't Vogeltjedat intijds vergaart Krijgt een stevig nest 't Maagdelijndat intijds wat spaart Maakt haar huisje 't best. Vogel! wil-je een nestje bouwen Zoek het noodigst bij elkaar. Lieve deerne wilt ge trouwen Maak eerst kast en keuken klaar Of ge toch zelf al waart getroost Bij gebrek en koü Denk hoe een liefonschuldig kroost Met u lijden zou Wilt verzinnen vóór beginnen: Denkgij Bruidegom en Bruid Komt gebrek uw deurtje binnen Liefde vliegt uw venster uit. H. een dief aan de kaars. Als er een dief aan de kaars is, clan schiet gij spoe dig toe met de snuiterjsiint, om den onwelkomen gast er af te ligten, opdat hij der kaars verder geen'hinder do?. Meent gij nu, dat zulk een dief de eenigste dief is aan de kaars, dan hebt gij het mis. Er zijn nog andere dieven, die u veel meer schade doen dan zulk een eenvoudig stukje katoen, dat zich van de kaarspit ontijdig heeft losgemaakt, en wat tneer vet opeet dan het mag. Uwe dochter gaat, b. v.in een niooijer kleedje bij den weg, dan nwe middelen toe laten dat is een dief aan de kaars Gij houdt gaarne visites, die uwe beurs niet velen kan: dat zijn die ven aan de kaars S Gij geeft aan uwe kinderen eene opvoeding boven uwen standdar is een dief aan de kaars! Gij hebt deze of gene liefhebberij, waarvoor gij vaak een'stuiver uitgeeft, die gij hesparen konder; dat is eer» dief aan de kaars! Gij neemt nu en dan een' borrel, dien gij juist niet noodig hebt o dat is een dief aan de kaars, en wel de ergste van alle. Ochhoevele dieven zullen er niet aan de kaars zijn in zuo menig huis, als wel bedacht wordten vaak laten de huisgenooten de dieven maar wegstelen wat en zooveel zij willen, en verheugen zich, ciat zij zoo mooi en helder vlammen. Daarom, spoedig niet de snuiterpunt er bij, als gij er een' in uw huis ontdekt, anders zai het misschien om uwe geiieele kaars ge wed zijn. drie allernoodzakelijkste dingen voor hem, die geen geld heeft, en toch gaarne wat worden wil in de wereld, liet gebeurt ons menschen zeer vaak, dat wij n3ar dingen trachten, die, op zich zelve beschouwd, van weinig waarde zijn, terwijl wij intusschen hetgeen kost baarder is, laten glippen. Zoo gebeurt het dan ook niet weinigen, die gaarne wat worden willen in de wereld, dat zij met hunne gedachten zoo hoog loopen, dat zij aan drie allernoodzakelijkste dingen niet denken, zonder welke niemand wat worden kan. flet eerste ding heet vlijt; zonder vlijt blijft de arme arm, of liever hij wordt nog armerwaar men jets verwerven wil, daar moeten de handen uit de mouw; lioe vlijtiger de hamer gaat, en de naald door het la ken, en de els door het leer, en de ploeg door den akker, hoe beter het in de huishouding zal uitzien. Het tweede ding heet orde; „Alles heeft zijn' tijd," zegt Salo&io, en omdat alles zijn' lijd heeft, móet hei' ook op zijn' tijd gedaan worden pas op, dat u niet het eene werk door of in het andere loopt, dat gij het eene werk afwerkt, vóór gij met een an der begint, dat alles in huis zijne bestemde plaatsheeft. Het derde ding heet spaarzaamheid geef geen geld uit voor dingen, die gij «iet noodig hebt, en nog minder voor schadelijke. Denk, dat er honderd cen ten op een'gulden gaan, en dat gij morgen met gemak een' stuiver, en overmorgen een kwartje vliegen laat, ais gij beden geen' cent in waarde houdt. Behartig die drie dingen, vooral als eij geen geld hebt, en gij zult zekerlijk wal worden in de wereld. Wilt gij er een bewijs voor: de ondervinding is ook hierin de beste leermeesteresse. VOLKSVERHUIZINGEN IN HET ALGE MEEN, EN DIE NAAR NOORD AMERIKA IN HET BIJ ZONDER Een ernstig woord aan alle vrienden des Vaderlands in betrekking tot het geschrift van de Ueeren Brummelkamp en van Raaltj:. Onder den titel verscheen dezer daten in het licht een Geschriftdat misschien minder voor de klasse der landverhuizers zelve geschikt is, om hen van hun voornemen af te schrikken, maar des te meerde opmerkzaamheid en behartiging verdient van den be schaafden stand, om het voortkruipend kwaad te stui ten ten minste onschadelijk te maken. Daar deze nieuwe en belangrijke zaak, niet zonder reden, aan de orde van den dag