tv. 39. GOESSCIIE COUR A Maandag 17 IN EN BIJ DEN BOEMELERWAARD. De ondergeteekende C. Hooijer Predikant te Zalt-Bommelhaast zich om de Weldoeners in ons Vaderland verslag te geven van de bedoelingen door hem gedaan overeenkomstig de behoeften van de armen der dorpen in en bij den Boemelerwaard. Is uitgereikt aan Hur wenen ('200 armen), een baal rij.-t en 135 gl. Aan Hossum (400 armen), twee balen rijst en 200 gl. Aan Uriel (1800 armen), twee balen rijst en 1100 gl. Aan Hedel (718 armen), zes balen rijst en 600 gl. Aan Efrel/ en Ammerzoden (G18 armen), vier balen rijst en 470 gl. Aan Nederhemerl (254 armen), drie balen rijstvier pakjes sago voor de kranken en 300 gl. Aan Aalst. 166 gnnen)twee balen rijst. Aan Poüderooijen (150 armen), twee balen rijst en 200 gl. Aan Brake! (300 armen), twee balen rijst en 200 gl. Aan Zuilichem (354 armen), twee balen rijst en vier pakjes sago voor de kranken. Aan Niéuwaal (185 armen), niets. Aan Gameren (359 armen) vier pakjes sago voor de kranken en een pak hemden. Aan Bruchem, Kerk wijk en Del- wijnen (453 armen;, een pak kleederen en twee balen rijst, Aan Herwijnen (900 armen) vier balen rijst ch 400 gl. Aan Hellouw (200 armen)drie balen rijst en 160 gl. Aan Haajlen (200 armen), twee balen rijst en 200 gl. Aan Tuil (100 armen), een baal rijst en 150 gl. Aan fV,aardenburg en Neer rijnen, niets. Aan Opijnen en Héesselt (300 armen), een baal rijst en 100 gl. Aan Eist (burgerlijk met Opijnen ver- eenigd en 100 armen tellende), een baal rijst en 100 gl. Aan Karik (500 armen), vier balen rijst en 300 gl. Aan Op-Hemert (400 armen), twee balen rijst. Wij hebben dus zoo spoedig mogelijk, binnen den tijd van acht dagen (412 Mei) op de genoemde dorpen in de oogenblikkelijke behoeften trachten te voorzien, en uitgereikt: een pak kleederen, een pak hemden twaalf pakjes sago 45 balen rijstelk van bij de 100 tred. ponden en eindelijk 4615 guldens. Thans ontvangen meer dan a even duizend armen dagelijks of om den anderen dag brood of voedzame soep. Ook hebben wij nog rijst en gelden overge houden, om aanstonds bij te springen, zoodra ergens de voorraad is opgeteerd. De weldadigheid, die zoo spoedig en inild geholpen heeft, zal wel verder haar edel werk voltooien. Als wij het einde der volgende maand mogen bei eiken, roept het veld vele handen aan den arbeid en door de allergunstigste beschikking onzer hooge regering is dan ook met den weg door den üoeindei waard een begin gemaakt. Ddiir zullen ins gelijks vele arbeiders, indien zij nu genoegzaam ver sterkt worden, werkende bun eigen brood verdienen. En als Gods goedheid daarna den oogst mogt zegenen, dan zal deze bange tijduitloopen in den jubel der dankbaarheid. Eerstdaags zullen wij de ontvangene giften bekend maken opdat liet allen blijkehoeveel wij nog overig hebben om de armen etende te houden. Met de betuiging der hartelijkste dankbaarheid voor de hulp aan de armen verleend, alsook voor het groot vertróuwen in mij gesteld en het onbeschrij felijk genoegen mij geschonken, ben ik eerbiedig 12 Mei 1847. C. IIOOIJER. Nopens de gezondheids-toestand voegen wij hier nog bijdat de meesteu door het goede voedsel opleven, maar bij enkelen de hulp te laat en de krachtigste voeding vergeefs is. Zeer velen der arbeiders blijven nog onbekwaam tot eenig zwaar werk. Bij Ds. Swalue zijn nog ontvangen voor de nood lijdenden in Gelderlandtwee giften elk van 5 zoodat in 't geheel tot heden uit stad en eiland hem is ter hand gesteld eenesomvan/ 94,95, welke naar het verlangen der gevers is overgemaakt, gedeeltelijk bestemd voor de gemeente Bruchemgedeeltelijk voor de gezamelijke noodlijdenden in den Boemelerwaard gedeeltelijk ter beschikking gesteld van de algeineene commissie in