IV. 3. GOESSCHE CO ER A M T. Maandag 11 Januari Vjj{ i h'ïé'ir 1 1 1 Bsi?* - <^V\ m tk fbcaoss De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags i Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal if .1,75; Franco per Post f J,90. ~J - '-y-G-o - d 1 f Gewone Advertentten worden a 20 ets. de regel\ J geplaatst. Geboorte-Uu welijks- en Doodherigten 1 \van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt JSI IC U W8TIJ Dl NG EN» DU ITSCHL AND Frankfort den 6 januarij. Te Berlijn werd op kersdag een officier in de Domkerk, gedurende de dienst, de geheele rokspand afgesneden, om zich op die wijze van zijne gevulde beurs, die in den zak stak, meester te maken. ENGELAND. Londen, den 6 Januarij. Te Carleton (nieuw Schotland) zijn tegelijk nvet den sneeuw vele mode wormen van 5 duimen lengte gevallen, die op de sneeuw kropen. Een Amerikaan heeft een soort van congrevische vuurpijl uitgevonden voor de walvischvangst. Het zijn holle projectielen, die in het ligchaam van het zee» monster losbarsten en hetzelve dooden. Het is een lielsch machine Voor de onderwereld. De officiëele staat der effective zeemagt van Groot- Brittannie op.31 Dec. 11. is thans publiek gemaakt. Blijkens dien staar telt dezelve linie-schepen in zee 14, irega'ten 42 stoom fregatten 10 stoom korvetten en andere stoom vaartuigen 70, korvetten 62. Onder dezen staar zijn niet mede begrepen de kleinere vaar tuigen en siationnaire schepen, clie nog omstreeks de 50 stuks uitmaken, hetgeen een tottal geeft van meer dan 250 in commissie zijnde vaartuigen. Het getal van op de rollen ingeschreven officieren is 7660. Door den dikken ntisr, die eergisteren op de Mersey heeft gehangen, zijn rvvee stoombooten, de eetie van Belfast en de andere van Liverpool [komende, tegen elkander gevaren. De schok was allerhevigst en bragt de groo'ste onsteltenis onder de reizigers teweeg; gelukkig hebben er geene andere ongelukken plaats ge had dan eene zware kwetsuur van een' man van de Belfaster stoomboot. De stoombooten zelve hebben zware schade geleden en met moeite Liverpool bereikt. FRANKRIJK. Parijs, den 7 Januarij. Zondag jl. is een trein met reizigers, van Brussel komende, op eenigen af» stand van Amiens, zonder vuur en zonder stoom aan» gekomen, Men zottd eene locomotief af om die te halenuiaar verzuimde de gebruikelijke signalen te geven. Een trein koopgoederen, insgelijks van Brussel komende, en, bij gebrek aan signalen, den weg zuiver geloovendestootte tegen den stilstaanden trein aan verbrijzelde den waggon der pakgoederen benevens 3 diligences welke gelukkiglijk ledig waren. Men voegde er nog bijdat twee geëmploijeerden bij dit ongeluk gewond zijn geworden. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den?, Januarij, Men verneemt, dat de zaak van den veroordeelden kappeliaan Gcp hens, den 25Sten dezer voor den Hoogen Raad, ka- nier van strafzakenzal worden behandeld dat als rapporteur in die zaak benoemd is de Raadsheer Mr. van den Velden en dat bet openbaar ministerie za) worden waargenomen door den Heer Prokureur- Generaal. Amsterdam, den 4 Januarij. Van eene zijde, welke wij als goed ondem'gt mogen beschouwen wordt ons medegedeeld dat een o twerp van wet bepalende de regten van in- uil- en doorvoer van Granenter vervanging van her schaalstelsel der wet van 1835, op dit oogenblik bij den Raad van State aanhangig is. Men,meent te weten, dat bij dit ont werp een matigvast regt ten grondslag is gelegd. Het is met groot genoegen dat wij dit berigr mede deeien. Wij beginnen nu hoop te voeden dat eerlang de doodklok over de verderfelijke graanwet" zal geluid worden;.het zal voor het Nederlandsche volk- een feestgeltli zijn. Wij willen ons echter niet te vroeg verheugen. Een matig vast regt is eene uitdrukking van wijden 0111- vang. En hoe welkom ook een 'zter\natig vast regt ons zijn zal, wij achten dat