Donderdag 17 December. 1846. GOESSCHE COURANT. N\ 101. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De. Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J,90. F Cewoue Advertent iën worden a '£0 ets. de régel geplaatst. 'Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigteh van .1 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. T Vj r. f WIE ü\Y STIJDÏ NG EN« SDuitscïtlaub. tvEULEN, den 12 December. De Koning van Pruis sen heeft, tengevolge der menigte landverhuizingen uit zijne Staten, de domeinen, in de provinciën Pruissen en Posen gelegen, ter kolonisatie aangewezen. De kolonisten zullen gedeelten gronds van 6o morgen in erfpacht bekomen* terwijl zij de drie eerste jaren, of, indien de gronden niet goed bebouwbaar zijn, de 5 eerste geene pacht zullen behoeven te voldoen. De kolonisten moeten van een goed zedelijk gedrag zijn er. eene kleine borgtstelling kunnen betalen, welke hun later zal terug gegeven worden, naar gelang de goede ren goed bestierd zijn. (Sriitjcl.tnÖ. Londen, den 12 December. Dé berigfen van Ierland zijn belangrijk. Er is veel waarschijnlijkheid op eene toenadering tusschen het oude en het jonge Ierland. De pogingen der regering, om den hongers nood tegen te gaan, blijven ontoereikend, hoewel zij maandelijks J. 5°° 000 besteedt en 350,000 werklie den dagelijks bezig zijn aan de openbare werken. Het Freeman's Journal zegt, dat de bladen der provinciën dagelijks opgevuld zijn met berigten, die allen daarop nederkomen er zijn wederom ongeluk» kigen van honger omgekomen. Een brief van Skiberren meldt dat, indien het looh der werklieden niet verhoogd of de prijs der le« vensmiddelen verlaagd wordt, de helft der bevolking van die plaats van honger zal omkomen. Parijs den 11 December. Onze bladen wijzen heden allen daarheen, dar de bedoelingen van ons gou vernement, in weerwil van het gebeurde met Krakau, steeds even vredelievend blijven als vroeger. Er loopt hier een gerucht dar Abd cl Kader tot onderwerping zou willen komen; het Journal de; Dé bats hiervan gewagende, voegt er bijWij weten niet, in hoeverre dit gerucht gegrond mag 'wezen." De Covstitutioncl spreekt er van in de volgende bewoordingen Men verzekert, dar op het oogenblik, waarop de Ft'ansche krijgsgevangenen uitgewisseld zijn geworden testen eene som van 30,000 fr.een brief regrstreeks door Abd cl Kader aan den Koning gerigt, tot het doen van vredesvoorslagen, ter hand gesteld is gewor den aan den chef der epeditie, belast met het overne men der gevangenen. Men weet, dat deEmimimmer opgehouden heeft te wenschen, dat eene nieuwe on derhandeling met Frankrijk, Item in het oog der Ara bieren, de begoocheling der magt zou komen terugge ven, en voor een wijl de rust, die Iuj^ zoo zeer be hoeft. zou komen schenken." B;j verscheidene boekhandelaars is door de po litie httisonderzoeking gedaan, naar eene brochure, ge titel 1 la voix de la famine. Vele exemplaren zijn in beslas! genomen, en bij eiken boekverkooper is een proces-verbaal opgemaakt, met hunne antwoorden, waar- na de drukker is gedagvaard en verhoord. ilcbcrlattbctt. 's Gravenhage den, 13 December. Bij besluit van 10 December heeft Z. M. bepaald, dat de oude stukken van een gulden en van een halven gulden op den 2gste 11 December eerstkomende buiten koers ge steld zullen zijn, en dat van maandag 21, tor en met Donderdag 24 December, alsmede nog op Maandagen Dingsdag.'den 28ste» en 29sten dier maand, gelegen heid tot derzelver inwisseling zal worden gegeven. Van wege het departement van binnenlandsche zaken is uitgegeven een berigr van eene geldleening h 4| pc. ter som van een millioen guldensuitma kende de 4de serie der negotlatie van i> millioenen to: goedmaking der kosten van droogmaking van het Haarlemmer-meer, vastgesteld bij koninklijk besluit van 5 December j. 1. De inschrijvingen