N\ 07. GOESSCIIE COURANT. Donderdag 3 December. -° Italic. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags igs avonds. De Prijs per Kwartaal (Be uitgave en Donderdag is f .1,75; L't auco per Post f J,90. Gewone ddverterttién worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte- Hinvelijhs- en Doodheriglen I van J 6 regels k f J,20, behalve het Zègelregt. IXIE U WSTIJDING EN. Rome. den 16 November. Uit goede bron ver nemen wij, dar de Paus, onder alle hervormingen, wellre bij beoogt, vooral en inzonderheid zijnen blik heeft gevestigd op eene financiële herschepping des Kerke lijk er. Staats. De verlichte man wil. tot dat einde, de gehate opbrengst Macinatoen even zoo de belas ting op het zout en dergelijken opaegeven hebben, en daarentegen eene belasting op den eigendom invoeren, waarvan zelfs de geestelijke goederen niet zouden uit- gesloten zijn. We enen, den ai November. In het Josephstadte'r theater is Told's Zauberschlcier voor de 300ste maal met veel toejuiching ten tooneele gevoerd, en wel ten voordeele van den dichter. HhittscManb. Berlin den 27 November. In den nacht van 22 op 23 November is, voor de tweede maal gedurende dezen winter, reeds vrij sterke vórst in onze streken ingevallen. In Pruissen is daarbij op den Wijssel reeds iisgang geweest, zoodat men bij Dirschau en Marien burg de bmggen over die rivier en de Nogath wegge® nomen heeft. Den 23 was de koude nogthar.s weder minder. Ook zelfs zuidelijker, in Duin",chianti, is de vorst zoo sterk geweest, dat het zuidelijke c'eel van h 1 Beijersche Ludwigs kanaal niet meer te bevaren is; hu its bad reeds schade aan de schepen te weeg gebragt. Augsburg, den 25 NovemberNabij de Turksche honfistad, een half uur van de poort der voormaals zoo beruchte zeven torens, is deinden de schoorsteen van de jongstgebouwde smeltoven waarin de ijzer erts van de Prinsen eilanden gesmolten werd, plotseling ingestort, bij welk ongeval omstreeks 50 arbeiders het leven verloren li bben. Bueslau, den 23 November. Dezer dagen ver toefde aliUL-r eene karavaan vang kinderen, welke door eene Poolsche dame naar het groot-hertogdom gebragt werden. Al deze kleinen hadden bii den Gailicischen moord hunne ouders verloren en zochten nu huisves ting en verzorging bij mededoogende bloedverwanten Sommigen waren in de dagen van Februari] en Maart door hur.ne minnen aan de bloeddorst der boeren ont ruk' en voorts door hunne redsters al bedelend door het land gedragen, tot dat zij door b avengenoeuide dame aan dit ellendig lot werden ontrukt. Londen den 26 November. De patent kaarsen fabrijk van de heeren Palmer in de Great Comron- Street, is gisteren ochtend met den g^heelen voorraad van kaarsen, stoommachinerie, enz., dooreenen brand in de asch gelegd. De aangerigte schade wordt op ongeveer 50,000 p. st. begroet. Jfraufcrwfc. Parijs den 27 November. Alhier te Parijs heeft zich het tot nog toe vrij onwaarschijnlijke gerucht ver spreid, dat Rusland aan de hoven van Pruisen en van Oostenrijk een plan tot reconstitute van het noordelijk Europa zou hebben voorgeslagen, en dat dit plan te- getiwoordig van den kant dier mogendheden het onder werp van zetr ernstige overwegingen is. Den 25 hebben, ter gelegenheid dat een vaar tuig te Boulogne aan-Zee eene lading naar Engeland besti rade aardappelen aan boord wilde nemen, vrij erge onlusten plaats gehad, daarliet gemeen zulks met ge weid wil le beletten. Onder bijstand der nationale garde en der linietroepen is echter de inscheping, ondanks eene hagelbui van steenen, volbragr. Een dagblad van Geneve zegt, dat Oostenrijk van de pauselijke regering eene schuld invordertten tijde van den oorlog met Napels aangegaan indien dezelve niet binnen kort betaald werd, zouden Ferrara en A' cona bezet worden. M-rz-lfde dagblad b'erigr, dat er zich onder den invloed