!V\ 36. 1847. GOESSCIIË CO IIR ANT. Donderdag 6 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f J,90. J - r - - f Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten I \van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zegelregt, J JNIEU VTSTIJDING EN. GRIEKENLAND. Athene, den ii April. Eene hooestbedroevende gebeurtenis heeft op Paasch-Maandag alhier plaats ge had. Reeds onder de Turksche regering had in Athene op dien dag het gebruik bij het volk plaatsdat men eene strooijen pop die men, naar tijd en omstandig heden, een naam gaf, ronddroeg en onder een gejuich verbrandde. Deze pop heette na de Fransche expe ditie naar Egyptesteeds Napoleon. Deze strooijen Napoleon werd jaarlijks door de Turken verbrand, tot dat de Fransche consul in Athene klagten naar Kon* stantinopel zond en van daar liet verbod kwam geen strooijen Napoleon meer te verbranden. Men mogt de pop eenen anderen naam geven. De gewoonte bleef, en sedert de laatste jaren moest de pop een Jood zijn, om dat de Israëliten Christus hadden doen kruisigen. Ook nu wilde het volk zijne pGp hebbendoch de policie vond dir gebruik te aanstootelijk en wilde het misbruik regen gaan. Het volk begaf zich naar de kerkopzieners en vorderde, volgens'oud gebruik hun nen strooijen Jood. Aldaar vernam mendat de po* litie zulks verhinderde ten genoege van een' Europeaan, van de Israëlitische godsdienst, voormaligeti consul van Portugal een welgezeten niatidien dit volksspel ver veelde. Nu stroomde de dolle menigte naar liet huis van dien heerde deuren werden opengebrokenalle huismeubelen vernieldgeldpapieren en kostbaarhe den gerooid. In eenen korten tijd was het geheele huis geplunderd en vernield. Eenige soldaten uit de brand kazerne snelden wel toe, doch moesten voordeover- magt wijken. De familie van den consul ontkwam liet gevaar door de vlugt. Toen de militaire magt ter hulp kwam, was de plundering afgeloopen. Eenige perso nen zijn gearresieerdtegen wie een geregtelijk onder zoek zal plaats henben. TURKIJE. Konstantinopel den 14 April. Bij Gallipoli heeft onlangs een boer verscheidene Grieksche oudhe den gevonden. Zij bestonden uit zilver, hetwelk hij, in het denkbeeld dat het koper wasvoor huisraad wilde verruilen. De gouverneurdie van het geval boorde, vorderde dat het gevondene hem geleverd werd. Nu groef men verder, vond nog eene gesloten kist van wit marmer met figuren en opschriften en eindelijk eene ijzeren deur, die naar eén onderaardsch verblijf scheen te leiden. Wat verder ontdekt mag zijnweet men niet; maar liet ware te wenscliendar personen, die in wetenschap belang stellen, eenig bestuur bij deze opgravingen mogen erlangen, alzoo de Turksche be ambten eigenlijk naar niets dan naar geld of geldswaarde zoeken. DU1TSCHLAND. Wurzburg CBeijeren), den 22 April. De tooneel- speler Flemming, die laatstelijk liet voorwerp was ge weest van biltere recensiën in de alhier uitkomende Courant, ontmoette gisteren morgen te elf uren den redacteur Ustenvagen in de Domstraat, en deed dezen, ter zake dier recensiën, verwijtingeii, die met spot wer den beantwoord, totdat de acteur, zonder den minsten' eerbied voor de heilige vrijheid der drukpers, den re dacteur twee oorvegen gaf. De hr. U. haalde hierop met de grootste uiterlijke bedaardheid eene kleine pis tooi uit den zak, en nam de vrijheid die te lossen op den komediant, die echter niet werd getroffende ko gel verloor zich in een vensterluik van een' linnenwin- kei. Dit geïmproviseerde tooneel, waarin de acteur eene ongewone rol niet een, naar het zich liet aanzien, tragisch einde, vervulde, had plaats voor de deur van eene restauratie. Dadelijk trad de hr. U. in dezelve en ging, steeds met de grootste bedaardheid, aan eene tafel zitten, 'riep den Kellneren bestelde zijn ontbijt; vóór dit echter gebragt werd, kwam een