A L L E II L E I. Vervolg van den Dagwijzer. Nicolaas Roeleissz overleden 1615. JIenrigds Alting overleden 1563. Koninklijke Nederlamlsclie Loterij. .PUBLIEKE VERKOOP ING* F. J. A. van Dam, te Goes. „bee! geene kunnende allegueren zal hij nader ver» vallen in eene boete va i zes tot twintig guldens." Van deze verpligting zijn echter uitgesloten, zoo danige Lordingen, welke geenerhande reden tot vrij stelling hebben daar dezulken voor den Militie-Raad niet behoeven te verschijnen, en finaal voor de dienst gedesigneerd zullen zijn. Terwijl bij deze alle Ouders Voogden Curators of Gemagtigden worden herinnerd dat zij reclames hebbende voor hunne absente Zonen of Pupillen zich zullen moeten sisteren ten dage, ure en plaatse voor meld. Zullende de Commissie voor de werkzaamhe* den der Nationale Militie tot de afgifte der benoodigde Attesten, vaceren ten Sradhuize alhier, Woensdag den 3 Maart 1847, des middags te 12 uren, ter opmaking van welken, men vooraf ter Stads Griffie de noodige opgaven gelieve te doen. Eu op dat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd, mitsgaders geplaatst in dezer Stads Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 25 Fehruarij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, L. DE F O U W Jz, JFebr. 25. Jlet edict van Nantes, ten voordeete der Gereformeerden in Frankrijk, door Hendrik IF uitgegeven gepubliceerd1599. Willem III lot Stadhouder en Ka pi te in-Generaal der Vereenig- de Nederlanden aangesteld 1672, 26. Hpig de Groot verkrijgt sauve- gardevan Lodep/JJKXIIIKo ning van Frankrijli1623. 27. Het Smalhaldisch Verbondgeslo ten 1631. 28. Zegepraal der Zeeuwen onder Keersemaker ex de Moor op de Spanjaarden onder d^Avila en Blicqvi1573. Fans F ah lps 111geboren 1468. Sommigen hebben zich verwonderd dat Jan ter Xjnde, na zijn 'aatsre verhoor op vrije voeren is ge steld doch hierdoor juist is zijne laatste getuigenis zoo werel 'kundig gevv'orden, dat 1111 het publiek weet, wat liet van deze zaak wel weten mag'. Wanneer hij ge. vangen was gehouden zou men nog allerlei vermoe dens voedsel hebben kunnen geven. Tenviji men zich re Nijmegen van gemeene liedjes, zangers heeft willen bedienenom de onschuld van Gepkens langs de straten te doen uitroepen, heeft men te Groente nog krachtiger middelen daartoe bii de hand genomen. Men heeft er nml. (bij Hemmelder) een ge schriftje ten verkoop gesteld, waarin, niet het oog op den kapellaan de marteldood van den Heiligen Ne- romck verhaald wordt, die in de Moldan verdronken weid door Koning Wenceslaus van Boheme, omdat hij hem het geheim van de biecht der Koningin niet wilde openbaren. Dat verhaal wórdt besloten meteen hoogst opmerkelijk gebedhetwelk de Kerkbode (die dusver over de zaak van Gf.pkens geen enkel woord gezegd had) mededeelt^ls bewijs, dat men het heiligste evenzeer als het onheiligste te baat neemt, om de ver oordeeling van Gepkens als wederregtelijk geschied en als een teelten van godsdiensthaar en vervolging te doen voorkomen bij het volk. Daarin wordt voor Gep- ki ns gebeden kracht tegen de vijanden van Christus, kracht om met die standvastigheiddie hij reeds zoo kloekmoedig heeft betoondin het drukken der voet stappen van St. Nf.p iiul'k. tot het einde te volharden, geeCachlig dat Christus zelf als mensch ook al zwij gendtden alhrvrcesselijksten dood heeft ondergaan. J)e bedoeling is blijkbaar te doen geloovcn dar Gep kens zijne onschuld had kunnen bewijzen, zoo hij iets van her hem in de biecht medegedeelde ha 1 willen be kend maken. (Z>r. Cr.) In Leipzig is in 1847 versclmnpn een boekwerk, getiteld: Erinnerungen an Holland. von Frans Dig get.stedt. De sclnijver zag den Koning in 's ilige door de straten rijden, en roept daarb'j uit: Luusche etiquette, Duitsche policie hoort het, en verbaast! Willem IIKoning der Nederlanden rookt eene si gaar te paard, in uniform, op openbare straat, eene sigaar! Hoeveel straf had Z. M. in