N». S3. GOESSCIIE C O E R A N Ti Maandag 311 KI li U WSTIJDIN G li IN Besturen en Administratief!. Herijk der Maten en Ge wigten. STATEN De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco pér Post f J,90. 'J F Gewone Advertentiën worden d 20 ets. de o f geplaatstGeboorte-, Huwelijks- en Doodherigten \van J 6 regels a f J ,20, behalve hel Zegelrt4 DUITSCHL AND Berlijn, den 18 April. Ons regeringsblad behelst thans een zeer uitvoerig en naar het schijnt, volledig verslag, van het grootste gedeelte der zitting'van den Algemeenen-Landdag van den i5den dezer. In die zitting heeft de commissie welke met het opstellen van een adres van antwoord op de aanspraak des Koriings belast was, een ontwerp van adres ter tafel gebragt, over hetwelk vervolgens eene belangrijke beraadslaging is gehouden.' Het bedoelde ontwerp behelsde niet alleen eene dank betuiging voorde instelling van den algemeeneii-Land dag, en eene verklaring van onwankelbare gehechtheid aan Zr. Ms. pefsoón en het Koninklijke Huis, maar aan den anderen kant ook bedenkingen, ten aanzien van de aan die vergadering bij het Koninklijk Patent van 3 Februarij toegekende magt en regten als geenszins volkomen beantwoordende aan de daaromtrent in de wetten van 17 Januarij 1820 en 5 Jun ij 1823 gemaakte bepalingen en gedane toezeggingen inzonderheid wat betreft de financiële aangelegenheden des lands. Uit hoofde van deze strekking is het ontwerp, al dadelijk na de voorlezing, door den koninklijken commissaris bestreden, en nadat eenige leden der Commissie het zelve tegen de aangevoerde bedenkingen hadden ver dedigd heeft de minister v. Arnim een amendement voorgesteld waarbij dat gedeelte van het ontwerp 'r welk de bewuste aanmerkingen behelsde, door meer algemeeue en zachtere uitdrukkingen vervangen werd. Berlijn den 20 April. Het regeringsblad van heden bevat het vervolg en slot van het uitvoerige verslag der zitting van den Landdag van den isd'en dezer, maar maakt nog geene melding van het verhan dehie in de latere bijeenkomsten. Uit dat verslag blijkt, dat de beraadslagingen over het adres van antwoord en over het amendement van den heer v. Ainim dien dag zeer levendig zijn geweest. De heer v. V'weke, een der redenaars van de oppositie, heeft voorgesteld, om in 't geheel geen adres aan den Koning te zenden en derhalve al de zich opgedaan hebbende geschilpunten in her midden te laten; hoewel hij tevens verklaarde, dat hij zich volkomen vereenigde met hetgeen in het ontwerp van adres gezegd werd omtrent de regten van den Algeuieeneu-Landdagen van oordeel was, dal die regten in het P'arent van 3 Februarij verkort wer- den. De voorzitter heeft echter dien spreker doen opmerken, dar, de vergadering reeds tot het opzenden van een adres had besloten en men derhalve op die beslissing niet kon terugkomen. Daarna heeft de af gevaardigde v. Giessler voorgeslagendat men zich zou bepalen tot het inzenden van een dank*adres aan Z. M.met weglating van alle bedenkingenvoor namelijk uit aanmerking van de veelbereekenende woor den in de koninklijke aanspraak: „Vertrouwen wekt vertrouwen!" Nadat nog eenige redenaars het woord liacld n gevoerd, zijn de debatten, op verzoek van vele afgevaardigdentot den volgenden dag uitgesteld. Frankfort, den 17 April. Dat in den tegenwoor- digen tijd van algemeeue beweging, ook op het gods dienstig terrein nu en dan woekerplanten opschieten kan geen verwondering barenvooral wanneer men overweegtdat de materiële nood onder de mindere standen, uit deszelfs aard, het bijgeloof zeer in de hand werkt. I11 dergelijke verschijnselen was van oudsher wel geen land vitichtbaarder dan Engeland, vanwaar dezelve nu ook tot ons zijn overgewaaid. Zoo wordt tegenwoordig een tractaatje door vrome Engelschen die zich in de Mainstreken ophouden verspreid het Voert den titel: de vriend der zondaars