GOESSCIIE COl N". 17. Maandag 1 Maart. yy&Js&jssg' v 7 v De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags-avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J,90. jf ijf 0-jjgg' eü ff r M Riff -Ti i^£»^3fc3v^ivf) /- Gewone Advert ent i én worden a 20 ets. de-regjt^p geplant stGeboorteHuwelijks- en Dood her igte n- 1 vat d regels d f j .20behalve het Zegelregjt.J Er zijn dezer dagen in het licht verschenen 1°. Regiemfint der Zeeuwsche P ereeniging. ter verhuizing naar N'oord-Amerika met een woord aan den lezer. 2°. Prospectus eener op lerigien Zeeu wsche Maat schappij van stoomvaai t op Londen. Beide deze geschriften en de zaken waarop zi| be trekking hebben or waarover in dezelve sedan leid wordt, verdienen onze opmerkzaamheid. Er zijn bij het sroot verschil punten van overeenkomst tusschen die beide. Beide hebben ten doel Hereeniging of Maat schappij en vallen alzoo in den geest van onzen tijd,- waarin vereende zamenweiking aan de orde van den dag is. Dit is een kenmerkend teekeli van onzen tijd, hoewel liet echter ook in ons land niet nieuw is. Ge tuigen zijn de spreuken onzer vaderen Vereende kracht is magtigcr. Ecndragt maakt magt. enz. Men denke aan ue Oost- cn West-Indische Maatschappijenz. Beide worden Zeeuwsche genoemdzijn voor Zeeuwen bestemden dus iets provinciaalshoezeer er alge» Hieene belangen bij betrokken zijn. Ook dit is niet nieuw. Het Provincialisme is van oude dagteekening, en hoeveel men er ook tegen inbrengt, zoo heeft liet ech ter ook zijne goede zijde. Men heeft wel eens gezegd, dat het in onzen tijd nog iets'is, dat kracht tot handelen geeft. Beide henben voorts betrekking op stoffelijke welvaarten gaan uit van de daadzaakdat er kwij ning en achteruitgang bestaat, hoewel beide dibn toe stand uit andere oogpunten beschouwen, andere wegen inslaan, enz. Men leest in No. i. met overdrijving: Wij verlangen nok verlossing uit een zinkend land, welks bronnen van welvaar:de Heer zigibaar toont te stoppen en wie kan als Christen een goed gewe ten behouden als hij zich en de zijnen blootstelt om eerlang opgeteld te wordenonder den toenemenden stroom van bedelaars?" In No, 2 wordt gezegd met gematigdheid Bij den kwijnenden toestand van handel en nijver heid in onze door de natuur zoo gezegende Provincie; bij bet afnemen der bestaanmiddelen van den gegoe den middelstand; bij het duistere vooruitzigt, dat zich aan onze Provincie in het verschiet voordoet, ten zij buitengewone hulpmiddelen aan haren handel eene nieuwe gelegenheid tot uitbreiding en aan hare bewo liers eene nieuwe im-pulsie tot kraclns ontwikkeling en werkzaamheid geven zal her voorzeker iedereti Zeeuw, wien de welvaart zijner Provincie ter harte gaat, verblijden, wanneer hij van een middel hoort spreken, geschikt om leven, ontwikkeling, welvaart met al hunne zegenrijke gevolgen, voor de moreleen materiële belangen der bevolking, te bevorderen." Inmiddels is er ook, gelijk uit dit aangevoerde reeds bemerkt wordtgroot verschil. De vereeniging tot eene stoomvaart op Engeland beoogt het welzijn der Pro vir.cie of van een groot gedeelte der zich in dezelve bevindende bewoners en kan alzoo invloed hebben op het welzijn des vaderlands, waarvan dit gewest een deel uitmaakr. De vereeniging tot landverhuizing naar Noord Amerika beoogt bet welzijn van Zeeuwen, maar buiten hun gewest en vaderland; onttrekt ze -daaraan, met uitschudding schier van gehechtheid aan den va- rierlaiidschen bodem, en voorbjjziening van het welzijn van d-.