eene Duitsche residentiestad voor deze misdaad moeten betalen? Ik heb met verwondering opgemerkt, dat de bewoners van den Haag niets bedenkelijks in het stgaarrooken van hunnen Koning zagen zij bleven staan en groctteden hem evenzoo eerbiedig als of hij een kommandostaf in de hand had gehad." De christen-werkman als zendeling door O. G. Heldring; waarachter een brief van een Christen Landman uit Noord-Amerika schetsende naar waarheidwat de Landverhiti zcr aldaar te wachten heeft. Te Amsterdam bij H. Höveker, 1847. Prijs 40 Cents. Deze brochure heeft voor den lezer een tweeledig belang: ten eerste, het echt Christelijk oogpunt, waaruit de Hf. Heldring het Zendelingschap be schouwt; iets hetwelk elders meer de plaats schijnt, om aan te roeren en te beoordeeien ten andere, het meer maatschappelijk standpunthetgeen de Land verhuizer in Nooid Amerika te wachten heeft Op het laaiste alléén wenschen wij hier de aandacht dei- lezers te vestigen. Omtrent het éérstehet Zende lingschap, kunnen wij dus kort zijn, of liever, zon. der daarvan iets meer te zeggenbepalen wij ons slechts om opmerkzaam te makenhoe Heldring uir ondervinding, en, gelijk hij te regt betuigt, niet gewoon in eene wereld van bespiegelingen om te do len, volkomen bevestigt hoe noodig het was, dat het Zendeling Genootschap, zoo als laatst in deze Courant uit den Boekzaal werd overgenomen aandringt op de noodige geschiktheid en genoegzame practische be. kwaamheid van den Zendeling. Wat nu het andere, dat wij noemdenbetreftte weten de wenkendie Heldring, vooral uit den medegedeelden Briefhier geeft wat de Landverhuizer in Noord Amerika te wachten heeftdit verdient hier gewis alle onze be langstelling. Moeijelijk valt hei, bondie zailtn te vat ten, wat hier verspreid is. Beknopt willen wij slechts enkele dier echt pmetischeernstig waarschuwende wenken, wedergeven. O (zegt onder anderen de schrijver van bewnsten Brief), 0 hoe menig één heeft zich hier reeds in Amerika ter neder geworpen, met den uitroep Was ik maar in mijn land gebleven Amerika is niet voor ieder één; die geene ontberingen kan verduren, die zich niet van vermaken en gezelschappen, die zich niet van wijn en brandewijn kan scheiden, die blijve waar hij is. Ieder bcgeerige Landverhuizer moet eerst Robinson lezen en zich afvragen of hij kanwat deze kan." Elders luidt deze medegedeelde Brief Er zijn verleden jaar (1845) 100,000 landver huizers in de Vereenigde Staten binnengetrokken. Het komt mij voor, dat het koningrijk Hannover en in het algemeen hitland, zoo ver de plar-Duiische taal reikt, spoedig ontvolkt zal zijn. In Noord-Amerika is er echter altijd ruimte: ik ge'oof dat geheel Dui'sehland hetzelve nog niet vol zou maken. Maar wie moet vertrekken? Niemand, die niet gaarne werkt: her Amtrikaansche spreekwoord zegthelpt n zeiven. Als men in zeesteden blijven moet, dan is-men verloren. Wel is waar gaat het niet met alle armen zoo de een of ander kan ook wel voortkomen, maar dat zijn uitzonderingen. Ook geen dronkaard moet komen: want, als hij valt, helpt hem niemand op. O.>ic geen vader, die nog kleine kinderen heeft, van welke hem nog geen de behulpzame hand kan bieden; bijzonder wanneer zijn geld hem slechts toelaat Con gres land te koopin, waar hij voor de acre Thaler betalen moer. Wanneer hij dan, boven hetgeen hem de aankoop kost, nog op zijn minst geen 150 it aoo Thaler in den zak heeft, dan valt her hem niet alleen hard, maar zeer zuur; want hij moet oogenblikkelijk een paard en een paar ossen hebben dat kan hem reeds 80 Tlialcr wegnemen nog meer dan twee jaren lang moet hij levensmiddelen kuopen, want het eerste jaar kan men slechts Tmksche weit en aardappelen oogsten. Ik ken iemand, die 40 acres Congres-l.and genomen heeft en toen nog 250 Thaler in den zak had'; nu is hij bijna twee jaren hier, hij heeft nog geen huis, maar slechts eene hvir, heeft ongeveer 6 acres klaar land, twee koeijen