IV". E©3. Maandag Si December. G O ESS IIE C O IJ RA,NT T. -,v 2EhittscJïla«ï>. 's Gravenhage den 15 December. Ui'. Rotter» - T:. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal is f'.ffiö; Franco per Post f J,90. Gewone Advertentïèn worden d°20 ets. de geplaatst. 'Geboorte-Hu welijks- en Uoodbei van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelt ]X112 U WSTIJDIN G EN. Bermjn, r/<?« 7 December. Gelijk men weer, Ie- ven hier en daarin het vvijduitgëstrekte Russische rijk nog onderscheidene heidensche volken, welke men van lieverlede tot hel Christendom heeft trachten te bren gen. Zoo zijn nog in den loop van dit jaar, in het gouvernement Orenburg, de inwoners van een dorp, die nog dieren aan heidensche godheden offerden, tot de grieksche kerk bekeerd geworden. In dit dorp wei den op eens 900 personen gedoopt, in een ander 300, en eerlang zal de gebeele bevolking van dat distrikt tot het Christendom gebragt zijn. Homburg v. d. Hohe den 7 December. De con trebank die zich hier op actiën tegen de speelbank gevestigd iieeft, schijnt hoe langer hoe betere zaken te doen, en de twee voornaamste actiehouders zijn reeds gisteren naar Londen vertrokken ten einde de vrucht hunner eigenaardige speculatie, een dividend van 60.000 fl.onder de verschillende actiehouders te ver- deelen. Franke rt den 3 December. Uit, Wurtemberg wordt gemeld dat de Paus, gelijk velen ais waarschijn» lijk voorzien hadden geweigerd heeftde door het "Wurtembergsche domkapittel gedane verkiezing van eenen nieuwen bisschop goed te keuren. Deze ver kiezing was overeenkomstig lier verlangen der Regering uitgevallen 'en had in Wurtemberg algemeen genoegen gegeven omdat de benoemde prelaat zich steeds door verdraagzaamheid had onderscheiden. Deze weigering van den Pausseüjken Stoel, waardoor de nieuwe Paus voor 'teerst in botsing is geraakt met eene Regering, had in Wurtemberg te meer een* onaangenamen indruk gemaaktomdat men daaruit meende te kunnen opma ken dat de Pausten aanzien van de Protestantsche regeringengeene andere grondbeginselen dan zijn voorganger zou opvolgen. De Russische tolbeambten hebben het bevel ont vangen, om bij ingevoerd wordende balen boeken alle misdruk weg te nemen, daar men te Petersburg heeft ondervonden» dat op die wijze verscheidene verbodene boeken zijn ingesnu klceld. Brieven uit Odessa klagen nog altijd over ge brek aan schepen tor her inladen van granen, vermits aldaar 1,400,000 zetwerts tarwe, 20,000 zetvverts rogge, ,70.000 zetvverts haver en 12,000 zetvverts gerst in voorraad liggen. jfiVAttRruR» Parijs den 14 December. In Frankrijk worden van rijd tot tijd belangrijke legaten aan weldadige ge stichten gemaakt. Mej, de Darbois heeft onderande ren aan de hospitalen en andere weldadige gestichten te Bowrges 600,000 fr. besproken welk legaat door het gouvernement is bekrachtigd. Een legaat van 400,000 fr. is door een oud-kleedermaker Lcbon gemaakt aan de stad Rodez. Van deze zijne geboortestad vertrok hij voor 50 jaren mer een pakje aan eene houten el op den schouderhebbende ir. zijn zak weinig geld maar een koker en een schaaf, waarvan hij goed gebruik heeft gemaakt. Antwerpen, den 15 December. De Gentsche dag bladen behelzen de onaangename tijding, dat verschei dene katoen-fabrieken van Gent hunne werkzaamheden hebben moeten staken en dat die ongelukkige toestand der katoen-nijverheid zich ook in de Waalsche Provin ciën doet gevoelen. Eene groore menigte bakkers van Gent, de be hoeftige klasse willende te hulp komen, hebben beslo ten gedurende het strenge