in de tegenwoordige om- s'andigheden de billhke eischen des handels, der nij verheid en der algemeene welvaart niet voldaan zijn ten zij door eene geheele afschaffing van elke belas» ting en belemmering van den in- en uitvoer van granen. Her is vreemd om re boorenboe een door varkens gebruikt déjeuner tot eene civiele procedure aanleiding kan geven: en echter, hoe onbegrijpelijk zulks moge schijnen, het is zoo; de rollen der reg- terlijke uitspraken gewagen er van. Niet lange geleden toch dagvaardde een boerin het ressort van het kan» tongeregt Nieuwer Arosrel woonachtig, eenen mede aldaar woonachtigen koopman in varkens voor hetzelve geregt. De zaak was als volgt. De koopman had op zekeren vroegen morgen 4 varkens van den boer gekocht a 27 ct. het Ned. pd.'op voorwaarde dat de varkens dienzelfden dag ter markt te Amsterdam zouden geleverd wordenzoo als dezelve tijdens den koop waren; terwijl de kooper den verkooper nog ten overvloede verbood de varkens eenig voedsel te geven. Ten bepaalden ure verschenen de slag1 offers van den eenen of anderen spekslager in de hoofdstad ter markt, werden gewogen en bevonden 421 Ned. pd. zwaar te zijn. Het bedrag van dit gewigt beviel den kooper niet, die ongenegen^ bleef den koopschat, groot ƒ113,27, te voldoen zoodat de verkooper hem voor den Kan tonregter b ij dagvaarding deed oproepen. De kooper, een'geaccrediteerd koopman in varkens, gaf ter reregt- zitting op dat hij het gevorderd bedrag niet schuldig was en wel omdat de verkooperten einde eenen grooteren koopprijs te verkrijgende varkens na het sluiten V3n den koop bovenmate opgevoerd bad waardoor deze veel zwaarder dan tijdens den koop geworden waren. Dar de bedoelde dieren zich aan grove onmatigheid hadden schuldig gemaaktmoest daaruit blijken, dat dezelve den dag der levering 421 en twee dagen later slechrs 387 Ned. pd. wogen een verschil, door weging ter stads-wage, behoorlijk geconstateerd. De regrer beval daarop den kooper te bewijzen dat de geleverde dieren inderdaad opgevoerd waren. Twee getuigen verklaarden dan ook, dat zij lieden de varkens in een hok op de marketismarkt ge zien en dermaxe benaauwd bevonden hadden dat hun "het schuim op den bek sronddat die dieren dan ook blijkbaar opgevoerd en buitengewoon dik en opge zwollen waren. Verder geven die getuigeu op dat een varken zoodanigerwijze met voedsel (waaronder zand en melk gemengd) opgevoerd, gemak kei ijk, na een dergelijk déjeuner, 10 Ned. p i. zwaarder kan we gen. Het einde der procedure was dar bij vonnisse bepaald werd, dat de koopman kon volstaan met den koopprijs te betalen, naar den maatstaf van 387 Ned. pd. en dat de ontrouwe boer in de kosten van het proces werd verwezen. Zeer zelden wordt bij brand de oorzaak der ramp kenbaar het nier onaanzienlijk getal brandstich tingen heeft echter bij policie en jusritie liet onder zoele naar de oorzoek van brand in de laatste jaren ijverig doen zijn. Zoo is naar aanleiding van een door den Kantouregter van Nieuwer Amstel onlangs bewerkstelligd onderzoek de oorzaak kenbaar gewor den vair den lievigen brand,,welke .in het einde van het afgelottpen jaar de chemicaliën-fabrijk aan den A tv» steldjjk, bij liet ijzeren tolhek, verwoesr heeft. Een der knechts toch, on geve r te niiddernaclif nevens an dere werklieden met net bereiden van kamfer werk zaam', liet, na zijne lamp opnieuw van olie voorzien te hebbeneen stuk der pit in de kamfer vallen welke zoo spoedig én hevig ontvlamdedat al hunne pogingen om den brand in deszelfs geboorte re stik» ken vruchteloos waren. Naar aanlei iing van liet ge meld onderzoek én van het op de zitting plaats ge had lubbend getuigenverhoor, 'heeft 'decoirectionele regtbank te dezer stede in de afgébopene week gezeg den knecht, ter zake van het veroorzaken' van brand door onvoorzigtjgheid, naar aanleiding van artikel458 van het Code Final, op gezegd feit, tot eene boete van J 25 en in de kosten van het regtsgeding verwezen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Amster dam uit zee aangekomen 2812 schepen. In 1845 was dit getal 2426. Volgens een' vergelijkenden staar, zijn in al de havens van Nederland, gedurende de ja- ren 1844, 1845 en 1846, ingeklaard Tonnen. 