uFFiïï N». 34. 1847. GOES S CHE COUR A N T. Donderdag April. J>TIE U WSTIJDIN G EN Besturen en Administration. Herijk der Maten en Gewiglen. (en is De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f ./,75; Franco per Post f J,90. X.' f Gewone Advertentiën worden a, °20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigien I van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt, f DU1TSCHLAND. Berlijn den 23 April. Uit onderscheiden plaat sen, Frankfort aan de Oder, Amsbert» enz., ontvangt men de gunstigste berigten omtrent den staat der veld gewassen. Het winterkoren schiet krachtig opde aardappelen zijn in de kuilen, waarin zij bewaard wer den. volkomen goed gebleven ener zal geen gebrek aan poters zijn. Voorts bieden beambten en ambtelooze personen de landlieden overal de handdeze laatsten zijn ijverig werkzaam, zoo dat alles uit/.igt geeft op eenen goede oogst» ENGELAND. Londen den 22 April. Men kan zich geen denk .beeld maken van de onmetelijke handelsbeweging van Liverpool, uit de enkele daadzaak, dat jongstl. Dings- dag 126 schepen die haven verlaten hebben om naar alle oorden der wereld te stevenen. Niets was heer lijkerdan liet indrukwekkende schouwspel van het onder zeil gaan dezer geheele vloot. Blijkens een dezer dagen bekend gemaakten o(fi. ciëlen staat, beliep het getal zeilschepen in de verschil-, lende havens van Engeland (van meer dan 50 tonnen las>) op den 31 December jl.11,017, of 2.121,385 tonnenen 'die der stoombooten 360of 77,795 ton. Schotland had, op hetzelfde tijdstip, in schepen bene den de 50 tonnenlasteen getal van 2208 zeilschepen en 101 stoombooten. De koopvaardij der drie koning» rijker heeft, door schipbreuken in 1846, 537 schepen verloren, makende een inhoud van 91.899 tonnen. Het getal der te Liverpoolsedert den x Janu- arij tot den 18 April, aangekomene arme Ieren, be draagt 138.528. Dublin, den 22 April. De berigten uit Ierland klagen thans hoofdzakelijk over ziekten en. minder over gebrek. Algemeen is de toestand des landvolks door de verspreiding der koorts allerbedroevendst. FRANKRIJK. Parijs, den 21 Apiil. Zondag jl. heeft de policie, onder de bagaadje van reizigers, die van Douvres kwa men een klein kistje in beslag genomen, dat gerigt was aan de barones de Mauroyre Parijsen vele exemplaren bevatte van een te Londen tegen de dy nastie van Orleans gedrukt schotschrft hetwelk den titel draagt van: Révólations politiqucsles troisVic- times. Den volgenden morgen is een kofferhonderd exemplaren van hetzelfde geschrift bevattende, en ins- gelijks van Douvres komende, in beslag genomen. Hij is aan hei/clfde adres gerigt, hetwelk men echter on derstelt valsch te zijn, om den invoer gemakkelijker te maken. De persoon aan wien het kistje toebehoorde, is dadelijk naar Parijs vertrokken, maar door middel van den telegraaf heeft men hem, dadelijk bij zijne aankomst aldaar, gevangen genomen. BELGIE. Antwerpen den 24 April. Diegenen onzer ree- ders, welke zich met den overtogt van Duitsche land verhuizers bemoeijen, bevinden zich sed'irr een paar dagen in geene geringe verlegenheid. Eene wei, den 22 Feb. door net Congres in N. Amerika aangeno men, en den 2 Maar: door den president Polk goed gekeurd, maakt strenge voorwaarden aan de toelating der landverhuizers, ten gevolge waarvan de reiskosten bijna bet dubbele zullen bedragen. Deze wet zal den 31 Mei van kracht zijn, en daar zij tegen de overtre ders strenge straffen bepaalt, zoo als eene boete van 50 dollars per passagier en verbeurdverklaring van het schip, indien het getal der passagiers met twintig over treft dat voor den inhoud des schips bepaald. De kapiteins der hier zeilree liggende schepen weigeren in zee te gaan, zonder zich naar de bepalingen der be- doelde wet te schikken. Latere berigten melden, dat liet besluit eerst van toepassing zal zijn 1 p schepen, die;;/? 