LEES lil EK 1 SPOTPRIJZEN Besturen en Administratien. publicatie. VERVOER van BUSKRUID, KANAAL VAN NEUZEN. art. 5. Een schipper of voerman, aan wien kan bewezen wordendat hij met den afzender van bus kruid roogt hebben gecolludeerd om buskruid onder eene bedekte emballage en andere benoeming mede te nemen, zal zijn schip, schuit, wagen of kar en paar den verbeuren, en bovendien, naar exigentie van zaken, des noods met confinement en lijfstraf worden gestraft." art. 7. Het zal aan geen schipper of voerman in deze landen vrij staan, zijn schip, schuit, wagen of kar aan eenig ingezeten of aan eenig ander persoon te verhuren of te Jeenenom hetzelve met buskruid, boven de kwantiteit van vijftig ponden te beladen en van de eene plaats naar de andere over te voeren zonder dar aan dien schipper of voerman is vertoond eene voldoende autorisatie, op den voet van art. 8 ver meld om die meerdere kwantiteit buskruidvan en naar de daarin gemelde plaatsen te mogen vervoeren bij verbeurte van het schip, schuit, wagen of kar en paarden, en bovendien, naar exigentie van zaken, des noods met confinement en lijfstiaf te wórden gestraft." ad VERTENTIEN rotterdam g. l. van den berg. amsterdam, 1 Mei 1847. VAN MEETEREN MULLER te goes, bij f. kleeuwens zoon. vordèrd j het gouvernement spaarde daarvoor geene hosten. Ei bestaan in dat rijk thans zelfs i inrigtin gen, om onderwijzers voor de Gymnastiek aan te kwee- hen gelijk dit mede plaats beeft in Anhalt-Dessau. In 1840 rigtte men in Koppenhagen zelfs eene model school voor de Gymnastiekten dienste der meisjes op. Bestonden er in 1810 binnen Duitschland reeds 60 inrigtingen voor kunstmatige ligchaams-oefeningen, sinds is het getal verbazend toegenomen zij strekken nu niet meer alleen ten behoeve van de hoogere, maar ook van de lagere standen. In Leipzig heeft men, in 1837 eene doelmatige Gym nastische speelplaats ingerigt, voor al de kinderen, die de lagere school bezoeken. In Munchen werd, in 1838 eene dergelijke uitmun tende inrigting Voor kinderen daargesteld. De afgèvaardigden der Eerste Kamer van liet koning Ttjk Beijeren besloten in 1837 met eenparigheid van stemmen dat de regering zoude hebben te zorgen voor de opleiding en aankweeking van geschikte onderwijzers voor de Gymnastiek. In Anhalt-Dessau is, onder het bestuur van den Hertog Leopold, de Gymnastiek niet alleen in alle Gymnasien en Sëminariënmaar ook in vele 'lagere scholen ingevoerd. In Saksen vindt de zaak ook de meeste behartiging. De beroemde werner heeft in Dresden eene Gym nastische inrigting voor 100 arme meisjes, tot stand gebragt. In Posen, Wurtembtirg, Baden en Zwitserland ver» meerleren de Gymnastische inrigtingen dagehiks. Pillissen wil de invoering der Gymnastiek in alle scholen. In Frankfort a. M. heeft men hierin jaarlijks ware volksfeesten, waaraan zangfeesten verbonden worden. Men heeft dikwijls den wensch geuit, dat er volks vermaken mogten worden ingevoerd, welke op de ze delijkheid der natie ennstigen invloed mogten uitoefe nen welnu men voere slechts de Gymnastische fees ten in en men zal dien wensch genoegzaam verwe zenlijkt zien. {bijdragen. April 1847."^ Hoe denkt Nederland over deze hoog-st gewigtige zaak, om aan het ligehaam de ware regten weder te geven die haar zoo scha- en schandelijk onthouden zijn door de ver- Jïjmlc opvoeding? ïhr/.ie de inrigtingen die er voor bestaan, zoo te Groningen en 's Gravenhage als ook te dezer stede. Lees er de denkbeelden over na, van de voornaamste Rocto- Teu onzes lands, vooral van die, uit de Koninklijke residentie stad en gij zult ten volste overtuigd worden van de nood zakelijkheid eener I lichamelijke opvoeding* GETUIGSCHRIFT FOOR VELE HEDEN DJ AG SC HE DIENSTMAAGDEN. Eene dienstmaagd in zekpre Duitsche stad, kreeg liet navolgende getuigschrift roede:' Anna Klementina Aurelia Grossmund, heeft een jaar (min elf maanden) luj mij gediend, en zich gedurende dien tijd betoond Eehvaam in 't babbelen. Vlijtig aan de huisdeur. Zuinig op haar werk. Ving op haar stoel. Oplettend op zich zelve. Zindelijk des Zondags. Dienstvaardig voor goede fooijen. Voorkomend jegens manspersonen. Trouw omtrent hare vrijers. Eerlijk zoo lang alles wordt weggesloten. Een fraai getuigschrift voor de Duitsche dienstmaag den hoe zou het met d'e onze zijn? op en langs het {Vervolg van ons vorig No.