05. GOESSCHE C O ït A M T, 1846., Donderdag 8 J December. wwBfy De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal ./,75,' Franco per Post f d,90. «l d -% A Gewone Jtdvertentien w'prden a £0 ets. de geplaatst. Gehoor te-nwelijhs- en Doadber van d 6 regels a f d,~0, behalve het Zegelt EÜWSTIJ DING KN. SDuitecftlftttb. Uit het BergscHe. den 19 December. De sneeuw ligt ilians in de bergen zoo hoog, dat de meeste we gen gestremd zijn en de groote wegen slechts met moeite voor de posten bruikbaar kunnen gehouden worden. Het wild, door honger gedreven, doet groote schade aan bet jong geboomte en de aioenten in de tuinen, terwijl her klein gevogelte veelal van honger sterft of in de huizen vliegt, en daar gevangen wordt. jfVaufirwft.. Parijs, den 25 Dcctmber. Gedurende den hevigen orkaan, die verleden Woensdag boven Parijs gewoed heeft, sloeg een zekere C ten gevolge van een diné bij een' wijnkooper, de weddenschap voor. om boven op den steunmuur rondom de torens van Notre Dame eene wandeling te doen. Drie vierde van dien gevaarlijken togt had hij gelukkiglijk volbragt, toen hem eene stormvlaag opligue en tiaar beneden wierp op de huurkoets 110. 142, wier hemel hij'verbrijzelde. 'De roekelooze heeft zijnen val overleefd; hij is zwaar gewond, zoo alsmede de dame, die zich 111 het rijtuig bevond. Het schijnt nu zeker te zijn, dat aan mw. La- Jar ge met den 1 Januari) aanstaande genade zal geschon hen worden. 23 .d Brussel den 26 December. De Gedeputeerden hebben de begrooting voor de' oiaftenlaii ische zaken aangenomen, en zijn tot den 12 Januarij gescheiden. Bij de beraadslaging is gebleken, dat sommige mees terstukken van Rubensin de kerken van Antwerpen, noodwendig moéten worden hersteld- dat daartoe de middelen ontweken,, en dat men verlangt, dat de Staat de kerken op zicli zal nemen. Antwerpen, den 22 December, Voorledene week zijn in vijf'dagen zesenvijftig personen in ons gasthuis opgenomen, ten gevolge van wonden of breuken, bij het vallen op de straat bekomen. Antwerpen, den 27 December. Donderdag 11. deed eene dame met hare kinderen en derzelver bonne de reis in eene der diligences van den spoortrein, toen een der kinderen, leunende tegen liet portier, hetwelk door een der passagiers niet goed was digt gemaakt, hei openstootte en er uitviel. Het gegil der radelooze moeder werd nier door de geëmployeerden gehoord, zoodat de trein tot aan liet eerstvolgend station bleef doorrijden. Alstoen snelt de moeder, door een' geëm ploijeerde vergezeld, langs den weg terug om te zien wat er van liet kind geworden mag ziin, en hebben zij het geluk het onbezeerd te zien komen aanloopen. Daar zulk eene wonderdadige redding evenwel onder- de zeldzaamheden behoort, zij dit voorval eene waar schuwing, om wanneer uien met kinderen langs de spoorwegen reisr, goed toe te zien, dat zij niet tegen de portieren van het rijtuig leunen. Amsterdam den 26 December. Een plan tot kolonisatie op Borneo is tot stand gebiagt en aan Z. M. een rekwest daartoe ingediend. Vijfmannen, per soonlijk in Oost lndie, door waargenomen hooge be trekkingen bekend, en door beheer van aanzienlijke eigendommen a/daar in de gelegenheid de beste midde len aan te wenden, staan aan b°t hoofd. Het rekwest zelve vindt men in het Handelsblad van 30 Dec. en wij juichen met hetzelve dit plan roe. Zóó kan de landvel huizing voor liet Vaderland nuttig zi jn. Gorinchkjvi, den 28 December. Hoezeer de zaak van de landverhuizing hier te lande veld wint blijkt mede daaruit, dat een landbouwer ónder Leerbroek, een wan van 70 jaren, zijne Hofstede-re gelde heeft gemaakt cn met zijn vermogen, berekend wordende op/ 25.000, zich naar N. Amerika wil begeven met zijne vier ge huwde kinderen. In den morgen van den 19 Dec.zijn onder Vlaardingen dne wagens, beladen met ges; en voor Enge'and bestemd, geheel in de