i 1847 W 27. Maandag 5 April ITALIË. DENEMARREN. NEDERLANDEN. ->• %b $fy GOESSCIIE De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per II wartaal is f.1,75; Franco per Post f J.90. ®5f féTü\\vft *ieAS clx goer .ant; f'»T Gewone Advertentiën worden d 20 cis. de geplaatst. Geboorte-itwelijks- en Doodherif van J regels a f J,20, behalve het Zegelregt NIK V W8TJJDING RN Rome, den 17 Maart. De nieuwe censuur wet. onderteekend door den kardinaal Gizzi, is gisteren avond bekend gemaakt geworden. vorige des be treffende wet van 18 Augustus 1825, blijft in werkuur voor letterkundige voortbrengselen op het gebied der wetenschap, godsdienst en zedeleer. Teil npzigte van staatkundige geschriften heeft Z. II. de P.<tis eenige verligtingen toegestaan, strekkende om eene gematigde vrijheid van drukpers re vergunnen. In Rome en in de provinciën zullen opper-cehsuur regtbanken worden aangesteld; die voor Rome zal tiir vijf iii'siekende ge» leerden, door den Paus zeiven benoemd, bestaan onder voorzitterschap van den Padre Maestro dd Sacro 1'diazode feat banken in de provinciën slechts uit t .vee leden. Geen nieuw dagblad of tijdschrift zal zonder vooraf ingewonnen berigt van de generale di- rt'Ciie van policie, mogen opgerigt worden, die de strekking, denamen der hoófci-medearbeiders. de mid delen der onderneming, den vorm der publicatie en eene geëvenmiigde cautie kennen moet. AUe onder nemingen van wetenschap en kunst, de geschiedenis van den dag, het openbare bestuur, en voorts alles wat tot de bevordering van den landbouw, de nijver heid, den handel, de scheepvaart en openbare onder» nemingen strekken kan, mogen vrijelijk behandeld wor den, daaremegVn zijn aan de pets verboden het druk ken van al hetgeen de godsdienst, de kerk, derzelver waardigheid -én hare vertegenwoordigers veracht; al wat beledigend is voor overlieden, militairen, huisge zinnen, burgers, buitenl. mogendheden, derzelver re geringen en hare openbare vertegenwoordigersde openbaarmaking van alle niet wettig goedgekeurde bij eenkomsten, enz, (II. BI.) Omtrent de zamenzweringen die zoo hier als te .Ancona-zijn ontdekt geworden, verneemt men wei nig, waarop men staat kan maken, maar des te veel vtildiger ziin dein omloop zijnde geruchten. Zoo vee! schijnt zekerdat het plan niet minder medebragt dan zich, in de algefneene verwarming, niet alleen van le meest invloed hebbende kardina'en maar ook van ieil Paus zei ven te ontdoen. Het arresteren v.m mede- pligtigen aan liet komplot gaat voort doch uil aan» nerking van de bekende goedertierenheid van Pins IX viest men zich nogmaals met eene amnestie. Eene zamenz wering tegen de bestaande orde van zaken in den Iverktlijken Staat is eene der roekeloosste onder» nemingen, want het volk dweept met den tegenwoor dig en Paus en de groote gewapende maaien in het gansche. land zijn de nieuw georganiseerde stedelijke wachten. Ook in Bologna, dien voornamen revolutio naken stookhaard mag men het aldaar nog lang ge- smetild hebbende vuur voor geheel gebluscht houden, sedert de burgerwacht aldaar, aan die van Rome, een kos'baar vaandel, onder hetwelk zij gezworen heeft met de burgerwacht van Rome, tot den dood, voor Puis IX te zullen strijden ten seschetike gezonden u eft. De Paus wil dit vaandel op Paschen zelfwijden en daarna in persoon aan de burgerwacht van Rome 1 uitreiken. Amst. Cour.) Koppenhagen, den 22 Maart. Men gelooft hier, dat er op IJsland wederom eene uitbersting van den Hecla heeft plaats gehad, alzoo er op de Ferrö-eilan- den den T4den en t5den Januprij nogmaals vulkani sche asc'n gevallen is, hoezeer in niet zoo groote hoe veelheid als in het jaar 1845. Men meldt van die eilan den, dat er de witte schapen op die beide dagen door deze a.sch geheel graauw gekleurd waren. Iti den koninklijken schouwburg heeft gisteren avond een droevig ongeluk plaats gehad. De