;1S\ 103. GOESSCÏIE C O I It A N T, Donderdag 84 December. 4), cbcvlnnbcu. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal j is f >1,75; Franco per Post f J,90. J Gewone A'dvertenti'èn worden a '20 geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en van J 6 regels a f J,20, behalve hel ets. de regf'lA Doodberigten 1 'et Zegelregl. 1 NIE U WSTÏJ DINGEN# i Jtalie. Rome den 5 DecemberMet nieuwe prachtige 'Sictliaanscbe'stoomschip de Vesuvius, van 300 paar denkracht, is den 27 Nov. voor het eerst te Livorno aangekomen. Zonder voorbeeld is da snelheid, waar mede het de reis van Falmouth tot Nape/s heek ge maakt: in tS6 uren is die weg afgelegd. Deszelfs vaart van Napels naar Livorno is even voorbeeldeloos dezelve duurde slechts 6 uren, zoo dat het ju 45 mi nuten eene mijl aflegde. <Dtostmvnk. VK» Weenen den 10 December. De bouw van een nieuw P^'otestantsch bedehuis tn de voorstad Gumpen dorf, volgens "liet plan van den architect Forste/is door het bestuur niet alleen bewilligd, maar met den bouw is reeds een aanvang gemaakt. Dit bedehuis zal in den stijl van bet oude Basiüka (met pijlaren worden gebouwd. (In Oostenrijk mogen de Protestan ten wel bedehuizen, maar geene kerken hebben.) ÜDmtSidsïflMÖL Frankfort den 12 December. Uit Lucern schrijft men. dat de regter van instructie, Ammann, thans aar. het oppergeregtshof zijn eindrapport in de beruchte zaak var Leu heeft toegezonden; daarna houdt hij het onderzoek tegen 11 personen voor gesloten, en stelt voor, om nog'een bijzonder onderzoek in testel len regen 7 personen en, ten opzigre van 30 anderen, liet onderzoek óf nog verder uit te breiden, óf althans hangende te houden. Onder de 7 personen, tegen wie nog een bijzonder onderzoek moest worden ingesteld, behoort ook dr. Casimir Pfjffer. Het oppergeregtshof besliste, dat de heer Ammann de nieuwe voorstellen tot bijzonder orderzpefs, onder overlegging der akten, welke tot hetzelve aanleiding geven, aan de commissie van justitie zoude toezenden. De Jezuïten-partij schijnt derhalve anderniatl '-ene poging te willen wagen, om den leider der vrijzinnige partij in Lucern, den edelen Casimir Pfjffer, it. het verderf te storten. Londen, den 13 Deeember. Elke latere post uit Ierland brengt nieuwe treurige berigten aan. In het graafschap Muyo alleen z-ijn, binnen ééne week, negen nrenschtn van honger omgekomen, zonder het aantai dergenen te tekenen, die ten gevolge van uit gebrek ontstane ziekte gestorven zijn, en dit aantal is niet ge ring, want tiaar en in andere graafschappen heerscht meer dan ééne zoodanige ziekte. In gelijke verhou ding nemen de moorden eu plunderingen toe. Te Cloonkelly is een man voor zijne eigene deur doodge schoten te Coolinarney werd een ander, na in zijne woning overvallen en van zijn geld, ter waarde van een pond sterling, beroofd te zijn, door de booswichren achter den vuurhaard geworpen en stierf des nachts aan de gevolgen» Een persoon, die var. Borrisokane terug keerde, werd vermoord en het Weinige geld, dat een verkocht varken hem had opgebragt, medegenomen. De postbode van Ballymahon naar Athlone is insgelijks overvallen en bijna doodgeslagen. Het paard kwam, met de kar en de brieven, alleen aan het postkantoor te Athlone aan. Verscheiden ambtenaren bij de open bare werken zijn aangevallen en verwond. Te Kil ketuy hebben de ontevredenen, ruim tweeduizend sterk, verscheiden winkels uitgeplunderd en andere on geregeldheden gepleegd, onder vooryvendsel dat men hun werk beloofd, maar niet verschaft had. Niet dan met moeite zijn twee compagniën militairen er in ge slaagd de rust te herstellen, waarna eenige nadere maat regelen tot het verschaffen van werk genomen zijn. De'pogingeU der Regering, om den hongersnood in Ierland regen te gaan, blijven ontoereikend, hoewel zij, maandelijks 500 000 d£. besteedt en 350,000 werk litden dagelijks 'bezig zijn aan de openbare