v.u Oostenrijk een tïeheim genootschap vereenigtin oppositie met het bestuur van Pii/s IX. Parijs den 28 November. De Moniteur deelt de volgende ordonnantie mede liet effectief der zeemaat van het koningrijk, op den voet van vredezal in den tijd bepaald bij de Wet van 3 Jttlij 1846, gebragt worden op 328 oorlogs» vaartuigen zoo zeii- ais stoomschepen." Gisteren nacht is de Heer Monmerpud. inspec. teur aan den spoorweg van Orleans die ztcjit iu het waarnemen van zijne post naast den machinist op den stoomsleper bevond, in den donker van denzelven afgeslageneerst aan het station van Sablons werd hij door den machinist vermistzijn lijk is den vol genden morgen gevonden het hoofd van den romp afgescheiden en nagenoeg verbrijzeld. Parijs den 29 November. Het blijktdat het Enaelsche kabinet vroeger dan het onze her protest tegen de inbezitneming van Krakau door Oostenrijk naar VVeenen heelt gezonden. Gisteren is ons protest ook naar VVeenen opgestuurd. Men wil. dat het onze eene opzegging is van het verdrag van 1845 'n zoo verre het Frankrijk betreft. Frankrijk had (iet verdrag het eerst geschonden ten opzigte van Belgie, en wil er nu mede voortgaan ten opzigte van de ves ting Hunningen Op eene der groote wegen van Frankrijk is eene diligence door eene rooverbende aangehouden en uitgeplunderd geworden. Een brief uit Bourges van den 26sten 11., verhaalt de zaak aldus: De diligence van Bourges, op Chateaurouxis Dingsdag avondden 24Sten dezer, met ongelooflijke stoutheid gewapenderhand aangevallen en geplunderd geworden. Behalve den conducteur bevatte dit rijtuig, zoo in het coupé als binnen in en boven op de im periale, :ien reizigers, en aan geldswaarde was het beladen met 44500 franken in vijffrankstukken, van 1000 en van 500 franken. Kwart over negen ure van Bonrges vertrokken, was de diligence omstreeks tien ure op 5 kilometers van de srad, op de plek genaamd de Valleijen, gekomen, toen de paarden onverwacht bleven stilstaanhet was zeer donker, en de conducteur niets kwaads vermoe dende, lag er den zweep over, om hen te doen voort gaan, maar zij bleven volstrekt weigeren en deinsden zelfs zoo sterk achteruit dat een der kettingen, met welke zij aan het rijtuig gespannen waren, knapte. Eene versperring van steenen, ter hoogte van omstreeks de 60 centimeters, die dwars over den weg lag, was de oorzaak van hun schrik. Bijna gelijktijdig kwamen er eenige lieden toegeschoten, zonder dat men begrij pen kon van waar. Twee hunner grepen de paaiden bij den kop, anderen lagen hunne vuurwapenen op den conducteur aan en sommeerden hem, van den bok af te komen en de sleutels van de bagaadje kist van het rijtuig af te geven. In de verwarring wist de conduc teur de sleutels niet te vinden, en een der aanvallers, zulks voor onwil houdende, bragt hem drie ponjaardste ken in den regter schouder toe. Een der roovers bleef steeds voor de paarden, twee andereu bielden den conducteur en de reizigers, die zij hadden doen afstijgen in bedwang, een vierde bewaakte degenen, die nog in het rijtuig waren blijven zitten; nog twee anderen eindelijk k/ommen in het coupé, om de bagaadje-kist met een nijptang open te breken. Dit was het werk van een oogenblik en in het kistje von den zij 10,000 franken. Zij 'hielden vol dat er meer moest wezen en klommen op het Imperiale, waar zij weldra de overige 34,000 franken vonden. Ditmaal schenen zij verwonderd zoo veel te vinden, en maak ten zich onderling het compliment, gelukkiger geweest te zijn, dan zij hadden durven hopen. De plundering volbragt, deden zij de reizigers weder in het rijtuig gaan en den conducteur den bok weder beklimmen, met stipten last zijnen weg te vervolgen en zicll wel te wachten naar Bourges terug te keeren. 