jaargetijde een zeker getal brooden zonder winst af te leveren. De verschillende hoeveelheden voor welke ieder zich heeft verbonden, bedragen ettelijke duizende kilogrammen per dag. üljebcrlAnbcti. dam wordt geschreven, dat aldaar in Julij, gelijktijdig mei een wedstrijd van de jagiclub, een groot muziek feest zal worden gegeven, 't welk drie dagen zal du ren, met een orchest van 800 personen, en bij 'tweik de vermaarde Mendelsohn en andere voorname toon kunstenaars en kunstenaressen deel zullen nemen aan de uitvoering. Alhier is eene vereeniging gesticht, onder voor zitting van den heer opperrabbijn Ferares. ter bevorde ring van ambachten onder de Israëliten ie 's Gravenhage. Utrecht, den 16 December-. Sederteenigen tijd, hebben onderscheidene dagbladen melding gemaakt van eene nieuwe wijze van broo ibfreiding namelijk uit tarwemeel en get'aspte mangelwortelen. Ook hier ter stede zijn daarmede proeven eenomen welke een vol doenden uitslag hebben opgeleverd. Men neemt van ieder gelijke hoeveelheden. Het meel wordt gekne^J met het sap, hetwelk uit de, vooraf van de schil of huid ontdane, mangelwortelen bij het raspen voort komt, wordende voorts de fijn geraspte zelfstandigheid er bijgevoegd, en verder,; even als gewoon deeg, na gisting, op de gebroikelijke wijze gebakken. Men voegt er slechts een weinig meer zout bij dan voor gewoon brooddeeg. Het gemengde broodgoed gerezen zijnde, heeft een goeden smaak, en bezit de eigenschapdat het minder aan uirdroosing onderhevig is dan zuiver tarwe-brood. Tien Ned. ponden meel en rien Ned. ponden mangelwortelenalzoo bewerkt, leveren 18 Ned. ponden brood uit, terwijl 10 Ned. ponden meel, met water aangemengd, 15 Ned. ponden brood geven. Men verkrijgt dus door de opgegevene vereeniging van meel met geraspte mangelwortelen» in de bedoelde hoe- veilheden, 3 Ned. ponden brood meer dan van enkel meel, welke de waarde der mangelwortelen volgens den tegenwoordigen prijs van 7,00 de 1000 Ned. ponden berekend op 7 centen te staan komenterwijl een brood van 1 Ned. pond üit enkel ongebuild tarwe meel gebakken, hier ter plaatse, thans kost 18 centen. Men geeft in bedenking, of niet van deze nieuwe wijze van brood-bereiding, in den legenwoofdigen tijd, vooral voor de behoeftige volksklasse gebruik zal kun nen worden gemaakt Over eene aanzienlijke constitutie, zou het voordeel niet gering zijn te acitten. - Goes, den 19 December. Bij besluit van 12 De cember j!.. no. 125. heeft Zijne Majesteit goedgevon den bij continuatie tot Wethouder dezer Stad te be noemen, de Ed. Achtb. Heer JW. Etching. Bij Zijner Majesteits besluit van den 16 December 1846, 110. 148, is benoemd tot raadsheer in her Pro vinciaal Geregtshof van Zeeland, nir. A. J. van Dcinse, thans Substituut-Officier bij de Arrondissemènts-Regt» bank te Goes. Bij besluit van dezelfde dagteekeningno. .149, is benoemd tot Substituut-Officier bij de Arrondissernents Regtbank te Goes mr. IV. G. de Knokke van der Meiden thans Regter-Plaatsvervanger bij de Arron dissements-Regt bank te 's Hertogenbosch. jöcetuvc» «tl OU*mini©Iraliet». SLUITING DER GROOTE JAGT. fH-otific&tic. De STAATSRAAD. GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dar door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, m*t overleg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedeputeerde Staren dezer provincie, de sluiting der Groote Jagt is bepaald op den 31 dezer maand, met zons-ondeigangzullende (iet tijdstip der sluiting van de Jagt op Ganzen., Eenden en Water' snippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voor* wende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebruikelijk is, mitsgaders in het provinciaal blad" geplaatst. Middelburg den 15 December 1.846, De Staatsraad. Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. fhsMicafie» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOESgezien hebbende het besluit' van Zijne Excellentie den Minister van Finantienvan den 12. December 1846, brengen dientengevolge, ter ker.nis van de Ingezèjenen dezer Stad en Gemeente: i°. Dar van Maandag den 21 tot en met Donder dag den 24, alsmede op Maandag en Dingsdag den 28 en 29 December eerstkomende bij de Ne Jerland - sche Bank en bi) de Agenten van 's Rijks Schatkisr, op de gewone kantoor-uren, ter inwisseling kunnen worden aangeboden: De oude stukken van een GULDEN en vak een IIALP EN GULDEN. 20. Dat de intrekking van voorzeide Muntstukken zal plaats hebben tegen voorloopig in omloop blijvende Oude Munten of wel tegen Nieuwe Zilveren Munten of ook tegen M urn biljetten volgens de wet den 18 December 1845 Staatsblad No. 90), daargesteld. 30. Dat bij tijdelijke ongenoegzaamheid der kassen, door de Agenten zullen worden afgegevenbewijzen op de Nederlandsche Bank te Amsterdambij vertoon aldaar betaalbaar als bij 2 vermeldof bewijzen bij het Agentschap zelf, mede in dier voege betaalbaar vijp dagen na datoen zulks naar keuze door de belanghebbenden bij de afgifte der specie te doen. 40. Dat cie Ontvangers der Belastingen de Inwisse ling zullen bevorderen door overnemingtot op den 28 December aanstaande, met uitzondering van de Zon en Feestdagen, van de buiten koeis gestelde Specie, tegen andere, zoo vele hunne kassen dit toelaten. 50. Dat de bovengemelde muntstukken met den 25 December aanstaande buiten omloop worden gesteld, en dientengevolge niet meer in betalingen voor de Schat, kist zullen aangenomen worden, noch door de Ingeze tenen zuilen behoeven te worden aangenomen. Met verder berisp, dat ook naar de gelegenheid en gesteldheid van Stads»Kas, ter beoordeeling van Bur gemeester en Wethouders, ten Kantore van den Ont vanger dezer Stad, gelegenheid ^al wezen, om de be doelde' Inwisseling te bewerkstelligen, op de gewone kantoor uren, der voorschrevene dagen, van Maandag den 21 tot Donderdag den 24 December eerstkomende ingesloten. - Vertrouwende, dat een iegelijk van de opengestelde gelegenheid, ter voorkoming van schade, gebruik zal maken. En opdat deze algemeen bekend worde zal dezelve worden gepubliceerd, geaffigeerd en geplaatst in dezer Stads Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 19 Decem ber 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezeiven, t De Stads Secretaris, L. de F O U W, Jz. ISckenbmnkwg Achtervolgens aitikei 3 van Zijner.Majesteits besluit van den-6 Januarij 1831 No. 68 Staatsblad No 2), heeft Zijne Excellentie den Heer Minister van Finan tien bij resolutie van den 17 December 1846, be paald de prijzen, het Opgeld daaronder begrepen, waar voor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Ko ninklijke Nederlandsche Loterij, de loten en gedeelten van dienvoor de derde week der trekking van de laatste klasse der 200ste Loterijzuilen mogen uitge ven; te weren: BIJ VERKOOP: Geheele Loten 82,00. Halve - 41.00. Vijfde 36.40. Tiende 8,20. Twintig?. - 4,10. BIJ VERHURING; Geheele Loten f 44,00. Halve Vijfde 1 Tiende Twintigs. - 22 00. 8,80. 4.40. - 2.20. W7 orden de de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is vastgestelddat de Co'lecteuvs, Split-

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1