courant. GOESSCISE N". Maandag 20 Maart. NI EU WST IJ DI IS GEN* - Besturen en Admihistratien. SCHOUWING DER WEGEN. ALLERLEI. 'Vervolg van den Dagwijzer. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per li wartaal is f .1,75; Franco per Post f J,90. j, i C.4 - Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de reL I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J,20behalve het Zegelregt. J CHINA. De bladen en brieven van Canton en van Hong- Kong met de overland-mail aangebragi loopen lot den gosten Januarij 11. De handel klaagde zeer over kwijning in de zaken. China was met Eiiropesche waren overferopr* De eenige opmerkelijke gebeurtenis was de ter dood veroordeeling van en strafvoltrekking aan eenen Chi nees te Hong-Kong, die overtuigd was geworden van niedepligiigheid aan eene zeerooverij, die aan ettelijke menschen bet leven had gekost. Nog geen vijf jaren geleden, zou men in China nier-hebben willen geloo- ven, dat zoo iets immer zou kunnen gebeuren. De veroordeelde heeft tot het uiterst toe die bedaardheid i n onverschilligheid doen blijken, die de Aziaten om treilt bet sterven hebben, en evenwel hadden zijne vrouw en kinderen hem tot aan den voet van het scha vot vergezeld. Alvorens zijne strafte ondergaan, heeft bij zijne misdaad beleden en verklaringen gedaan die welligt ook de arrestatie van zijne meciepligtigen ten gevolge zullen kunnen hebben. Na twee uren aan de galg te zijn blijven hangen, is hét lijk uitgeleverd ge worden aan zijne nabestaanden en landgenooten, die het plegtig ter aarde hebben besteld, maar zonder zich eenige demonstratie tegen de Europesche justitie te durven veroorloven. RUSLAND. Petersburg, den 14 Maart. DenöSsten Febru ary heeft er op de ijskorst der Neva voor het winter- paleis eene harddraverij p'aars gehad, waarbij 10 paar den om den prijs der ontwerpers en 9 om dien door liefhebbers ingestelden gewedijverd hebben. DU1TSCHL AND Emmerik, den 22 Maart. Ondanks de nacht vorsten heeft het te veld staande graan niets geleden koolzaad en rogge heeft zelfs in lage landen waar water gestaan heeftzich goed gehouden. ENGELAND. Londen, den 24 Maart. Ter gelegenheid derdis- ctissien in net commftté oer Gemeenten over de bil] to'onderstand der Iersche armen heeft Lord John Kus sell gisteren de aangename verzekering gegeven, dat, volgens een' bij hem ontvangen brief uit Cork de aanvoer van koren in die haven nu laatstelijk boven alle vroeger voorbeeld druk geweest was, en dat er aldaar 20,000 ton graan lagen op het punt om ontscheept te worden. BELG IE. Brussel den 24 Maart. De plantengroei heeft sedert de laatste vorsten eene zoo sterke ontwikkeling b- komen, dat de meest gunstig in de zon geplaatste abrikozen en perziken-hoornen reeds in vollen bloei staan en dat de wijngaardsknoppen reeds zirtbaar be ginnen uit te botten. Ook de velden leveren het vro lijks' aanzien, en zoo dit blijft voortgaan, zullen de Tarwe en de Rogge nooit beter uitgevallen zijn. Ten opzigte van bet Koolzaad és liet gerucht van lier mis lukt zijn daarvan zeer overdreven geweest. Slechts de hoog en de meest aan den wind blootgestelde velden hebben nog al geleden. NEDERLANDEN. Amsterdam den a6 Maart, [deden is alhier in den Garnalen Doelen gehouden eene algemeene verga dering der Surinaamsche Maatschappij, welker oprig- ting wij in der tijd met allen, die belang stellen in de welvaart onzer koloniën, zoo van harte hadden toege juicht. Die nuttige onderneming heeft bij ons publi-k veel bijval, doch bij de-regering nier die ondersteuning gevonden, waarop zij gemeend had aaiisp aak te mo gen maken. De minister van koloniën zag heil inden maatregel. De gouverneur van Suriname was er mede ingenomen. Doch de middelen tot geluelijke onder steuning kon de Regering niet toezeggen. Met een waar leedwezen hebben wij derhalve lieden van de geëerde oprigrers der maatschappij, bij monde van den heer Mr. S. P. Lipmande verklaring geboord, „dat zij, in dezen stand der zake, alle de inschrijvers als vrij van hunne vei bindtenis, en als door hunne inschrij ving niet gebonden beschouwden." Rotterdam, den 24 Maart. Een request aan de stedelijke regering alhier, door eenige aanzienlijke in» aezetentn opgemaakt, en naar wij vernemen, bereids door een aantal anderen medegeteekend, heeft tot hoofd doel, ter verligting der min vermogende klasse, de zoo spoedig mogelijke afschaffing der verschillende impos ten, van stads wege op het gemaal, geslagt, de boter en den turf geheven, te verzoeken, en dat die vervan» gen mogen worden door eene verhooging* of verdub beling zoo veel malen als noodig is, op ot van de thans geheven wordende belasting, onderden naam van klap lantaren-en brandwachtgeldenook omdat die aan bijna geene perceptie-kosten onderhevig is. De berigten uit Suriname zijn van den 23 Jan. De Gouverneur liet uit bijzondere fondsen lier graven van het Kwatfa-kanaal voortzetten. Ofschoon men het niet geheel eens is over het groote nut van dat kanaal, zoo houdt de gouverneur daarmede een groot aantal vrije werklieden aan den arbeid en aan brood. De leden van den kolonialen raad hadden zich genegen verklaard, 0111 dit doel te helpen ondersteunen. Rotterdam, den 26 MaartEr zijn van hier