as. 1847. Donder das I a c GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags, avonds. De Prijs per Kwartaal J is f J,75; Franco per Post f J,90. J COURANT* F Gewone Advertent ièn worden a QO ets. de regel\ f geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigiéa \van J 6 regels a f J ,20, behalve hel Zegelregl. f Wij nemen uit het werkje van Ds. HoolJer, waarop wij in ons vorig N°. de aandacht vestigden nog het volgende uit liet slot van hetzelve over dewijl wij vertrouwen dat de kennisneming hiervan mede zeer nuttig kan zijn. Aan het einde van ons verslag kunnen wij niet andersdan veel zeggen tot lol' der Diakoniën en Gemeentebesturen, wier vereenigde pogingen veel el lende gelenigd hebben. Zij deden meestal wat en zooveel zij konden doen. Alleen is dit te betreuren, dut zij den uitersten nood hunner dorpelingen eerst hebben openbaar gemaakt, nadat er "slagt offers geval len waren. Zooveel kenden zij de Hollandsche mild dadigheid toch wel, dat deze geene landgenooten van gebrek zou Jaten sterven. Ook verdienen enkele ge goede dorpelingen hier grooten lof, die zich den om slag van meer dan 10 gl. 's weeks voor de armen lieten welgevallen of uit eigen beweging veel gege ven hebben. Wij merken dat te liever opwijl dit gedeelte van Gelderland om zijne weldadigheid even min als om zijne Godsdienstigheid beroemd is. Wij verheugen ons uitermatedat er van Gedeputeerden, benoemd is eene commissiedie de liefdegiï'ten ont vangen en naar billijkheid onder de lijdende gemeen ten verdeelen zal." Wij moeten ook ipts tot lof dier armen zeggen. Hoeveel en hoe lang zij ook geleden hebben, sloegen zij nergens over tot daden van geweld. Heeft men in andere landen roof en plundering ja moord en doodslag gezien, en waren daar de baijonetten noodig om het graauw uit een te drijvenof moesten de scha votten tot afschrik van anderen worden opgerigt, niets van dat alles is hier noodig geweest. De hongerigen verkwijnden in hunne hutten maar ieder onzer wan delde ongedeerd over de dijken en sliep ongestoord in zijne woning. Men denke niet dat het getal der hon gerigen te gering wasom zich tot zulke geweldena rijen te vereenigen. Neen, het dorp Driel telt van de 2900 zijner ingezetenen, ach/tienhonderd bedeel den, en voegt rr.en er de armen van Kossem, 11 edel, PKell en Ammerzoden bijdan heeft men op eene kleine uitgestrektheid landsmeer dan drieduizend armen bijeen. Daar zijn slechts zeer zeldzame dief stallen gepleegden die vielen dan nog doorgaans in dezulken wier zedelijkheid reeds voor lang verdacht of wier slechtheid algemeen bekend was. Het kan echter niet missenof deze armoede zal velen slecht of slechter hebben gemaakt. Men merkt het op hoe traagonverschillig stug en stout som migen worden. Van de 340 kinderen, die te llerwij- nen ter school moesten gaan verschijnen er slechts thans 50 meer. De Godsdienst-oefeningen verwaarloo- zen de ouderen evenzeer. Zij willen naar gcenc andere stem meer hoorendan die der bevrediging huns hungersen als dit niet wordt tegen gegaan zullen velen verdiejlijken en dan voor de rust der maatschappij zeer gevaarlijk worden. De zedelijke en Godsdienstige oovoeding dier volksklasse zij daarom allen aanbevo len die daartoe medewerken kunnen. U vooral Godsdienstleeraars! Verdubbelt uwe edele pogingen en als gij thans de gaven voor liet ligchnam uitreikt, verzuimt dan niet om geestelijke woorden te spreken, xlie de hemel zegenen zulIk moet nog iets zeggen. Gedurende den aardappelen-oogst wordt die vrucht iri de herbergen eiken avond bij afslag verkocht. Dat heeft het gebruik van sterken drank zeer bevorderd, In dorpenwelke wij ongaarne noemenzijn bijna zooveel kroegen als honderd lallen van zielen, en dat zijn niet alleen de graven van veler welvaartmaar kunnen ligt, in tijden van grooten nood, de broeines ten worden van