IV. 1. Ï84 GOES8CHE COCRAS T. Maandag 4 11. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags f"en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; FrarXeo per Post f J,90. Gewone Advert entten worden a HO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Muw/ij ks- en Doodheriglen van J ~-6 regels a f J,"20, behalve het Zegelregl, Waarde Stadgenooten Met den aanvang des vorigen jaarswerd het vroe ger ontworpen plan daargesteld, om, voor onze Wees kinderen een Spaarpot of Gemeene Schotel aan te leggen deze gemeene schotel heeft nu een jaar bestaan. Ieder Weeskind heeft daarin uit eigen verdiënsten, of daartoe in staat gesteldwekelijks één Cent neder gelegd. Het Stedelijk Bestuurheeft onzen maat regel goedgekeurd en bevorderten eenige weinige kindervrienden die wij daarvoor opregt dank belui-, gen hebben in den geineenen schotel geofferd. Tot bewijs voor de geldigheid van den regel: dat spaarzaamheid veel vermag, diene de volgende opgave Be Weeskinderen hebben met hunnen wekelijkschen centbijeengebragtf 42,84. Aan giften is ontvangen- 38,02. Totaal81,86. Aan kinderen die het Huis verlaten heb ben is voor hun aandeeluitgekeerd - 5,83. Zoo dat, ultimo jDecember 1846 in den gemeenen schotel oterig is76,03. Bestaande in 100.— 2| percent Natio nale Schuld aangekocht voor f 62,055 En in geldspecie- 13,975. en zie Als voren. f 76,03, Moge deze mededeeling welke geschiedtonder verwijzing tot ons berigt van den 4 Januarij 1843 [Goessche Courant No. °Z) eenen aangenamen in druk nalaten op Uw menschlievend gevoel en móge den Algoede op ieder blijk van belangstelling, in onze Weezen die onder uw oog worden opge voed Zijnen zegen doen rusten! den 1 Januarij 1847. Be Bireclie over het Weeshuis te Goes Een woord aan mijne medeburgers over den Zeeuw sclt- Limburgse Ren-Spoorweg in verband tot deze Stad. II. J Toen wij aan het slot onzer vorige toespraak de toezegging deden U onze nadere gezigtspunten te zul len aanbieden, over eene zaak welke, zonder anderen te bënadeeientot verbetering van onzen toestand leiden kanen in ons oogniet alleen als een middel wordt beschouwd om het gedreigde gevaar af te wen den maar waardoor voor deze stad een nieuw tijd perk van welvaart kan geboren worden, hadden wij niets anders op het oogals u het wenschelijke voor te stellen van een kanaal dat» de Goster- en vYester- Sehelde vereenigendelangs of door onze stad gaat. Be bloote vermelding van een zoodanig kanaal zal, naar wij vertrouwen, voorde meesten uwer voldoende zijn om daarvoor algemeene belangstelling op te wek- het nader opsommen der daaruit voortvloei- jende voordeelen (hoezeer voor u hetzelfde als of de 'mijnwerkers van Peru eene klomp erts vertoonen, ■met bijvoeging dat er goud in verborgen is,) willen wij echter, als tot het algemeen sprekende, in korte hoofdtrekken doen, opdat allen, zonder verschil in stand,zich te meerder opgewekt mogen gevoelen tot eene vereeniging welke zich ten doel zal stellenVoor deze stad meerdere welvaart te verkrijgen. Neemt in handen de maandelijksche lijsten der binnenschepen en stoombootenwelke Bath passe ren en voegt er een bijna gelijk getal biiwelke lanp-s het Sloe, door het kanaal van Neuzennaar en van Gelgie komen en verbeeldt u, alle deze schepen verpligt langs of door onze stad te moeten varen hier voor de visitatie te moeten worden in- en overgeladen, n gij zult met mij tovertu:gd zijn, dat daardoor alléén ach slhses -hderen dag cevs bedrijvigheid zoude open haren die onze wekeiijksche marktdag