31 Mei uitzeilen. Blieven uit Gend behelzen treurige berigten no pens den toestand der katoen industrie in die stad. Men vreest, dat eerlang een aantal fabrijken genood zaakt zal zijn den arbeid te staken. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 26 April. Men verneem: dat Z. M. de Koning, ingevolge de .wet van 9 Mei 1846 (Staatsbl. no. 35) ook voor dit jaar heeft be* paald, dat de groote- of zout-haring-visscherij voor het Tegenwoordige jaar 1847 zal mogen worden aangevan gen op den to Jutiij eerstkomende, en dat mitsdien de netten voor het eerst zullen mogen worden uitgewor pen, om in volle zee haring te visschen, in den avond van genoemden tienden Junij. Ook dit jaar zal eene Rijks stoomboot als eerste jager worden gebezigd. Men meldt uit Leeuwarden, dat in den loop der vorige week door de visschers van Wieringen, Paesens- Moddcrgat en Schiermonikoog, in zee drijvende gevon» den zijn ongeveer 15 ossen en koeijen, alsmede 2 paafden. Te Ameland moeten er nog 11 stuks zijn aangespoeld. Dezelve waren allen klein van stuk hadden zeer groote hoornenwaren bijzonder veten het vleesch bevond zich nog in goeden toestand. Dit vee is niet uit Vries land afkomstigmaar van een vreemd rasvermoede.» lijk uit Holsteiti. Men vermoedt, dat ze tot eene lading van een schip oF eene stoomboot hebben behoord.ko mende van Hamburgen welligt gedestineerd naar Lon den. Het vee had nog niet lang in zee gelegen, en men ondersteltdat het schip vergaan is bij den storm met sneeuvvjagt, die Zondag 11. op onze kusten heeft gewoed. Een der dagbladen van 's Herrogenbosch meldt, dat de onderscheidene geneesheeren dier stad thans on geveer 5000 zieken onder behandeling hebbenmeest alle lijdende aan de heerschende koortsen. Amsterdam, den 26 April, Men berigt ons, dat concessie verleend is aan de Heeren C, en T. Kater, te Monnikendam tot droogmaking van het Monnfck- meer en het Noordmeergelegen onder de gemeenten Monnikendam, Broek in Waterland en Landsmeer, te zanten ter grootte van 300 bunders. Voorts vernemen wij, dat insgelijks concessie ver leend is aan de Heeren P. LangeveldJ. L. Kik kert en J, R, G. Coninck Westenberg, alien op Texel woonachtig, tot indijking van eenen inde vorige eeuw or.dergevloeiden en verlaten polder, destijds geniamd Hoorn en Burg, ren zuidoosten van het eiland Texel. Terwijl de thans goedgekeurde plannen werden onder derzochtbehaagde het Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden op liet daartoe gedaan verzoek, er in toe te stemmen dat aan den nieuwen polder Hoogstdes- zelfs naam zoude gegeven worden. De Prins Hen drik Polderdie reeds is aangeduid op eene kaart van het eiland Texel, onlangs door voornoemden heer Kik kert vervaardigden door den Heer van Wouw opsteen gebragtzal p. m. 550 bunders groot zijnnaar wij vernemen zal al ras roet de indijkings werken worden aangevangen. Inderdaad, wij gelooven niet teveel te zeggen, wan neer wij N. Holland rijk noemen in dergelijke onder nemingen; immers sedert'den jare 1835 werden ach tervolgende ingedijkt Het noordelijk gedeelte van het eiland Texel, Eijer- land genaamd; de Waarden Groetgrondende Anna Paulowna polder, de Eendragt polder, ten oosten van Eijerland; het Nieuwland, ten zuidoosten van het eiland Wieringen. E11 bovendien werd het Graftermeerdroog gemaakt; dit alles, met bijvoeging van den Prins Hendrik Polder en de droog te maken Monnick- en Noord-mee ren, zal eene oppervlakte, van niet minder