9 GOESSCHE COBRAW T. N". 99. Donder das 10 December. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal f d ,75; Ft anco per Post f d ,90. F Gewone I geplaatst \van J IVIEIIVRSTIJDIN G EN. Duttschlanb. Frankfort, den i December. De Baseier Zei- tang zegtHet verdwijnen van den vrijstaat Kvakau is een -waarschuwend teeken voor Zwitserland. Zwit serland is wel geen Krakau, maar het kon een Polen worden. De senaat van Frankfort heeft buiten 's lands voor 80,000 gulden koren doen aankoopen en het te- gen lage prijzen aan de bakkers verkocht, waardoor de prijs van het brood merkelijk is gedaald. (Süttgelaub. Londen den i December. De omstandigheid dat de bank van Frankrijk bijstand verlangt van de bank van Engeland, in den vorm eener leening van ao,000,000 fr., geeft aanleiding rot veel bespreking in onze fin an ciele en handelskringen. Men zegt, dat de bepalin gen reeds zijn overeengekomen, en vermeent, dat zij ten voordeele strekken van eerstgenoemde inrigting. Er kan geen twijfel bestaanof de bank bij niagte is de gevraagde som uit te leenénwant er ligt een belangrijk bedrag aan munt-speciën in bare gewelven. Woensdag jl. zijn te Listowel 5 it 6000 perso nen de stad doorgetrokken, luide in de straten uitroe pende ilrood of bloed!" De woedende bende rig- u- z'di naar het werkhuis, met oogmerk, om er met geweld binnen te dringen. Gehikkiglijk bevond zich daar een katiioüjk priesterwiens vermaningen zulk t\ o nadruk maakten op die ongelukkigendat zij or delijk en vreedzaam uiteen, gingenen naar hunne woon plaatsen terugkeerden. In de eerste zes maanden van 1S46 hebben de ia hoofd spoorwegen in dit land, vertegenwoordigende eene oppervlakte van 12 500 bunders, voor algerneene belasriug-.n betaald 76,951 c&, en voor*belastingen ten voordeele des gouvemements op ligt vervoer van pas sagiersen goederen 73.177^, i» het geheel 150,128 Een dagblad, zich op die cijfers beroepende, bewijst, door eene naauwkeurige berekening, dat de terreinen, welke door de spoorwegen worden ingenomen, 96 maal meer, zoo aan lands- a's plaatselijke belastingen beta len, dsn andere landerijen, Bij eene onlangs geboudene zitting der Aziati sche maatschappij, las de secretaris eeuige uittreksels voor. uit eenen brief van den Heer C. Gutzlaff, die Sir John Davisden gouverneur van "Ho >g Kong had vergezeld op een togije door eenige der Noordelijke provinciën van China. In Chnsan bezocht de Heer Gut stiet ff bijna alle huizen nabij en in de hoofdstad Ting-lDe, en vernam dat het vertrek der Engelschen van daar door de inwoners zeer betreurd wordt. Te Siiing-bae, zegt hij, bloeit de handel en nemen in- en uitvoer toe, doch te Ningpo valt niets voor. Te Fon-chow bevindt zich, met uitzondering van op het consulaat geen enkele Engelschmandat zeer te be treuren isdewijl men die stad wel mag beschouwen als het middelpunt van de streek waar de zwarte thee lier meest woidt geteeld. Amoy neemt zeer toe, doch lier klimaat is er ongelukkiglijk zeer ongezond. De beriutgever laat zich in zeer bepaalde bewoordingen uil over de kwade gezindheid die te Canton jegens vreemdelingen heerscht en dringt aan op de noodzake lijkheid, om voortdurend een resident in de hoofdstad te lu bben. Wel bloeit de handel niet sterk- te Hong- Kong, maar de stad wint aan in uitgebreidheid en be volking en gaat Macao aanmerkelijk te boven. De Chin' zen zijn zeer verdraagzaam ten aanzien der Chris lelijke godsdienst. Vele Chinezendie beroemd 2ijn wegens hunne welsprekendheid, prediken het Evange lie op vele plaatsen in