zullen geopend zijn, ten-kantore van de Nederl. Bink en oij de agen ten van 'sJRtjks schatkist inde hoofdplaatsen der pro vinden en te Rotterdam van den aSsten tot en ffljet den 3osten (December aanstaande. Amsterdam, den 12 December. De openbare voor lezingen bij de nieuwe Handels- en Nijverheids-school re dezer stede zijn heden door den hoogleeraar CA. dtn Tcx geopend met eene belangrijke voorlezing over de graanwetten en den graanhandel. Na eene korre inleiding over de verkeerde en kwalijk geplaatste zorg, die de regeringen soms aan den dag leggen bij het re gelen en leiden van de nijverheidwanneer deze aan haren eigen Joop behoorde te worden overgelaten, heeft de spreker gehandeld over de drie vrageni°. Waf zijn graanwettenen welke is de aanleiding tot de zelve 20. Welke zijn hare gevolgen 30. Wat heeft men alzoo van dezelve te denken In eene vol gende spreekbeurt zal de hoogleeraar meer bijzonder over den graanhandel spreken, in verband met de om standigheden, in welke dit onderwerp zich thans voor doet. Zeer vele toehoorders waren bij het houden dezer redevoering tegenwoordig, en betoonden daardoor hunne belangstelling zoo in het behandelde onderwerp, als in de nieuw opgerigte school, van welke voor den koop handel en de nijverheid de beste vruchten mogen ver waciu worden. 's Gravenhage den 14 December. Het heeft H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje behaagd, aan onzen stadgenoot, den Heer K. Fuhrieen fraai geweikt goud cylinder horologie te vereeren, als een blijk van Hoogstderzelver tevredenheid voor de goede zorgen, welke door genoemden uitgever voortdurend gedragen worden voor de fraaije uitvoering van het jaarboekje Aurorahetwelk aan Hare Koninklijke Hoog heid is opgedragen en ditmaal met haar portret prijkt. Dit portret is door den Heer de Mare te Parijs ge graveerd, naar eene schilderij van den beroemden Schil der N. de Kcijser. H. M, de Koningin heeft, tijdens haar verblijf te Rome, de werkplaats van den Heer C. Krt/seman bezocht,-vergezeld door Z. K. H. Prins Alexander en aanzienlijk gevolg. Nadat H. M. verscbi'lende stukken met veel belangstelling had bezigtigd, heeft zij een' geruimen tijd zich bezig gehouden met de beschouwing van de bijna vn'rooide schilderij, wier vervaardiging aan den Heer Kruseman door Z. M. onzen Koning is opgedragen, voorstellende De pre diking van Johannes den Dooper inde woestijn. De vorstelijke bezoekers, en vooral H. M.gaven hunne hoogste tevredenheid over dit nieuwe voortbrengsel van het penseel des verdienstelijken kunstenaars te ken nen en verklaarden zich daarover opgetogen. Eene landhoeve van Prins Frederiknabij de Klundertbewoond door de wed, iiuystnansis in den nacht van den xo dezer afgebrand waarbij 10 paart/en en 23 koe/jen, benevens vele granen, enz., eene prooi der vlammen zijn geworden. Dtze brand wordt aan verregaande kwaadwilligheid toegeschreven. In de afgeloopen week werd teCluny een steen houwer besravenreeds werd de aarde op de kist ge worpentoen de man plotseling uit den lethargische» slaap ontwaakte, waarin hij scheen gevallen te zijn. Men zegt, dat de indruk door die gebeurtenis op den man verwekt, zoodanig is geweest, dat hij plotseling opstond en den muur der begraafplaats ovetklimmende de vlugt nam. Rotterdam, den 14 December. Vrijdagavond werd in het locaal der Maatscnappii Verscheidenheid en Overeenstemming eene vergadering van dut Raad der Koninkl. Nederl. Yachiclub gehouden, ett aldaar een veertigtal jonge liedin, uit de minvermogende volks klasse, als leerlingen voor het roeicorps der genoemde Yachtclub uitgekozen en aangenomen. Ófschooö het ongunstige jaargetijde de voorgenomen j oefeningen-, welke onder de leiding van eenen bekwa men commandeur zullen plaats hebben, eenigzins zal venïagèn. zoo mag men vertrouwen dat, zoodra slechts de weersgesteldheid