1847; Donderdag 1 April. ■N\ 28. V- GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J,90. MSI l mm- W^ey O IJ R A NT» Gewone Adver/enfiën worden a 20 cis. I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodheri \van J 6 regels a f J .20behalve het De uitgevers dezer Courant maken bij deze bekend, dat dégenedie zich gedurende eenisen tijd met de redactie van dezelve belast had daarvan heeft afge zien, inet de verklaring, zich noch direct noch indirect daarmede verder ju te laten. Zij zullen niettemin trachten door solide nieuws tijdingen hun blad te blijven aanbevelen terwijl zij hetgeen van plaatselijk of algemeen belang isen eene nuttige strekking heeft, gaarne zullen opne men inuien de inzenders hunnen naam ten waar burg stellen. NltSU VST IJ HING EiS. O. I. KOLONIËN. De nist blijft in de koloniën ongestoord. Omtrent Balie meldt men evenwel, dat de onvriendelijke gezind beid der pas overwonnen vorsten van dat eiland blijft aanhoudenverschansingen werden in de nabijheid van bet Ned. lort te Beliling opgeworpen. De ge meenschap tusschen de bevolking en de bezetting dier sterkte is belemmerd. De gezondheidstoestand onzer troepen bleef ongunstigzoodat aanhoudende vervan gingen noodig waren. Het fort, waarover het bevel, na het vertrek van den later overleden Kapitein de Kortewas opgedragen geworden aan den Kapitein Schwcnck. was m voldoenden staar van tegenweer tegen eiken vnandeUjken aanval der bevolking. Pogingen, door middel van Balinesche zendelingen hl liet werk g<ste!J, ren einde de vorsten van Lom bok van de zijde van het Nederlandse!: Gouvêrnement af te trekken, waren ten eenemale mislukt. Ook naar Singapoer waren zendelingen afgevaardigd, doch de Britscije autoriteiten schijnen hen te hebben begrijpe lijk gemaakt, dat zij van dien kant geene hulp te wach ten hadden en dat stille onderwerping aan het gesloten traktaat de verstandigste partij was. Overigens was ie voïst van Beliling druk bezig met het herstellen van zijn gedurende de laatste expeditie vernield paleis (Kraton) te Singararija, daartoe gedreven door het vulks- ge'oof, dat, bij niet bewoning van denzelven, gedurende rover c/an een jaar, liet gobeel yoistelijk geslacht uitsterft. Het volk gaf op Bali alle blijken van vredesgezind- h id. De zucht naar oorlog bestand uitsluitend bij d hoofden. Inmiddels werden de bepalingen van het vi rdrag omtrent de afschaffing van bet strandregt stip- teiijk door de bevolking in acht genomen, vermits twee gestrande Nedevlandsche vaartuigen alle hulp onder- vilden en geene plundering ondergingen. -Van Makasser waren lx rig ten ontvangen, dat de zeeroovevs die wateren weder onveilig maken. Zij schikien te huis te hooren te Magindanao en op de Sfö'oo Eilanden. De gouverneur van Makasser had in den loop der maand November jl. een bezoek afgelegd bij den vorst v;in Sidenring, welke dien opzigtens reeds een jaar ge leden zijn verlangen had te kennen gegeven. Ook was in diezelfde maand op Makasser aangekomen de sultan van Sumbavva, met het doe', om de door bet Neder laiiusch gouvernement met zijne voorzaten gesloten traktaat ie vernieuwen. Onze tijdingen van Borneo maken van geene bijzon der gewigtige voorvallen melding. De regerende vorst van Sambas was op den 19 December 11. in den ouder dom van 73 jaren overleden, en door den jongen Sul» tan Ratoe Negara, overeenkomstig de door het Ne derlandsch gouvernement gemaakte bepalingen, opge volgd geworden. Laatsgemelde had bij zijne inhuldi ging dèn door wijlen zijnen grootvader gevoerden naam van yluoe Bakar Tadjoedin aangenomen. De tw'Sten tusschen de Chinezen van Mandor en de Dayakkers van Landok waren bijgelegd. v I ie Luitenant von Kessel, aan wien eene