-n geboortegrond om elders een nieuw vader land te zoeken, dal in geene betrekking staat met 't geen zij verlaten. Deze vereeniging bedoelt dus uitsluitend bet belang harer leden die het burgerschap aan Ne derland moeten opzeggen. Het is geen proeftniddel tot opbeuring uit den kwijnenden toestand, die er alhier i r Met genoegen hebben wij in den Prospectus ons onbekend, toen wij in ons vorig Nr. van deze on derneming naar aanleiding van een doeltreffend ar tikel in de Middelb. Cour. slechts kortelijk konden gewagengezien, dat onze wenschen reeds voldaan zijn "Ptrrc het grootste gedeelte onzer Provincie kan vol gens het plan dcelcn in de beoogde voordeden. Wij wenschen van harte dat het plan algemumn bijval vinden en tot Hand komen zal. bestaat, of men zon er dit voordeel voor 'talgemeen in moeten zien, dat de overbevolking er door vermin dert er plaats en werk voor anderen gegeven wordt, al gaan er ook gegoeden wegen dat men ontslagen raakt van ontevredenen over den tegenwoordigen staat van zaken die er eene gewetenszaak Van maken zich daaronder langer te schikken. Dit wordt vrij duidelijk te kennen gegeven. Karakteristiek zijn hunne drijfveren en drangredenen en deze geven oplossing van deze aan onzen landaard vreemde handelwijze. Godsdienstige denkwijze kan onze anders rustige natie steeds in be weging brengen.* Zoo is her ook hier. Men leest in hei woord vóór het reglement: In de eerste plaats zien wij in a! de wisselende eeuwen Gods regering met al die landen en volken, welke, begunstigd met het licht van het Evangelie, hetzelve verworpen hebben, zoo als Azie. Afrika en het grootste gedeelte van Europa, wij gelooven dat God regtvaardig is in het straffen der zonde. Neder land nu heeft zich schuldig gemaakt aan dezelfde zonde, welke in die landen en onder die volken gepleegd zijn. Ten tweeden verlangen wij verlossing uit knellende banden in bet Kerkelijke; wij kunnen niet beantwoor den aan de woorden v»an den Heere Jezus: Gaat henen door de sreheele wereld, predikt het Evangelie allen creaturen," zonder b'oorgesreld te worden aan vervolging der wereldlijke magten, en dan zegt Jezus Als zij tt in de eene plaats vervolgen, vliedt in de andere." Daarenboven grieft het óns, dat wij eene massa van valsche godsdienst leeraars, me: al hun toe» belmoren moeten helpen onderhouden, en alzoo daad zakelijk medewerken. Boven d.u kunnen Christen ouders het voor God niet verantwoorden, dat zij buiten de gelegenheid zijn hunne kinderen te laten onderwijzen, naar hunne Gods dienstige overtuiging." Beschouwden wij nu die zienswijze niet als eene dwaling, wij zouden hunne handelwijze moeten billij ken, en ware die zienswijze.nog maar Christelijk uit gedrukt. straalde er geen hoogmoed in door, wij zouden die zelfsiandigheid toch juiidigen. Wij willen er nu geene woorden over verspillen. Wij willen alleenlijk opmerkendat zij ook daarin dwalen als zij zeggen Dat zij zich nier hebben laten afschrikken door de lasterlijke aanvallen van sommige Zeeuwsche dag bladschrijvers, neen, integendeel, worden wij te meer daardoor overtuigd, dat die zaak ook in dezen des Ueeren w.erk is; omdat de vijanden der waarheid de zelve uit vijandschap bestrijden." Het is ons niet bekenddat er lasterlijke aanval len door Zeeuwsche dagbladschrijvers tegen hen of hun plan zijn gedaan. Wij hebben gezien, dat er dezer dagen in die dagbladen ook berigten uit Noord Amerika voorkwamen, waarin het landverhuizen derwaarts werd a ("geraden,'t welk men geen lasterlijke aanval noemen kan. Ook wij hebben de bezwaren daartegen aangevoerd en deden dat in het belang van onze landgenooten, en naar ons beste weten. Wij hebben een en ander ge opperd, dat naar ons inzien beter tot het voorgestelde doel kan leiden, dan kolonisatie in een land, zoo als N. Amerika is. Men zie o. a. ons No. 76 van 1846, terwijl hetgeen in No, 7 van 1847, en ook inde Mid - delb. Courant voorkwam, was overgenomen uit de Drentsche Courant en dus geen geschrijf van Zeeuw- sclie Dagbladschrijvers was. Intusschen de zaak is er nu door. Sommigen zullen gaan, hoewel wij beiner ken, dat velen, die zij broeders noemen, het niet ge heel met hen eens zijn, en dus blijven. Ir. art. 28 van het Reglement wordt gezegd, dal weduwen en weezen ten allen tijde door de vereeni ging kerkelijk er. bui-eerlijk moeten verzorgd worden, en in het woord aan den lezer staat, dat zij zich aan bieden om armen, weduwen en weezen mede te nemen, als de broeders zich maar losmaken van eenig aardsclj