en van het zelve zijn, volgens eene bekendmaking op het titel- blad, in 12 verschillende talen millioen exemplaren gratis uitgedeeld. Êcne andere soortgelijke woekerplant is een mondeling gerucht insgelijks door een' En gelschen zendeling uitgestrooid dat in het jaar 1848 tie Heiland der wereld zijne hemelscbe woning vei laten zalom op de aarde zijn beloofd duizendjarig rijk te slichten. Gelijk men weet, heeft ds bekende Swe denborg voor ruim eene eeuw, hetzelfde in boven genoemd jaar voorspeld. Heden is hier zooveel sneeuw gevallendat de straten meer dan een voet hoog daarmede bedekt zijn. Men hoort echter nog niet, dat de koude eenig nadeel aan de graanvelden of vruchtboomen veroorzaakt heeft. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 23 April. In Engeland is te- genwoordig de vraag, in hoeverre de aloude bescher mende scheepvaartwetten wijziging in liberalen zin ver- eischen aan de orde van den dag. Gelijk daar ge bruikelijk is, wordt deze vraag niet alleen in de wet gevende vergaderingen en door de drukpers 'behandeld, maar ook de menigte trekt zich barer aan in* talrijke geïmproviseerde bijeenkomsten, meetings. Daarin wordt natuurlijk voor en tegen gesproken, niet zelden met eene hevigheid, en somwijlen ook wel meteen gebrek aan kennis van zaken, die verre van parlementair zijn. Zulk een meeting van reeders en zeevarenden werd eenigen tijd geleden ook te Londen gehouden. De geest der meeste sprekers was voor het behoud der scheepvaartwetten. Aan haar, zeiden zij, dankte de Britscbe zeeman de groote voorregten, welke hij boven de zeevarenden onder vreemde vlaggen geniet. Die voorregten werden in liet bijzonder door zekeren Heer Toung met echt Britschen trots, breed uitgemeten en vreestlijk werden de vreemde schepen, zeelieden en reeders gehavend. Onder anderen kwamen ook de Hollandsche matrozen ter sprake. Volgens het verslag van deze redevoering, voorkomende in de Shipping and Mercantile Gazette, zoude de spreker de Hol landsche matrozen ernstig beklaagd hebben,, over het slechte voedsel en de lage maandhuren, waarmede zij zich tevreden moesten stellen. Een onzer stadgenooten, de Heer IV. f. Bahzelf reeder van een aantal schepen, die zich toevallig in Engeland bevond, heeft gemeend de eer der Neder- landsche reederijen te moeten handhaven en alzoo aan de redactie van genoemd blad eene wederlegging ge zonden van die onregtmatige verwijten, welke ook door haar werd opgenomen. Daarop werd korten tijd daarna, 'door den Heer Toung, in hetzelfde blad, een antwoord 'ingezonden, waarin hij zich verontschuldigde met de verklaring, dat de snelschrijver hem verkeerd verstaan en van de Nederlanders overgebragc had, wat hij van de Finlanders had gezegd. De Heer Toung voegde er de verzekering bij, dat hij wist, dat de Hollandsche matrozen niet minder goed dan de Engelsclie gevoed en beloond worden, ofschoon- de Nederlandsciie vlag geregeld ao pet. goedkooper kan varen dan de Engelsclie. liet doet ons -genoegen, het bovenstaande te kunnen mededeelen als een aanmoedigend blijk, dat wakkere behartiging var. onze regten en belangen in den vreemde erkentenis en achting voor de waarheid weet op te wekken. De geruchten nopens eene reize van den Keizer van Rushnd naar Stuttgart en Parijs, blijven steeds levendig, en steeds in lijnregte tegenspraak met eikander. Terwijl particuliere brieven, uit Frankfort te Parijs ontvangen, het plan tot die reis stellig tegenspreken, beweert de Deutsche Brusstler Zeitutig zeker te we ten, dat de Russische gezant te-Berlijn gewaarschuwd is, dat Z. M. den 22 April te Warschau zoude zijn en den 26 van daar naar Stuttgart zal vertrekken. Hetzelfde blad voegt er bij, dat te Parijs reeds officieel kennis is gegeven van de komst des Czaars. De Staats Courant van heden bevat, onder an deren, eene Koninklijke oproeping tot