onderzoe- kinesreis in het westelijk gedeelte van Borneo is op gedragen gtworden.cn die, volgens vroegere berigten, den 23 October Pontianak had verlaren, heeft, door ziekte overvallen, eene maand later derwaarts moeten tefugkeeren. Hij zou, hersteld zijnde, met 1 Januarij zijne reis weder aannemen. Hij had bij die eerste gelegenheid op 1 November de monding der rivier Tayar.g bereikt, en den 6 daaraanvolgende den berg Üjunkandong beklommen. (Utr. Avp.) NOO R D - AME RIKA. De Nnv Tork Courier and Enquirermaakt in een zijner jongste nummers de opmerking, dat de buiten. gewoon hooge prijzen, welke de levensmiddelen tegen, wnordig in Europa gelden en de ruime verzendingen, welke de Vereenigde Staten daarvan derwaarts doen, aan die Staten zoo groo) een voordeel en zulk een algemeen welzijn verschaffen, dat zonder de kosten tot den Mexikaanschen oorlog vereischt, de beker zou overvloeijen de overtuiging dat men deze welvaart gedeeltelijk te danken heeft aan de rampen, die Europa treffen, maakt dan ook, zegt genoemd blad, dat men in Amerika alles in her werk stelt, om het lijdende Ier- en Schotland hulp en vertroosting te doen gewor den maar buiten dit, zoo is ook nog iets hetwelk niit alleen Europa, maar ook alle welgeaarde Amerika nen van dezen voordeeligen roestand mogen verwach ten te wetendat de Statendie hunne betalingen geschorst hebben zich zullen haasten dezelve te her- vatten. ITALIË. Florence den 14 Maart. Voor eenigen tijd is de diligence van Bologna door roovers geplunderd. De bende is opgespoord en gevangen genomen. Het opperhoofd was een voormalige facchino van de dili gence. Intusschen is dezer dagen andermaal de dili gence aangevallen en beroofd. Dezelve verliet Bologna des avonds 7 ure; naauwlijks éene uiiglie afgelegd, of op dezelfde plaats, alwaar in Januarij de plundering had plaatsgehad, werd zij aangehouden. De reizigers en conducteur werden gedwongen af te stijgen, en al het geld en goederen werden geroofd, waarna men weder kon vertrekken. DUITSCIILAND. Berlijn, den 27 Maart. De burgerlijke bevol king dezer boofdsrad was in Dcc. jl. 389,395 zielen. Rekent men hier bij de bezetting van 19,194 perso nen, dan hebben wij eene bevolking van 408,489 zie len. Tenopzigte dezer bevolking staan wij gelijk met Petersburg tn VVecnen. Minden, den 25 Maart. Onze stad gelijkt meer naar een nomaden leger dan eene plaats in net midden van het beschaafde Europa. Onze straten zijn opge vuld met liedendie have en goed bij zich hebben en op de stoombooten wachten, welke van boven komen, 0111 daarmede naar Bremen en vervolgens naar Amerika te vertrekken. In onze herbergen is geen nachtverblijf meer te bekomen. M.et honderden komen ae landverhuizers uit Keurhessen, Lippe Detmold, het Paderbornscbeuit Waldek, enz. Tegen de maand Aprii hebben'zich hier reeds 2000 landverhuizers aan gemeld. Wanneer men daarbij telt de genen, die langs de Elve naar Hamburg en den Rijn af over Rotter damAntwerpen en Havre naar Amerika verhuizen, zoo zal dit getal grooter dan in vorige jaren zijn. In Saksen, uit welke landstreek voorheen geene land ver- huizers kwamen, is de landverhuizerskoorts ook door gedrongen. Koblentz, den 26 Maart. Men ziet hier de aan komst van eene nieuwe stoomboot te gemoet, die in Holland gebouwd is en in grootte al de vorige zal over treffen. Komt er geene verhindering tusschen beide zoo zal zij met het begin van April hare dienst op de Moezel aanvangen. De naam van dit nieuwe schip zal Blacker zijn, en het zal, als omschrift der rader- kasruihet bevel waaraan die generaal zijn bijnaam te danken had, te weten het woord: voorwaarts voeren, ENG ELAND. Londen den 24 Maart. Ter zake van den al pemcenen bid- en boetedag