N\ 85. GOESSCIIE COCRsN T. Maandag 8 Besturen en Aclministratien. VERVOER VAN BUSKRUID, KANAAL VAN NEUZEN. Z?e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is/'./,75; Franco per Post f J,90. J Gewone Advertentie» worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I van J 6 regels a f .1,20, behalve het. Zegelregt, 1 Daar men uit de -geloofwaardigste berigten kan op maken, dat tegenwoordig in sommige streken van Gel (Ierland de nood onder de Arme Klasse zoo hoog is geklommen, dat velen zonder hulp van - elders door gebrek zullen moeten omkomen noodigt de onderge t'eeketide zijne Stad- en Landgenooten uitiets ter voorziening daarin af te zonderenen 'hem ter over making re doen toekomen. Uit een dezer dagen bij Item ontvangen brief uit Bruchem en Kerkwijk, deelt lui liet volgende mede terwijl de hem beken fe waar in tdslieide des berig'gevers waarborg is, dat hier geene overdrijving plaats heeft. De toestand, waarin velen ten gevolge van ontoe- reikend, ongeschikt, zelfs niet menschelük voedsel, z oh bevinden wordt van dag tot dag ontzettender, (iet is meer dan te vreezen, dat, komt er geen krach rige bijstand, meer dan een in de kracht zijns levens, v eidra zal bezwijken; Tot heden doen wij, al wat wij kunnenmaar^dat is op verre na niet toereikend. Èr is zoo ontzaggelijk veel noodig voor de eerste nood wendigheden des levens en dan zoo vele zieken zoo vele naakten en dan, wat mij, de wonin gen der armoede bezoekendezoo menigmaal het hart verscheurt, ai die kinderen, die met holle oogen en uoodbletke kaken van honger schreeuwer, er. mij om brood smeekm, dat ik hun niet geven kan. Ik waag mij aan geené verdere beschrijving. De ellende van veien is boven alle beschrijving. Met de meeste gerust heid zeg ik Kom en Zie. Zoo erg schijnt het ten owcnr niet te zijn en daarom heb ik vrijmoedigheid U te verzoeken mij tor verzachting van zoo veiernaam loos leed de behulpzame hand te bieden. Aan gele genheid om iets (zij het dan ook slechts weinig) te verzamelen, zal het u wel niet ontbreken Ik acht het overbodig hier iets bij te voegen. Ik reken er op dat men werken met bidden wil vcree ■ligen en mij in staat zal stellen om een verblijdend antwoord te geven. Ik verzoek aan de welwillende geveis, dat zij bij hunne gift gelieven op re geven, of zij die geheel bestemmen voor die gemeentedan of zij tevens een gedeelte daarvan willen afgezonderd hebben voor andere noodlijdenden in Gelderland om zulks dan aan de algemeene Commissie toe te zenden. Gons, 3 Mei 1847. E. B. SWALUE. ifiu wstsjoiiNUS i NEDER LAIN DEN. Rotterdam, den 2 Klei. Het Handelsblad maakt, in zijn Nummer van heden, melding van een gerucht, dar de Maasstroom, kapt. Schuithier ter stede te huis behoorende, op zijne uirreize naar Amerika met landverhuizers. zoude zijn vergaan. Wij kunnen onze lezers omtrent dit verhaal geheel en al genist stellenhet heeft niet den minsten schijn van waarheid, zijnde de Maasstroom den 26 April te Edbnöuih binnengeloopen. liet is te betreuren, dat men dergelijke ongegronde geruchten, welke zoowel binnen- als buitenslands vele mpnschtn in angst en ongerustheid brengen, zoo on beredeneerd verspreidt. (_N Rott. Ct. De Arnhemsche Courant van heden behelst in Extcnso het breed gemotiveerd vonnis der Arrondis semenis Regtbank te Zutphen, in de zaak van Jan ter Linde uitgesproken, in de zitiing van Woensdag 28 April. O» regtbank beeft daarbif verstaan Ecrsttlijkdat het niet is bewezen, dat de beklaagde uit eigene beweging de geïncrimineerde denunciatie bij den Heer kantonregter te Groenlo heeft ingebragt gevolglijk dezelve noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert Ten anderedat het wettig en overtuigend is be wezen, dat de beklaagde zich