het Keizerrijk. Het getal der rnomsch-katholieke zendelingen in het land beloopt ongeveer 80. JVan&vwff. Parijs den 6 December. Men, verzekert dat de roovers, die de diligence vim fiourges op Ghateauroux uitgeplunderd hebben, gevat zijn geworden, op het oogenhük dat zij eene der barrières wilden uitrijden liet geroofde geld zouden zij bij zich hebben gehad. Te Saint Marcellin. in het departement de '1 Isère, heeft dezer dagen een grijsaard, geboortig van 1730 en alzoo van 116 jaren oud, een zijner achter klein dochtertjes ten doop gehouden. Hij veihst eenen grooten angst voor de conscriptie te hebben; want, zegt hij, de ernuyd'e ik achter den rug heb, zal men misschien ter zijde stellen, en mij, wanneer ik nu op nieuw mijn aoste jaar bereikt zal hebff^n, vvelligt onder de vatten roepen. $ljcbcv!ttubcu. 's Gravenhage, den 5 December, Het weekblad Asmodóe, welks uitgever zich titans in dè gevangenis bevindt, berigr, dat het tweede regtsgeding tegen bet weekblad de Burgerzijnde her derde, waarvoor de heer van Bevervoorde zal moeten teregt staan, spoe dig na de twee anderen een' aanvang nemen zal. Dit nieuwe, derde geding is gegrond op een artikel, ge plaatst in 110 6 van dên Burger, waarvan de maildes dcThottars de schrijver is. Gedurende de maand Nov. zijn over den Hol. landschén Spoorweg vervoerd 36,816 reizigers, als: van Amsterdam 11547Haarlem 7490 Leyden 6470; 'sGravenhage 8863, enz. De opbrengst van reizigers en goederen is geweest 39,412,36. Utrecht, den 3 December. Kundige Nederlan ders, vooral in het vak der genie, worden in Rusland dikwijls met goede posten begunstigd, en vinden er als zoodanig een goed bestaan. Zoo lezen wij uit een bjief uit Modlin, dat de Nederlandsche ingenieur Sin gels aldaar eene kettingbrug over de rivier heeft ge legd, die de algerneene goedkeuring heeft weggedragen. Na dat dezelve door het bestuur was goedgekeurd, is de passage opengesteld. Voorts is den Heer Singels de vereerende commissie opgedragen, om eene derge lijke brug over de Dnieper, bij Kiew, ter lengte van 2200 voeten, daar te stellen, welke de som van 5 mil- lioen Hollandsciie guldens zal kosten. Hij was opreis naar Petoisburg, om het plan aan Z. M. den Keizer eigenhandig ter goedkeuring aan te bieden. Groningen den 2 December. In den nacht van eergisteren op gisteren hebben een zevental studenten gruwelijke mishandelingen en verwondingen, vergezeld van bloedstorting, op een' hunner medestudenten ge pleegd, welke zij na deze, zoo bet schijnt, met list op eene zoogenoemde ontgroenpartij te hebben ge lokt en te hebben getracht vruchteloos beschonken te maken, wijl hij weigerde te drinken allen zijn te lijve gevallen en 11a hem deerlijk geslagen te hebben, een eind wegs door de stad hebben gesleeptliern steeds mishandelende en hem daarna bij den hals, armen en beenen op een ladder gebonden hebbende, in weerwil van zijn hulp- en moordgeschrei, door de stad dragende en bij het eene uiteinde van den ladder op eene zoo genoemde potkaseleggende, het andere einde gedurende verscheidene minuten hebben opgewipt, met het doel, om hem het hoofd te verbrijzelen. Eindelijk met deze folteringen nog niet te vreden, hebben zij den mis handelde zoo uitgeput en afgemat voor het huis zijner ouders nedergeivorpen en de ouders des mishandelden, die op het angstgesclirei huns zoons de deur openden, na her huis te zijn binnengedrongen, vreesselijfc gesla gen en den vader verscheidene wouden met stokkenen andere werktuigen toegebragc en lubben, daarna zich verwijderende, den