zijn beden bijna alle winkels in Ceze hoofdstadeven als op Zondag, gesloten, en staan alle openbare bedrijven stil. Er is geene beurs gehouden en de meeste kantoren zijn insgelijks geslo ten. Ongeveer 60 leden van bet Parlement, waar onder menbehalve eeltige der ministers de heerer* Peel, Graham highsGoulhurtenz. opmerkte* hebb-n gezamenlijk de godsdienstoefening in eene dec voornaamste kerken bijgewoond. Onlangs heeft de storm te Londen groote ver woestingen onder de glasruiten aangerigr. In het pa leis var; Buckingham zijn vele duizendenwelligr tec waarde van 2000 p. st.in de parlementsgebouwen 7000 glazen gebrokenom niet van de tallooze kleinere verwoestingen te spreken. De glazenmakers kunnen de menigte herstellingen naauwélijks afdoen, waarovec zij natuurlijk niet rouwig zijn, terwijl zij mogelijk itl hun hart gaarne een paar zulke stormpjes in 'tjaac zonden wenschen. I11 de vorige week zijn hier buitengewoon groote hoeveelheden Hollandsche kaas aangevoerd hebbende the Wave uit Medemblik 33,830, de Rainbow uit Rotterdam a.950 de City óf London insgelijks van daar 24.854, de Mary Anne uit Alkmaar 26,895 en the Hopeful uit Amsterdam en Purtaerende 21,438 stuks aangthragr. Gedurende bet jaar 1846 zfjn in de haven van New York 52.325 landverhuizers aangekomen. Bij den aanleg van een' der spoorwegen in En geland heeft zich onlangs een voorval opgedaandac zeer veel overeenkomst heeft met het gebeurde, bij het maken van de buig over de Poldervaart, in deiï spoorweg van "sGravenhage en Rotterdam. Onderden tiiel van: Een onvcrzadelijke poelleest men daar omtrent bet volgende De constructie van den spoorweg tusschen Shipley en Keiehley gaat met den meesten spoed voort, uit gezonderd het gedeelte bij de kerk van Bingley, de Bingle'y-bog (poel) genoemd. 60 tonnen (ruim 60883 Ned pond.)-zand en puin worden elk uur van den dag in eenen poel gestort. Van de eene zijde worden deze materialen met locomotieven aangevoerd en van de andere zijde met piarden. Niettegenstaande deze onmetelijke hoeveelheid aan weerskanten doormiddel van drie spo ren in liet water geworpen wordtzoo is eiken mor gen alles geheel verzwolgen door het zinken var. de zwaardere speciekomt de veengrond regts en links op, en vormt geheele eilanden. Tot nu toe kan ment niet met zekerheid zeggen, wanneer deze poel gedempt zal zijn." Londen den 27 Maart. Ofschoon de berigtent uit I i land de aankomst van vele toevoeren van eet waren vermelden, zoo dat de klagten over het nijpende gebrek merkelijk zijn afgenomen, zoo blijven die be- riatui, uit een ander ooapunr genomen, nog altijd booijsibedroevend; de sterfte, tengevolge van het uit gestane gebrek, is thans op die aan den onmiddellijken hongerdood gevolgd; onder de graafschappen, die wel het et est hieronder lijden, bebooren voo'ral Cork, Kerry, Dunga'ran en Wexford. Een priester Mr. Mulcaby% schrijft gezien re hebben, hoe een enkele kar elf op een gestapelde lijken grafwaarts reed en hoe niet zel den de laatste kerkelijke bediening aan de stervenden op de open straat werd verleend. Er moeten zelfs plaatsen wezen, waar men uit vreeze voorde besmet ting de ligchamen der afgestorvenen niet heeft durven begraven, maar de hutten, waar zij lagen, roet rieten brandstoffen heeft bedekt, aangestoken, en met de lijken heeft doen verbranden. Tv midden dier ellende nemen ook de diefstallen en rooverijen schrikbarend toe en het is niet te voorzien, waarop dit alles zal uitloopen, daar slechts een gering gedeelte der van wege liet gouvernement ontslagen ar beiders weder eenig bepaald dagwerk heeft kunnen bekomen, FRANKRIJK. Darijs, tien 24 Maart. Bij de Kamer van Afge-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1