opstand en plundering. De belasting op den jenever door sommige gemeenten voor drie jaren betaald, wijst liet uit, dat zij jaarlijks duizen den hebben verdronken. Hadden zij thans het weg- geworpene van éen jaar slechts lenig, uau waren zij nu van allen nood gered. Of hadden zij nooit zulke sommen weggeworpen, dan zouden velen misschien de meesten nog kunnen helpen die nu moeten ge holpen wordendan was ler rn menige woning over vloed waar men thans van honger vergaat. Die vij? and dient dan wel ernstig bestreden te worden en men mag zich met regt verwonderen, dat dit nog zoo weinig wordt ingezien. Voor de noodlijdenden in dén Boemelerwaard zijn bij Ds. Swalüe, na de laatste aankondiging van giften nog ontvangen eene gift van 10eene van 'f 4,95 eene van 5 en eene van 3. NI tt U WSTIJEH N G IS N DU 1TSCHL AND Weenen dan 30 Apt tl. In Salzburg hebben 'onlusten plaats gehad ten gevolge van de militaire heersclizucht eens officiers. Het berigt luidt aldus Den 19 April, den geboortedag des Keizers, had er groote parade plaats. Bij den terugmarsch der rroep-n naar de kazerne, .ontstond er verschil tusschen een' student en den kavalerie luitenant graaf Kr een Pool van geboorte. Deze hieuw tot driemalen naar den student, die in een stortte. In den beginne scheen de menigte onverschilligdoch toen de gewonde student vertoond werd, riep menstudenten bij eenEen commissaris van policie trachtte de menigte regen te houden, doch re vergeefs; men wilde zich op Kr wreken, die intusschen in zijn huis omkomen was. Den geheelen dag bleef zijn huis geblokkeerd, in weerwil der waarschuwingen der bevelhebbers en professoren. Tegen den avoi.d trokken duizenden personen naar de hoofdwacht werwaarts de luir. Kr over de daken was gevlugr. De wacht trad hier in het geweer; de officier liet laden; liet geschreeuw werd verontrustend, tot dat de kommanderende generaal verscheen, die ge noegdoening beloofde, inits men rustig, huiswaarts keerde. Men voldeed hieraan. De luit. Krwerd intusschen gevangen naar de vesting g.bragt, alwaar tegen hem een geregtelijk onderzoek zal worden geleid." Stuttgart, den 4 Mei. De steeds stijgende prij zen der levensmiddelen hebben ook hier aanleiding gegeven tot ernstige onlusten. Gisteren avond begon men met het plunderen van eenen bakkers winkel. Het heeft de kaval erie en artillerie, aan welker hoofd zich Prins Frtderik zelf bevond, niet mogen gelukken, de steeds aangroeijenifë volkshoop zonder vuren uit el kander te drijven. Men spreekt van twee dooden en vele gekwetsten. Z. M. de Koning heeft, door zich te vertoor.cn, een einde gemaakt aan het oproer, welke verschijning ook daarom van veel uitwerking is ge weest, daar een valscli gerucht verspreid was, dat de Koning zich op reis naar Baden bevond. Ten 12 ure was de rust hersteld, die sinds niet meer gestoord is. Nassau, den 4 Mei. De vrees voor toenemenden nood is, in weerwil van al hetgeen de regeringen onze milddadige hertog reeds gedaan hebben, nog niet ge-, weken, Thans is wederom eene verordening uitge schreven, waarhij het stoken van sterke dranken uit graan en aardappelen verboden wordt. Ook spreekt men van eene opkooping van allen hier voorhanden zijnde Voorraad door den staat. Hanover den 5 Mei. Sedert 17 April heeft men hier pogingen aangewend om het paarden vleesc'n als voedsel intevoereu. liet gevolg was zoo gunstig, dat sedeit dien tijd tot heden reeds 10 paarden geslagt en vtikocht zijn. Men heeft alzoo ongeveer 5000 pond voeesel gewonnen en mag zich vleijen het vooroordeel, dat tegen paardenvleesch bestond, overwonnen te hebben. FRANKRIJK. Parijs, den 2 Mei. Deze stad bevat thans 1,053.397 zielen er zijn 29 525 bewoonde huizen, 341 onbe woonde en 355 in aanbouw. