen overbodig zijn. Het verblijdt de redactiehet tegendeel van Nederlandsche schepen te vernemen daar de IJssel, de Proteus en de Johan Jacobhunne passagiers in denvolmaaksten welstand te Amerika hebben ontscheept.) Met smart ontwaren wij dat ellendeziekte en dood aan boord der schepen heerschen welke landverhuizers uit Engeland, Ierland en Duirschland naar Amerika voe ren. In eenige dier vaartuigen zijn mannen, vrouwen en kinderen letterlijk in morsige holen bijeengehoopt alwaar de scheepskoorrs (de ergste soort van typhus) woedt, en de sterfte dientengevolge aanmerk ei/]k is. Te New-York verkeert men steeds in ongerustheid, wegens de onmenschelijke gewéanre om schepen bo venmatig niet landverhuizers te beladenen deze ter naauwernood gekleede, half stervende, vuile en zie kelijke menschelijke wezens aan wa! te zenden in eenen toestand welke hen geschikt maakt 0111 verderf en dood te verspreiden, De armhuizen en hospitalen te New- York zijn thans opgevuld met ongelukkigendie de slagroffets zijn van de begeerlijkheid der feeders en door de rotkoorts op eene vreesselijke wijze gedund worden. Aan boord van één vaartuig stierven 26 personen tij dens den overtogtaan boord van een ander 12, terwijl 6 of 8 het gewoon getal is. Men behoorde beter de wet toetepassen, ten einde te voorkomen, dat schepen, opgepropt met passagiers, Engelsche havens verlaten, zonder genoegzaam wateren sommige zelfs zonder de behoorlijke versche lucht. Twee of drie duizend landverhuizers kooien dikwijls op éénen dag ïe New- York aan. Nog onlangs zijn er in drie dagen 1400 landverhui zers ontscheepten ik geloof wezenlijk dat het voor de gezondheid, zoo niet voor het leven, gevaarlijk is, een dezer schepen te bezoeken zelfs wanneer hunne passagiers reeds aan wal zijn. Het is te hopen, dat er te Liverpool en andere ha vens middelen zullen aangewend wordenten einde de wet op het vervoer van landverhuizers gestreng toe tepassen en dus de onbegrijpelijke rampen te lenigen der vele duizenden onzer medeschepselendie voor altijd hunne vrienden hunne woningen hunne ge boorteplaats en alle betrekkingen die hun dierbaar zijn verlaten. De berigten, omtrent Ierland, luiden steeds on- gunsti de toestand van dat land is nog altijd zooda nig, dat de rust er steeds door de militaire magt ge handhaafd moet worden, en dar, waar die ontbreekt, of de rustverstoorders slechts begrijpen dezelve een oogenblik te kunnen verschalken, de nog gegoede in gezetenen zich aan roof en plundering zien blootgesteld als een staaltje hiervan kan worden b ij ge b ragtdat Zondag avond II. eene Dame te Galwaydie zich in hare kamer met hare dochter bevond, welke bezig was den polka op de forte piano te spelen en eenen heer, die de dames was komen bezoeken, overvallen is geworden door drie gewapende mannen, waarvan de een, misschien wel een bekende, zich het aangezigt had zwart gemaaktdeze onverlaten zijn begonnen met den ellendigen scherts van den ten bezoek zijnde heer te dwingen de polkater begeleiding van de ntuzijk, door de kamer te dansen, waarna zij hem eenige banfcnooten en goud hebben afgeperst, hem nog ten slotte een sabelhouw over den r.eus toebrengende; de huisbedienden, die hunne meesteres ter hulp wilden komen, werden met slagen afgeweerd, FRANKRIJK. Parijs, den 16 Mei. Sedert een paar dagen zijn vele personen, op bevelschrift van den prefect van po litie, gearresteerd. Onder dezelve bevonden zich velen, die reeds vroeger in staatkundige processen gewikkeld zijn geweest. Men zegt, dat de huiszoekingen vele belangrijke omstandigheden hebben aan het licht gebragt. Heden morgen maakte men gewag van de arrestatie van zekeren Considbre, wiens naam zoo dikwijls voor de regtbank heeft weêrklonken. Men bragt deze ar restatie in velband met eene staatkundige zamenzwering; zelfs wilde men dat eene aanzienlijke hoeveelheid bus kruid was in beslag genomen. Prins Lodewyk Napoleon Achilles Muratzoon van Joachim Muratgewezen Koning van Napels is den 15 April in den ouderdom van 46 jaren, in Florida, op zijn buitenverblijf Jefferson-County, over leden waar hij als genaturaliseerd Atnerikaansch bur ger