N\ 95. Donderdag 20 November. 0 (Ih&HK Elft* GOESSCHE COURANT. SS; t? r ij'. mtmmim De, uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f d,90. v li&s •MM* f Gewone Advertenfièn wordenaW ets. dë regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Uoodberigten 1 \van J 6 regels a f J,£0, behalve het Zegelregt. f NiEU V*rJ§TI JDING EN. STttvfegc. Konstantinopel den 4 November. De winter 'kondigt zich bij ons nu sedert eetjige dagen vrij ge voelig aan. Hevige stormen strijken over de Zwarte zee en de zee van Marmoramen vreest dat er op beide die waterkommen schepen-verongelukt zullen zijn. Alles keert hier van het land naar huis en poogt zich in zijne winter kwartieren in de stad -zoo genoegelijk het zijn kan in te rigten, spleten en reten aan de ven sters met papier toe te plakken, dikke gordijnen voor de deuren te hangen, de vloeren mer stroomatten en daarovei met wollen tapijten te beleggen, de divans, die rondom langs de wanden loopen van derzelver ma trassen en kussens te voorzien en kolenbekkens, ja soms ook kagcbels aan te schaffen. Gij zier, dat wij hier aan den Bnsphorus tegen den vijand van alle leven, de koude, gcene mirdere toerustingen maken, dan gij aan de Lecli (het artikel is aan een aan de Augsb. /llgem, Zcitung gerigte brief ontleent) of ook de oeverbewo ners van Oost» en Noordzee. #rielijetiïar«b. Athene, den 30 October. De Grieks,che koop vaardij-marine heeft dit jaar eene gmote ontwikkeling bekomen en betoont eene bedrijvigheid, waarvan men geen voorbeeld had gezien sedert den tijd der oorlogen Hisschen Spanje en Turkijen, een tijdstip zoo voordeelig voor Griekenland, dat deszelfs schepen destijds meestal met rijke ladingen aan geld terug kwamen, De reden van deze hernieuwde welvaart schijnt men te zoeken in den drukken handel in granen. Er zijn omstreeks de 6000 Grieksche koopvaardij schepen in aktiviteir, van welke omstreeks de 3300 bet graan van de Zwarte Zee naar de Middellandsehe Zee, naar den Oceaan en naar de Noordzee vervoeren. Velen dier vaartuigen, voor onderscheiden landen van Europa bevracht, maken zich na hunne eerste reize volbragt te hebben, gereed er eene tweede te onder nemen. De huur van zulk eén vaartuig verschilt van 6 tot 8000 Spaansche piasters en men heeft berekend, dat die transport-handel Griekenland dit jaar een voordeel van ten minsten 60 millioen drachmen (27 miilioen gul den) heeft aangebragt. Ook hebben de scheepswerven ei ii nieuw leven bekomen, die van' Syra zijn niet meer voldoende voor de behoefte van den handelderiig kielen liggen er evenwel steeds in aanbouw, daaronder niet eens mede gerekend, die vaartuigjes, die op de kleinere werven, zoo als bij voorbeeld die van Gala- redi, getimmerd worden. Ook aan denPyraeus is on langs een nieuwe werf aangelegd, die reeds druk werk heeftde reeders vleijen zich met de heerlijkste uit komsten. Mülheim (aan de Roerden 18 November. Onze Roer is sedert lang zoo uitgedroogd, dat zij de aan haar liggende raderwerken naauwelijks in beweging houden, laat staan kolen naar den Rijn kan dragen. Her VVup perrhil en het Opperbergsche zijn zeker goede kalanten, i: aar toch altijd wordt schaars 1/7 deel van hetgeen de kolengroeven gewoonlijk leveren, per as vervoerd. De overkroppïng der bergplaatsen en het gebrek aan beweegkracht doen de werken stilstaan. De groeven worden niet bearbeid en de half verdroogde rivier le vert ook geen werk. De berglieden maken, in plaats van 8 en 9 thans 2 schicht in de week. Bijna 1500 groef en rivier aibeiders hebben of zeer weinig of in het geheel geeh werk. De schaarsche spaarpenningen zijn reeds uitgegeven, het crediet uitgeput en al wat men missen kan verkocht of verpand. Valt er niet spoedig regen, zoo grijpt hongersnood de menschen aan en wanhoop verwoest het land. Uit de Meinstreken verklaart men van goederhand, dat er kort geleden bij de Keurhessisciie regering te Kassei, van den kant van vele Fransche