1847. GOESSCÏIE C O 1 F. A N T. V/ Donderdag 4 Februari/. *.—n N". 10. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per li wartaal is f .1,75; Franco -per Post f J,90. /S>V 'RtrV'. 0 ip i m Gewone Adverten/iën worden d SO ets. de regel geplaatstGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van .1 6 regels a f J,20, behalve hel Zegclreg m I V J\ I EUWST IJ m N GE N DUITSCHLAND. Berlijn, den 28 Januarij. Volgens °ene heden afgekondigde verordening vermag de maat (messe) aar dappelen, op de onderscheiden markten van Bei lijn niet boven de twee zilveren grossen verkocht worden. Van hem, dieeenen hoogeren prijs neemt, hetzij boer, betzij koopman, uit de eerste of tweede handza! de gebeelè voorraad, van wege de politie, onmiddellijk verbeurd verklaard worden. Pësth den 25 Januarij. Volgens een rapport van den raad re Zemplin (Hongarije} zouden in 't voor jaar duizènde menschen aan hongersnood bloot staan. De adel heeft de gevraagde som van f 50,000 op 8,000 verminderd, zijnde liet volle montant van heigeen. in de kasdesudels tot hulp van ongelukkigen over was. Journal des Débats) FRANKRIJK. Parijs, den 38 Januarij. Men leest in la Presse De staatkunde van lord Palmerston is overal een en dezelfde, dat is: aanvallende, beleedigendever achtende de reg:en des zwakken. Aldus beeft, op zijn bevel, de overweldiging plaats van liet eilanILa- boan, in weerwil van het verdrag van 1824. volgens hetwelk Holland gevrijwaard werd tegen zulk eene schreeuwende- onregtvaardigheid Lord Aberdeen was op de eerste voorstellen van het Haagsche kabinet teruggetreden. Maar lord Pal merston mede nimmer voor eene onregtvaardigheid te rug, wanneer hij zich sterk genoeg acht, die straf feloos te kunnen begaan. Wij zullen zien, wat Holland tegen deze schart- delijke handelwijze zal doen. Intusschen leest men het volgende inde Singapore Press van den 12 Dec.: De oorlogschepen van H. M. Iris en IVolfz<jn dings dag naar het eiland Laboan gestevend volgens de in« structien, door den lieer Cochrane met den Wolf me degebragt. Deze instructieu schrijven de inbezitneming van dat eiland in naam der koningin voor. Men ge looft, dat vele kaoplie !en van deze stad naar Laboan zullen vertrekken, om er handel te drijven, lien vaar tuig door Chinesclie kooplieden uitgerust, is reeds der waarts verirokken 1" Parijs, den 24 Januarij. Voor de Regtbankvan eersten aanleg alhier is tha'ns een regtsge ing tegen den vermaarden veelschrijver Alexander Dumas aar.han gigstrekkende 0111 hem, des noods bij lijfsdwang, re noodzaken, om de door hem aangegane verbindtenissen na ;e komenvolgens welke hij aan de beide dagbla den la Presse en le Constitutionel twee romanste zamen van negen deelen van 25,000 regels moet le veren. 'Men weet, dat Alexander Dumas in den laatsten tijd eene reis door Spanje en liet Noorden van Afrika heeft gedaan. Een particulier vervolgt hem wegen be- Ledigingen, aan eenen van zijn voorgeslacht, die voor 300 jaren leefde, aangedaan in een zijner Romans. Parijs, den 31 Januarij. De Heer Guizot heeft, zöu h:'t Journal des Débals als in de Presse, de nota doen bekend maken welke hij dep. 25ste!! naar Londen beeft opgezonden, rer beantwoording van die van Lord Palmerston van den 8sten. In onderscheiden bladen leest men van liet, zoo wel in Frankrijk als in België, met goed gevolg aan gewend zijn van het doen inademen van zwavel ether aan lijders, die men pijnlijke operatiën moet doen on dergaan. Bij een rapport door den Geneesheer Mal- gaigne bij de Academie de Médccinc, te Parijs, over deze proefnemingen uitgebragtmaakt deze deskun dige evenwel indachtig hoe bijzonder voorzigtig men daaimede tewerk behoort te gaan, daar de minste aan raking van eenig vvelligt te nabij gehouden licht, eene ontploffing van den- voorhanden zijnde ether, ook zelfs in de borst des lijderszou kunnen veroorzaken. BELG IE. P'RUSSELden 31 Januari/. Door een der Brtis- selsche bladen wordt medegedeeld, dat de administra- tie der marine aan liet onderhandelen is, tot het keu- ren van een schip, om de kolonisten van Sr. Thomas van Guatemala naai Belgie terug te brengen. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 1 Febrnarij. Men schrijft uit Paramaribo van den 28 December: Met innig leedwezen deelen wij onzen lezers mede, dat, ten gevolge van daaromtrent, bil het bestuur, ont vangen last van het ministerie van koloniën, de werk» zaamheden aan het nieuwe kanaal moeten worden ge staakt. Wij betreuren dit, voor het groot ^anial arbeiders, dat nu, van werk en verdiensten beroofd, aan zich zelven, ten prooi, aan gebrek, wordt overge» geven. Wij betreuren liet, voor het welzijn dezer volkplanting, daar nu de hoop is verdwenen, om van die zijde, de gezonkene welvaart op te beuren. Wij beschouwden den aanleg van her nieuwe kanaal als een kiem, ter ontwikkeling van de weldadigste ge. volgen voor het welzijn dezer koloniewij zagen denzelven aan, als een zaad. hetwelk, door ijver en beleid opgekweekt, eenen boom koude opleveren, welks vruchten het verkwikkends! genot voor dit en het vol gend ges'arht kónde verschaff n. Wij stelden den zelven ons voor.oogen, als een gordijn, waarachter de schoonste voorbeieiding tot eene gelukkige maatschap pelijke standverwisseling van velenverborgen lag. Wij vestigden in denzelven ons vertrouwen voor de toekomsten meenden veeleer de vernietiging van ons aanwezen te kunnen verwachten, dan de afkeu ring van een werk, waaraan de voordeeligste uitzigten voor de welvaart dezer kol nie op het naauwsi ver want zijn. Wij willen echter den moed niet geheel laten zinkenwij willen hopen dat het ministerie van kolonie door het bestuur nader onderri.gr omtrent het doelmatige der onderneming, en overtuigd gewor den van het wezentlijk nuttige der zaak, geene zwa righeid zal maken om het genomen besluit in te trekken. Wij houden ons ook overtuigd dat Z. Exc. de Gouverneur geenszins zich zal laten ter nederslaan door eene gebeurtenis, die zijne aangevangene werk zaamheden wel schorst doch niet vernietigt. Alkmaar den 28 Januarij. Op heden hielden alhier de leden der Nederlandsche Verëeniging, tot af schaffing van sterken drank, hunne 3de algemeens Ver gadering, onder de voorzitting en leiding van hunnen Correspondent en in de tegenwoordigheid van eenige gasten. Verblijdend was het. te vernemen, dat de zaak der afschaffing, met hoeveel tegenstand en voor oordeel zij te worstelen hebben, toch ook hier lang zaam vooruitgaat, en haren krachtijen invloed meer en meer begint re openbaren waarvan, ouder anderen, ten bewijze kan strekken, dat, in het verloopen jaar, in Alkmaar, bijna 500 vaten, d. i. 50,000 gge vijf tig duizend) Nederl. kannen, binnen- en bubenlandsch gedistilleerd, minder zijn veraccijnsd geworden, dan in het jaai 1845. (A/km. Cour.) Texel den 25 Januarij De belangrijke indij kingen van buitengronden sedert de drie laatste jaren aan de noordoostkust dezer provincie en op lier eiland Wieringen tot stand gebragr, zijn in het vorig jaar op dit eiland nog met ééne vermeerderd geworden. Al hier is namelijk, voor rekening van de Heeren A. Kt ij. scrP. Kuiper en P. den Blci/ker, nier toestemming van het gouvernement, eene inpolderii g bewerkstelligd, onder den naam van Pold'r Eendragt, bestaande uit omstreeks 240 bunders buitengronden, gelegen ten noord oosten van den in 1835 ingedijkten polder Eij 1 land. nabij de Cocks dorp, en welke buitengronden onder meer anderen, door genoemde ondernemers in de maand April 11, van de Sociëteit van Eijerland zijn aangekocht. De omringdijk, welke ter effectuering dezer indijking van den Pokier Eendragt is moeten worden daargesteld, bevat eene lengte van 5104 ellen, hetwelk in verhou ding tot de grootte der