GOESSC IIE COURANT. \fh K° Donderdag 7 Januari/. t.J - iii «&-• Be uitgave deter Courant s geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Drys per Kwartaal is f -f,75; Franco per Dost f J,90. Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, liuwe/ijks- en Doodberigten van J 6 re. ;e/s a f J,20behalve hel ZegelregL el\ en I NIISU WSTIJDINGEN. DENEMARKEN. Kopenhagen, den 29 December. De staatsbegroo- ling voor 1847 zal dezer dagen bekend worden gemaakt. De onrvan.sten worden op 16,293,630, de uitgaven op 15928 932 rijksdaalders geraamd; zoodat er op een overschot van meer dan 394,000 r. wordt gerekend. De ondervinding heeft bewezen,, dat de inkomsten hier te lande dooigaans de raming overtreffen. DUITSCHLAND. Frankfortden 29 December. Onder de Dtiitsch- •Kaïholijken begint meer en meer eene tweedragt te lieerschen, welke eerlang eene algeheele scheuring ten gevolge schijnt re zuilen hebben. De opperrabbijn Stein heeft zijne geloofsgenooten bestraft, wegens het bijwonen van de kersmis-godsdienst oefening der Dicht vrienden. Frankfort, den 30 December. Uit schier alle streken van Duitschland ontvangt men de treurigste berigten, omtrent den toestand der behoeftige volks klassen. Met dagblad van Keulen meldt 'daaromtrent, wat die anders zoo welvarende stad betreft, het volgende: Van den hier heerscltenden nood kan men zicb„ kwalijk een begrip vormen. In het bijzónder zucht tie handwerksman onder de drukkendste-ellende, gedeel telijk veroorzaakt door de noodlottige onbezorgdheid, dien stand veelal eigen, maar nog meer door de roeke Jooze bouw-ohdernemingen, het staken waarvan een aantal huisgezinnen te gronde heeft gerigt. Behalve de uitdeelingen van brood, brandstoffen en geld, wor den dagelijks zesduizend portien soep uitgereikt, zoodat het liefdadig genootschap verpligt is geweest, eene lee ning van 10,000 dialers met de stad aantegaan, welke echter ontoereikende is bevonden. Bij de aanhoudende koude zijn vooral te betreuren de duurteen het gebrek aanwerk, waarondei de schamele arte en lijden, hetgeen vooral blijkt door de daadzaak, dat er in de bank van leening alhier niet minder dan 90,000 panden staan." FRANKRIJK. Parijs, den 29 December. Meu schrijft uit Rome, dat de overstrooming van den Tiber eene schade van een paar millioerien heelt veroorzaakt, en spoedig door eene nijpende koude is gevolgd Het koopvaardijschip Montc-Christomet eene rijke lading koffij en indigo, van Batavia naar Nantes bestemdisna een korten overtogtaan den mond van de Loire vergaan. Bij cenen branddie onlangs te Boissynabij Genève, uitborstgaf een meisje van 13 jaren het bewijs van een merkwaardigen moed. Haar kleine breeder was op de eerste verdieping van het brandende gebouw gebleven; zij zocht langs den trap er heen L komen, maar werd door her vuur wederhouden .oen greep zij eene ladder, plaatste die tegen het vens ter, ui: hetwelk de vlammen reeds begonnen te voor schijn ie komen, klom op, drong binnen, greep de wie2 en bragt dezelve af, nadat zij in het gezigt, aan den hals en de schouders zware brandwonden had be kome". Er is inuisschen hoop, dat dit heldhaftige kind niet daardoor geschonden zal worden. Meer dan duizend paarden van wagens, waar mede granen van Marseille naar Lyon vervoerd wor den, hebben den dood gevonden, wegens den slechten toestand der wegen, door het ijs, de koude of den hon- g r. De herbergen langs den weg zijn zoo vol, dat de voerlieden der wagens genoodzaakt zijn, hunne paarden in gebrekkige schuren, of zelfs onder den blooten he in 1 te laten overnachten. Men zoude zeggen, dat de weg tusscher. Marseille en Lynn het. tooneel was ge weest vau een moorddadig geveclu van kavalleristen. BELG IE. Brussel, den 30 December. Vóór het invallen van tic \orst was men in België ijverig werkzaam aan