GOES S CIIE COURANT Ff". 15. Maandag Februari}. «1 IC II WST IJDIN G15 N Besturen en Adminislratieh. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f J,90. v F Gewone Advertenliën wordend SO ets. de r< geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels it f J,20, behalve het ZegelregtJ i regel\ ■igten 1 DU1TSCHLAND. Weenen den io Februari/. Naar men verneemt heeft de Oostennjksclie regering van Brazilië de aan» bieding ontvangen, om eenige duizende arme famïlien uit het Erts- en Reuzengebergte, op kosten van de kroon van Brazilië, daarheen temogen zenden, in welk tijk zij zich dan op gunstige voorwaarden op staats- landerijen zouden mogen vestigen. Evenwel schijnt Oostenrijk dit aanbod niet te zullen aannemen. Aan overbevolking lijdt deze monarchie geenszins; in tegen deel, verscheidene streken, met name in Hongarije en Zevenbergen, zou juist een toevoer van kolonisten zeer wenschelijk zijn; aldaar zijn nog groote uitgestrekthe den lands, welke bebouwd kunnen worden. Nog vele milüoenen menschen kunnen in de Qostenrijksche mo narchie plaats vinden, eer er aan overbevolking te den ken is. Frankfort, dtn 17 February. HetVerein voor ondersteuning der Duitsche landverhuizers naar Texas heeft, dezer dagen, weder onderscheidene bijeenkomsten in Wiesbaden gehouden. Nadat in het afgeloopen jaar door dit Verein eene som van So.coo gulden ter ondersteuning der Duitsche landverhuizers naar genoemd land was toegestemd geworden heeft hetzelve thans eene leening van voorloopig 600,000 gulden voor de eerste behoeften tot dat zelfde nuttige oogmerk tot Stand gebragt. ENGELAND. Dublin, den 12 Februari/. Alle graansoorten zijn l s. pet ton gerezen en alle andere levensmiddelen waren insgelijks hooger doordien de ingevallen vorst den toevoer belette. De berigten uit de provinciën, in onderscheidene bijeenkomsten voorgebragt, zijn een bedroevende herhaling van de vorige. Dagelijks ver meerderende ellende de nood des volks stijgende niet eiken dag het tiitzigt van het land duisterder sterfte ten gevolge van gebrek, met schrikbarende snel heid voortgaande en tooneelen van den hartvevscheti rendsten aard, elke p'aars innemende dit waren de niededeelingen door biina ieder lid der vergaderingen voorgedragen. Pachters, die vroeger in goede om standigheden waren, bevonden zicli insgelijks in ver legenheid, en zelfs personen, die nimmer zulk eenen toestand konden vermoeden, bevonden zich in dezelfde omstandigheid. In de weeshuizen alleen zijn 1500 sterfgevallen gedurende tie laatste week van Janaar ij geweest, doch wordt hiervan geene aanteekening ge houden. Een brief uit Leitrim zegt: De landbou wende klasse verdwijnt van de oppervlakte der aarde in Ierland. FRANKRIJK. Parijs, den 16 Februari/. De burggravin de Chateaubriand overleed op 73 jarigen ouderdom. Zij was om haren beminnelijken omgang er. Christelijke deugden zeer geacht. Het Journal des Ddbats zegt v in haar leven, dat het verdeeld was russchen de liefde voor haren genialeu echtgenoot en de zorg voor onge- lukkigen. Parijs den 17 Februari/. De graaf de Monta lembert heeft bij de Pairs eene petitie ingediend re,- afschalfing der slavernij in de Fransche koloniën, de welke was onderteekend door 648 geestelijken, waar onder 27 pastoors vau Parijs. De invoer van granen en meel in Frankrijk be droeg, volgens officieële opgaven, van 1 Julij tot 31 Dec. 1846, 2.542,229 hettol. De invoeren van Januari] zijn geweest 71Ó 925 bectol. Alzoo zijn er sedert den laatsten oogst ingevoerd 3,259,154 heet. (c. a. 108.500 last.) Volgens berigten uit Konstantinopel heeft een vreeseliike