sneeuw gezakt, zoó dat de reis naar IhlvoetsJnis niet is voortgezet kunnen worden. Op zicli zelve beschouwd is dit minder een groot ongeluk, maar in Engeland mott zulks met kers mis eene grortte teleurstelling zijnde Curistmuspud» dinss zullen dii jaar minder luchtig dan gewoonlijk zijn. Goes, den 31 December. Van stadswege wordt ér thans aan sommigen werk verschaft bij de zooge naanule stoofweide. Het terrein wordt voor dit doel ailezins geschikt geacht. ALLKRLEL Ten biijke onzer onpartijdigheid plaatsen wij hier. onder twee artikelen, welke gedeeltelijk tegen door ons medegedeelde beschouwingen gerigt ziin. Dezelve zijn in gematigden toon geschrevenen ook daarom hech ten wij er op, dewijl wij anders van tegengeschrijf zel den notitie nemen. Dit echter is daarbij van dien aard, dat er zelfs een en ander in voorkomtdar tot ver sterking van onze zienswijze strekken kan, of daar nevens op iets anders opmerkzaam maakt, dat in vele opzigten geldend is. Wij zullen aan den voet van beide artikelen slechts nog een kort woord toevoegen. Het eerste artikel ontleenen wij uit de Zicrikzcesche Nieuwsbode vair 24 dezer, en is gedateerd 19 Dec., uit Goes van den vólgenden inhoud. Zoo even ontving ik de Goessche Courant van Maandag den 14 dezer, en mil viel dadelijk onder de aandacht„een woord aan onze stadgenooten," hetwelk ik met veel oplettendheid las. Wel verre van den schrijver zijne woorden te willen betwisten, zoo vind ik in genoemd stukje toch eenige onpartijdige aanmerkingen, voor welke ik zoo vrij ben een plaatsje te verzoeken 111 UE-ls. veel gelezen wordtnd blad. I> schrijver van genoemd stukje, zegt, vernomen te hebben dat de weinige inschrijving der burgers voor de ceconnmische spijsuitdreliiig, oorzaak is, dat derzelver bedeeling, met den vroeg invallende winter en.de duurte der levensmiddelen, niet vroeger is be gonnen en dat er vele neringdoende burgers htinne giften hebben ingehouden of verminderd omdat vreem de kooplieden niet geweerd wordendoch wij vragen: hoe velen zouden er niet zijndie hunne gewone giften hebben ingehouden of verminderd omdat zij naauwelijksja sommigen in het geheel nier, kunnen voldoen aan de hun opgelegde lasten ten behoeve van 's Lands schatkist, anderen zijn er die waarlijk in de overtuiging verkeeren dat zij niet mogen geven, om dat zij niet behoorlijk hunne schulden kunnen voldoen, en dus niets van hun zeiven bezittende dat hunne schuldenaren zónden onttrekken: doch er zijn er ook die liet b ivengenoemde tor hunnen grond nemen en ui: dien hoofde niets willen bijdragen. Doch wie zal iiet onaangename vonr een neringdoend burger willen betwisten, als men dagelijks circulaires rond ziet srooi jen, en den omroeper hoort bekend maken, die of die is daar uitgepakten zal daar zoo of zoo lang vertowen Wanneer men gedurig vreemdelingen aan de deur ziet venten met manufacturen of andere artikelen, ofschoon, volgens genoemde schrijver, hiei omtrent wettelijke bepalingen bestaan zoo wenschten wi'i nogtans met genoemden schrijver, dat lier hooge rijksbestuur plaatselijke verordeningen most toelaten om dezelve, ofschoon dan niet te weren nogtans door die verordeningen zoodanig te bep rken dat zij ge noodzaakt werden me<r hunne plaats te houden en niet de ge/.eiene burgers er zoo te ondermijnen dan zoude men in het algemeen minder liefdeloosheid om trent zoodanige' inrigtingenja nnnder liefdeloosheid onder elkander bespeuren. De schrijver zeg!dat, die bet wei met de' plaats zijner inwoning meentook belang stelc-in liét welzijn der nijvere burgers; doch in Goes vindt men er dan zeer weinig die het wei met hunne plaats meenen, of hti wtlziju der burgers bevorderen, wane indien men zoodanige vreemdelingen ziet uitgepakt, dan ziet men een aantal valide voornaamstender stad, welke hunne ingezetenen eïi voor lui no e lasten zittende burgers