pachters groote pachtvoorslagen ontvangen ziiu, tot het overnemen dei- met dit jaar ten einde loopende speelpaclit van het speel huis te Wilhelmstad. Men heeft zelfsnaar wij ver» nemen tien ja twaalf duizend thalers pachtgeld gebo der.. Edoch wordt er verzekerd dat de Keurhessi sche regering al deze voorstellen van de ban 1 gewezen en aan eene stem gehoor gevendedie zich onder het volk van Duitscbland zoo krachtig tegen de speel-hellen verheft, besloten heeft, dat het contract voor de speel huizen te Wilhelmstad nier meer vernieuwd zal worden. Keulen, den 23 November. Den 18 dezer was in de hooggelegene sra.l Bteckerfeld een brand ontstaan, van welke men vreesde, wijl er volstrekt gebrek aan water was, dar hij riet anders dan door neuerhahng van huizen gestuit zou kunnen woiden, zoo hij al in het geheel te keeren mogt zijn. Thans verneemt men dat zich de vernieling onverhoopt tot 19 huizen be paald heeft, daar men gelukkigerwijs nog zoo veel tvatc-r bijeen heeft kunnen brengen, ais noodig was om twee spuiten gedeeltelijk aan den gang te bondendit water moest-overigens in emmers aangesleept worden. Had men deze gebrekkige hulp in liet geheel niet ge had, dan ware vermoedelijk geheel de stad afgebrand. Volgens berigten uit Berlijn heeft aldaar den n dezer een zonderling proces wegens M.ijesteits hoon voor de criminele regtbank plaats gehad. De beschul digde, chemicus II.had in de maand April dezes jaars in eenen aan den Koning gerigten brief 0111 eene audiëntie verzocht,ten einde daarin mededeeiing over eene, door hem ontdekte, tegen liet leven van Z. M. gesmede zamenzwering te doen. In dezen brief be weerde hij, onbemerkt oorgetuige van een gesprek tusschen drie zaamgezworenen geweest te zijn en bij deze gelegenheid eenen, door hen in het water gewor pen brief opgevischt te hebben. Kopij van dezen, in cijferschrift gesrelden brief, waarvan hij zeide het ori gineel vernietigd te hebben, had hij bij zijn verzoek schrift gevoegd. De inhoud van dit verzoek en nog meer die van den brief, welken hij voorgaf gevonden te hebben waren allerzotst en gaven daadzaken aan, welker stellige onmogelijkheid terstond in het oog sprong. Hoezeer nu de beschuldigde herhaalde malen en zulks met vaste volharding beweerde, dat liet door hem aangegevene volstrekt waar was, drong zich ech ter aan ieder toehoorder de onweerstaanbare overtui ging opdat de geheele zamenzwering geschiedenis een bloot v.erdichsel was, dat II. den Koning allergru welijkst belogen en dus den eerbied jegens het hoofd van den staat allerzwaarst gekwetst had. Uit dit besef heeft hem dan ook de regtbank tor zes maanden gevan genis veroordeeld. Het vermogen van den veroordeelde bevindt zich in zeer verachrerile omstandigheden, er. het komt dus als zeer waarschijnlijk voor, dat hij zijne daad heeft bedreven, in de hoop, dat hem voor dmaan- gifte van het gewaande kómpiot eene geldelijke beloo ning toegekend zou worden. Londen, den 19 November. In verscheiden plaat sen van Engeland is de prijs van brood en aardappe len aanzienlijk gedaald. Een geloofwaardig mar)die acht weken lang in het zuiden van Ierland heeft doorgebragt, en door zijné betrekking tot de commissiën van onderstand in de gelegenh id geweest is, om alles van nabij gade te slaan 'h»ngt een allerdonkerst tafereel van de ellende in dat gedeelte des Konirigrijks op. De groote meer derheid der bevolking leed letterlijk gebrek. Hij zag gespierde mannen raauwe koolbladeren eten en mos selen van de rotsen afscheuren, om hunnen, honger te stillen. Een twintigtal andere fofsche mannen kwam hem, aan zijne woning, schreijende 0111 eenigen onder stand smeekeu, opdat hunne kinderen niet van honger mogten omkomen. Varkens en hoenderen werden voor spotprijzen verkocht, of, waar men geene koopers vond, den weg opgedreven, dewijl alle voedsel voor deze dieren ontbrak. Die berigtgever meentdat het Gouvernement, behoudens den besten wil, drie groote