eenen algemee lien bededag in Nederlandop aanstaande Zondag 2 Meiten einde van de Voorzienigheid de bewaring af te smeken van den oogst voor dit jaar, en verdere bescherming en redding uit de thans zoo algemeen heerschende nood; en den Almagtige tevens te dan ken voor Zijne, in vergelijk met andere landen, zoo opmerkelijke, verschoonende goedertierenheid jegens, ons volk. Rotterdam den 22 April. Wij vernemen en vermelden zulks hier tot waarschuwing van net pu bliek, dat hier ter stede een aanzienlijk aantal valsche Russische coupons, van Hope en Co., van 5c, in omloop zijn, die op zulk eene bedriegelijke wijze zijnt nagemaakt, dat men ze slechts met de grootste moeite van de echte kan onderscheiden. Voor als nog kun nen wij echter geene onderscheidende kenteekenen dezer stukken opgeven. Almelo, den 16 Jumj. Dezer dagen werden hier ter stede en in het ambt Almelo b'ij onderscheidene in woners brieven over den post ontvangenhoudende de bedreiging, dat hunne woningen in den brand zouden gestoken worden, wanneer men niet op eenen bepaal den tijd en plaats eene som gelds tiederlegdewelke edoch steeds zeer gering wasterwijl men tnsschen- beiden ook wel om levensmiddelen vroeg. De ver moedelijke dader, zekere B. L.te ambt Almelo, is in hechtenis genomen men schrijft zijne handeling ech ter toe, aan het nijpendste gebrek. L. 1. zaturdag aarselden wij uit Overijssel over te nemen het berigt, dat Z. M. Jannes de Vries te Steenwijk had gegrarificeérd met 50, wegens het na maken van een muntbiljet. Verderfelijker kunstvlijt toch kunnen wij ons niet voorstellen dan de verval- schiug van een noodpapier, waarop het zinkende kre diet van 't lieve vaderland zoude moeten gedreven heb ben. Bi Idcr dijk zong reeds in 1822 van een pap ie» ren z o 1 d e r t j e da t zou b e z w ij k e n; en als 'twer- kelijk waar is, dat'de koning met gratificaties beloont hetgeen door allen, die 's lands welzijn ter harte gaat, tot in den die pst en afgrond verfoeid wordt, zoo moe ten wij de landverhuizing prediken allen krearuren die nog iets hebben te verliezen. {Kamp. Cour.) De eet sre landverhuizers van Staphorst en Nieuw- Leuseri waren zoo a's wij gemeld hebben geene onbemiddelde lieden. Naauweüjks waren zij met an dere landverhuizers ojt het schipof er werd door eenigen van dezen dadelijk jagt op hunne beurzen ge maakt. Ei tl merk. dat er ook onkruid onder de ver- trekkenden doorloopt, en dat degenen die iets be zittenniet genoeg op hunne hoede kunnen zijn tegen 'allerlei soort van opligterij. VAN ZEE. GEDEPUTEERDE LAND In aanmerking nemendedatnaar aanleiding van de Koninklijke besluiten van den 28 September 1819, (1Staatsblad Ne. 4.9,) en van den 30 Maart 1837, (1Staatsblad No. 13,) jaarlijks een herijk van al de Nederlandsche Maten en Geivigten welke in omloop zijn gebragt en in den handel gebruikt wordenbe hoort plaats te hebben. Gelet op het Reglement op den herijk in deze pro vincie, van den 13 Februarij 1822; Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minister van Binneolandsche Zaken van den 3 November 1846, N°. 79 2de afdeeling Besluiten: Art. 1. De herijk over het jaar 1847 van de Ne derlandsche Maten en Gewigren, welker gebruik in het vorige jaar verpliatend is geweest, en mitsdien van alle gewigten lengte-maten inhouds-maten voor drooge waren, vocht-maten voor den handel in het klein eti in het groot, mitsgaders van de wisse, zal inde isre, J 2de3de en 4de Districten dezer Provincie worden aangevangen met den 1 Mei aanstaande, en gesloten op den 1 Augustus daaraanvolgende; zullende de aan ving van den herijk in het 5de District, nader worden bepaald. Art. 2. De letter C (Gothische vorm) zal, ovef eenkomstig bovengemelde aanschrijving, voor ijkletrer gedurende dit jaai; gebezigd wordenen op al de geijkt

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1