Donderdag IS Maart. GOESSC1IE f COÜRAW T. l\7o flO V mm Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J is f d,75; Franco per Post f J,90. J- - V y.i.....-» f Gewone Advertenfiën worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten j van J 6 regels a f .1,20, behalve het Zegelregtt NI E U WSTIJDIN G K N DU1TSCHLAND. f Weenen den 6 Maart. Door het verminderen van het staande leger hoopt men eene groote bezat liiging in 's lands uitgaven tot stand te brengenna» mei ijk 11 d 12. millioen gulden. Frankfort, den ia Maart. Te Padua stierf on langs, de graaf Leopold Fcrridie eene zeer belang langrijke bibliotheek zeker eenig in hare soortnaliet te weten: eene verzameling enkel van boeken door vrouwen geschreven die hij uit alle werelddeelen bij» eengezameld had. Zij telde ongeveer 32.000 deeien. ENGELAND. Londen den 10 Maart, Het getal werklieden aan de publieke werkenin Ierland gebezigd beliep in het laatst van Feb. 708,228. Londen, den 13 Maart. Eergisteren is te Bristol de stoomboot Great Westerndie 63.000 p. st. ge kost had, op 25,000 p.st. opgehouden. Het hoogste bod was 20,000 p. st. Volgens Rowland Hill bedraagt het eetal onbe stelbare brieven sedert de invoering van vooruitbetaling der vrachtongeveer het 200ste gedeelte des geheeian bediags, en vindt men hierin'400.000 p.st. in waarde. Londen, den 13 Maart. In het Huis der Ge meenten heelt lord John Russell verklaard, dat Htv -Ms. gouvernement, ofschoon zeer wei kennis dragende, dat er thans in Engeland groore opkoopen van granen voor Frankrijk en Belgie plaats hebben, geenszins voornemens is om den uitvoer dier artikelen te ver bieden, en vertrouwt hierdoor het algemeen belang het best te behartigen. De koningin Victoria heeft van een fabrikant uit de City gewis het kostbaarste zonnescherm van alle Etnopescne dames ten geschenke ontvangen. Be halve het nieuwe, kunstige mechanismus, waardoor bet met de geringste beweging der schoone hand kan geopend en gesloten worden, munt dit onontbeerlijk gedeelte van het vrouwelijk toilet, door eene smaakvolle pracht uit. Gouden staven ondersteunen de "wit en rood gewaterde zijde de greep is van geciseleerd goud en heeft van onderen een krans van geëmailleerde lau rierbladen, die zich 0111 de kroon mer het koninklijk cijfer, welke van brillanten schitterr, slingert. De steel of stok is insgelijks van goud, waar om zich een spi raalvormig, van blaauw email en edelsteenen gewerkt lint slingert, als teeken van de orde van den kousen band en met her bekende motto voorzien. Een sier lijk geëmailleerde hand omvat dezen prachngen steel om het gewricht derzelve staat in diamantletterslk regeergewis eene onwillekeurige ironie op de hand, waarin drze kostbare parasol even als een schepter moet liggen. Geheel aan het uiterste einde bevindt zich nog eens het koninklijk wapen in een grooten topaas gesneden, en ook met edelsteenen omgeven, waaronder zich een robijn bevindt, die door eene ligte drukking eene sierlijke en welriekende roos te voor schijn doet komen, die zeer kunstig in den knop van den steel is verborgen. De kunstenaar heeft zes maan den g< bruikt om dit zonnescherm te vervaardigen. De Engelsche kieschheid verzwijgt de som. welke het waard is. De zijdestof werd opzettelijk tot dit einde te Spitalfields geweven, de franje insgelijks en de eerste juwelier der hoofdstad belastte zich met het inzetten der steenen. FRANKRIJK. PARijS, den 13 Maart.