heeft schuldig gemaakt aan het uiten-der lasterlijke uitdrukkingen, zoo jegens Maria H'icgerink als den Heer kantonregter te Groenlo, zoo als uit bij de acte van dagvaarding zijn beschreven; Dat deze uitdrukkingen daarstellcn het wanbedrijf van laster, waarop toepasselijk zijn de artikelen 367, 3?j en 374 van iiet strafwetboek Veroordeelt den beklaagde bij verstek in eene ge vangenisstraf voor den tijd van vijf jaren en in twee geldboeten, eene van vijf en twintig gulden en eene van honderd gulden, met ontzegging van de uitoefe ning der regten, beschreven in art. 42 van het straf wetboek, gedurende den tijd van tien jaren, aanvan gende op den dag, waarop hij de straf zal ondergaan .hebban, benevens in de kosten van den processe boeten en kosten bij lijfsdwang te verhalen. Eindelijk, ontslaat den beklaagde van alle rears ver volging ter zake van de tegen hem ingebragte klagte, wegens eene calumnieuse denunciatie. Ter Linde is, zegt meri, daags nadat zijne zaak voor de Zurpheusche regtbank behandeld was, bij den officier van justitie aldaar gekomen, 0111 te vernemen, hoe de zaak stond. Den eisch van 't O. M. vei ne mende, zou ter L. gezegd hebben, da: hij een zoo strengep eisch niet verwacht had, dat hij gemeend had er te zullen afkomen met hoogstens 2 jaren gevange nis, en hem ook dienovereenkomstig geldelijke beloo ningen waren toegezegd. DrCt Het Programma van het nieuwe onlangs aangekon dlgde Staatkundige Weekblad bevat als hoofdtrekken: a. De algemeene ontevredenheid met de handeling! n der Regering is een treurig, maar onmiskenbaar teelten d.s tijds; zij vindt haren oorsprong in dut benardi» toestand des-Vaderlands in het algemeen en der nijvere burgerklasse in het bijzonder, welke wordt toegeschre ven aan de handelingen van 's Rollings ministers. De blaam is overdieven. Zonder het hoofdbesttjur vrij te pleiten van gebrek aan beginselen eene bron van vele gebreken, zijn de provinciale en plaatselijke bestu ren mede groote oorzaken dier ontevredenheid, door slaafschen schroom voor het centraal bestuurdoor kleingeestigheid en door onbeleefdheid jegens de bur gers, niet wie zij in nadere aanraking komen, dan de hoogere staatsbeambtenaren. Ook is liet overdreven edelmoedig van liet hoofdbestuur, om de publiciteit alleen aan zijne eigene handelingen te schenken, en zijnen sterken arm te leenen aan de provinciale en plaatse lijke besiuren tot handhaving der. door deze zoo ge wenschte achterhoudendheid en behandeling van onze zaken buiten ons. De kritiek moet meer gelijkma tig over de handelingen der Regering worden verdeeld; de ingezetenen moeten opmerkzaam gemaakt worden op de provinciale en gemeentelijke belangen, op oud iel matige keuren en 'reglementen op kwistige gemeente- uitgaven, van de natie geheven, terwijl aan de alge-, nieene regering elke cent beknibbeld wordt. b. De oppositie is in ons land vooral sedert diet zwijgen van den Tijdgenootonhandig gedrevenzon der overtuiging geene uitwerkingonverstandig en blind .schelden en razen, onfatsoenlijke taal, grove per sonaliteiten overtuigen geen' verstandige. Deze zwakke zijde van de oppositie moet tegen de Regering bevei ligd worden door een orgaan voor de fatsoenlijke, zacht aardige, welluidende oppositie. c. De betere toekomst des Vaderlands moet niet in betere vormen, maar in betere menschen gezocht wor den, De keuze der ambtenaren der vertegenwoordi gers goed zijnde, dan arbeiden zij voor 's volks weizijn, zelfs bij eene gebrekkige Grondwet. De tegenwoor dige is wel niet volmaaktmaar van hare herziening moeten wij niet in de etrste plaats verbetering wach ten. Zij moet een gevolg zi|n van verbetering, doch zal er bezwaarlijk eene oorzaak van worden. (Gron. Cour.) 