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 10 Mei. Het getal logementen, slijterijen, tapperijen en andere winkels, in één woord, het getal plaatsen waar sterke drank verkocht wordt bedraagt alhier 3102. Wanneer men nu gemiddeld be rekent en dit is wel het minimumdat op elk dier plaatsen dagelijks voor slechts eenen gulden verkocht wordt, dan bedraagt de som 3,102 per dag, 21,7x4. per week, f 93,060 per maand, 1,116.720 per jam. Arnhem, den 10 Mei. Het tegenwoordig saisoeu is bijzonder voordeelig geweest voor de elft-visscherij. Bij geen menschen geheugen heeft men zoo vele nier visschen te gelijk aan de markt gezien als .thans, zijnde zoo hier als te Nijmegen op enkele dagen vér bovert de 1000 stuks in den afslag geweest. Uit Nijmegen berigt mendat het schoolwezen in Gelderland veel verbeterd. In de 387 scholen, telde men in het vorige jaar 50,892 leerlingen. Groningen, den 8 Mei. Onderscheidene h.nilie. den in dit gewest hebben een klein gedeelte gerst en paardeboonenof ook wel eenige rogge van de markt terug gehoudenalleenlijkom daarvan aan hunne ar- beiders tot eenen matigen prijs at te gevensommige drieandere vier gulden de mudde beneden de koers van den dag. Zoodanige voorbeelden zijn te navolgens. waardigom dezelve onvermeld te laten. Zwolle, den 7 Mei. De werken ter vereeniging der Dedems-en Willemsvaarten ondervinden bij voort during veel tegenspoed door de roerigheid der wellen, die zich over de geheele uitgestrektheid der onderne ming zeer werkzaam betoonen, zoodra het spit dieper wordt. Dirzal tengevolge hebben, dat geen derafge. damde panden met spitten alleen op de vereisclire diepte zal kunnen gebragt worden, doch er zijn reeds zoo veel vletten en bokschuiten aan het baggeren in de stads grachtendat mén er elders niet meer toe kan aanwenden, en er graafwerk moet gezocht worden om de groote menigte poldergasten aan den aang tè hou. den. Orcrijise t— Oostenrijk heeft een van deszelfs grootste man nen verloren. De aartshertog Karei Lodewijk over» leed den 30 April in den ouderdom van 76 jaren. Den 5 Sept. 1771 geboren, trad hij in 1793 in dienst. Hij toonde zoovele talenten, dat hij weldra benoemd werd tot gouverneur der Nederlanden. In 1796 be kwam hij het opperbevel van het leger aan den Rijn, streed gelukkig tegen den generaal Moreau bij Rastadt, en sloeg den generaal Jourdan bij Amberg en Wurz- burg. Beide veldheeren werden genoodzaakt over den Rijn terug te trekken. In 1797 trok hij r.aar Italië en sloot aldaar met Napoleon de eerste vredesvoorslagen. In 1799 streed hij weder met het beste gevolg tegen Jourdan en hield zich staande tegen Massena. I11 1800 verliet hij 0111 zijne zwakke gezondheid het leger, en werd gouverneur van Bohemen. Door de groote vorderingen van het fransche leger, werd hij weder tot het opperbevel geroepen, en sloot als zoodanig den vrede van Luneville. Hierop werd hij minister van oorlog, en verzette zich tegen het voornemen van den koning van Zweden om een standbeeld voor hem op te rigten, als den redder van Duitschland. In 1805 streed hij in Italië weder tegen Massena en won den slag bij Caldiero. Na den Presburger vrede werd hij generalissimus van de oostenrijksche legers. In 1809 rukte hij in Beijeren tegen Napoleon, doch moest voor dezen bij Eckniüh! zwichten. Den ai en 22 Mei herstelde hij ecluer zijnen roem, door de zegepraal bij Aspern, welke overwinning hem den bijnaam ver- schafte van den held van Aspern. Hij dreef bij die gelegenheid Napoleon over den Donau terug, en het was toen dat de fransche keizer bijna was krijgsge vangen gemaakt. De aarts.hertog ontving zelf eene won de. Alhoewel hij bij Wagram voor den grooten vel )- heer moest zwichtentoonde hg bij zijnen terugioet zijn beleid en zijne militaire kennis. Na dien tijd legde hij echtei het opperbevel neder. In 1815 trad hij in het huwelijk met de prinses van Nassau Walburg

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1