be hoorden re ondersteunen en te bevoorregtendaar henen loopen om het benoodigde te koopen en alzoo do burgerij die voorre.ten onttrekken waarmede vreem delingen door hen begunstigd worden. ZEd. geeft de burgerij een raad aan ue hand om hunne waren in prijs en deugdelijkheid gelijk te stellen met die vreem delingenen dan zouden de burgers de voorhand krij gen wat de prijs belangtlioe dikwijls zien wij dat voor sommige artikelen meer geld besteed wordt dan bij ingezetenen, doch dan is het beter; wat de deug delijkheid betrefr, schiet er ook soms veej te wenschen over, doch genoegHet is een ieder bekend, hoe men staat naar nieuwe dingen, en dan. dan is het goed. Het Ware intusschen te wenschen dat in deze klagt voorzien -we rue, op lat de burgers wat beter in staat gesteid mogten worder.om nuttige inrigtingen door hunne bijdragen te helpen ondersteunen. Doch wij hopen, dat diegenen; die in hunne kasten, kisten, kui pen en kelders wel voorzien zijn hun hart en hand mogen ontslujtenen hooren het geroep der armen in deze nijpende Joudedat zij, daar vele neringdoende burgers zoo zijn uitgemergeld, dat zij niet in staat zijn iets bij te dragendat zij (zeg ik) veel mogen bijdra gen tot leniging der armoede. Dit is-de wensch van een neringdoend burger." (Ook wij willen dezen schrijver zijne woorden of liever zijne opmerkingen niet betwistendoch houden liet er niet voordat vele neringdoende burgers zoo uitgemergeld zijr.dat zij niet in staat zijn iets bij re dragen. Velen' hebben ook de«er dagen het tegendeel daarvan getoond't welk wij op hoogen prijs stellen, daar zij bet toch niet van hunnen overvloed deden. Wij merken tevens op dat de wensch van den ne ringdoenden burger, welken hij hierboven mededeelden, aireéde gedeeltelijk vervuld isda3r sommige rijken in de laatste dagen veel in bben bijgedragen rot leniging der armoede 't welk wij wenschen dat herhaald mag worden en navolging zal vindenals de nood verder offers vraagt. Wij wenschen met hem dat alle nut tige inrigtingen nietslechts door neringdoende burgers, maar door-rijken ondersteund zullen worden, doch zou den zoo gaarne de eerst genoemden hieraan zien mede werken haar hun vermogen niet zoo zeer of uitslui tend om de bijdrage zelve maar omdat wij prijs stel len op hunne goede gezindheid.) Het tweede artikel ontleenen wij uit het Handelsblad van den 29 dezer, en aldaar voorkomende onder de berigten De Goesschec-n Vlissingsche Couranten schijnen zich over het berigt, voorkomende in ons No. 4704, en gedateerd uit Vlissingen 15 Dec. ji. bijzonder te verontrusten; dat b rigt bevatte: wanneer Zr. Ms. Fregat de Prins van Oranje door eventuele beletselen en ijs voor de zeegaten, w. iligt genoodzaakt zoude zijn, in eene der Engelsche havens binnen te vallen, alsdan Z. M. Stoomboot Cerberus, van hier derwaarts zoude stevenen, om dien bodem, bij overwintering te victua» leeren. De bezorgdheid over dat berigt, voor de waar heid van hetwelk wij instaanis op zich zelve hoogst lofwaardig, en getuigt van de opregtc belangstelling, in bet vei Ic.vendigen der welvaart van deze provincie, waar naar ieder ingezeten reikhalzend uitziet, maar wij zien volsirekt niet in, boe men eenen billijken en in het belang van her Ruk. bij eventuele omstandigheden in werking te brengen maatregel van voorzorg, als een schrik beid moet beschouwen, hetwelk de hooge be langen der provincie, aan den Zreinvsch-Duitsche spoor weg inderdaad verbonden, zoude kunnen belemmeren. De aankomst van bet Fregat d.e Prins van Oranje wordt hier dagelhks te gemoet gezien, en is het eene bepaling, dat die bodem hier zal binnen komen, maar wanneer men in a nurking 'nee"»r, dat, volgens alhier ontvangen echte Ivrimrn, het Fregat eerst 22 Nov. van Malta zoude -z.iLn, het ieder- zeevsattkundigen

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1