werken. Londen, den ió December. Men leest in den Manchester Courierdie wij dan ook voor de juist heid van het berigt verantwoordelijk later) Nu omstreeks eene week geleden heeft eene jonge dame, zich, uit hoofde van hare taille en gezetheid, genoodzaakt gezien,, aan den spoorweg een rijtuig voor zich alleen te netlijn. Die dame, Elizabeth Armitage genaamd» is 26 jaren oudzij bevindt zich tegenwoordig te Manchester, waar zij iatigs den spoorweg van Li verpool is aangekomen. Bij de onroogelijkeeid om haar in een der.passagiers rijtuigen in ie werken, heefi men haar moeten opnemen in een der tot liet vervoer van paarden bestemde wagens» die uren voor haar heeft in- gerigt. Zij weegt meer dan 400 ponden, is 5 voet 4 duim lang; haar buste heefteen omtrek van 66, hare taille van 43 en haar enkel van 10 duimen. Londen, den 19 December. Te Worcester is de koude zoo groot, dat, hetgeen in geen veertien jaren gebeurd is, de Severn vast zit, zoodat dezelve bere den wordt. De Courrier des Etats Unis van 26 November behelst het volgende stuk: De Childc llaroidgisteren van Havana te New- York aangekomen, heeft or.s berigt, dat liet Eugelsche stoomschip Tap, op Zijne laatste reis van Vera Cruz naar Havana, drie honderd kaper-en naturalisatie brie ven heeft medegebragr, waarbij de grootste voorregten worden toegelegd aan hen» die schepen ter kaapvaart zullen uitrusten. Men voègt er bij, dat iiet Spaansche gouvernement, ten minste in schijn, niet zal toelaten, dat kapers in deszelfs havens worden uitgerust. Maar liet uit/.igt op de winst en de voorregten, die door jVbxieo worden uitgeloofd, zullen waarschijnlijk meer dan éen waagziek speculant het verbod en de waak zaamheid der Spaansche overheden doen braveren, ten einde den' Amerikaansclien handel te gaan bestoken. Deze maatregel van liet Mixicaansche gouvernement zou schijnen, nog shch'ts korteling te zijn genomen, want de briever. zijn eerst dén 3c October te Vera* Cruz (jntvangen, nog juist bij tijds, om aan boord van den Tay bezorgd te Worden, die even zoo eene som van 380 000 dollars naar Havana lieefc gebragt, die Santa Anna deze maal niet (reeft in beslag genomen. Maar een particuliere brief, dien wij, onder dagteeke- ning van 8 November, van Havana ontvangen, deelt bijzonderheden mede, die aantpoiien, dat deze maatre gel reeds van oude dagteekening is, en tevens dat liet hier een ernstig plan en geen eenvoudig bedreigend ontwerp betreft. Parijs, den 12 December. Een oude timmerman, die sedert lang van de' algemeene liefdadigheid leefde en slechts een zolderkamertje tot verblijf en een bos stroo tot leger had is dezer dagen te Neuilly over leden. Men vond bij hem twee bankbiljetten van 1000 Irancs en 17000 francs in vierendertig zakken, inhou dcn.de elk 500 francs. De som zal onder zijne negen erfgenamen worden verdeeld. VGravenhage, den 19 DecemberDe Deljtsclp Courant meldr, dat eenige studenten der Koninklijke akadeiuie, in de maand Jatiuarij aanstaande, bij wijze van declamatoriuii), het treurspel Lucifer, van Vondel, zullen voordragen, ten voordeelt van de armen dier stad. Men meldt uit Arnhem, van 12 dezer, aan het Weekblad van het Rcgt Op gisteren vierde, op nog krachtieen leeftijd, onze stadgenoot, de Heer Mr. J. Nijhoff. liet 30ja» rig feest van zijne benoeming tot notaris hier ter stede. Sreeds naauwgezet, ijverig en getrouw in de uitoefe ning van dat beroep, en van de betrekking van plaats vervanger van den kantonregter van her kanton Arn hem, wellte.iiem, gedurende een gelijk getal jaren, werd toevertrouwd, en waarin hij dikwerf optrad en van zijne, vooral ook door vroegere praktijk als advokaat, geoefende reatkennis deed binken, genoot hij, omk als ge'i'"iiw echtgenoot en zorgzaam vader, voortdurend de «cluing en het vertrouwen zijner stadgenooten, ge» liik zijn in her jaar 1823 overleden waardige vader die achting en dar vertrouwen, gedurende eene nog grootere reeijs van jaren, ook hier ter stede, in diezelfde en in meer andere aanzienlijke betrekkingen,.