leefde, gacht door alle personen die hem kenden. Een orkaan heeft in de kolonie Bourbon groote verwoestingen aangerigr. Na zes weken hevige regens en zware wervelwinden is hij den 8 Februari] losge barsten. Te Saint-Denis, de hoofdplaats van het eiland, hebben bijna alle particuliere en verscheidene openbare gebouwen schade bekomen. De koffijvelden en het suikerriet hebben veel geleden. De Wind en de over strooming hebben aanzienlijke boeveelheden suiker en granen weggevoerd en bedorven. De wegen langs de rivieren, de eilanden aan derzelver mondingen, zijn geheel verdwenen. Verscheidene slaven zijn omgeko men liet vaartuig le Nouveau Tropique van Bordeaux, is te Sr. Benoit vergaandoch de equipage is gered gewordeu. BELGIE. Brussel, den 16 Mei. De bladen deelen thans meer uitvoerige berigten medenopens de onlusten die in den nacht tusscheu Donderdag en Vrijdag zijn voorge vallen, alsmede over de woelingen te Doornik, Rijssel, Kamerijk en elders. Het blijkt daaruit, dat alhier de overheid berigt had ontvangen, dat er Donderdags avonds aanvallen op de winkels der bakkers zouden plaats hebbenweshalve alle maatregelen van voorzorg waren genomen en bij publicatie van de regering alle vereenigingen van meer dan vijf personen waren verboden. Deze publicatie is streng gehandhaafd, 's Avonds hadden een paar arres- tatien plaats van personendie de politie en gendar merie uitjouwden en zich tegen dezelve wilden verzet ten bij de arrestatien. Op die wijze zijn acht personen gearresteerd, waarvan Vrijdag, na liet verhoor, slechts twee in hechtenis zijn gebleven. Hiertoe hebben zicht de woelingen in deze hoofdstad bepaald. Te Doornik schijnen de onlusten echter van ernstiger aard te zijn geweest. Woensdag hebben bijeenscholin- gen tot een getal van 2000 man plaats gehad. Er zijn strenge maatregelen genomenpatrouilles infanterie en kavallerie doorkruisten de stad, de overige troepen wa ren geconsigneerd. De militaire en burgerlijke autori teiten waren bij de hoofdwacht vereenigd. De vrees, die mer, koesterde, voor eene herhaling der rooneelen, die deze stad hebben verontrust. Na eenigen tijd gingen de groepen uiteen. Donderdag hadden weder bijeen- scholingen plaats, doch minder talrijk dan den vorigen dag. Een man werd gearresteerd en een gendarme ge kwetst. Volgens de laatste berigten is de orde hersteld, meer door de bevredigende woorden der officieren dec burgerwacht dan door de gewapende wacht. - Te Rijssel hebben insgelijks ernstige woelingen plaats gegrepenverscheidene personen doorliepen da stad en hieven luide kreten aan, roepende, dat het brood goedkooper moest worden gegeven. Algemeen heerschte eene groote gisting in de stad, z.oodatde buitenlanders, die ter markt gekomen waren, dezelve in allerijl verlieten» Talrijke patrouilles doorkruisten de stad. De volksmassa bood aan dezelve nagenoeg geen wederstand. De za« menscholingen bestonden meest uit kinderen en vrouwen. Eenigen wilden barricaden oprigten doch werden door de kavallerie uiteengedreven. Een twintigtal belhamels zijn gearresteerd, waaronder, zoo het schijnt, die kor telings uit de gevangenis ontslagen zijn. Te Wazeunnes, eene der voorsteden van Rijsselzijn eenige bakkers winkels geplunderddoch zijn de woelingen niet zoo ernstig geweest als men vreesde. Te Rijssel is de rust hersteld, doch zijn nog strenge maatregelen van voor zorg genomen. Te Kamerijk hadden Woensdag ook eenige woelingen plaats en scheen men op de markt de granen te willeil plunderen. De rustverstoorders zijn echter spoedig uiteen gedreven en de rust hersteld. Te beginnen met den dag van morgen zal de prijs van het brood hier eene hgte vermindering ondergaan. Hier ter stede zijn proeven genomen om brood te bakken van tarwe en rijstdooreen gemengd. De uitslag was zeer bevredigend. NEDERLANDEN. Amsterdam den 17 Mei. Volgens onderschei den berigten van Groenlandsvaarders, schijnt de rob benvangst dit jaar bij uitstek gunstig te zijn. Er wa ren schepen, die in weinige weken tijds van 3 tot 10.000 robben geslagen hadden. Rotterdam, den 17 Mei, Voor eenige dagen

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1