isonderscheidene min of meer merkwaardige vlugschriften en welgestelde artikel n in onze Dagbladen uitlokt en ook de Evangelische Kerkbode reeds vroeger de snaar der volksverhuizing Leeft aangeroerd, meende iiij dit Geschrift vooral niet onopgemerkt te mogen laten maar ter algemeene le zing en overweging te moeren aanprijzen. De bekwame Schrijver beschouwt het verschijnsel der volks of landverhuizingin betrekking tot ons Vaderland met het hoogste regtals eene nieuwe ramp bij hetgeen reeds zwaar genoeg drukten dat de bange uitzigren in de toekomst nog meer verdon kert. Hij beantwoordt deze vier vragen Hoe moeten wij in het algemeen over volksverhui zing denken P Uit welke oorzaken vlecijen de vroegere en tegen woordige voort Welke zijn de gevolgenuit die verhuizing naar Amerika te vreezen IVat is er te doen bij die landverhuizing uit ons Vaderland in deze dagen? De zaak wordt aldus niet veelzijdige historieken nis naar de ervaring van vroegere en latere eeuwen, in het licht gesteld en beoordeelden ten slotte op de ontwakende zucht naar landverhuizing onder onze natie toegepast. Dit kort, doch zaakrijk en veelomvattend Geschrift, zeer ordelijk gesteld is wel tot eene dorre inhouds opgave allezins geschiktmaar voor eene levendige voorstelling der zaak, zoo als het die geeft, niet vat baar-; of men zou het bijna geheel moeten overne men. De laatste vraag vooralIT at is onze pligt bij. de landverhuizing uit ons Vaderlandwordt met ernst en warmte, zonder partijdigheid of hatelijkheid, beantwoord. Zoowel de Regering als de naiie (och of beide de zaak ernsriglijk ter harte namen ij wordt op liet om zich grijpend en dreigend verschijnsel op tnerkzaam gemaakten ten slotte wordt vooral dc heilige roeping der Evangeliedienaars tegenover de po gingen van de Leeraars dei Afgescheidenen (wier stoute roekeloosheid en zware verantwoording de Schrij ver hier en daar, met reden, scherpclijk gispt) tref fend in het licht gesteld. Wii nemen daaruit bet vol gende ter proeve over, om zijn doel hiermede te hel pen bevorderen. Geen stand vermag in dezen meer, dan die der veikondigers van het Christendom. Twee Leeraars der Afgescheidenen hebben zich geroepen gevoeld, om de zaak der volksverhuizing door een openlijk Geschrift te bevorderen, en zij hebb-n dit gedaan op eene wij ze', die naar onze meening hooce arketlring ver dient. Niet alzoo Eerwaardige Mannen die onder ons als dienaars van den -verheerlijkten Heiland leeft en werkt. Laar henen trekken wie de nood dringt, maar niet roekeloos aangemoedigdVeeleer daarnaar ge streefd 0111 de bronnen te stoppen waaruit de be staande ontevredenheid en de zich daarmede parende afkeer van den eigen' geboortegrond voortvl.oeiien En wat vermoogt gij niet Door het Christelijk Leeraais ambt is de toegang geopend tot alleook tot de hoogste kringen, zelfs tot hen, die aan het roer van den Staat staan. Wanneer de waarheid, niet tneer gehoord wordt, dan blijft zij toch van den heiligen kansel hare stem verheffen en ddar spreekt zij met Goddelijk ge- zag. Sclio'one gelegenheid 0111 den Grooten en Mag- tigen hunne dure verpligting te herinneren en de hei lige regten welke eik volk bovenal dat van Neder land beeft, om hen tot bedachtzame wijsheid en ge moedelijke trouw in hun bestuur, tot matigheid, kuischheid en een' reinen vromen zin in hun gedrag op te wekken, om hun de vreesdijke verannwoorde lijkheid af te schetsen aan Hem bij wie» geene aan neming des persoons is Maar ook de over drevene zucht naar vreejmde oorden kunnen zij tegen gaanwant bun staat de toegang ópen tot iedere woning en tot elk hart. Waar anderen niets vermo gendaar vermogen zij door raad en daad veel. Nie mand hunner zegge: iiymijne plaats, in .mijne Ge nieente is nog geen spoor dier zucht voorhanden want heeft men wel regt gezien en schuilt niet misschien het kwaad in het verborgene Doch al bestaat er ook niets, zoo gebiedt de echte wijsheid, al wat schadelijk is voor te komen want als liet eenmaal ontstaan isvalt het uitwenen zwaarja wel eens onmogelijk. Naanvvlettend dan rondgezien, of er ook middelen worden in het werk gesteldom den geest