^onbeperkt genoot. Mogt zijne, situs fcorr geheel liers'eide ge zondheid, welke was aan het wankelen gebragt door het hem, ec-nige jaren geleden, eensklaps uit Indiëri toegekomen berigt van den, door een ongelukkig toe val, veroorzaakten dood van zijnen oudsten zoon, hein vergunnen, nog vele jaren dus werkzaam te zijn, tot vreugde van zijne stadgenooten, tor heil van zijn ach tenswaardig huisgezin en tot zijne eigene zelfvoldoe ning'! Men verneemt met genoegen, dat; onder meer andere jonge lieden, ook een zijner zonen door hem tot het beroep van notaris wordt opgeleid; en verblijde zich, dat op die wijze het vooruitzigt bestaat, dat belangrijk beroep te eeniger tijd, bij eene familie te' zien voortgep'aftt, welke tot de oudste en geachtsre der stad Arnhem behoort, door alle tijden heen eerbied beeft gehad voor de wetten en voor het Huis van Oranje, en die dat beroep zoo waardig is." Te Delft is Woensdag overleden zekere Arif van der Boevengepensioneerd werkman van 's Rijks magazijnen, een man van 75 jaren, die niet van aard- sche middelen ontbloot was, maar zijne gierigheid zoo ver dreef, dat hij, na reeds sedert lang door zijne buren te zijn onderhouden, thans van koude en gebr-.k is omgekomenimmers men vond hem des morgens bijna levenloos op den grond liggen, tusschen een koude aschpot en eenen stoel en voor dat hem genees kundige hulp kon wo.rden toegediend, was hij reeds overleden. Behalve een zilveren horologie een paar dito schoengespeneen dito tabaksdoosgevuld met goud geldenz., heeft uien nog gevonden een' ouden linnen zak vol met gerande drieguldens en andere bui ten koers gestelde munten, die de kenmerken droegen van lang in zijn bezit te zijn geweest. Zijne erfge namen, die hem nooit bezochten, zijn minvermogende liedenwaarvan zich een nabij Rotterdam bevindt en de overige te Delft woonachtig zijn. Goes, den 24 DecemberWij nemen uit het out» zijkaal Tijdschrift Ccecilia iiet volgende over: De in ons vadn land zeer gunstig bekende violon cellist de Hr. Maüritz van Gelder, die een groot gedeelte zijner muzikale opvoeding aan de' HIT. Dotzauer te Dresden aan Ganz en Rungeni-ia. gen te Berlijn te danken heeft, en gedurende zijne laatste afwezigheid van zes jaren, waarvan hij er eenige te Parijs doorbragt en zoowel daar als elders met zijn spel en Compositie bijval verwierf, zal een klein ge deelte van den winter in zijn vaderland verblijven, mee het voornemen. 0111 zich te 's Hage en iii andere ste den te laten hooren. Een virtuoos als deze onze land» genoot, die bewezen heeft de kunst met ernst te be. oefenen en in haren gebeelen omvang te willen Leren kennen, die niets gespaard heeft om zich te volmaken, is waardig dat hij allen Concertdirectiën met nadruk worde aanbevolen, en elke Nederlander zich beijvere om dien violoncellist te hooren. CM en verneemtdat hij alhier aanstaanden Maan» dag 28 dezer een Concert zal geven.} De IJssclbode zzBt een artikel over: het beier gebruik van Nieuwjaarz-gijften. Hij wil dat er een lijst worde rondgezonden, waarop ieder de som schrijft, die hij op Nieuwjaar gewoonlijk weggeeft of liever wegwerpt. Voorcfie ingezamelde som, worde doorliet stedelijk bestuur, of eene Commissie,'levensmiddelen, kleine verkwikkingen, enz. gekocht, en die als buitengewone gave, aan de waardigste huisgezinnen der behoeftige», aan ouden van dagen, aan zieken en dergelijken gegeven. Die geieekend heeftwordt door de poltcie gevrij waard tegen alle bedelrumoer op den Nieuwjaaisdag. Volgens den Bode zon ce Kampen op den eersten dag des jaars f 4 a 500 worden weggeworpen. Hoeveel armen, m en, zieken, waren hiervoor re voeden, hoe veel Ij waan zou door de doeltnatige be steding dier som overal worden vóórkomen!

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1