*) Art. 3. „Een tonnetje met buskruid, bezorgd,als artikel i is gemeld,, en niet meerder bevattende dan vijftig ponden, zal, voor zoo-verre ter plaatse van de afzending naar de plaats der verzendingschepen schuitenwagens of karrenenkel :ot het vervoeren van goederen, op gezette tijden, mits ten mins e eens in de week varen of rijdenmet dezelve moeren en niet geene andere schepen, schuiten of wagens, die tevens passagiers vervoeren, nwgen verzonden worden, gp de boete van vijf honderd guldensen de verbeurte van het buskruid voor den afzender, en op gelijke boete van vijf honderd guldens voor den schipper of voerman, passagiers voerende, die het buskruid zal hebben aangenomen bij aldien er geen ander veer van schepen, schuiten, wagens of karren is, dan die te gelijk passagiers en koopmansgoederen vervoeren, zal de schipper of voerman verpligt zijn, het buskruid met een baren kleed te overdekken, en zoo veel afge zonderd te plaatsen van de verblijf- of zitplaatsen der passagiers, als de gelegenheid van het schip, schuit of rijtuig toelaten, en om bovendien, aan de passagiers vóór het vertrek kennis re geven, dat hij buskruid aan boord heeft, op verbeurte van gelijke vijf honderd guldens Art. 4. „Indien aan een schipper of voerman, op eene reize, meer dan een tonnetje buskruid door één afzender aan onderscheidene adressen, of door onder scheidene afzenders aan één adres ter vervoering wor den bezorgd, tor drie tonnetjes of honderd en vijftig ponden buskruid incluis, zal hij dezelve mogen mede nemen, mits alvorens daarvan kennis gevende aan het hoofd der plaatselijke policie, ter plaatse van de af zending, en zich gedragende naar tie voorzorgen die hem door denzelve schriftelijk zullen worden opgege ven, doch het geen hem boven de drie tonnetjes, of een honderd en vijftig ponden buskruid op eene reize znqgt worden aangeboden, zal hij moeten afwijzen, en, de afzender niet kennende, onder het hoofd der plaat- selijke policie moeten deponeren, en zulks alles op ver- beurte van vijf honderd gulden voor ieder vijftig pon den buskruid welke hij boven het eerste tonnetje mogt hebben mede genomen, zonder zich naauwkeung te gedragen naar de voorschriften van dit artikel." Art. 6. Indien een schipper of voerman ontdekt, dat aan hem buskruid ter vervoering is medegegeven boven drie ponden hetwelk niet in een digt gekiept tonnetje wordt verzonden, of dat het tonnetje het welk verzonden wordt, niet met het woord buskruid in voege hiervoren art. 1 bepaald, is gemerkt, en op het adres den r.aam van den verzender, en de kw.anti teit buskruid niet is gemeld, of ook dat het gemerkte tonnetje waarschijnlijk nteer dan vijftig ponden buskruid inhoudt zal dezelve verpligt zijnzoodra hij die ont dekking doet, dadelijk daarvan kennis te geven aan het hoofd van de policie der plaatswelke hij het eerst moet passeren, of waar hij het eerst moet aanleggen, niet overgave van het alzoo verzondene buskruidop de boete van vijf honderd gulden Art. 8. Ingevalie eenige particuliere ingezetenen, kooplieden of fabrijkanteneene meerdere kwantiteit buskruid dan vijftig ponden in eens, en aan hetzelfde adres, van de eene plaats naar de andere, binnen deze landen mogten willen verzenden of ook aan boorde van schepen, in havens of op stroom liggende, met andere schuiten of schepen mogten willen vervoeren zullen dezelve verpligt zijn, zich, tot dat einde, bij rekwest te adresseren aan den Gouverneur hunner pro vincie of