van ontevredenheid en de zucht rot landverhuizing op te wekken of waar zit reeds bestaan om aan dezelve voedsel te gevenMet wijze bedachtzaamheid de pogingen tegengegaanalthans bij henwier toestand niet dringend eischt, dat zij van hier gaan! Hun de gevaren voorgehouden en wat het in heeftzicli in dat vreemde land spoedig wél te bevindenen in hunne en der hunnen behoeften te voorzien! Hen ge wezen op menig voorregt, aan een land van beschaving verbonden boven oorden waar zij voor hunne geeste lijke behoefte en voor de vorming en opleiding hunner kinderen veel zullen missen hetgeen hun hier overvloe dig wérd aangebodenE11 kiest de wijze Leeraaf zijne onderwerpen naar de behoel ten van tijden «.n ge legenheden waarom dan ook eene zaak die reeds tal loos velen bezig houdt,'niet van den predikstoel be handeld Meermalen, en niet zonder allen grond, heeft men gezegd, dar de zaak der Godsdienst van het da- gelijksche leven al te veel wordt afgescheidenen dat hare dienaren daartoe vvtleens aanleiding geven. Waar om Eerwaardige Mannen zou men u daarvan be schuldigen Zelfs met geen' schijn van waarheid moet uien u dit kunnen aanwrijven. Hoe eene leerrede „over volksverhuizing" moet ingeri r worden, hiervan ont vingen wij dezer dagen in deti Evangel'tschen Kerk bode eene schoone proeveterwijl uw eigen doorzigt u genoegzaam zeggen zal, hoe de uwe voor uwe Ge meenten moeten gehouden worden. God helpe u en allen die met u medewerken0111 elk dreigend gevaar en ook het tegenwoordige van ons dierbaar Vaderland al te wenden! Hij leide onzen Vorsten die met Hem regeren. Hij leide ook ons door zijnen Geestopdat wij in zijnen zegen mogen deelen Bij den Uitgever van dit aangeprezen geschrift is ge lijktijdig eene andere brochure over hetzelfde onderwerp in druk verschenen, getiteld: de stepAanisciie land verhuizing, eene waarschuwende proeve van Gees telijk bedrog, die meer populair en aanschouwelijk h.:t gevaar zier landvelhuizing van de zijde der volksleiders in eene proeve voor oogen stelt. Verre (zeggen wij met den schrijver) zij het van ons, dat wij de'mannen zouden verdenken die alles aanwenden 0111 dien weer - zin van den geboortegrond op te wekken; ofschoon zij in zoo vcre met Stephan gelijk staan dat zij regen de gevestigde Kerk' opstonden zich van dezelve los maakten en Afgescheidene Gemeenten stichtten. Zeer verre zij het echter van ons, dat wij hen zonden ver denken als zochten zij van alle toezigt ontslagen te worden, om ginds naar willekeur te handelen en over de op re rigten Gemeenten hunner volgelingen een gees telijk opperbewind :e voerenMaar wij kunnen toch de vrees met onderdrukken dat eigene inzigten en bedoelingen ook hun nier vreemd zijn en daarom roe. pen wij allen, die hun liet oor leenen, toe: Ziet toch in de Siephanlsche Landverhuizing 'eene waarschu wende proef vein Geestelijk bedrog! Olbuccfcttttcu. Goes. 8 December 1848. Heden overleed tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid mijne hartelijk beminde Ëchtgenootè MARIA, de GROOT na eene genoegelijke eciilver- eeniging van ruim 34 jaren. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwd-Kinderen THOMAS SNOEP. Algemeene en bijzondere kennisgeving. OPENBARE YËRKOOPING Donderdag den 17 December 1846 des morgens ten 10 uren in de Herberg bij P. van Boven te Snhorevan een sedert korte jaren bijna geheel ver nieuwd WOOIfftKJIS en SCHUUR met ruime ERVEzijnde een goed .beklante BROODBAK- KERIJ en WINKELNERING staande op liet Dorp bij de Kerk deelmakende van de Kadastrale Percee- len Sectie D. N°. 300 en 301. Ten overstaan van den Notaris van den Büssche te Goes. OPENBARE VERKOOPIJNG. Op Woensdag den 6 Januarij 1847, des morgens te 10 uren, aan den rijk beplanten Dijk bij 't Dorp van 's Heer en hoek van ruim 25© stuks extra zware, regtstammige ©ïjMEH- waaronder een groot aantal ter dikte van 58 tot 66 Nederl. Duimen diametergeschikt voor Zwaar Werk. Informatien zijn te bekomen bij den Wel Edelen Heer C. Kakebeeke en ten Kantore van den Notaris J. Smallegange te Goes. «OOIEN Te Goes, bij F. KeeeuwENs óc Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2