lampen- kroon in de zaal, die honderd veertig lampenpitten relt, omstreeks de drie honderd ponden weegt, en die clketis geitjkr/jdig met het/op- en neder0aan van den voorhang opgehaald en tot op zekere hoogte nederge- laten wordt, is bij het eindigen va» <1 a eeiste bedrijf van iter stuk Don Cczar tó Bazan met eene ver vaarlijke snelheid tot op demiddenbanken van het tweede parket bomen nederzakken en heeft aldaar een tiental personen verwond, die allen met uitzondering van slechts één enkelen, zoodanig door den slag bedwelmd waren, dat men hen bewusteloos heeft weggedragen. Men zal zich eenig denkbeeld van liet hevige van den schok kunnen vormen uit de daadzaak dat de eikenhouten ruggen der banken er geheel door verbrij zeld zijn, De olie spoot bij stroornen uit de lampen, en de kleederet; van nteer dan honderd menscjten zijn er van overspreid. De. voorstelling is dadelijk gestaakt en zoodra de zaal ontruimd was, hebben de commissaris van policie en de directie de oorzaak van het gebeurde onderzocht, en is het gebleken, dat de kroon en aldeszelfs toebe- liooren in volmaakte orde waren; maar dar, terwijl zij om hare zwaarte door vier man moest nedergela® ten wordener op het oogenblik dat dij gebeuren moestslechts twee van tegenwoordig waren en dat de beide anderen, om het publiek niet te laten wach ten zich gewaagd hebben het slechts met hun beide re doen, maar dat, zoodra zij de touwen hadden los gemaakt, het gewigt hun te zwaar is geweest en zij het gevaarte niet hebben kunnen tegenuomkn. De meeste verwonden verkeemi nog lieden in het grootste levensgevaar. DU1TSCHEAND. Berlijn, den 28 Maart. Te Marienburg heeft het ijs der Nogai zich ernst dén 24 Maart in beweging gezetnadat nog kort te voren voetgangers en ligte rijtuigen hetzelve hadden gepasseerd. Eene vrouw be vond zich nog op het ijs om naar Marienburg te gaan, toen het in beweging kwam. Zij werd door 2 koene mannen met moeite gered. Na verloop van eenige uren, kon men met schutte 1 de Nogat overvaren. Kassël, den 26 MaartIn ons land, zoowel als in de aangrenzende gedeelten van Hanover en Prui- sen, geeft thans algemeen de stand der wintergranen iioop op eenerr goeden oogst. Rogge zoowel als tarwe vullen in digt op elkander staande krachtige p'anten de akkers. Door den langdurigeii winter is de te vroegs bloei verhinderd, welke, bij daarop gevolgd ruw we der, in de vorige lente de oorzaak der röestziekte was. Gedurende dut herfst vertoonden zich hier en daar vele muizen, ook in deze lente zag men er velen nog na het verdwijnen van de sneeuw, thans evenwel zijn zij nagenoeg verdwenen. Bij de aardappelen schijnt de verrotting gelukkig geen voortgang gedurende den winter gemaakt te hebben, zoodat bij eenige zorg slechts gezonde vruchten ter uitzaaijing gebruikt kunnen worden. Hbl Onder de zonderlinge geregtelijke voorvallen van den dag behoort een in de vorige week gedaan verzoek, om beslag te leggen op liet gebalsemd lijk van een Franscli juwelier. Deze man was onlangs uit Parijs re Berlijn gekomen en gestorven en ziine weduwe had hem laten balsemen, om hem des ie gemakkelijker naar Parijs re kunnen medeneinenmaar had verzuimd de kosten daarvoor te betalen. Gelukkig is eene transactie getroffenen is het lijk kunnen vertrekken. Het dorp Meinbressen in den Keurhessischen Kreits Hofgeismar, bestaande uit 80 huizen en 600 inwoners, is door den staat (en verkoop aangeboden, daar de geheele bevolking naar Amerika wil verhuizen. ENGELAND. Londen den 29 Maart. De Engelsche regering is van zins liet eiland Alderntydat op ongeveer 3 mijlen van de Fransche kust gelegen is te versterken, en zal 1 millioen p. st. aanwenden0111 deze plaats rot een tweede Gibraltar te maken. Men wil 4 forten bouwen, die door een spoorweg in verband met elkan der zullen gebragt worden op het hoogste punt des erlands zal eene hooge toren gebouwd worden, om