Maandag I February. GOESSCHE N\ 9. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per /{wartaal' j is f .1,15; Franco per Post f J,90. J COURANT» (Gewone Advert ent i'èn worden a °20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d 6 regels a f J,20, behalve hel Zegelregt. Een me uw voordeel van een Kanaal door Zul d - Bevela nd (ingezonden.) Met belangstelling in het laatst des vorigen jaars in de Goessche Courant gelezen hebbende Een woord aan mijne medeburgers over den Zeeuwsch- Limburgschen-Spoorwegin verband tot deze stadzoo trok niet minder mijne aandacht het kort daarop voorgestelde middelom het gevaar dat bij eventuele daarstelling van den Spoorweg voor Goes ontstaan zou af te wenden en wel door de daar stelling van een Kanaal door of langs Goes, ter ver- eeniging van de Ooster- en Wester-Sebelde waar door er te Goes van den Spoorweg mede partij zoo te trekken zijn. Waarvan reeds vroeger sprake was in dit blad. Ik kan niet ontveinzendat bij de bloote vermel ding slechts van werken welke met bet grootsche plan door eenen onzer landgenooten ontworpen, in betrekking staan en tot mijn gelieikoosd vak de waterbouwkunde, belmoren, mijne belangstelling hoo- gelijk weid opgewekt, en het een punt van overwe ging bij mij uitmaakte of zulk werk aan of af te raden zou zijn. Te meer was dit bet gevalomdat ili niet geheel onbekend ben met de gesteldheid van Zuid-Bevelandboewei thans geen bewoner van hetzelve zijnde maar daarin toch veel belang stel lende. Het resultaat mijner overwegingen was voor hel Kanaalmaar het doelmatige daarvan nog in een ander opzigt stellende dan door den Neringdoenden Burger is voorgesteldaan wien ik mij overigens gaarne aansluit en mij ter medewerking bereid ver» klaar. Kortelijk wil ik dit opgeven zonder echter mij te bedienen van beeldspraak, ontleend aan Dia mant of Peruviaansche schatten door welke zaken, boe ook begeerd in dezen tijd ik zou vreezen de aandacht der lezers af te trekken óf te veel op te wek ken. Ik wil niet alleen het nuttige, maar, wat meer is het noodzakelijke van een Kanaal door Zuid- Beveland voor de welvaart van bet eiland opgeven, zonder zulks direct of indirect zelfs te willen in ver band brengen met de ontwerpen van den spoorweg. Het is eene erkende en treurige waarheid dat zoo ten gevolge van indijkingen van schorrenals van aanwas van buitengronden, gezwegen van vroegere welligt. niet gunstig gekozene of uitgevoerde water bouwkundige werken, een groot gedeelte des eilands mei altijd van het overtollig binnenwater ontlast kan worden hoeveel zorg en kosten ook zijn aangewend geworden. Ter verbetering van de uitwatering van duizer.de bunders lands is de daarstelling van het be doelde Kanaal een radicaal middel. Hel voor sommige polders bestaande, of andere dreigende gevaarkan bierdoor worden afgewend. Wij denken aan de polders, gelegen in de omstieten van \s Heer Arendskerke, HcinkenszandNisse en meer andere welke van de in zoo vele opzigten gunstig gekozene doorsnijding des eilands partij kunnen trekken. Allen die be lang hebben bij den landbouw, mogen dus ook hierin wei belang stellen en zich ten dezen aansluiten, op dal alzoo landbouw en handel elkander de band rei ken tot één doelafwending van gevaren bevorde ring van algemeen en bijzonder belang. Ten betooge hiervan zou eene breedvoerige uiteen zetting van vele punten noodig zijn, doch daartoe is het hier de plaats niet. Jk heb mij slechts voorge steld om voorloopig mede iets toe te brengen ter ont kieming van het goede zaad 'twelk ik niet gaarne Qnderdirukl zou zien. Vijand van klagen zonder wer ken geen vriend van palliatieven sta ik radicale middelen voorwelke men bij magie is aan