dan nage noeg 12000 bunders beslaan, die voorver het grootste gedeelte aan de zee is oniwöekerd. (Ned. St. p.) Utrecht, den 27 April. Uit Gorinchem schrijft roeit ons. dat de vaart van Gorinchem op Middelburg, gestaakt door den verkoop van de stoomboot, wederom zal hervat worden. Voor Gorinchem is zulks te wen» schen, daar de staking dier vaart groote nadeelen voor die stad zoude na zich slepen. Zwolle den 22 April. Onder degenen, die als kandidaten naar den vakanten hoogleeraarspost in da Nederlandsche taaien geschiedenis aan het Aihenatutt* te Deventer genoemd worden, zijn de heerenDr„ W. J. A. JonckbloetM. de Vries, Ds. Schotel en JDs. Swalttc. Met is verheugend voor heeren Cura toren de keuze te hebben onder mannen, die door het geen zij geleverd hebben, bekend staan als verdienste-" lijke beoefenaars van het vak, waarvoor zij in aanmer king komen. Overijssel Binnen weinige dagen zal te Utrecht een staat» kundig weekblad bet licht zien, onder hoofd redactie van mr. C. L. Schüller bijgenaamd van Peursum, en onder medewerking van prof. Ackefsdijk, prof. G'. WVrecdemr. 6". P. Lipman en anderen. Weke lijks zal één vel druks in groot 40 formaat worden uitgegeven, in den vorm van de Tijdgenoot. Ook te Nijmegen zal een nieuw kwarto tilaii ver schijnen, bij Langendam CompDe Grondwetr- gezinde Batavier. Ware staatkundige verbetering te verspreiden, onverzoenlijke strijd tegen willekeur en onregtis 't hoofddoel van dezen Batavier der negen tiende eeuw. Goes den 29 April. Maakten wij voor eenigen rijd loffelijke melding, dat ook fe dezer siede, vooral door de zorg der heeren Regenten van het Weeshuis, eene inrigring voor Gymnastische Oefeningen was tot stand gebragt, thans kunnen wij met genpegen berig ten, dat de heer J. K. A. Cromiongh, dié aan het hoofd dezer inrigring geplaatst is, eene hoogst doel» mariee handleiding voor dit vak vervaardigd en bij den boekhandelaar J. 6', Verkouteren te Bergen op Zoom uitgegeven heeft. Na eene pligtmatige opdrugt aan het collegie, waaraan deze hoogst nuttige inrigting haar bestaan te danken heeft, volgt eene gepaste inleiding, waarin de groce nuttigheid der Gymnastische Oele- ningeti wordt betoogd, terwijl vervolgens in eenen zeer duidelijkeu stijl al die oefeningen worden verklaard, welke aan deze inrigting met het beste gevolg worden uitgeoefend. Wij vertrouwen dat deze handleiding, die ook bij de Ui'gevers dezer Courant verkrijgbaar is, in eene wezenlijke behoefte voorzier, en dat zij. zoowel door onderwijzers als liefhebbers en leerlingen, met genoe gen en nut zal worden gelezen en behartigd. (ingezonden.) Het is een verblijdend teeken dat Nederland eindelijk wordt uitgenoodied om in den heerschenden nood, eti bij de duistere toekomst eens stil te staanen op te zien naar Hem, van wien bezoeking en kastijding, zoo wel, als alle goede gaven nederdalen, en die ook-alleen behouden kan. Wenschelijker ware het geweest, dac hiertoe een dag in de week ware toegeheiligd gewor den, dan dat zulks maar als en passant op den Zondag geschiedt, dat ware toch waarlijk geen te groot offer voor zoo eene belangrijke zaaken indrukwekkender ware dan de bededag. Wenschelijker ware het geweest, dat de gemeenten niet het eerst uit Couranten dit nieuws hadden moeten vernemenmaar dat het tijdig eerst in de kerken ware aangekondigd. Doch hoe dit zij, Mogt slechts deze gewenschte gebeurtenis de aanvang wezen van een godvreezend volksleven en het alzoo blijken, dat de bezoeking niet te vergeefs ook aan ons volk overkomt. Vervolg en Slot van ons vorig Nommcr.j Art. 7. De Arrondissemems ijkers zullenbetrek.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1