een ver uitzigt over de zee en de Fransche kusten te hebben. In de Naval and military Gazette wordt in vol len ernst faeweuddat de knevels, eene wezentlijke dienst bij de ademhaling bewijzendaar zij de koude lucht opslutpen voor dat deze in de neusgaten binnen dringt, en aldus een voorbehoedmiddel tegen de tering; zijn. Men schijnt opgemerkt te hebben, dat de mili tairen die knevels dragen minder onderhevig zijn dan de overige aan longziekten. Uit Edentburg wordt geschreven, dat er tePevrh eene zaoienkontst gehouden is, tot strekking hebben la het van elkander scheiden v<m kerk en staat. FRANKRIJK. Parijs den 29 Maart. In een dagblad van M tr» seille, van den qó, leest men het volgende: Etna soort van oproer in het klein heeft gisteren in eene tabaksfabriek plaats gehad. De vrouwen, welke in de?e fabriek werkzaam zijn, hebben de vaan des op- stands ontrold, op grond van eene nieuwe ntanier van tabaks-fabrikaadje, welke het bestuur wilde invoeren, ntaar die de eer niet had aan de vrouwelijke bevolking: te behagen. In weerwil van het bespottelijke, dat er altijd bij een dergelijk oproer plaats heeft, is echter de?' gewapende magt noodig geweest om de ontevreden gemoederen der vrouwen tot bedaren .te brengen. (Hbl.) De dagbladen, die verslag geven van de thans te Parijs geopende tentoonstelling, gewagen met veel lof van onderscheiden op die expositie aanwezige stuk ken van Nederlandsclie kunstschilders, en inzonderheid van de schilderijen van de Heeren L. Meijer (door sommige bladen den Nederlandse,hen Gudin genoemd}, Verveer, Bosboomyau Sc hendel, Schelfhoutvan Os en van Ilove. 'sGravenhage den 1 April. Jongstl. Zarurdag is in het hoofd-etabiissement der Maatschappij ter in voering der Zijdeteelt in Noord Braband, te St. Michiels Gestel door de Heeren TV. II. de FrieseMr. E. da MarkasMr. J. ThooftL. Lenersan en J. J. T. Chabotals op verzoek van aandeelhouders zich het bestuur van gedachte maatschappij hebbende laten wel gevallen, bij monde des eersteneen geschiedkundig wetenschappelijk en finantieel rapport omtrent de aan gelegenheden dier instelling ten aanhoore van aandeel houders uirgebragt. Bij dit rapport moet voldingend uitgemaakt wezen, dat hier te lande de cultuur var» den moerbezienboom en zijdeteelt met goed gevolg plaats hebben kan, zoo dat gedacht bestuur geen oogen blik geaarzeld heeft, om tot instandhouding der maat schappij te adviseren. Wel liet, na al het voorgeval lene, de finantiele toestand der maatschappij nog al iets te wenschen overig, ntaar tevens wees het rapport den weg aan, hoe voortaan, bij eene zuinige handelwijze en eene geringe bijdrage, deze tak van vo/ksnij verheid aan zoovelen onder de mindere klasse een eer/ijk stuk broods zal kunnen verschaffen. Aan hel Journal des Débats wordt van den iS dezer uit Amsterdam geschreven De afzending van graan naar Frankrijk blijft voort duren. Men berekent, dat van hier naar de Fransche havens sedert 3 weken zijn uitgevoerd: naar Rouen 28,000, naar Havre 3,000, naar Bordeaux 13,000, naar Dtiiitkerke 3,200, te zanten 35,500 mudden. Van een* anderen kant weer men, dat twee Amsterdamsche hui zen alleen langs den Rijn naar Metz of Straatsbrug, sedert de opening der scheepvaart, 25,000 mudden tarwe of rogge hebben verzonden; en men berekent de hoeveelheid, door andere huizen derzelfde stad ver- zonden, op 30.000 muiden; zoodat Amsterdam aan uwe oostelijke depattementen 55,000 mudden graan heeft geleverd. Sedert de laatste week zijn de prijzen der granen staan gebleven en men kan nu eene daling wachten. Zeker is het, dat de aanbiedingen tot verkoop, in de laatste dagen gedaan-voor tarwe, te leveren op den 15 April, legen 450 het last, zijn geweigerd, hoewel de prijzen van dezelfde soort thans zijn 500510. Men weer, dat de hoeveelheid graan, die hier nog

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1