- Onlangs werd te Loan een persoon met eenen langen grijzen baard, oogen> schijnlijk zeventig jaren oud, wegens bedelarij opgevat en door de gendarmen naar de gewone gevangenis ge bragt. Daar de overheden niets konden te weten ko men omtrent het vroegere leven van dezen persoon waren zij genoodzaakt, al de in zoodanige gevallen voor- geschrevene vormen na te komen, en zonden, als voor loopigm maatregel, een geneesheer naar de gevangenis, om een persoonlijk onderzoek te doen. Nu bleek het, ■dat deze persoon, ondanks den langen baard, eene vrouw was. Zij gaf op dat zij sedert 40 jaren mannelijke kleeding had gedragen en als metselaarsknecht werkzaam geweest was. Haar geslacht was nooit ontdekt gewor den en zij zoude Waarschijnlijk tot aan haren dood voor man zijn doorgegaan, ware het niet, dat haar vergevorderde leeftijd haar belet hadde langer te wer ken. De natuur zelve had d.oor haar eenen baard te schenken, haar op de gedachte gebraet, haar brood in manskleederen, in plaats van in den cïragt barer kunne, te verdienen omdat vrouwen daarin zoo gemakkelijk niet slagen als mannen De overlieden gaven het bevel haar in een armengesticht te plaatsen en vóórhaar ver der levensonderhoud zorg te dragen. In Piëmont is. Gil ler den titel de Advokaat der Armendoor toedoen van Gustave de Beaumonteen zeker ministerie van Regtsgeleerden gevormd,'dat zich ten doel heeft gesteld, om niet aan de behoeftigen regt te verschaffen. Men wijt zulks mede dank aan den invloed der Geschriften van E. Sueen wenscht iets dergelijks in de Hoofdstad tot stand te brengen. Den 19 en 20 Febr. j. 1. iieeft te Parijs eene verknoping van handwerken, enz. ten behoeve van behoeftige doofstommenplaats gehad. Het Gesticht van deze ongelukkigen bestaat Sedert 1829 en wordt bestierd door eenige aanzienlijke vrouwen, die om de drie jaren eene verkooping houden van hetgeen de doof stommen hebben vervaardigd. BELGIE. Antwerpen, den 11 Maart, Gisteren is de Bel gische bark Louiskapt. Audiensmet 122 Duitsche landverhuizers van hier naar New York vertrokken. De Amei'ikaatiscliP bark Casi/da en de Zweed- sclie bark James Boorenann liggen op de re ede voor de stad gereed, om morgen naar New York te ver- trekken, de eerste mer ongeveer 140 en de andere met 170 Duitsche landverhuizers, Van waar komt de duurte der levensmiddelen welke op dit- oogenblik in België heerscht De Emancipation antwoordt op deze vraagVan de hoop-, welke de houders der eetwaren koesteren, de zelve nog meer in prijs te zien stijgen, en aldus nog grootere winsten te verkrijgen. Een ervaren landhou wer verklaarde ons dezen morgen, dat hij in eenen dag tien duizend zakken aardappelen en granen zoude kunnen vinden maar dat de eigenaars dezeive hard nekkig weigeren vóó>" de maand Apnl naar de markt te brengen." Die-speculanten zullen in deze hunne verwachting teleur worden gestel i; de aanstaande oogst, laat overal de schoonste hoop verwachten; er zijn in België meer granen dan er voor de behoefte noo dig is, en de hoeveelheid wordt nog vermeerderd dooi de op handen zijnde aankomsten. Aldus mag men eene aanzienlijke daling van alle eetwaren te gemoet zien: die daling heeft men reeds op de markten van Brussel én Antwerpen waargenomen en niemand zal de verliezen beklagen, welke die menschep zullen 011 dergaan die op den honger hunner natuurgetiooieij hebben durven speculeren. NEDERLANDEN. 's Gravrnhagb den 14 Maart. De commissie tot de verzoekschriften brengt, bij monde van den heer Lijcklama, verslag uit over vijf adressen tegen de voordragt tot intrekking der wet van 29 Nivóse XUIde jaar, welke ter Giillie zullen wo.rdeti nedergelegd. De beraadslagingen over dat ontwerp, Zarufdag af gebroken, worden voortgezet. Bij stemming is het ontwerp verworpen, met 24 te gen 26 stemmen. Woerden, den 16 Maart. Ook hier heeft men even als te Goes, bij liet Diakonie-Bestuurder Herv. gemeente de ervaring opgedaan, dat de zelfstan Üglieid van zoodanig armbestuur allergunstigst op de leden der gemeente werkt, en hpn een p ikkel is tot liefdadigheid. Nog slechts twee jaren geleden, was de toestand der Diakoniu-Fondsen betreurenswaardigdaar de rekening zulk een nadeelig s'ot had, dat men meende alleen door eene aanvraag om subsidie bij de Stedelijke Regering zicli te