876.79:. 938,896. 1,168,236. Het tweede verslag Schepen. 1844-583.1 1845 6371 1846 (ijl md.) 779a Haarlem, den 1 Januarij. van den toestand en de werkzaamheden der Neder landscha Vttceniging tot afschaffing van sterken drank ziet thans liet lichr. Uit den inhoud blijkt dat het aantal leden dezer vereeniginghetwelk in 1843 slclits 160 bedroeg, in April 1846 tot 2745 was aangegroeid. Dit aantal is echter zeer ongelijk verdeeld. Terwijl het zeedorp Zandvoört voor 240 staat aangeteekend vindt men, onder anderen, voor Haarlem 366 leden; voor 's Gravenhage 602; voor Rotterdam 271 en voor het magtig en volkrijk Amsterdam slechts 36. Men vindt echter in het verslag vermeld, dat ook in laatst genoemde stad ae alge'meene geest zich meer met liet denkbeeld eener algeheele afschaffing verzoent, en dat in 1S45 van daar een schip ter walvischvangst in defi Stiiien Oceaan is vertrokkenhetwelk geheel geenen sterken drank aan boord had. Uit verschillende plaatsen is'het bestuur onderrigt geworden, dat het verstrekken van brood en koffijof van kaartjes voor eetwaren en brandstof, voor fooijen, of beloo'ning voor handreiking en kleine diensten, in stede van sterken drank, gunstige gevolgen heeft gehad. Op last van het hoofdbestuur zijn gedrukt en verspreid 22,748 exemplaren van werkjes en traktaatjes, strekkende ter bevordering van het doel, hetwelk de vereeniging zicit vooist'elt: en zijn ge» drukt en verkrijgbaar gesteld 3000 exemplaren van her werkje van den WEd.Heer Huijdecopcrgetiteld: Woord van Ernst en Liefde. Als leden van liet hoofd» bestuur ziin herkozen de Heeren W. Egeüng, pre sidentT. C. R. Huijdecopcr, tresorier; J. Stuart, secretatis; en C. A. Abbing en A. IJ. F. Hereken rath. Cl laar l. Cr.) Groningen, den f Januarij. De gelegenheid om keijen re verbrijzelen, van wege het Algemeen Diaken- Gezelschap der Ned. Hervormde Gemeente alhier, is jl. maandag geopend; omstreeks veertig personen zijn daar reeds werkzaam, en vinden er een redelijk bestaan terwijl er nog gelegenheid bestaat om meerdere te plaat sen. Velen echter, die zich bij de Diakonie aanmel den 0111 ondersteuning en derwaarts worden verwezen, blijven terug, begrijpende, dat zij mer bedelen gemak- keiijker in hun onderhoud kunnen voorzien, en bij de deuren meer kunnen oploopen, dan de arbeidzame katl verdienen. (Het verbrijzelen van keijen voor Mak» adam wegen die boven zand-ja straatwegen gesteld worden is overal aan re bevelen, waar keijen gemak kelijk re krijgen zijn. Dit werk geeft rente.) M°n leest in de Haarlemschc Courant Sedert geruimen tijd heeft men voorondersteld, dat sommige eig naren en schrijvers van dagbladen zich lieten betaleii voor het opnemen van zoogenoemde aan prijzende artikelen. Dat vermoeden is onlangs in ze» ke.rheid overgegaan, en het mag als een teeken des tijds beschouwd worden, dat, wel verre van dit niet zeer loffelijk bedrijf geheim te houden, eenige voor het overige geenzins ongunstig bekende dagbladen openlijk eene prijslijst hebben medegedeeld der onkosten, welke bij He plaatsing van dergelijke artikelen worden gevor derd. De bedoelde aanprijzingen zijn van verschillen den aard; die, welke onder het nieuws ,van den dag worden opgenomen er. waarbij alzoo de aanprijzing als het ware van de hoofdredactie van het dagblad uitgaaf, zijn natuurlijkerwijze het duurst. 's Hertogenb 'Sch den 8 Januarij. Het perso neel van d n Zteuwscli-Limburgscben Spoorweg in deze provincieheeft gepasseerde week deszelfs op-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1