en een paar ossen. De ossen is hij schul lig en zijn 250 Thaler zijn op. Met is echter waar, dat hij zich zeiven erootendeels ongelukkig ge maakt heeft lBj vraagt niemand en volgt zijn eigen hoofd." Ziedaar enkele wenken aangestipt uit den Brief, achter de brochure van Heldring. Over landver huizing reive oordeek Hei.dring gunstig; utaar geeft de voorkeur aan die naar onze Groote Oost. Daar nu eenmaal de landverhuizing-koorts ons volk heeft aangestoken en men tegenwoordig minder opziet tegen eene reis naar Noord Amerika dan vroeger tegen eene zeereis van Amsterdam naar de Lemmer, zoo "zal men gelalen vinden, die gaarne op goede uitzigten naar onze Oost zullen willen vertrekken. Onder deze ook ware Chiistenen." Heldring wenscht nu, dat men zich vereenige, om de kosten van overvaart te bestrijden, en biedt daartoe zijne hulp en raad: „als er jaarlijks 125 schepen ledig naar de Oost vertrekken, kon met ieder schip een Christelijk gezin vertrekken zoo be. liep dit in een jaar reeds tienmaal zoo veel, als het ganse he getal Zendelingen nu uitmaakt." Moge die wensen van den geachteu schrijver ver vuld worden Reeds zijn er ecnige geldelijke bijdragen voor lairsc- gemeli doel bij den Auteur ingekomen ook de Bo k. handelaar Höveker wil zich met de ontvangst van gelden belasten. Men vindt in de Middelburgsche Courant van lieden eene belangrijke beschouwing van het ontwerp tot daar- stelling eener geregelde stoomvaartdienst tusschen Zee» land en Londen, In deze beschouwing wordt dit plan voorgesteld als van het hoogste belang tot bevordering onzer gewestelijke welvaart, bijzonder van den landbouw, Wanneer ook Zeeland," zoo leest rnen daarin in de veronderstelling van eenen vrijen graanhandel, met den invoer van vreemden zal moeten wedijveren, (hui eerst zal men het groote belangin eenen geregeldm en onUtdenrmerden uitvoer gelegen, ondervinden en daardoor zai in Zeelandal het voordeel eener rijzing op de Engelsche markt, binnen even weinige uren worden genoten als waartoe de vreemde afzender wei- ligt weken zal behoeven." Ook voor vervoer van veeen bet dientengevolge toenemen van den veestapel, wordt het ontwerp aan geprezen, en daarom wordt er algemeene medewerking ingeroepen. (Van waar die stoombooten zullen vertrekken en hoe de dienst geregeld zal zijn, wordt niet gemeld. Mis schien zou liet nuttig zijn, dat er meerdere booten in de vaart kwamen, en dat dezelve niet uitsluitend altijd van dezelfde plaats vertrokken. Anders blijft het grootste gedeelte van Zeeland uitgesloten. Het vervoer van het eene eiland naar het andere is lastig.) prijzen van ƒ1000 en daarenboven. Trekking dep Tweede Klasse. isteLijs*. No. 10325, 8987 en 2213, ieder een Prijs van t 1000. 2de Lijst. No. 19458 een Prijs van f 20,000. No. 12041 een Prijs van f 5000. No. 9419, een Prijs van 1000. 3de Lijst. No. 20011 een Prijs van 1000. 4de Lijst. No. 4658 een prijs van 2500. No. 2453 een Prijs van 1250. No. 20125, een Prijs van f 1000. 5 le Lijst. No. 14088 en 8692 ieder een prijs van f 1000. 6de Lijst. No. 1783, een prijs van 1250. No. 8764een prijs van 1000. ADVERTENTIES. De COMMISSIE van LANDBOUW maakt bekend, dal de &LEVRIKG ÖEI& SPBiaiGHEiKGS'S'ElS dit jaar zal plaats hebben op Ditigsdag 2 Maart aanstaande, des middags ten 12 ure. Op Woensdag den 3 Maart 1847, des namiddags ten 3 urebij Ja cobus Krijger te Kruiningen voor den Eerzarnen COKSJEEIS SCHOUWE- ÏV'AAK Landman aldaar van eene HOFSTE DE, bestaande in WOONHUIS, SCHUUR en verder Getimmerte staande op den Dorpe van Krui ningen met de notnbre van Zeventien Bunders, Drie-en-Zeventig Roeden Een-en-V ij ftig Ellen zeer Vruchtbare HOF, WEIDE, ZAAILANDEN en BOSCH mede gelegen in de Gemeente van Krui ningen eerst in Perceelen en daarna in Massa. Breeder bij uitgezette Biljetten omschreven. Information te bekomen ten Kantore van Mr. Te Goes, bij F. Kleeuwzns Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2