zullen kunnen redden. Eer men echter hiertoe overging besloot men eene poging bij de gemeente te moeten doen ten einde dezen ondoelmarigen maatregel te ontgaan. Dientengevolge zond het Collegie van Dia kenen, na voorafgaande bekendmaking en ernstige op wekking door de Leeraren, eene circulaire rond, waarin de ongunstige toestand der Diakonie Fondsen werd open gelegd en waarbij eene klassificatie gevoegd was met verzoek, dat men zich naar goedvinden in deze of gene classis plaatsen mogt. Dit verzoek werd aangedrongen door de verzekering, dat het Collegie van Diakenen, in geval deze poging niet slaagde, genoodzaakt zou zijn om zich met het verzoek om subsidie tot de Stedelijke Regering te wenden. Gelukkig was zulks onnoodig, daar Diakenen hunne poging met eene bijdrage van acht honderd gulden zagen bekrooneneene sotn welke voor de bestaande behoeften allezins toereikend moge geacht worden. Het is als of de geest der liefdadigheid in de gemeente herleefd is. Althans wat in jaren niet gebeurd wasdat had in der. loop des vorigen jaars plaats: bij uiterste wilsbeschikking werd door twee overledenen eene som van duizend gulden en eene dergelijke van twee hon- derd gulden aan" de Diakonie-Fondsen nagelaten, (//y. j Amsterdam, den 15 Maart. Voor eenige dagen is eene zeer aanzienlijke, ten nadeele der Nederlandsche Bank gepleegde bedriegerij ontdekt geworden. 'Een paar maanden geleden had de bank eene acceptatie groot 18,000 gedisconteerd, welke wegens geleverde tabak door een bekend huis van commercie te Amster dam ten behoeve van een ander huis was ondertee kend. Op den vervaldag werd deze acceptatie aan het eei;st bedoelde huis ter-betaling aangeboden, doch toen bleek het, dat de beide daarop geplaatste onder- teekeningen valsch en zeer behendig nagemaakt waren. De vermoedelijke dadereen kantoorbediende bij het huis, hetwelk de bedoelde acceptatie bij de bank zou hebben ingediend, is voortvlugtig. Men verneemtdat de bank een eenvoudig middel zal nemenom voor liet vervolg dergelijke bedriege rijen te voorkomen. Het zal d&itrin bestaan, zegt men dat voorraan alle aan de bank gerigte aanvragen tot disconto verzegeld aan de aanvragers zullen wor den terug bezorgd. (H. B.) Zandvoort den 16 Maart. Voor negentien jaren vond een visscher uit deze gemeente ziin graf in de golven en liet eene vronw mèt zeven kinderen in hulp behoevende omstandigheden na. De liefdegaven, welke voor de ongelukkige weduwe en haar gezin weiden ingezameld, bedroegen eene somvan ruim duizend gld. waarvan zij 'sjaarlijks vijftig gld. reine genoot. Dat was het eenige, dat zij bezatweshalven zij ge deeltelijk ook door de Diakonie fondsen moest onder steund worden. Voor eenige weken stierf zij, heb bende vóór haar overlijden haren kinderen verzocht, dat zij den armen mogten gedenken. Overeenkomstig dat verzoek hebben dezen in naam hunner moeder eene som van honderd gld. aan de Diakonie geschonken. Breda, den 12 Maart. Dezer dagen zijn de ooije- vaars in deze streken weder gezien gewordenwaar uit men opmaaktdat de weêrsgesteldheid zich zal verbeteren, alhoewel het in den verloopen nacht streng; gevrozen heeft en heden voormiddag jagtsneeuw ea windvlagen hef weder zeer ongunstig maakten. Zierikzee den 14 Maart. Uit hoofde van het verleend eervol ontslag van den kantonregter N. Vet ten te Brouwershaven, heeft de Arrond.-Restbanlc alhiernaar aanleiding van art. 52R, O.ter ver vanging' geformeerd iier navolgende drietal candidaten Mr. F. N. van Damkantonregter te Cortgene Mr. IV. 11. Krotffadvokaat bij de Regtbank te Zierikzee; en K. van den Busich'egriflier van het kantongeregt te Cortgene. Goes, den 18 Maart. Ook hier zijn in deze week ooijevaars gezien. De thermometer, welke voor 8 dagen ia dsn morgei). 30 graden teekende, sïon'd heden op 60,

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1