zulks zal toelaten aan die oefë- ningen z.d worden-gevolg gegeven, en alzoo het doel bereikt, hetwelk de Koninklijke Nederlandsche Yacht club zich steeds met de oprigting van dit roeicorps van jonge lieden heeft voorgesteld, ^Zwolle, den 10 December. Op den 7 dezer over leed in de gemeente Lonneker, in deze provincie, Jati Hendrik Gérardzonder beroep, oud circa 54 jaren, te Enschedé geboren. Hij was de zoon van wijlen Jacob Gérardin leven handwerksman, woonachtig geweest te Enschedé, die een broeder was van den Franschen maarschalk Gérard. J. 11. Gérard ver keerde in de armoedigste omstandigheden, hij gedroeg zich berispelijk en was genoodzaakt, bij eenige land bouwers in de buurschap Eschmarke in deze gemeente al het noodige te vragen. Om de 24 uren veranderde hij geregeld van kwartier, niets medenemende dan de kledingstukken, die hij op het lijf had, en welke zoo onzuiver waren, dat zij hem tot eene huisplaag maakten voor zijne weldoeners. Welk een onderscheid van stand tusschen twee bloedverwanten Terwijl de maar. schalk Gérarddoor eenen schitterenden staf omgeven, zijne bevelen aan duizende Franschen geeft, ligt de zoon zijns broeders, in lompen gewikkeld, op een el lendig strooleger rer neder. Wij weten niet of de lau werkransen en de eerereekenen, welke het hoofd en de borst van den grooten Franschen Veldheer omgeven en. versieren, hem hebben belet 0:11 zijnen bloedverwant aar, de ellende te ontrukken, maar gelooven liever dat de onbekendheid met de omstandighedsn van den on. gelukkige de oorzaak daarvan is. Eene achternicht van den maarschalk is nog te Enschedé woonachtig. Utrecht, den 15 December. Gisteren morgen hadden wij een voor dit jaargetijde ongewoon natuur verschijnsel. Nadat reeds den geheelen morgen eenige sneeuw was gevallen, viel er omstreeks half twaalf ure eene hevige sneeuw- en hageljagt, vergezeld van een zwaar onvveder, hetwelk tot bijna t uur aanhield. Het licht en de donderslagen volgden elkander onmid. rieiijk op en waren zoo geweldigdat de bliksem 3 maal in d n domstoreu sloeg, eti langs eene blikken gootpijp in eene soort van wasclihok zich ontlaadde. In dat hok waren verscheidene stukken uit den muur geslageneene groote waterton was geheel zware en verweloos door het vuur, terwijl eene kleine glasruit aan stukken was geslagen. De muur was geheel zwart; Ook op andere plaatsen zijn de wanden aangeslagen. De uitweg, welken de bliksem heeft genomen, is niet 11a te gaan. Het klokkenspel is dadelijk stil blijven staan. Nadat de bliksem de 2de maal reeds in den toren was gezien, waren verscheidene der geburen naar boven gekomen, en waren allen in'liet waschhok, toen een hunner het gevaar hiervan hun onder he: oog bragt. Naauwehjks hadden zij ook her hok verlaten, of voor de 3de upial sloeg de bliksem door de pijp in het hok. Door toeval heeft men derhalve geene ongelukken tê betreuren gehad. Van buiten heeft men verscheidene stralen vuur langs den toren zien schieten, enzagmtn den toren geheel in took. Het is te verwonderen, dat de aanwezige bliksemafleider, reeds zoolang gereed, nog niet gebruikt wordt; immers de kosten van" aan brenging en onderhoud zouden dqbbtld vergoed zijn r.oor de meerdere zekerheid voor een torenbrand, welke zoo noodlottig voor de rondom wonenden zoude kun nen w rden. Te Östendekwam eenigen tijd geleden een jong en ziekelijk man aan, die zich den volgenden morgen naar Jen oever der zee begaf en zich moedig in de golven stortte. Sedert herhaalt hij deze proef eiken moreen, in weerwil van het koude weder. Deze jonge menscii. die liet badsaisoen dus tot half Dec. verlengt, is een hoogleeraar van de universiteit te Bonnwieu de geneesheeren dit krachtige middel hebben aanbevo len om eene zenuwziekte te boven te komfcu welke iietu veel deed lijden.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1