agent van policie niet eenige g< nsdarmes den hr. U. in hechtenis nemen, die ook nu zeer bedaard bleef, schoon hij da delijk in de gevangenis op liet stadhuis weid geplakt. Frankfort, den 28 April. De prins van Hatz veldthoofd der aristocratische en R. Catholijke partij in Siteziën, beeft zich den 6 April niet eene Protes- tantsche dame in het huwelijk begeven, en zich in de Protestantsche kerk laten inzegenen, dewijl hij geene kerkelijke dispensatie kon verkrijgen. De bisschop van Breslau heeft den volgenden dag eene excommunicatie tegen hem uitgevaardigd. De Pruissische regering heeft reeds 100.000 th. bestemd voor de ontginning van de achter in Pom me ren gelegen landerijen, waarop armenkoloniëti, naar het voorbeeld cier Nederlandsche, aangelegd zullen worden. Keulen den 29 AprilDe Dusseldorpsche po licie heeft eene belangrijke vangst gedaan. Het is haar namelijk gehikt, eene bende valsche munters op het spoor te komen, van welke reeds 6 gevat zijn, welke zich met het uitgeven van valsche kansbiljetten te Dus- seldorp, Elberfeld en Barmen bezig hielden. Ook de werktuigen heeft men gevonden. Buitendien heeft men een geheel magazijn van gestolen goederen ontdekt. Hoe stoutmoedig de dieven te Dusseldorp te werk gaan, kan men daaruit opmaken, dat op klaar lichten dag het bedrag der geldboeten van de zaal van het raadhuis ontvreemd is. In berigten uit Zevenbergen, in het half-officie'e Waliachisclie blad Vestitorulverneemt men, dat de jongste zoo vernielende brand te Bucharest door een pistoolschot, hetwelk baldadig en met onvoorzigtigheid in het huis der dame Klutstrnasse Drugenijaska gelost was, ontstaan is. De verwoesting, door dien brand te weeg geb'agt, is, volgens deze berigten, nog maar al te aanmerkelijk, doch evenwel niet zoo groot als de eerste tijdingen verkondigd nadelen. Op den noodlot tigen Paascfidag hebben daarbij, voor zoo verre thans bij nader onderzoek gebleken is, 13 meiisclien liet leven verloren, 13 kerken, waarbij sommige zeer groote, en 1798 huizên zijn in de asch gelegd. Onder deze hui zen zijn intusschen ook de groote, te Bucharest be staande logementen begrepen, van welken verscheide» lien eene grooter oppervlakte gronds dan menig dorp beslaan en vele nevengebouwen bevatten. Vorst Ge orge Bibesco heeft bij deze treurige gelegenheid de be wondering en dankbaarheid zijner onderdanen in hooge mats verworven. Hij was, Omgeven door zijnen staf, een der eersten bij den brand, kwam in 14 uren tijds niet van zijn paard en bestuurde persoonlijk de maat regelen tot redding en blussching. Na den brand was hij het weder, die door de doelmatigste middelen het gebeurde ongeluk poogde te lenigen; onverwijld wer den 700 arbeiders tot het wegruimen van liet puin en het herstellen der gemeenschap aan liet werk gesteld. Om in oen eersten nood te voorzien, bezigde men de gelden der openbare kassen van liefdadigheid, en van den kant van den vorst werd eene inschrijving geopend, aan welker hoofd hij met 6000 dukaten deel nam. Voorts werd, op bevel van den vorst, den 8 dezer het stand-vegt afgekondigd, welke snelle regtspleging noodzakelijk werd, daar er booswichten genoeg gevon den worden, die, om te ligter te kunnen stelen van het algemeene ongeluk gebruik maken, of het zelfs ver meerdeien. Den 7 b, v. beproefde eene heidin, een schoon en bloeijend meisje van 18 jaren, in de kerk Siatar brand te stichten zij werd op de daad betrapt, met roeden gegeeseld en des anderen daags opgehangen. ENGELAND. Londen den 1 Mei-. Met leedwezen verneemt men uit Dublin, dat de epidemische ziekte zich onder rijken en armen meer en meer verspreidt, en zelfs in de hoofdstad.zijn teekenen van de verschijning derzeive J waargenomen. I11 Cork beeft men besloten een kamp voor zieken in de nabijheid der drie koorts-hospitalen, in de open lucht op te rigten, terwijl men bezig is een vierde gasthuis te bouwen. Algemeen lieefscht er onrust over lier, den eerster; Mei ophouden van den arbeid op staats kos.envooral in die districten, alwaar het nieuwe onderstand-stelsel nog niet in werking is. De Kings County Chronicle meldt de hernieuwd© verschijning der aardappelen ziekten op eenige plaatsen. NEDERLANDEN. 