onder meer 2 ossen naar Engeland vervoerd, ieder naar gis, schoon wegende 1400 fjg en op risico regen 40 ets. het gg gekocht. Groningen, den 25 Maart. Men verneemt, dat, ten gevolge eeiier weigering van eenen ambtenaar, ten kantore der Directe Belastingen alhier, om verminkte stukken van onderdeelen der Zeeuwsche rijksdaalders en van oude schellingen en zesthalven, koers hebbende tegen 25 cents, aan te nemendie gelden, op verzoek van een' der ingezetenen dezer stad geregteüjk aan gemelden ambtenaar zijn aangeboden en vervolgens hl bewarer.der hand zijn gesteld. Over de al of niet aan neming zal derhalve de regterlijke uitspraak moeten be slissen. Leeuwarden, den 22 Maart. De'berigten uit verschillende gedeelten van deze provincie zijn met betrekking tot den stand der te velde staande winter granen gunstignergens schijnt de vorstnoch het afwisselende weder in de laatste maandennadeel te hebben veroorzaakt. Leeuwarden den 25 Maart. Naar wij verne menzullen er overmorgen een getal van ongeveer 30 personen, meest landbouwers met hun gezin, uit de grietenij het Bildt, van St. Anna-Parochie over Har- lingen, Amsterdam en Rotterdam, naar Noord-Araerika vertrekkenten einde daar in den landbouw een beter bestaan te zoeken, dan zij hier tot dusverre rnogten vinden. De sterk toenemende bevolking en de liooge landhuren, bijzonder in de bouwstreken schijnen voor de voornaamste oorzaken gehouden te moeten worden, waarom velen uit vrees van eenmaal tot armoede te zullen vervallendit redmiddel thans bezigen. Zwolle deii 22 MaartIn Mei aanst, zal bier de tweede algemeene vergadering der gewestelijke ver- eeniging vanhetNederlandsch Onderwijzers genootschap gehouden worden. Men zal er handelen over een on derwijzers weduwen- en wezenfonds; over een voor stel uit Kampen tot verkrijging van eenparigheid in het schrijven onzer taal; overeen te houden wedstrijd in het schoonschrijven enz. In Augustus houdt het genootschap te Groningen eene algemeene verga, dering. Goes, dan 29 Maart. Tot Adjunct-Houtvester in lie- is'r j a- -district van Zeeland, is benoemd Mr. J. van der Manderete Kapelle, in plaats van den Heer II. Lenshoek van Zwake. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER, jsn WETHOUDERS der. Stad GOES: Ter voldoening aan de bepalingen van het Regie» ment op het Beheer en Onderhoud, en de Politie der Buurtwegen en Voetpaden, in deze Provinciedato den 6 Julij 1838, in deze Gemeente, voor zoo veel de Buurtwegen aangaat, ingevoerd bij Publicatie van den 4 Mei 1844. Zullen op Woensdag den 14 April 1847, Schouw houden, over alle de Buurtwegen in deze Gemepute; en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belang hebbenden, aangemaand en gewaarschuwd, om te zor gen, dat de voo'rschrevene wegen, in behoorlijken staat en geëffend zijn; dar alle Laagten, Slagsporen, Gaten en Putten, behoorlijk aangevuld, en de kanten der we gen van Distels, Brandnetels en verdere ruigten, gezuiverd zijn; mitsgaders de Waterleidingen, Sprin- kenSlooten en Gruppen langs de Wegen volko men zijn schoongemaaktAlles op de boeten en straffen bij liet meergedachc reglement, op de over tredingen gestatueerd. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethouders der Stad Goes., den 27 Maart 1847, om door aan plakking ter gewone plaatsen, en insertie in de Stads courant ter kennis tier belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Mij Bekend, De Stads Secretaris L, de FOUW, Jz. Maart 29. Eerste zamenkomst tot het Smal- ha/disc h verbond1531,' 30. Willem F reverie als Souve- reine Fbrst der Nederlanden te Amsterdam gehuldigd1814. 3d. Jacatra op Java door de Neder landers ingenomen 1619. DE PUBLICIST. Wanneer de Lamartine gelijk had, toen hij zeide, dat weldra de Courantende hoofdlectuur des volks de wereld zouden regerendan moet men zich niet verwonderen dat zoo velen Courantschrijvers willen zijn. Regeren is toch zoo zoet. Wij kunnen dat eerste echter niet toegeven want welk eene regering zou het zijn bij zoo veel verschil van rr.eenitigen bij zoo vele bijzondere inzigten en bedoelingen Dat moet op re geringloosheid uitloopen. Daarvoor huivert ieder wel gezinde, en daarom moet het hem ter harte gaan, dat zoo wel de Regering a/s het volk goed ingelicht wor den. Men zou nu tpeenertdat de Publicist, die naar zijne kennis dit doel beoogten voor het heil zijns vaderlands blaakt, iets nuttigs bewerken, en zonder in 't minst te willeb regeren, door het veelvermogend hulpmiddel onzer dagendit groote beginsel bevorde ren kan dat namelijk alle ziele den Magten over haar gesteld, onderworpen zijniet om der straf, maaroui der consciëntie wille en om het algemeen welzijn door het bestrijden van 't kwade en aanbevelen van 'tgoede te behartigen. Slechts bij weinigen vindt men echter die rigtingen belaas! dezen hebben bij het volk den meesten bijval. De voorstanders der andere rigting zwij gen doorgaanszoowel omdat men niet altijd verdedf- kan, als omdat bet ook een verdrietig werk is, hetwelk zeldzaam de gewenschre vruchten draagtom steeds ktijg je voeren tegen partijdigheid, wrevel, onbeschei- denlieid, hatelijkheid en egoisme. Zwijgen en geduldig

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1