brand in de voorstad Pera fde woonplaats der Europeanen) den schouwburg en ongeveer 80 hui zen vernieid. Een veroordeelde tot den doodstraf heeft onlangs een rekwest om gratie ingediend, houdende verzoek, niet om van de straf ontslagen te worden, maar om, vóór hij onder de guillotine gebragt werd, door zwa» vel ether bedwelmd te mogen worden. BELG IE. Brussel, den 17 Februari/. Op den spoorweg tusschen hiér en Luik is de sneeuw zoo hoog geweest, dat Zondag 11. de trein, die 's morgens ten ure van Luik moest afrijden, na drie uren vergeefs worstelens, en ofschoon door vier stoomslepers getrokken, in het station heeft moeten terugkeeren. NEDERLANDEN. Amsterdam den 20 Februari/. Men verneemt, dat aan de Tweede Kamer oer Staten Generaal binnen kort zal worden aangeboden een ontwerp van wet tot intrekking der wet van 29 Nivóse, XlIIde jaar, be trekkelijk de verpligting van den staat tot opvoeding van een Kind, uit huisgezinnen waarin zeven kinderen in leven zijn. Handelsblad Men ontvangt de beste berigten over den wel stand van den inspector der Nedtrlandsche zendingen, van Rhi/11; naar de laarste berigten was hij te Sou- rabaija. Allerwege in Oost Indien wordt hij met de meeste onderscheiding ontvangen en ondervindt in ruime mate de medewerking en toegenegenheid van den Gouv. Generaal. Eerlang hoopte hij zijne reis naar de Moluccen voort te zetten. De Heer Gericke op Java, heeft het werk der Javaansche bijbelvertaling, door het Nederl. Bijbelgenootschap hem opgedragen, naar van goederhand gemeld wordt, voltooid, en hoopt eerlang naar Europa te komen, om op den 'druk dier vertaling (waarmede hier te lande reeds een begin wordt gemaakt, onder toezïgt van Prof. RoordaJ toe te zien, en later ter verspreiding derzeive naarjava terug tekeeren. Arnhem, den 19 FtbruarijDein den laats'en tijd zoo dikwijlster sprake geweest zijnde ter Linde, die tegen verleden Zatuvdag gedagvaard was, om voor den raadsheer-commissaris, den heer Mr. van Gelein Vitringate veischijnen, ten einde in de beruchte zaak van den reeds ter dood veroordeelden kapellaan Gepkens gehoord te worden, doch op die dagvaarding toen niet was verschenenis, op bevel der justitie, alsnu ge vankelijk herwaarts gevoerd, en behoorlijk geboeid gis teren tegen schemeravond, onder toevloed eener groote menigte, alhier aangekomen en dadelijk daarna verhoord. Dit verhoor zegt men - heeft nagenoeg drie uur geduurd en zou tof resultaat gehad hebben de verklaring van Jan ter Lindedat alles, wat hij vroeger gezegd had omtrent zijnen omgang met de bekende Maria Wie ge rink en eene poging om haar van hei leven te berooven, onwaar en loogenacluig was en Jat hij dit alles slechts had uitgestrooid in her belang van den be doelden kapellaan. Dien ten gevolge is f an ter Linde ook onmiddellijk op vrije voeten gesteld, en heeft dezen morgen, nadat hij den nacht in de herberg, de Zwaan, van Koentz, op de markt alhier, had door gebragt en alwaar hij ook aan ieder, die het maar hooren wilde, verhaalde, wat hij vroeger, in het belang des kapellaans, onwaars had'opgegeven, de stad weder verlaten. AC.) PUBLICATIE. 'BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES tm ressorte van dien Gezien de Besluiten van Zijne Excellentie, den Staats raad Gouverneur dezer Provincie, van den 9 Februari] 1835, A. No. 1320, 6de Afdeeling {Provinciaal Blad No. 18) en van den 5 Mei 1836, A No. 5257, 6 ie Afdeeling Provinciaal Blad No. 49.) Noodigen dien overeenkomstig de Grondeigenaren uit, om iu de loopende maand Fe'broarij, ter Stedelijke Secretarie aangifte re doen, van alle ontstane verande ringen :c'n aanzien hunner Grondeigendommen binnen deze Gemeente, hetzij door Splitsing of vereeniging van Perceelen, Stichting of Slooping van Gebouwen» aan-, bij- of herbouw a's anderzins, welke eene meet kundige opneming vereischenen van aile zoodanige splitsingen en vereenigingen, als welke zij ten hunner» koste mogten verlangen te doen bewerkstelligen, om daarop eenige akte hunne grondeigendommen betref fende, op te maken of te doen opmaken. En vermits van alie de alzoo aangegevene verande ringen in den staat der Grondeigendommen, op deti laatsten dezer maand opgave moet geschieden aan den bijzonderen Bewaarder van het Kadaster, worden de belanghebbenden vermaand, 0111 zich den bepaalden tijd te nutte te maken. En opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geinsereent in dezer Stads Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 20 Februarij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd» J. C. van der MEER MOHR» Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. de FOUW.Jz. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. 'Stad GOES en ressorte van dien; gezien het besluit van Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, van den 1 junij 1835, A. N°. 6737, 6de afdeeling Provinciaal Blad N°. 56,) houdende mede- deeling van de nadere bepalingen met betrekking tot de jaarlijkse1,ie opnemingen oer veranderingen in de belast bare opbrengst der Gebouwde Eigendommen en de toe kenning van tijdel ijken vrijdom van Grondbelasting of van verhooging van Grondbelasting voor de gevallen van stichting enz.van gebouwen bij de wet van den 28 Maart 1S2S, {Staatsblad N°. 8,) voorzien; zijnda van den volgenden inhoud a. De opneming van de veranderingen in de gebouwde eigendommen in derzeiver belastbare waarde voor gevallen, blijft uitsluitend opgedragen aan den Con troleur van het Kadasterof waar de zoodanige liiet is aangesteld, aan eenen anderen door de Gou verneurs ieder voor zijne Provincie daartoe be paaldelijk aan te wijzen Ambtenaar van dat vak» welke door zijne vroegere berrekkingen bij hetzelve en in andere opzigten daarvoor de meeste geschikt heid bezit; en zal dezelve deze werkzaamheden verrigten mei overleg van de Zetters der Belastingen in de Gemeenten. b. Gezegde opneming zal plaats hebben eenmaal *s jaars en aanvangen op zoodanig tijdstip, als de Gouver neurs der Provinciën ieder in de zijne meest doelmatig zullen oordeelen, altijd evenwel zoo vroeg tijdig, dat ten minste de uitkomsten der verande ringen welke vóór den 30 Junij van ieder jaar tot stand gekomen zijn, nog kunnen opgenomen worden in de verzamelings-leggerswelke moeten dienen voor de vervaardiging der kohieren der Grondbe lasting van het voigend jaar. Van den dag waarop de opneming in iedere Gemeente zal plaats hebben, zal aan de ingezetenen geene kennis behoeven ge geven te worden doch zal de Ambtenaar van het Kadaster daarvan berigt geven aan het Plaatselijk' Bestuur, hetwelk zal zorgen, eenen staat van de aan hetzelve bekende veranderingen in gereedheid te hebben, 0111 met de aanwijzingen, langs andere wegen verkretren, voor het werk te dienep. c. Bij deze jaarüjksche opnemingen zullen in aanmer king moeten genomen wordenniet alleen de ge bouwen welke geheel nieuw gesticht, of weder opgebouwd zijn maar ook de gedeeltelijke ver. nienwingen of uitbreidingen door bijbouw, en alzoo alle eenigzins aanmerkelijke vernieuwing of ver» grooting der perceelen, hetzij door afbraak en weder opbouw, of door aantimmering van een of meer vleugels of kamers, van eenen stal, een koets-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1