's Graveniiage den 3 Mei. Volgens besluit van Z. M. van den 30 April 1. 1. Staatsblad No. 20) worden, met den aanvang van den 17 dezer maand, ingewisseld al de muntbiljerten van twintig gulden, zijnde het tijdstip van intrekking op den 1 Junij 1847 bij gezegd besluit bepaald, als zullende de biljetten van die grootte met den 2 Junij 1847 ophouden wettig betalingsmiddel te zijn, doch zullen, ten gerieve van het algemeen, de gezegde muntbiljetten van 20 nog gedurende drie maanden 11a den dag voor de intrekking vastgesteld, en dus tot 1 September 1847, in alle be talingen aan de Schatkist kunnen worden aangenomen. Rotterdam den 3 Mei. Donderdag zijn aan dea stedelijken raad alhier, door de bestaande commissie ten deze, twee plannen, met de daarbij behóorende teekeningen. voorgelegd, waarvan het eene liet maken van een dijk en bassin aan het groote Nieuwewerkv het andere eene verbinding der stad met het eiland Feijen- oord, door middel eener brug, en het graven van ka nalen door dat eiland, betreft; ten einde de raad daar uit eene keus zou kunnen doen, in geval namelijk, tot het ondernemen van een zoodanig werk mogt worden besloten. (R. C.) Te Bergen op Zoom heeft nten steur gevangen, welke 2öi kilogrammen woog. Dezelve is te Ant. werpen levende aangebragt en aldaar verkocht voor 48 fr. 50 er. In het land der vrijheid, de Vereenigde. Staten van N. Amerika, is mevr. Weiss, die mer hare 48 kleine danseressen zich aldaar bevindt, op het punt geweest van door de vrijheid-lievtnde N. Amerikanen levende verbrand re worden. Deze dame, die ons ook hier met hare lieve danseressen vermaakt heeft, bevond zich met haar gezelschap te Boston. De inwoners wilden, ter gelegenheid van het karneval, de 48 jonge jufvrouwen in sleden rondvoeren, waartegen mad. IVeiss zich verzette. Het volk hierover vergramd, verspreidde het gerucht, dat zij hare kleine danseressen mishandelde, en wilde haar daarvoor Straffen en de zoogenaamde Lijnch justitie uitoefenen, zijnde nier anders dan haar met teer bestrijken, in vederen rollen en levend ver branden. Reeds bad men de vensters barer woning verbrijzeld en zoude zich van haar meester maken, toen,,'de regering haar deed arresteten, ten einde haar voor eene verschrikkelijke-mishandeling te bevrijden, bekend makende, dat de zaak geregtelijk zoude onder, zocht worden. Men vond geene reden tot klagen te gen haar, en zond haar met haar gezelschap naar New-York terug. 1 l. 1 Voor de noodlijdenden in Gelderland, bijzonder te Bruchem zijn bij Ds. Swalue bereids ontvangen twee giften elk van f 1, eene van 10 en eene van f5, GESCHIEDENIS VAN DE INVOERING DER GYMNAS TIEK IN VELE STATEN VAN EUROPA. In 1811 herleefde de zucht om de Gymnastische Oefeningen weder in te voeren, voor het eerst teBer. lijn. Het volksfeest in de Hazenheide verwekte zoo- vee^ opziendat dgarvan zelfs de Fransche dagbladen gewag maakten. In 1812 onts'ond er onder het Duitsche volk voor deze edele zaak zeer veel genegenheiddat .bewezen de in 1814 uit de Berner Oberlande ingekwartierde troe pen terwijl in dat zelfde jaar aan den Heer Clios, van receringswege werd opgedragen de Gymnastiek te Bern in te voeren. Hierna werd genoemde Heer Clios door de Medische Faculteit te Parijs uitgenoodigd, oni ook aldaar de Gymnastiek in te voeren. Daarna voerda hij haar in te Londen, te Sandurst, te Greenwich en te Woolwich. In Denemarken werd de invoering met kracht be-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1