zoon, die nog vastgebonden lag, meerdere slagen toegebragt, tengevolge van welke ver wondingen de mishandelden in een' smartvollen toe stand verkeeren. De justitie doet onderzoek naar deze misdaden, GronCour Middelburg, den 9 December. Bij besluit van den heer Staatsraad Gouverneur dezer provincie, van den 5 dezer maand, zijn de, in opvolging van het ge wijzigd artikel 12 van het reglement van administratie der polders in Zeeland, benoemde Ontvangers der sub sidien van dé achterliggende j ten behoeve van de cala- miteuse-polders, aangeschreven hunne betrekking onver wijld te aanvaarden; zijnde: voor het polder arrondis sement Schou wen, de heer Cornells Antkonij Can te Zierikzee; vo->r het polder arrondissement Tholen, jhr. Francois Ciarles de Cascmbrootte St. Maar tensdijk;, voor het polder-arrondissement Zuid Beveland, de heer mr. Martians Ptcter Blaaitbsente Goes; voorliet polder-arrondissement Noord-Beveland, de lieer Jacobus Hendrik Lodewijk Vader te Wissenkerke voor het polder arrondissement Oostburg, de heer./zw- nes Kaïelste Oostburg; voor bet polder arrondisse ment Axel, de heer Johannis Christojfel Steenkamp P. Wz., te Neuzen, en voor het polder-arrondisse ment Hulst, de heer Charles Cornells Philippus Piers sens te Hulst. Goes den 8 December. Heden vertoonde men alhier de bijzonderheid van Nieuwe Aardappelen, ge wonnen van poters van dit jaar, welke eers' in de laatste dagen van Augustus waren in den grond gedaan. Deze aardappelen onderscheidden zich van het eerste of ge wone gewas, door bijzondere zuiverheid vati smaak en hoedanigheid, en hadden de grootte van een' gewonen winter-aardappel. A LLER L E Wij hebben in vorige jaren steeds de opmerkzaam heid gevestigd op d' Erve Stichters Enkhuizer Al. manak tot Nut van V Algemeen. Wij doen liet ook dit jaar. Al blijft het uiterlijke zich'gelijk, men zou het boekske verkeerdbeoordeelen, door het daarom gelijk te stellen met zijne in dit opzigt gelijksoortige naamgenooten. Met munt onzes inziens van jaar tot jaar uit zelfs boven de bevallige kinderen des tijds, die meest in dat uiterlijke vooruitgaan. Het is inde daad een Almanak Tot Nut van 't Algemeen, 'tis een volksboekje, en zulke dingen verouderen niet: jaar op jaar heelt er behoefte aan, en altijd voldoet datgene, wat in de oude of nieuwe behoefte voorziet. Oor deel courantenlezeruit het volgende en het zij u een spoorslag om den Almanak, als gij dien hebt, niet ongelezen te laten, of dien anders eens ter lezing te vragen, of u in de gelegenheid te stellen, dien voorts is te verkrijgen en gratis te laten lezen. bedeeling. Ja, armoë is een snijdend zwaard Een buik, die hongert, heeft geen oor en En tochgij Armen wilt mij hoor en Het geldt uw eigen heil op aard'' En meer nog dan uw aardsche lot Het heil clcr zielde gunst van Cod Ook wie dcit brood onwaardig eet Die gift oncerelijk verwerve Die eet zich zeiven ten verderve En steelt des arm ren broeders beet En wie tin spel of drank verteer' Wacht eenmaal 't oordeel van den Heer. Weest zuinig nijver kuisch en vroom De vrede cn trouw wone in uw midden Dan kunt gij tot den Ileere bidden In dood en levenzonder schroom Treft dan u armoêziekte of smart Geopend vindt gij beurs en hart. H. netjes bouwen, Vogeltje, dat zijn ncstfe bouwt Vliegt al op cn néér ,t Maagdclijn dat te Pinkster trouwt Dribbelt heen cn weer Nog een strootje nog een veertje Maak uw nestjes warm en zacht Leed noch storm daarbuiten diert-je Als een yritndljk huis u wacht.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1