de verschillende spoorwegen, waarvan de aanleg en de exploitatie aan bijzondere maatschappijen bij corcessie is afgestaan. Ht aantal arbeiders bedroeg destijds aan den spoorweg tusschen Samlire en Maas 2600; aan dien van Namen naar Luik 1000; aan dien van Bergen in Henegouwen naar Managa 700; aan dien van Charleroi naar Evquefines 1000aandien van St. Truijen naar Hasselt 200 aan dien van Leuven naar de Sambre 650; aan dien van Doornik naar Jur'oise 500; aan dien in West-Vlaanderen 600; te zamen 7250 man. Opmerkelijk is liet dat, niettegenstaande deze bedrijvigheid de fond-en der Belgische spoorwe gen, aan de beurs van Londen, benedén pari genoteerd blijven. NEDERLANDEN. Haarlem, den a January. Na een naauwkeurig onderzoek omtrent tie in December 1845 te Tjikanciie Oediek gepleegde misdaden, waarvan, gelijk be kend is, de heer Kamphuis, zijne echtgenoot, vijf zij ner kinderen er, drie .europcsche bedienden de slagtof- fers zijn geweest, - zijn van de in staat van beschul diging gestelde personen 25 tot de doodstraf en 134 tot verschillende mindere straffen verwezen, terwijl 41 van de tegen hen ingebragte beschuldiging zijn vrijge sproken, Nadat nog in overweging was genofnen, in hoe ver er redenen aanwezig waren, om ten behoeve van sommige der veroordeelden gebruik te maken van het regt van gratie, en dien ren gevolge de doodstraf van twaalf daartoe veroordeelden in eene mindere straf veranderd was, en aan vele anderen kwijtschelding van de opgelegde lijfstraffen was verleend, zijn de onder scheidene vonnissen, zoo als zij toen gewijzigd waren, den 15 en 17 Augustus te Serang en te Tjikanciie- Oediek ten uitvoer gelegd. De strafoefeningen hebben eenen diepen indruk achtergelaten, en men mag heter voor houden, dat de rust aldaar niet ligt meer verstoord zal worden. Het gerucht, of her vermoeden, dat de opstand te Tjikandie Oediek voornamelijk ontstaan zou zijn door het op eens verhoogen van de landren ten, is, bij het daaromtrent gedane onderzoek, geble ken ongegrond te zijn. Alleen een zamenloop van noodlottige omstandigheden is de oorzaak geweest dat de heer Kamphuis en zijn gezin de siagtoffers zijn ge» worden van de driften eener opgeruide menigte. Volgens het (britsche) dagblad van Sincapore zou den d» Balinezen (na het vertrek van het gros der ne- derlandsche krijgsmagt) begonnen zijn zich weder op roerig te betoonen. Zij hadden geweigerd, de onkos ten van den oorlog te vergoeden, en. door het op wen pen van verschansingen, de gemeenschap met het kleine nederlandsche fort aan de landzijde afgesloten. Men was derhalve verpligt, de levensmiddelen voor de troe pen van Java aan te voeren. Een persoon, die een contract had 'aangegaan voor de levering van rijst, was. met zijn geheel gezin, door de Balinezen vermoord. Ten aanzien van Borneo meldt liet genoemde blad, dar daar aile.s rustig was. Laboan zou spoedig bezet worden, maar alleen als een maritiem stauon. Er zou den echter ook kooplieden, zoo uit Sincapore als van elders, zich derwaarts begaven, ten zij men weigeren niogt hen daar toe te laren. De twaalf grootste boekerijen der wereld hebben, volgens opgave van eenen beroemden bibliognost de navolgende getallen van boekdelen De koninklijke boekerij te Parijs 650.000; de Munchétische 500,000; de Koper haagsche 400,000 de Biléu-che 320 ,000; de Weener 300,000; die van het Brit'sche muséum 270,00.0; de Dresdensche 250,00a; die van het arse naal te Parijs, die van Gerreviève aldiar, die van Brera te Milaan en de Götcirigsche, elke 200,000; allen te zamen 3,120,000 boekdeeleo'. (De Leidsche, hier ver- geien, zal wel 111 de middelste klasse vallen.) Berigten uit Paramaribo van 13 November mel den dat de vooruirzigten op den oogst gunstig wa ren, vooral voor koffij en suiker. De werkzaamheden aan liet