vermogen om Ijitn den overtogt te bekostigen. Maar welke waarborgen heeft en geeft de vereeniging. om deze belofte van verzorging ten allen tijde gestand te doen? Een iegelijk moet echter weten wat hij doet. Wij bhiven bij or.s gevoelen, dat wij in dia landverhuizing, op die wijze, voor die? nienschen geeti heil zien, doch wenschen evenwel uit liefde rot hen, op wie wij gevoelen meer betrekking te hebben, dam zij op ons, dat wij ons bedriegen. Wij geloovrn tocht dat er een hooger Bestuur in dit alles werkt', hetwelk menigmaal mensclien-inzigr doet falenen dar ziclt ter bereiking zijner oogmerken bedient van hetgeen ons vreemd schijnt. De voorrede eindigt met deze woorden aan de broedets. De Heef weet welke beproevingen wij te gemoec gaan neen, uit overtuiging handelen wij, en roepen daarom uwen raad en bijstand in en uwe Broederlijke aanmerkingen en gebeden voor den troon der Genade. Wij kunnen nu nier meer dan uwe hulp inroepen bet hart overtuigen is Gods werk; kunt gij even zoor met een goed geweten blijven als wij gaan, het is wel wij geven ons met een vrij geweten aan de beproe vingen everdoch scheiden wij als broeders, voor elkander biddende. Zien wij eikander dan niet meer, dan hopen wij toch vati elkander te lioorenen eens komen wij dan weder te zamen, doch in geen vreetn- delingsland. maar beërven, naar Gods belofte, eeneii nieuwen Hemd en eene nieuwe Aarde, waar geen scheiden, twisten, zuchten en. weer.en meer zijn zal. Dir is toch ons regte vaderlandde Heer verzamele ons daar, waar wij beter dan nu zullen begrijpen de eeuwige wijsheid, door welke wij geleid zijn en waar wij, in vereeniging met alle gezaligden, flern zullen toebrengenlof, eer, aanbidding en dankzegging." Al mogten wij hiermede, niet bedoeld zijn, de ver eeniging -noemë her evenwel geene lastering, als wij op ons standpunt en met onze zienswijze hetzelve bramen, behariigen en in praktijk brengen. (Wij'laten hierop volgen een ingekomen stuk over de 2de hierboven genoemde vereenigin*, wagrop wij anders in ons volgend Nr. zouden teruggekomen zijn.) BER1GT WEGENS EEN NIEUW MIDDEL TOT OPBEURING VAN ZEELANDS LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. Terwijl bij eenige welgezinde ingezetenen her denk beeld is ontstaan om in overleg te treden wat er in liet belang van deze stad en hef eiland zoude kunnen wor den aangewend tot opbeuring van de welvaart in' het algemeen vinden wij in dezer Stads -Courant van den 25 Februari] 11. gewag gemaakt van een ontwerp toe daaistelling ecner stoombootvaart tusschen Zeelanden Londen. Sedert dien zijn onze stad- en landgenwoten uier dat ontwerp reeds nader bekend gemaakt door de verspreiding van het plan of prospectus dier voorge stelde ondernemingen dewijlzoowel Goes en de e landen Zuid-- en Noord-Bevdandals de stad Zie rikzee en het eiland Schouwen, daarbij aan de hoofdstad in het eiland Walcheren worden aangeslotenkunnen wij niet anders dan liet gedacht ontwerp tot verleven diging van Zeelands sluimerende welvaart van harte toejuichen en almede aan de Heere tl ontwerpers onzen welmeenenden dank toebrengen. I11 de Middelburgsche Courant van Donderdag den 25 der vorige maand zijn de doelmatigheid en de wel- dadi.e strekking van dit plan nevens de mpestwaar- scliijniijke voordeden daardoor voor Zeelands Ingeze tenen in liet algemeen te verkrijgen te duidelijk en overredend uiteengezet, dan dat zulks hier behoeft herhaald te worden, terwijl de bezadigde lezing en erns tige overweging van den Prospectus de overtuiging zal doen geboren worden, dat de bedoelde inrigting op eene werkdadige en vrijgevige wijze de aansluiting der belangen met het gelijk genot der te verwachtene voordeden evenzeer voor de Ingezetenen van Goes Zuid- en NoordBcvtlandals voor die van Walche ren en Schouwenbeoogt, en de ingeroepene mede. werking en deelneming alzoo strekken moet tot bevor dering zoowel van algeroeene als plaatselijke welvaart in dit gewest.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1