te wen den. Wanneer bet den Neringdoenden Burger van Goes gelukken mag om eene vereeniging daar té stel len tot het door hem ten beste zijner Stadgenoolen beoogde doelwil ik mij gaarne aansluitenom indien dat verlangd wordt, op grond der wetenschap een en ander nader te onderzoeken en toe te lichten, en alzoo ten minste de vcblceoing te smaken van het mogelijke tot medewerking van het goede gewild te hebben X, N i E U W STIJDINGEN* WEST-INDIEN. Paramaribo, den 23 November. Wij vernemen dat Zone Excellentie de Heer Gouverneur, tijdens het onlangs algekgd bezoek aan de Saramacca, vergezeld van de heeren kapiteins ter zee, kommandant van Z. M. zeemagt inde W. I.Bijl dc Vroe, Dr. Mandró en de sde Luit.-Adjud. Hoemann, des avonds van den 15 dezer, te Groningen is aangekomen, alwaar de Eerw. Heer Bestuurder van den Brandhoff liet gezelschap aan de landingsplaats verwelkomd en vervolgens naar zijne woning geleid heeft, alwaar hetzelve tot middernacht heeft vertoefd. De volgende morgen werd door Zijne Excellentie besteed om verschillende kolonisten in hunne wonin gen te gaan bezoeken, en zich aldaar met hen over hunne belangen en voo.ruitzigten te onderhouden, welk bezoek Zijner Excellentie eene genoegelijke gewaarwor ding verschafte, uit hoofde van den ijver, waarvan velen, door de doelmatige bearbeiding hunner tuinen, blijken kunnen geven. De nopal planten, welke nu omstreeks vijf maanden geleden aan de kolonisten uit gedeeld werden, stonden op enkele plaatsen zeer goed, al naar geinig men meerdere zorg aan hunne cultuur had gewiju eenige derzelven werden geschikt geacht, om bij wijze van voorloopige proef het cochenille insect te ontvangen, hetgeen is kunnen bewerkstelligd wor den, doordien Zijne Excellentie eenige jongende coche nille- insecten had medegebragt, waardoor de gelegenheid werd gegeven. 0111 de kolonisten daadwerkelijk in de eerste handgrepen van die voor hen zoo belangrijke cultuur te onderrigten. Op den middag verleende Zijne Excellentie gehoor aan degenen, welke eenige belangen wenschten voor te dragen; voorts nam het gezelschap het middagmaal bij den Heer Bestuurder, waarna een bezoek werd af gelegd aan den nieuwen aanleg op het terrein van de geprojecteerde stad Columbia, aan Groningen gren zende, welk terrein zich door eenejallergunstigste vrucht baarheid deed kenmerken. Van daar terugkeerende, werden weder verscheidene kolonisten door Zijne Excel lentie in hunne woningen bezocht; ook den volgenden morgen hield Zijne Excellentie zich daarmede onledig tot omstreeks half negen ure, als wanneer den togt, de SaramaCca afvarende, werd voortgezet. Te Paramaribo teruggekomen, vond Zijne Excellentie zekeren Spanjaard, daags te voren alhier per Z. M. schoe ner de Vos, Kommandant de Haan, van Curasao aange komen, welke gedurende vele jaren cochenilleteelt te Guatimala heeft beoefend, en welke, op het gerucht dat gezegde teelt te Suriname srond ondernomen te worden, op aanbeveling van belangstellende personen, was aangemoedigd herwaarts te komen. Men verneemt dat gezegde persoon door Zijne Excellentie werkelijk in dienst is genomen, 0111 zoowel te Groningen als elders, de nopal-culttiur en cochenilleteelt krachtdadig te bevorderen en dat Zijne Excellentie, die zich moet hebben overtuigd dat de kunde "van dien persoon we zentlijk heeft uitgeblonken, te eer heeft kunnen be sluiten hem aan de dienst re verbinden, uit aanmer king van deszelfs ondervinding van die cultuur in een oord als Guatirnalahetwelk almede, even als Suriname, onder de vochtige landstreken mag gerangschikt wor den en zoo wij wel onderligt zijn, dan voorspelt meergemelde persoon de meest mogelijk goede slaging van die cultuur, ook