kanaal naar de Saramacca werden met ijver voortgezet. ,1 in t 1 1 «i tk A LLERLEL Bij de Tweede Kamer zijn ingediend 3 ontwerpen van wet, en de Staatsbegrooting voor 1848.6111849, terwijl vele andere hoogst belangrijke zaken aanhangig zijnwelke zelfs levensvragen kunnen genoemd wor den. Wij betreuren steeds bij zulke voorkomende om standigheden dat de Tijdgenoot heeft opgehouden te bestaan. Aan zulk een Tijdgenootdie met kennis van zaken, met gematigdheidonpartijdigheid en heilzaam doel ophelderde war in den tijd dien wij beleven voorvalt, en nuttige wenken gaf, blijft er steeds be hoefte en dit te meer bij overdrijving van liberalisme, door sommigen van de eene zijdeen het vasthouden van liet onhoudbare dooi' anderen. De toestand van Nederland vordert vaste, echt nationale beginselen en grondige verbeteringen. G. WVreede Beschou wing van de open bare meening. AmsterdamJ. F. ScilLEI- jer. 184G, 23 bi. Dit stukje is even als alles wat van den Meer V. in het licht verschijntmet de edelste bedoeling ge schreven en wij kunnen het onzen lezers ter beharti ging aanbevelen. De Schrijver waarschuwt tegen de losbandigheid van sommige dagbladen en vlugschrif-, ten, waarin de vrijheid, welke met onze instellingen overeenkomt, miskend wordt. Hij wijst aan, hoe noodlottig het zijn zoude indien een geest van min achting en oproer tegen het wettig gezag, en met name tegen het hoofd van den Staat bij ons veld won. Van de andere zijde dringt hijmet al de kracht der beginselen van ons staatsregrder voorheelden in andere» landen en der herinnering aan vroegere vader- landsche instellingen op die vrijheid en openbaarheid aan zonder welke het der regering zelve aan steun en medewerking bij de natie ontbreekt. Met leedwezen zoude de schrijver eene wet tot be teugeling der drukpers zien voordragen; zulk een* maatregel houdt hij voor nutteloos en zelfs schadelijk. Wij stemmen hierin met den Heer V. volkomen overeen liet zoude eene valsche poging van de Re gering zijn, om zich te versterken. Het gevaar, dat zulke onbehoorlijke aanvallen tegen de Regering kunnen opleveren heeft eene andere oorzaak dan de voorstanders van strafbepalingen vermoeden. Het is. wanneer eene Regering zelve de gegronde klagrende wettigeeerlijke oppositiemet de grove kwaad, willige uitspattingen der drukpers verwart, wanneer zij beide gelijktijdig poogt te keer te gaan. Dan wordt de openbare meening eveneens misleid en dan verkrijgen de heftige tegenstanders der Regering einde lijk een' zeer bedenkelijken invloed die niet zelden toeneemt door vervolgingen welke hun de onverdiende eer van volksvrienden doen te beurt vallen. Het is die verblinding aan dé zijde der Regering, niet het gebrek aan strenge beteugeling die bet gevaar doet geboren worden. De historie van bijna alle omwen telingen heeft het geleerd. Eu men ontveinze her zich niet, de eerlijke vriencl van zijn vaderland mag het niet verzwijgenhet is onze eigene historie. A! het ongeluk, dat ons sedert 1830 getroffen heeft, al de bekommering voor de roe komst welke ons thans vervultis aan deze ramp zalige dwaling toe re schriiven. Met de grootste hardnekkigheid werd elke berisping, elke raadgeving, ook van de opregtsie vrienden van den koning en van 'net wc trig gezag teruggestootenzelfs de voorstellen in het dadelijk belang van zelfsbehoud voor de regering, ook nog onmiddellijk vóór de uitbarsting der onlusten in Brussel gedaan, werden met wantrou wen van de hand gewezen. De uilkomst wasdat bij den eersten onwettigen tegenstand de regering zich krachteloos gevoelde en voor het oproer radeloos te. rugtrad. Op nieuw verheffen zich vele welmeenende stem men, die de belangen van het gemeene vaderland aan bevelen. Dat toch de raadsmannen der Kroonde V.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1