nabij kwam. Goes met- een stationsgebouw voor den spoorweg, het vereenigiiigspcnt der binnenlandsche scheepvaart, de stapelplaats .van binnenlandschen handel, met eene landouw zonder wederga, zoude niet alleen blijven wat het ismaar zoude voor een dubbeltal van In gezetenen ruime bedrijvigheid opleveren. Ban zou den de bestaande neringen en handteringenniet al leen kunnen blijven bestaan, en zich niet, zoo als thans, door iedere concurrentie v.an vreemden, met totale vernietiging bedreigd vindenmaar een aantal nieu we zouden met zekere hoop op eenen gunstigen uitslag, ondernomen kunnen worden. Be bestaande fa brij ken en trafiiken zouden kunnen worden uitge breid nieuwe worden bijgebouwd scheepstimmer werven met alle aankleven van dien aangelegden zoovele hinderpalen, als hel Goessche Sas de onder nemende Ingezetenen thans berokkentzoude men zien opgeheven. Geene stemmen van werk inrig tin- gen zouden er worden gehoord ieder een toch in welken stand of rang hij leeft, zoude zich, eenen werk kring geopend zien welke hem, bij werkzaamheid zijnerzijdseen ruim- bestaan zoude kunnen opleveren. V/ij willen hierover niet verder uitweiden ieder zal,!);) verder nadenken op dat punt, zich overtuigen kunnen tiatongelijk welk rniddei van .bestaan hij uitoefentdaardoor voor hem een nieuw tijdperk van welvaart -zoude aanbreken. W ij hebben u medeburgers! aangetoond wat wij, naar onze wijze van zien, te wachten hebben, wan neer wij stil en werkeloos blijven zitten en iedere gelegenheid blijven aangrijpen om onze klaagstemmen te vc-rkeffen over de slechte tijden de concurrentie van vreemden, de hooge lasten en zoo veel meer, ai hetwelk, hce ook gegrond tot geene verbetering leiden kan. Wij hebben dit gedaan op grond onzer overtuiging en met eene vrijmoedigheidwelke, hoe dikwijls ook miskend door ons nooit zal worden verzaakt en niet zonder u een middel aan te wijzen, dat tot verbetering leiden kan. Wij weten, dat wij ons daardoor hebben blootge steld aan den glimlach van enkelen, doch wij hebben ons een harnas aangedaanWaarop zulke pijlen af stuiten op de hoofden der genen, welke ons daarmede zouden willen bestrijden. Wij hopen met de Redactie dezer Courantdat wij u een te donker tafereel hebben opgehangen maar wij gelooven het niet. Gij neringdoende burgers en winkeliers, wanneer gij onze tot u gerigte woorden,-met aandacht zui't gelezen hebben, be denkt er dan vooral bij dat het een neringdoend burger is, die tot u spreekt, die uwe behoeften hij ondervinding kenten die gij gelooven moogt ge heel ter goeder trouw te zijn. En wanneer gij ten spijt van dit alles, «werkeloos zult blijven, en u doof loont voor onze stem bedenkt dan dat welligt eenmaalwanneer het noodlottig ate laat u zal overvallen zijn deze u aangebodene gelegenheid tegen u getuigen zal. Maar hooren wij velen uwer uitroepen wat baat ons die voorstelling'en opsomming van zoo veelheils, van zulke gunstige vooruitziglen, wij zullen het nooit verkrijgen. Het is ons liet lot van eenen Tantalus te gemoet voerendie de gewenschle vruch ten zag en er naar greep en ze nooit.' plukken kon. Wij antwoorden op deze en soortgelijke gezegden alléén dat wij geslagen vijanden zijn van zulke alle energie en leven vernietigende redeneringen; zij toch geven voedsel aan eene noodlottige werkeloosheid, welke ten verderve leidt. Een vaste wil is een spaak in het wiel van het noodlot. Gij, klein moedigen die u achter uwe krachteloosheid zoudt willen ver bergen, slaat de geschiedrol op en leert