feilen begaan heeft: vooreerst door den graanhandel aan zich zeiven over te laten, waardoor woekeraars de prijzen van het aangevoerd Indisch koren buiten sporig opdrijventen andere door de wérldooneu te laag te stellen," en eindelijk, door niet te zorgen, dat die werkloonen behoorlijk uitbetaald worden, waarvan, onder anderen in Cork, vele voorbeelden bestaan. B> ter ware het, zijns inziens, geweest, dat de Regering, reeds een jiargeleden, liet aanvangen van groote nati onale werken, spoorwegen bij voorbeeld, ui: de open bare schatkistverordend had. De Human Sociciij re Edinburg gaf aan eenen hond, die eene vrouw uit het water gered had, eenen zilveren ha'sbar.d met het opschriftVin He Human Societijden houd Box, voor de redding eener vrontv, van verdrinken, in den nacht van den i7den N<>". 1845." Na eenige weken vond men der. halsband mee een'van papier verruild met bet opschrift„Box heeft nog iets groot eis gedaan hij is niet ijdel en gaf dus den sierlijken halsband aan een ellendig huisgezin, om hem te versmelten en zich door de opbrengst van liet zilver eenigen rijd tegen den hongerdood te redden." Londen, den 21 November. Te Worchester zijn. er in de laatste 14 dagen alleen, 68 trouwringen, meest afkomstig van wevers-vrouwen, door eenen juwelier opgekocht; een treurig bewijs van kwijning en hart- grievenden achteruitgang. Drie schep.n. een van 1200 ton, de Glenefg entwee stoomschepen, de Neptune en Monarchzijn in beslag genomen, als verdacht van gebezigd te wor den tot eene expeditie, die hier te lande in het geheim werd voorbereid en besremd was om eene omwenteling; te bewerken in een' staat van Zuid Amerika, met wel ken Engeland vriendschapsbetrekkingen heeft (Ecuador) Toen de Glenelg in beslag genomen werd, waren ec juist 250 man aan boord gekomen, onder voorwend sel van landverhuizing, doch inderdaad om te dienen als zeelieden en soldaten. Gisteren heeft men te Woolwich eene stoom, oorlogskorvet te water gelaten, van het grootste model; de korvet de Nigerwelke 1013 ton laadt en door ma chines gedreven zal worden van 500 paardenkracht. JfVattRvgR. Parijs den 18 November. Te Colmar heeft een voornaam handelaar last bekomen van onderscheidene fabrijk-iorigtingen ar. 11 den Boven-Rijnom voor hare rekening graan inkoóptn te Rotterdam te bewerkstelli gen. Hij beschikt over ruim 300,000 frs. iti kontanten en is ook bereids naar Holland vertrokken. Onder al de bedroevende omstandigheden zegt een der Fransche bladendie" de overstrooming der Loire heeft veroorzaaktzijn er echter ook voorvallen van te melden welke stof tot een glimlach geven. Jozef P., een man, bekend als ruim genoeg van ge weten, 0111 zelfs in de rampen van anderen zijn voor deel ie zoeken, voer op een morgen vroeg alleen in eene boot naar overstroomde streken teneinde te be proeven wat er te kapen mogt zijn. Het eerste bui tenkansje was een grootevette baasangstvallig in een'ouden wilgenboom gezeten. Hij, strooper in zijn hart, wilde den haas zoo ter loops medeneroen, docji op zijne nadering kroop het dier hooger in den boom. Hij, het touw in de eene hand, stapte uit dekschuit zonder moeite op den stam en greep met de andere hand naar den haas. Maar nu sprong het beest uit den boom in de sclin.it en kwam te regt op het touw. Door dezen schok ontgleed het rouw aan de hand van Jozefdieverbaasd uit- den boom zag dat de haas in zijn bootje wegdreef, Eerst in den namiddag vond men hem, razende van spijt, in den wilg, turende nog tiaar dien kant, waar zijn bootje verdwenen was. Parijs, den 21 November. De heer Odillon Bar. rotdie zich in Konstantinopel bevindt, heeft gehoor gehad bij den Sultan, door welken hij op de minzaan- ste wijze is ontvangen. De genoemde Gedeputeerde schijnt zeer ingenomen nu t de verbeteringenwcike de Turksche bewindslieden in het bestuur uitvoeren en doorzetten, en heeft den Sultan zijne ovemii.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1