landschap, en van denzelve autorisatie te ver zoeken tot het doen van voorschreven transporten om zich naauwkeitrig te gedragen aan de bepalingen, welke hen door denzelve zullen worden voorgeschre ven, en zulks op dc boete in art. 2, op liet vervoeren van buskruid, boven de vijftig ponden, en op eigener autoriteit, met eigene'of gehuurde of geleende schepen, wagens of karren gestatnëerd." Art. 9. „In dat, rekwest zal moeten worden uit gedrukt: i°. De kwantiteit van buskruid in iedere ton, en het getal tonnen tot dit vervoer gereedbenevens den tijd wanneer, en de plaats van waar, gelijk mede de plaats of plaatsenwaar naartoe het gemelde buskruid verzonden staat te worden* 2®. Het schip en da naam van den schipperof de naam van den voermanwaarmede de vervoer zal geschieden," - Art. 10. „De Gouverneur der provincie, of van het landschap, zal de autorisatie tot het transport kun nen verleenen maar daarbij in het oog houden liet nemen van alle zoodanige precautiën, als de omstandig heden zuilen vereischen, ten einde alle ongelukken bij hetzelve zoo veel mogelijk voor te komen." Art. 13. „De Gouverneur der provincie, of van het landschapzal de bij hem verleende autorisatie schriftelijk aan den verzoeker moeten afgevenen in dezelve de voorwaarden inlasschenop welke dezelve is verleend." Art. 15. „Een schipper met buskruid bevracht, hetzij voor rekening van den landehetzij voor reke. ning van particulieren op daartoe verleende autorisa tie zal, gedurende het transportgeen vuur aan zijn boord mogen stoken, noch licht in zijn schip branden, noch tabak rooken in de nabijheid van de lading, en tevens zorg dragen, dat zulks noch op zijn schip, noch in de nabijheid van hetzelve door de zijnen ge schiede, bij verbeurte van het schip en arbitraire cor- rectie, naar exigentie van zaken, zullende de schip pers voor zijne knechts verantwoordelijk zijn." {Vervolg hierna Heden beviel door Gods goedheid voorspoe dig van eene DOCHTER, maria koning, ge liefde Echtgenoot van 3 Mei 1847. Finale Uitverkoop tegen Inkoops-Prijs van LAKENS, LINNEN, ZEILDOEK, DEKENS, DOEKEN, KOUSEN, GAREN, LINT, S Al JET BROEK-STOFFEN, BAAIJEN enz., ten huize van A. CöHtflÈEILESPapegaaistraat alhier. Namens Geregligden J. L. H. LIEBERT, Adv. t De Ondergeteekerrden berigten bij deze, dat zij tot hunnen Agent voor de Stad Goes en om streken uilsluitend hebben aangesteld den lieer MfTIAïEK, MffiSB., aan wien is opgedragen alle Gomtnissien van hunne artikelen op te nemen Incas seringen te doen en vrat verder tot hunne zaak be trekking heeft: verzoekende zij al de genen, die hen willen begunstigen en van hun Fabrikaat verlangen gebruik te maken, de noodige aanvragen eti opgaven te doen ten huize van gemcklen Jleer J. MULDER, MGz., die steeds van genoegzame Proeven, Prijscou ranten als anderzins is voorzien om aan dezelve te voldoenzullende alle orders ten spoedigsten en met de meest' mogelijke accuratesse worden uitgevoerd. Fabriekanten van Appelwijn of Cider. De Ondergeteekendezich gedragende aan bovenstaande Advertentie van de Heeren van meete ken Muller te Amsterdamneemt de vrijheid zich aan te bevelen tot het opnemen der Coniinissieu op den zoo zeer beroemden APPEL WIJll of GI9EK, welke dagelijks ten zijnen huize (Lange Kerkstraat C. N°. 34,) kunnen worden opgegeven, en waar tevens alle inlichtingen zoo ook Proeven en Prijscouranten welke men mogt verlangente be komen zijn. j MULDER, MGZ. Goes, 3 Mei 1847. 11. van DE wed. JOHN JAMES. Betoont hierdoor hare dankbaarheid aan het geëerde publiekvoor het groote debiet en vertrouwen waarmede haar RepresenLant -a. bottbseis vereerd geworden, gedurende zijn verblijf alhier. Daar zijn vertrek bepaald is op Dingsdag 11 Mei, noodigt hij zijne begunstigers nog eens uit, otn van de te genieten waarvoor de overgeblevene voorraad ver kocht zal worden. Alles Prix fixe.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2