daaruit, hoe de vaste wil van enkelen, gepaard met eenen werk zamer! aard, ten spijt van duizend en duizend stem men, welke liet onmogelijke uitriepen, hun doei hebben bereikt. Zoo ook wij. Laat ons werken en ijverig ons betoonenter bereiking van ons doel; geringer toch zal ons loon niet zijn ook bij de minst gunstigste uitkomst, dan het g'etuigenis van alle wei denkenden: Zij hebben het goede gewild Wij willen nog, ter bemoediging van sommigen, die zich mogten laten afschrikken door de voorstel ling van het onmogelijkekor lelijk aantoonen. hoe thans, welligt meer dan ooit, het tijdstip daar is, waarm met vrucht voor een zoodanig kanaal kan worden gearbeid en zulks doen met de volgende vragen: Is het -waarheiddat vele deskundigen groot be zwaar zien in de mogelijkheid om den overtogt te Bath door beweegbare bruggen te bewerkstelligen Is het -waarheiddat vreemde rijken protesteren tegen zoodanige belemmering der vaart op genoemd punt Is het waarheiddat de Concessionarissen van den Spoorweg ter wegneming dezer en andere be zwaren, zelve niet vreemd zijn van de daarstelling van een kanaal, en wet van IPemeldinge naar Mans- west, als het kortste punt? Is het waarheid, dat het punt te IK emeldinge, voor de scheepvaart in geene vergelijking komen kan bij liet Goessche Sas en den Biezelingschen Ham, waar de schepen aan de beide zijden vooral in de Zandkreek eene veilige reè zouden hebben en da delijk in liet vaarwater vallen dat zij behoeven ter wijl zij van IF emeldinge den Zuid-Bevelandschen wal zouden moeten houden tot aan het Sas?' Ban voegen wij hierbij Met is eene waarheid, dat de lengte van het door- ons geweuschl wordend Kana'al, van afliet zoogenaamde Oude Hoofd tot in dsn Bie-.elingschcn Ham gelijk slaat met den afstand van IF emeldinge naar Manswest, en bij dal alles dus zoude er welligt alleen sprake behoeven te zijn van bevaarbaarinaking onzer haven voor schepen van alle kaliher, van af het Oude Hoofd tot aan liet Goessche Sas. Gij allen dan, die het met ons eens zijt, dat er gewerkt moet worden, en dat het meer dan tijd is om de werkeloosheid te verbreken, geeft een openlijk blijk uwer eensgezindheid op dit puntlaat uwe stem men daarvoor opgaan: zegt niet, wat zal ih, in mij nen onopgemerkten stand, daaraan kunnen doen, want wij hebben bet u reeds toegeroepen, dat alléén door vereeniging kracht geboren wordt, en allen kunnen wij ons toch beroemen de stem van onaf hankelijke bur gers te bezitten. Verleent die stem tot bewijs dat gij naar vooruitgang streven wilt, en verklaart a daardoor bereid ter verjeening uwer hulp wanneer deze wordt verlangd daardoor zult gij het schoonste bewijs geven, dal gij met ons het gewigtig oogenhlik gevoelt, dat ons wacht. Wij toch vragen van u geene geldelijke offers; wij roepen u niet op gelijk zoo vele anderen thans doen, oin staalkundige bewegingen daar le stellen tegen onze regering, maar wij roepen u op. in het ver trouwen dat wij die regering bereid zullen vindetr, ons te Hel zij bij dezen herinnerddat wij ons blad hiervoor ook niet openstellen. Hetzelve is zelfs geen orgaan van eenige staatkundige partij FP ij sletten ons wel ten doel om som wijlen gebre ken aan te wijzen en steeds beginselen van voor- uilgang voor le staan maar niet met personali teiten of in ultraliberalen zin. PFij willen lie ver leiden dan opwindenen het liefst aanbevelen en bevorderen wat eene nuttige strekking hee/t van algemeen of plaatselijk belang.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1