's Hertogenbosch den 28 April. Wij vermee- nen verpligt te zijn,.te melden, dat ons van goede zijde is medegedeeld, dat ons berigt omtrent bet thans do or de versciiil'ende geneesheeren dezer snul in beh3ti deling zijnde getal zieken, .eetijgz.ins overdreven was, ofschoon ons hetzelve v ui eene goede zijde was opge geven. Intosscheii blijft liet maar waar, dat dit getal zeer aanzit nlijk is. Goes den 3 Mti. .Men raadt algemeen aan, om zeer oudbakken brood te gebruiken, dewijl men hier van tot voeding minder noodig beeft. Voor ruim 50 jaren was er in Engelandwegens weinigen voor raad van tarwe, in 't voorjaar gebrek te voorzien, doch door dezen streng gehandhaafden maatregel rekte meti denzelven tot den oogst. PUBLICATIE. OP en langs f [ET DE STAATSRAAD. GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gezien de missive van Zijne Excellentie den Mi nister van Binnenlan'dsclie Zaken van den 8 Maart laatstleden, No. 158, iste Afdeeling, ingevolge Zij ner Majesteits last, daartoe strekkende, om den Ge- zagvoerders van alle schepen en -vaartuigen zonder onderscheid, welke, op of langs het Nederlandsch ge deelte van het Kanaal van Neuzen, buskruid of andere ontvlambare munitie vervoeren te herinneren aan de voorschriften der wet van den 26 januarij 1815. Staats.- blad No. 7), houdende bepalingen en voor be hoe ds mi d» delen omtrent den vervoer van buskruidoor logs» behoeften en brandstoffen en aan de bij die wet be dreigde boeten; heeft goedgevonden: i°. Aan de voorschriften van voornoemde wet, voor zoo ver dezelve de bedoelde Gezagvoerders kun nen aangaan of door hen moeten worden nage leefd, door insertie in de tegenwoordige publi catie, de vereischte bekendheid te geven zijnde die voorschriften van den navolgenden inhoud: Art. 1. „Door geen particulier, koopman of fa- brijkantof wie het ook zoude mogen zijnzal van de eene plaats naar de andere in deze landen, eenig buskruid, zoo voor zich zelve, als voor een ander koopman, fabrijkant of particulier mogen verzonden worden, boven de kwantiteit van drie ponden zon-, der dat hetzelve in een digc gekuipt tonnetje gesloten, en dat tonnetje var. buiten op den bodem, met zwarte of roode letters zij geverwd met het woord buskruid en dat op het adres, de naam van den afzender en de juiste kwantiteit .kruid zij aangeteekend, die in het tonnetje is gepakt, op de boete van vijf honderd gul den door den afzender te verbeuren boven de con fiscatie van het verzotidene." Art. 2. De aldus te verzendene kwantiteit bus kruid hetzij met een beurt- of vracht-schip schuit, wagen of kar, hetzij met een eigen, of gehuurd, of geleend schip, schuit, wagen of kar, door één per soon en aan één adreszal niet meerder mogen be-, dragen, dan vijftig ponden,'op gelijke boete van vijf honderd guldenvoor iedere vijftig ponden buskruid die verzonden zijn, en confiscatie van hec verzondene, door den afzender te verbeurenten zij dezelve per- missie bekomen heeft tot het verzenden van eene meer dere kwantiteit in voege als hier na artikel 8 zal wor den gemeld." (Vervolg hierna.) BEKENDMAKING, BURGEMEÉSTER en WETHOUDERS der stad GOES, op uitnoodigmg van den Heer Arron- dissements Directeur der Directe Belastingen, Ia- en Uitgaande Regten en Accijnsen, te Middelburgten ge volge eener resolutie van Zijne Excellentie den Minis, ter van Financien van den 20 April 1847 No. .47, brengen ter kennis vaneen ieder die het aangaan ipag. Dat bij resolutie van Zijne Excellentie den Minister van Financiën van den 4 Januarij 1845 No. 170, is gearresteerd het navolgendTARIEF DER WAAR.- DE, Bij HET STUK, SOORT EN GE WIG F VAN HET SLAGTVEEwaarvan de hoofdsom van den Rijksaccijns op het geslagt, en de versphil-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1