ter dezer plaatse, en zulks meer bepaaldelijk op grond van den toestand van enkele door hem waargenomene planten, welke nu een jaar geleden werdm gepoot, en thans reeds geschikt werden ge oordeeld om met het cochenille iusect bevolkt te worden. Gelukt deze cultuur, dan blijft het lot der Europesche kolonisten aan geenen twijfel meer onderhevig, want met eenige zorg, doch zonder veel inspanning, is alsdan hun verbeterd bestaan bevestigd, en de weg tot wel vaart en rijkdom hen geopend. (.Sur. Alg. N. en Adv. Bi.) DU1TSCHLAND. Berlijn, den 3 January. Van drie vrijmetselaars loges alhier, is het edelmoedige plan uitgegaan, om middelen tt beramen tot ondersteuning in het bijzonder van die armenwelke zich schamen te bedeien en welker wanhopige toestand menigmaal aan het publiek onbekend blijft. Koblentz, deny January. De Gustaaf-Adolph Vereenigingheeft voor het alhier opterigten Evan gelisch IV'es- en Ziekenhuis eene bijdrage van 1000 Th. geleverd. ENGELAND. Londen den 7 January. De kosten van den op» bouw enz. van de Kerk en School voorarme kinderen, welke Miss Anglina Burdett- Coutts in Westminster laat bouwen worden berekend op niet minder dan 45,000 p. sr., welke som de rijke erfgename veil heeft om te voldoen aan een verlangen door wijlen haren vader dikwijls in het Parlement geopperd. NEDERLANDEN. s Gravenhage den 29 January. Onze hoogst verdienstelijke landgenoot, de violist Remmersis na eene langdurige ziekte bezweken. De toonkunst ver liest in hein eenen grondigen beoefenaar, een meester van den eersten rang. De Utr. Avondp. behelst de volgendezoo het schijnt paiticuhere berigten uit Oost-Indië: Volgens dezelve was de rust door geheel Nederl. Oost-Indië ongestoord gebleven daar ook de vroeger vermelde oneenigheden tusschen de Daijakkers van Lan- dak en de Chinezen vat? Mandor op Borneo voorgoed geëindigd schijnen te zijn. Overwegingen waren aanhangig omtrent de oprig- ting van een Etablissement te Batoe Apie in zuidelijk Borneo, alwaar men op eene diepte van 55 Rijnland- sche voeten eene veelbelovende steenkolen-laag had ge vonden. De berigten, van Balie ontvangen, luiden gunstig. Er is geene vrees meer voor nieuwe vijandelijkheden. De Radja's van Beliling en Karang Assem hebbea zich verontschuldigd wegens de onvriendelijke houding, vroeger aangenomen. De inwoners keeren allerwege naar hunne woonsteden terug. Geheel in de nabij heid der thans geheel voltooide sterkte beginnen de Balinezen hunne rijstvelden te beploegen. Het volk zelf wil vrederust en handelen daar het Nederl. gouvernement geen ander doel heeft, zal de oorlog, zuchtige stemming, die bij enkele hoofden mogt be staan wel onschadelijk blijven. De prijzen der rijst bleven op Java zeer hoog. Men had den gouverneur generaal het voorstel gedaanom 100,000 pikols rijst van Arakan te ontbieden. Die omstandigheid werkte nadeelig op sommige belastingen, onder anderen op de opium-pacht. Rotterdam den 27 January. In de heden ge houden vergadering van het kies kollegie der Neder- landsche Handelmaatschappij, te dezer stede, werd met 61 stemmen van de 104 tegenwoordig zijnde stem- geregtigde deelhebbers, tot commissaris der Nederland- scire Handel Maatschappij herkozen, de Heer A. van Hoboken van Rhoon en Pendrecht en Cortgeneetl zulks bij eene eerste stemming. Na den Heer van Iloboktn heeft de Heer Jb. Mees de meeste stemmen op zich vereenigd Rotterdam den 25 JanuaryL. van den Hou ten, welke vroeger als timmerman te Noordwelie woon achtig is g"wcesr, is in de lente van het vorige jaar met zijn gezin naar Noord Amerika vertrokken, heeft zich in Albany nedergezet en van daar eenen brief ge-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1