GOESSCIIE Maandag 8 C OIIE Ji T. Besturen en Administratien. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J,90. Gewone dtdverten/iën worden a °20 ets. de geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten J van J 6 regels a f J,20, behalve hel Z NIF U W'STI JI>ING FN. BUITSCfiLAND. Frankfort, den i February. Uit Frankenland schrijft men, dat, naar alle waarschijnlijkheid, de land verhuizing naar Noprd-Amerika dit jaar nog belang rijker zal zijn, dan in her afgeloopene. Vele, waar onder zeer welgestelde familien, moeten thans reeds toebereidselen lubben gemaakt, om bij den aanvang der lente de groore reis re aanvaarden. Ook de Wur tembergsche en üader.sche bladen bevatten berigten over de toeneming van den lust tot landveihuizing. Uit Bremen verneemt men, dar aldaar reeds groore boopen landverhuizers, uit Midden Duitschland zijn aaneH'o men, en dat, voor de eerste maanden, de meeste plaat sen op de schepen, welke voor de landverhuizers, be stemd zijn, reeds bezet zijn geworden. Volgens ecne zoo naauvvkeurig mogelijke berekening beeft de land verhuizing uit de Duitsche.Bondsstaten, met uitzonde ring van Oostenrijk, in het afgeloopen jaar een getal van 120.000 personen bedragen. Frankfort, den 3Februari]Metbet begin van het voorjaar zal eene uitgebreide en directe stoomboot- diensrvoor het vervoer van personen en goederen, tusschen de Nederlan ische havens en Straatsbuig wor den daargesteld. Onlangs vertoonde zich in een oesterhuis te Bres "lau het zeldzame geval, dat in eene Hnlsieiosche oes ter eene groore witte parel werd ontdekt, die van vrij veei waarde werd bevonden. Keulfn den 1 Februari;. Prins F reder ik dei Nederlanden heeft den ouden Fiirstenburg bij Rhein diebach, met de daarbfi Belegens wijnbergen, voor eene aanzienlijke som gekocht. Men houdt het er voor, dat dezelve in de 1 ide eeuw op de puiuhoopen van eene Rom. vesting is gebouwd. Ut middelste toren, 100 voeten hoog, is nog in goeden staat. De Prins wil den burgt geheel laten herstellen. ENGELAND. Londen den 3 Februari;Op eene dezer darten in het huis der gemeenten aan lord Palmers ton gerïgte vraag, aangaande het uitrusten van kapeischepen, heeft zijn lordschap geantwoord, van generaal Mendozaden Mexikaanschen zaakgelastigde, de verzekering te heb ben ontvangen, dat niemand door het Mexikaansche gouvernement was gematrtigd, om ten gevolge van Je 'tusschen Mexico en de Ver. Staten bestaande vijande lijkheden kaperbrieven uit te geven. De inschrijving., die in Engeland ten behoeve der Ieren, onder voorgang van Koningin Victoria geo pend is, wekt toenemende belangstelling op. [Iet cij fer daarvan was 3 Febr. tot nabij de 110,000 ponden geklommen. FRANKRIJK. Parijs den 3 Februari]. In het afgeloopen jaar 1846 zijn in Frankrijk niet minder dan 5916 verschil lende boekwerken en tijdschriften waaronder echter ook eenige herdrukken, in het licht verschenen. Onder dit getal warep er 8 Duitsche, 72 Engelsche, 6 Ara- bi. chc, 49 Spaansche, 80 Gvieksche, 3 Hebreeuwsche, 49 Italiaansche149 Latijusche1 Perzisch, 4 Pool- sche, 11 Portugesche, 1 werk in drie en 2 in ver scheidene talen, voorts 5324 boekwerken en 157 tijd schriften in het Fransch. BELG IE. Brussel, den 3 Februari/. Uit de gemeente War- neton wordt geschrevendat ten oliemolen dooi de Donderdag 11. plaats gehad hebbende hoos geheel weg geslagen is geworden het ligchaam van den molen waarin zich een knecht bevond, is met den hoofdsiti.il, 30 voetm ver, over eene heg heen, in eene broeijerj gesmeten; de knecht, die er met eeltige kneuzingen is afgeVomenheeft zich eerst na verloop van tien mi nuut) uit zijne zonderlinge gevangenis kunnen redden; een andere knecht, die zich ook in den molen