Gelderland. Dank zij hiervoor loege- bragt aan die edele menschenvrienden die alzoohet lot hunner lijdende lanugenooten hielpen verzachten. Er is verder bij bovengenoemden gelegenheid, om giften te bezorgen ter verzending. NIKU WSTIJD1NGEN. DUÏTSCHLAND. Berlijn, den io Mei. Toen te Berlijn, bij gele genheid der onlusten eefi bakker voor het toestroo- mend volk zijne deur sloot, riep hem eeu straatjongen (een Berlijner gamin de ParistoeGeef het brood maar door het sleutelgat Het brood was, bij het stijgen in prijs, afgenomen in grootte. De Nürnb. Corr. deelt de voorwaarden mede, waaronder Jenny Litid zich verbonden heeft om te Londen te zingen vrije reiskosten heen en terugvrij verblijf voor haar en hare bedienden te Londen; vrij heid om alle week, zoo re Londen als elders in En geland, een concert te mogen geven, waartoe de directie de reiskosten ntoet betalen, en eindelijk een maande lijkse h honorarium van 12,000 p 1. sr. 144,000). En dat zege de Correr bij terwijl Ierland verhongert Koning Lodev/ijk van Beijeren, die, gelijk men weet, een uitstekend kunstkenner is, vindt een bui tengewoon welgevallen in de jeugdige er. schoone dan seres Marie Taglioni, die thans te Munclien door hare bevallige dansen de algemeene aandacht trekt. Deze bijzondere belangstelling van Z. M. is door hare voor malige mededingster in de danskunst, Lola Moniesniet onopgemerkt gebleven, en men ziet alzoo in déze re sidentie, of ten minste aan het hof, met groote span ning de ontwikkeling eener nieuwe krisis te gemoet. ENGELAND. Londen, den ia Mei. Het weder is zoo gunstig mogelijk voor het gewas. De aanvoeren van vreemde Gerst en Haver zijn zeer aanzienlijk en de prijzen zijn een zweem duurder. Er was meer vtaag naar Maïs. Tarwe Gerst Haver Mout Meel qrs. qrs. Engelsche en Schotsclie1.140 610 Iersche Vreemde8,99013,10021,440 BELGIE. Brussel, den ia Mei. Wij zijn op het punt ge weest van een allerdroevigst ongeluk te betreuren te hebbendaar een voorval op den spoorweg ligtelijk het leven aan H. M. de Koningin had kunnen kosten. De toedragt der zaak is geweest als volgt De Koningin, die Z. M. op deszelfs reis naar Wies- baden tot aan Verviers had vergezeld, keerde met den bijzonderen trein, die hen naar Verviers had gebragt, naar Brussel terug; toen op het eigen oogenblik, waarop de trein het station van Ahs verlietde van Brussel gekomene gewone trein daar binnen kwam rijden, zoo dat de beide treinen elkander juist op het kruispunt der sporen kwamen te ontmoeten. De stoomsleper van den Brusselschen trein stootte tegen den tender van liet koninklijk konvooiverbrijzelde dien tender en wierp den daaropstaandeii man er af, die in zijnen val vrij ernstige kneuzingen bekwam. Een der rijtuigen van den koninklijken trein is letterlijk verbrijzeld en twee andere .zijn zwaar beschadigd. Van de berline, in welke de Koningin zich bevond, is zelfs de fauteuil, op welke zij gezeten was, verbroken en de eene zijwand van het rijtuig geheel weggeslagen zoodat liet door die opening geweest is, dat H. M. heeft moeten afstap pen. H. M. zelve is er onbezeerd afgekomen, maar niet al haar reisgenooten zijn zoo gelukkig geweest, üe generaals d'liane en Chasaldie te, zaaien in een qrs. qrs. zakk. 20 1,190 1,230 80 rijtuig gezeten waren, zijn zwaar gewond, de eerste heeft twee gaten in liet hoofd, de ander heeft onder scheiden zware kneuzingen en een gebroken ribook een der kneclits heeft eenige gebroken ribben en een ander een gebroken arm. De Koningin heeft drie uren in de bureaux van het station moeten vertoeven, alvorens de reis weder aan gevangen heeft kunnen worden. H. M. heeft van daar eigenhandig aar. den Koning geschreven, om hem om trent haar zelve gerust te stellen en overigens