ingepolderde gronden, zeer be zwarend mag genoemd worden. Echter is her bijzon, der gunstige weder van den voorgaarden zomer, voor deze indijking zeer voordeelig geweest, terwijl ten ge volge van liet gematigd winter saisoen tot op dit oogen- blik, door de zeevloeden nog geene schade aan den nieuwen dijk is teweeggebragr, De verkaveling der ingedijkte gronden is bereids ver gevorderd, en een gedeelte derzelven is reeds eenmaal omgeploegd, weshalve her vooruitzigt bestaat, dat een gedeelte dezer gronden reeds spoedig productief zal zijn, terwijl almede door de eigenaren de opbouwing van twee kapitale boeren hofsteden tegen de aanstaande lente rs aanbesteed geworden. Mogen dergelijke nuttige ondernemingen, waardoor aan vele handen werk wordt verschaft, steeds de noo- dige aanmoediging en ondersteuning vinden, ter be vordering ook van eene zoo zeer wenscheiijke vermeer» dering der productie van edele granen. Handelsblad Helder en Nieuwediep, den 23 Januarij. Ein delijk is de befaamde Marquis de Thouars te Zierik- zee aangekomen. Die waardige man heeft een levens loop zoo als zijn stijl is. Zijne jeugd was aan hec hof van Willem I. Uit de nabijheid d- s Vorsten ver wijderd ademde hij in de verte de hoflucht in, die hem ter verge'ding van nederige lofzangen op het Vor stelijk Huis van tijd tot tijd in een doosje met goud werden toegezonden. De gebeurtenissen van 1830 schonken hem de epauletten, en bij zijn overtogt over den Lek, verdronken zijne soldaten, hij alleen werd gered. Te Utrecht in garnizoen, ontmoette hij zijne vrouw in al te vriendelijke handel met een te grooien vriend, en zijne weedom stortte hij uit in liet Letter lievend maandschrift. En gelijk rampen nooit alleen komen, zoo ondervond dit de waardige Thouars. Een regtsgeding tegen hem over laster gevoerdwaar aan, zoo als hij aan steller dezer schreef, een ander zou schuldig zijn, maar die zich uit voorzigtigheid schuil hield, gaf aanleiding, dat de officiers glans hem ontnomen wierd. Weder boog de onafhankelijke riddder zich diep voor zijner, vorst en bezong op verheven toon het huwelijk van den tegenwoordigen Prins van Oranjemaar de gouden regen had uitgebloeid. Nu wapende deedeie dichter zich met al zijn moed, dichterlijk talenten ver heven, tot in de wolken klinkende krachtspraak, om als rozenridder voor her volk te zijn, wat hij zoo graag voor zijn Vorst had willen worden. Thans is hij martelaar. Wij brengen hem ons diep mededoogen en wensehen hem een gelukkigen uitslag op zijne gedenkschriften. (IV. v. d. H.~) A LLE Si L EL Frankrijk en Engeland. Het Journal des Dóbatshandelende over de beoor» deeling der jongste redevoering van den Minister Gui zot door het Engelsclie blad de Morning-Chronicle zegt onder anderen: Het Engelsche blad had uit de redevoering var. Guizot eene goede les kunnen trekken. Guizot heeft duidelijk gezegd, dat hij het Engelsche volk niet scheidde van zijn Gouvernement. Dit was eene constitutionele taal, welke men wel mogt ter harte nemen. Dit beaamt het blad van lord Pal merston niet. Het kan niet gelooven, zegt het, dat de Franschen de Staatkunde goedkeuren van hen, die ze regeren. Wij zouden hierop kunnen antwoorden dat wij de stem van één' Minister, als die van lord Palmerston, niet houden voor die des volks, maar toch wanneer hij het woord voert in het Parlement (dat voortbrengsel van omkooping) en spreekt in naam van bet Gouvernement, dan houden wij hem voor het orgaan der meerderheid, en zoo lang die meerderheid hem aan het gezag houdt, houden wij hem voor den wettigen representant van zijn land. En wat ons nu betreft. De Montalembert zeide onlangs in da kamer der Pairs, er. dit doet eer aan zijne kennis en eerlijkheid, dat, wat hij ook dacht van de politiek, sedert 16 jaren in Frankrijk gevolgd, hij gedrongen was

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1