bevond, toen liet voorval plaats greepis den trap af en wel 15 voet ver weggesmeten. Brussel, den 30 Januari]De Impartial van Brugge bevat b°rigten omtrent den hoogst ellendigen toestand van Middeit-Vlaanderen Nog nimmer, zno lang 'smenschen geheugen strekt, heeft ons Vlaanderen zich in noodlottiger toe» stand bevonden dan dienwaarin het thans verkeert. Zonder vrees van hierin gelogenstraft te zullen worden, kan men zeggen, dat meer dan de helft der bevolking van ons Midden-Vlaanderen uit nooddruftigen bestaat. Te TnieltMeulebeke en Wijngene gaat de el lende alle beschrijving te boven; er gaat geen dag voor bij, dat er niemand van gebrek omkomt. Men spre ke ons niet meer van Ierlandhet is hier zoo erg als het in Ierland kan zijn." - Uit de mijn van St. Carolina behoorende aan de steenkolenmijnen-maatschappij Rothschild e. s. is een blok kool gehaald, dat 2,500 kil. weegt; de grootste blokken, die men ooit uit eene mijn haalde, wogen 400 of 500- kil. Men is voornemens, dit snik ongeschon .en naar Parijs te vervoeren maar het is te betwijfelen, of dit gelukken zal. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 4 Februari]Uit het Weck. blad van het Regt blijkt, dat de Hooge Raadbij ar vi_st van 2 lezer, beslist heeft, dat kalkoenen moeten worden gerakend te behooren onder gevogelte.hetwelk, ingevolge' het 'at ief, daargesteld bij de wet van 19 Jttnij 1845. (Staatsblad N°. 28)aan een regt op den uit voer is onderworpen. Dienzelfden dag is voorden Hoogen Raad behandeld, het beroep in cassatie van J. Laurctc. stegen een arrest van het Hof in Zeelandwaarbij zij, ten getale van achttienzijn ter dood veroordeeld, ter zake van diefstal mei verzwarende omstandigheden. Door den Raadsheer Noiict de Bruijn is rapport in deze zaak uitgebrag't. Er is geene memorie ingediend, ook zijn ergeene middelen voorgedragen. De Procureur-Gene raal concludeerde tot verwerping van het ingestelde be roep. De uitspraak is b- p raid op 16 FT mar ij, Rotterdam, den 5 Februari]. Heden heeft eene speciale commissie den toestand van liet ijs op den Ifss.el onderzocht, bij welk onderzoek is gebleken, dat onder Capelle en Ouderkerk het ijs nog die sterkte had, dat men daarop veilig zat tevisschen, zoodat de vaart per stoom» en zeilvaartttigen, langs dit water naar Gouda, in de eerste dagen nog niet is te voorzien. Schoonhoven den 5 Februari]. Gisteren is al hier de eerste zalm ter markt gebragt, hetwelk bijzon der vroeg is. Dezelve woog zeven Ned. ponden en is voor de niet onaanzienlijke som van 25,25 aan eeneti opkooper verkocht. Naarden, den 5 Februari]. Door de onvermoeide zorgen der dames directrices der hier ter stede opge- rigte loterij van handwerken enz.ten behoeve der armen dezer stad, ondersteund door de milde bijdragen barer stad- tn iandgenooten, waaronder II. M. or.ztt koningin eene voorname plaats bekleedt, beeft dezelve de aanzienlijke som van f 242 opgebragt. De verlo ting, welke heden avond plaats had. werd opgeluisterd en vervrolijkt door de muzijk der hier bestaande nut zijkverceniging. Utrecht, den 4 Februari], Wij vernemen, dat dezer dagen te Albiasserdam een nieuwe watermolen in werking is gekomen waarin de zoo veel besproke tie v'alerbrakcr is geplaatst, waarop de aandacht van zoo vele geleerden en geïnteresseerden in pol derbestoren is gevestigd, en waarvan de uitwerking dan ook ten vollen aan de verwachting heeft beant woord. In het bijzonder moet zulks het geval ge weest zijn op den 28 Jan. ji., toen er een stevige mnlenwind waaide. De menigvuldig toegeschotene nieuwsgierigen stonden verbaasd te staren zulke ge weldige hoeveelheden waterals er als het ware door eene onzigtbare ntagtuit den grond van den molen geslingerd werden. Het