een juist verslag van het gebeurde mede te deelen. Van de passagiers van den Brgsselschen trein is zooveel men weetniemand bezeerd en zijn allen er afgekomen met, door den schok, in de rijtuigen over elkander geworpen te worden. NEDERLANDEN, Rotterdam den 12 Mei. Dezer dagen ontdekte men in een logement alhier, op den zolder, waarvan den vorigen dag eene partij landverhuizers was vertrok ken, een levend en gezond kind in eene wieg, het welk was achtergelatendoor de ijverige nasporingen der policié, is echter aan boord van een der schepen de moeder uitgevonden en aan deze het icind terug ge- geven, welke, zoo het schijnt, dit nog niet eens had gemist. Een brie! uit Liverpool zegt: „Landverhui zers en zieken zijn hier als het zand der zee. Deze week is las: van liet Gouvernement ontvangen, dat alle schepen met Ieren, in de rivier Mersey k0111er.de, da* delijjc naar de quarantainepoints moeten varen, en als er zieken zijn, deze dadelijk naar de hospitalen ver voerd moeten worden. Op sommige plaatsen heeft men reeds loodsen opgerigt, en men vreest, dat er in den zomer vele zieken zullen zijn." Heden zijn door den landman D. Goeytnbier te Wateringen, de eerste nieuwe aardappelen aan den Koning en de Koningin aangeboden. De verloopen maand April was voor Sehoklatlds bewoners merkwaardig. '1 Is den kustbewoners der Zuiderzee bekend, dat de haringvisscherij bepaaldelijk plaatsheeft var. even vóór of met Allerheiligen tot aan Paschen. I11 vorige jaren pleegde men na Paschendaar mede optehoudën terwijl de meeste visschers zicli gereed maakten tot de buiten-vischvangst in de Noord zee enz. Maar wat heeft nu plaats gehad 't Weder guur en koud blijvendezetten die visscherswelke niet naar de Noordzee vertrokken, 't haringsiepen voort, met goed gevolgmeestentijds in de nabijheid des ei- lands; ook die van Vollenhoven deelden ruim daarin, tot dat den 20 zich windstilte op leed. Die van fut ken voorzien waren, bragten ze te water. Dien dag reeds werd er buitengewoon veel gevangen; maarden 21 de stilte niet minder zijnde, waardoor *t slepen ge staakt moest worden, bleef er geen fuik meer op zol der; elk bevlijtigde zich; men gunde zich pas den tijd tot eten; 'twas een tooneel van bedrijvigheid, zoo als niemand zich herinnerde. Men kon maar blijven scheppen; was eene fuik ledig, de volgende was weer vol; de hoeveelheid der gevangen haring werd niet meer met tallen t.200 is een tal) maar bij lasten (50 tal is een last) genoemd en verkocht, 't VischvelJ was op eene bepaalde ruimte van de buurt Emmeloord af tot ruim' 1000 ellen zuidwaarts langs 't eiland en op nog minder breedte. Den 22 was de loop niet meec zoo sterk, en daar er weldra ook weder wind kwam, ging men weer tot slepen over, welke wijze van vis- schen ook nog buiten gewoon gelukte. Men voer daar mede voort tot 3 Mei, 't geen de oudste lieden aldaac niet heugt. Gelukkig kwamen er veel opkpopers, tot 10 partijen toezoodat de prijs gemiddeld op 4c A 50 cents het tal bleef, ongewoon zoo buitentijds. Men rekent algemeen, dat de maand April alléén meer voor deel heeft opgeleverd, dan de 5 vorige maanden im mers voor degenen die aan *t liaringvisscheu gebleven zijn. Goes, den 17 Mei. Wij meenen onzen lezers te moeten herinneren, dat op heden bij de nederlandsche bank, de inwisseling begint tier muntbiljetten van/20, %-V:" VSv i De uitgave deter Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs j>er Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f J,90. J (Gewone Adverlenti'èn worden a 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt 'r, ;r regel\ riglen 1 dregt. J Zalt- BommelUwer aller dienaar, Invoeren alhier van 10 tot 12 Mei.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1