1 11 De volgende bijomstandigheden kunnen een denk beeld geven.van de stoutheid en koelbloedigheid, door die boosdoeners betoond. Terwijl zij bezig waren, mee de diligence re plunderen, kwam er een kabrioletje aan gereden, waarin de Heer LebrunNotaris te Charost, met ziine vrouw naar huis terugkeerde. Een der roo vers greep het paard bij den kop en hield liet met de wapens 111 de hand staande, zoo dat de Heer en Me vrouw Lebrun aanschouwers van het plunder-rooneel moesten blijven. Toen de diligence verlof bekwam oro weder voort te rijden, wilden de roovers ook liet kabrioletje onderzoeken, maar Mevrouw Lebrun zetra bet zoo vervaarlijk op een gillen, dat zij er van afza gen, begrijpende, zeiden zij, dat bet toch de moeite niet zoude loonen. De Heer Lebrun bekwam mits dien verlof, om voort te rijden, doch almede met aan beveling van niet terug te keerende roovers zelve hielpen her rij'tiig over de steenen van de versperring. De Heer Lebrun rnogt van geluk spreken, want ooic hij had eene aanzienlijke som aan geld bij zich. Te Saint Florent aangekomen, hebben zoo wel da reizigers van' de diligence als de Heer Lebrun aangifte van het voorgevallene gedaan. Hunne verklaringen brengen mede. dat de roovers zes in getal waren, al'e behoorlijk met ponjaarden, pistolen en snaphanen ge wapend dat zij het aangezigt vermomd hadden. Sou - rnigen met een masker, anderen met een valschen neus en valsche knevels, en in lange mantels met kappen gehuld waren. Naar de stemmen te oordeelen, die zij zich de moeite niet gaven van te veranderen, waren het mannen van middelbare leeftijd. Zij schenen vrij naauvvkeurig onderligt, zeker van hunne zaak, vast beraden, en mannen van eenige opvoeding re zijn. Behalve den conducteur, die, zoo als wij gezegd heb ben, drie ponjaardsteken bekomen heeft, hebben zij niemand eenig leed gedaan. Dadelijk na de aangifte beeft de brigadier der gen darmerie van Saint Florent zichuier vier mannaar de plaats des voorvals begeven vaar hij onderschei, den, door de boosdoeners achtergelaten voorwerpen ge vonden heeft, als onder anderen een masker, een hoed, een lantaarntje, een nijptang en vier zakken van iooo fr., die zij, in den donker, op den weg hadden laten liagen. Men verzuimt niets om hen op bet spoor te komen. ifhüCVÏMtbCit. 's Gravenhage, den 29 November. De aanzien lijke hoeveelheid diamanten-, inden laarstan tijd te Am sterdam bearbeid, is hoogst opmerkelijk, en nog duurt die bedrijvigheid in den handel van edeigesteenten al daar voort. Alle diamantslijpers fabrijken zijn in vollen gang, behalve de afzonderlijke werkplaatsen der snijders en klavers, die allen eene massa sreenen leveren. Ec zijn zelfs werklieden die ook gedurende den nacht arbeiden. Waarschijnlijk zijn vele verzendingen naar vreemde landen in en buiten Europa hiervan de oor zaak. Her departement van oorlog heeft de chefs der verschillende korpsen van het leger gemagtigdom aan de miliciens der ligting van 1843, die verlof mog. ten vragen tot het aangaan van een huwelijkde ver- eischte vergunning daartoe te verleenen, onder beding nögthansdat de belanghebbende manschappencasu quo, vooraf hunne schuld op het kleeding- en repara tie fonds aanzuiveren. De zoodanigen, die buiten staat zijn, aan deze bepaling te voldoen, kunnen, desniet temin deze toestemming erlangenmits bun onver mogen stavende door een bewijs, afgegeven door de hiertoe bevoegde autoriteit. Arniiem den 29 December. Het vaderland heeft eenen zijner beroemdste geleerden', de wetenschap een harer schoonste sieraden verloren De Hoog Eerw. Hooggel. Heer J. ClarisseA. L. M. Phil, et Theol. Doctor, Oud Hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de Leidsche Hooffeschool, overleed lieden op den huize den Brink onder Rheden. Eene ziekte maakte een einde aan zijn nut rig en tot iiet laatste oogenblik, on vermoeid werkzaam leven.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1