moer een waarlijk indrukwek» kemi gëzigt geweest zijn. Diegenen, welke hier in den afgeloopen zomer het model hebben zien werken en over deszelfs uitwerking verwonderd waren zui len zich een flaanvv denkbeeld kunnen vormen van liet verbazend vermogen van zoodanig toesH in het redelijk groote. Aanhoudend hieven de stroomen water langs de lubben uitvloeijen dit moet een tref fend gezigt van af den maalmolen opgeleverd hebben, van waar men in het werktuig zag, 't welk over de 4 ellen diameter heeft en ruim 4c omgangen iu da minuut volbragr. De geleerde ontwaart duidelijk, dat hier, door eene werktuigelijk aangewende kracht, verschillende natuur krachten ontwikkeld worden, wier gezamentlfjk verrno. gen eene grootere uitwerking te weeg brengt, dan de enkele molenkracht vermag te doen. De molen heeft 17 ellen vlugr, daarbij wordt het water 1 el 35 duimen hoog opgemalen, en men begroo te den uitslag op mins tens 60 kubiek ellen, gelijk aan 60.000 Ned. ponden gewigt aan water in elke minuut of zeventien paarden» las'; eene waarlijk verbazende hoeveelheid voor eenen ntolen van dat vermogen. Men zag ook duidelijk, dat de natuurkundige gronden hier steek houden, dat twee maal meer aangewende kracht viervoud grooter uitwer» king van her middenpunt vliedend vermogen ten gevolge heeft. Mogt de aandacht van den geleerden geboeid zijn, niet minder verblijdende was liet'voor den land bouwer. Een unolen van zulke geringe vlugt, met zulk eenvoudig, min kostbaar zatnensrel, zulk effect doendeals met 4 5 vond kostbaardere molens kwalijk als ultimatum kan verkregen wordenhetwelk eene groote bezuiniging voor den ingeland op zal leve ren, bij het vooruitzigt op eene veel spoedigere droog, making. Gaat men deze uitslag na, zoo kan men tot de slotsom komen, dat met zes zulke molens, die elk omstreeks 7000 zullen kunnen kosten, dus ƒ42,000 in het geheel, even veel verrigt zoude worden als met de 500 stoompaardkrachr van het pomptoestel van de Lceghv/ateren men beweert clat die veel geeft. Geen wonder, dat zoo menigeen deze Hoilandsche uitvinding toejuicht, als eene die van de heilrijkste ge volgen voor ons waterrijk land te beschouwen is en waai' zoo groote behoefte aan verbetering bestaat. Wij zijn tevens onderrisr, dat, zoo Ira als het open water zal zijn, er tot proefmalingen zal worden overgegaan, waartoe zich verscheidene aanzienlijke deskundigen uit eigen beweging aangeboden hebben, daarbij tegenwoor dig tt willen zijn. De bij die p'aats te hebben proef» malingen te verwachten uitkomsten zullen ook wei stron ken met de vroeger in N. Holland genomene proeven, welke deels onopgemerkt zijn gebleven, deels door an- deren in twijfel werden getrokken en dat wel om de hoegrootheid van produkt, en de zoo zeer aanzienlijke hoogte van opmaling. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. Stad GOES en ressorte van dien, brengen ter kennis van de daa: bij belanghebbenden Dat de beschrijving over het ioopende jaar 1847, voor de Stedelijke Belasting op de HONDEN, atge- loopen en dien conform het kohier opgemaakt is, als mede dat hetzelve ter voldoening aan het bepaalde bij Art. 2 van het Reglement door den Raad dezer Stad vastge steld den 9 April 1830, en goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van den 5 Augustus daaraanvolgende, No. 11; van heden af, gedurende veertien dagen, in den voormiddag, ter Srads-Griffie ter visie zal liggen, ten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames gedurende deze veertien dagen, aan den Stedelijken Raad in te dienen. Wou!, 11de een iegelijk, die bij deze beschrijving mogt zijn overgeslagen, aangemaandom zich dien tijd te 1

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1