GÉESSCHE CO t RANT. m JS*. ©3, Donderdag 19 November. J ■k 4 f&V. iï£. JIT ,51 f De uitgave dezer I en Donderdags ave \is f d,75; Franco De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags vonds. De Prijs -per Kwartaal per Post f J,90. J i F Gewone Adverlenti'èn worden a 20 ets. de rege/\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigt.cn I Xvan J 6 regels a f .1,20, behalve het Zegelregt. 1 J>TI E U VTSTI J.DI NGS3N« Jtalie. Rome, den 3 November. Te Plaisance, waar de Regering van het Hertogdom Param de opvoeding der jeugd aan de Jezuïren had toevertrouwd heeft het Stedelijk bestuurniettegenstaande den grooten in vloed der Lands Regering op hetzelve, met 17 stem men tegen 2 een besluit genomenwaarin onder an deren gezegd wordtdat de raad zonder voorbe houd de 5,200 litres toestemt die door de Regering aan de Jezuïten zijn toegekend voor het beheer van het gymnasium maar dat hij het toch duren p'igt acht om te verklaren dat de tegenwoordige sta.<t van het gymnasium eene regtmatige beweegreden tot droefheid en klagt is voor de geheele stad. Dat de ouders verslagen zijn over de oiKploofelijke verbaste ring (dclla dcmoralizazione incredibiledie in de scholen heerscht. De uitgestrektheid van het kwaad en de nog grootere rampen die men voor de toekomst vreestgeven moed om een spoedig en krachtig red middel te vragen. Daarom vraagt het stedelijk bestuur, als tolk van het algemeen verlangen, dat de Regering voor de hervorming van het onderwijs en opvoeding, die thans onder het beheer der Jezuiten in het uiterste verval zijn tr.oge zorgendaar het eene oude en er kende waarheid is dat van de opvoeding eerst de rust der huisgezinnen en later d'e orde, rust en veiligheid der Staten afhangen," Rome den 8 November. De Paus heeft de policie- dienst der gendarmen die vroeger aldaar in grooten getale teg nwóordig waren, tot 00 weinige manschap pen beperkt, zeggende dat de gendarmen veel noodigcr zijn voor de veiligheid der burgers dan voor die van zijn eigen-persoon. iUSiUÏ«1Kb. Petersburg, den 7 November. Op den 7 Octo ber jl.heelt Z. M. de Keizer de statuten bevestigd jvan -de St. Petersburger Jagt klub. In deze, tot den bloei der binnenlandsclie scheepvaart opgerigte maat schappij, kan ieder Russisch adellijke worden opgeno men, die eer, niet voor den handel bestemd vaartuig van niet minder dan 20 tonnen als regtmatig eigendom bezit. De schepen van de klub zullen eene eigene vlag voeren, en. elk jagt, aan de kiti.b toebehoorende, een volgnommer dragen. De nommers 1 tot 10 blij ven open voor de Keizerlijke familieterwijl al de schepen van de klub in alle Russische havens vrij zijn van de kroonbetalinget». Berlijn, den 14 November. Met betrekking tot Schietkatoen zijn door verscheiden Duitsche regeringen reeds onderscheiden verordeningen gemaakt, iets dat bu liet velerlei gevaar, aan de bereiding en het bezit dezer nieuwe stof verbonden, ligtelijk te verwachten was. Op sommige plaatsen is vervaardiging en ver koop geheel verboden, op andere zijn zij aan beper kingen onderworpen geworden. Ook hier is een ka bit,ets-bevel bekendgemaakt, den 6 dezer door Z. M. den Koning uitgevaardigd, waaibij schietkatoen en soort- gelrke uit eene behandeling met zuren ontstaande ont ploffende stoffen, ais minst genomen even gevaarlijk als buskruid, aan alle weisbepalingen, ten opzigte der bereiding, bewaring, verzending en verkoop daarvan bestaande, onderworpen worden. Uit Athene wordt gemeld, dat de grieksche koop- vaardijvaar: in dit jaar zeer aanmerkelijk is uitgebreid, ten gevolge van het in veie landen van Ruropa heer- schende gebrek aan granen. Van de 6000 schepen, waaruit de handels marine nu bestond, waren er 1300 ir, de vaart tusschen de Zwarte-zee en de Noord zee en het bedrag der vrachtgelden, dte hierdoor verdiend werdenschatte men op niet minder dan 60 millioe- nen drachmen. Op de scheepswerven werden dan ook tt'eeus ettelijke bodems aangebouwd. Frankfort, den 10 November.. U't Karlsruhe wordt van der, 2 gemeld dat de Badensche minister» raad Vogcllmavn die beiast was met den aai.koop van granen in Holland, van düir was terug gekeerd na voor 25,000 florijnen te hebben gekocht. - Het in de Litterarisehc Anslalt alhier ver schenen voortreffelijk Preuteboek voor kleine kin deren" heeft op de Russische grenzen een wonderlijk lot ondergaan. De visiteur namelijk hield de koddige beeldjes van den Boemaneq den Stouten Klaas die de kinderen in her inluvat stopt, voor staatkun dige satyrieke reckeningen en weigerde de exemplaren t* laun invoeren. Eenige gemeenten in Sr. Gallen hebben beslo ten de tienden niet langer te betalenten zij de Staai zijn regt op dezelve duidelijk zal aanwijzen. I11 de uiaand December aanstaande zaleven als in de overige tolverbondstaten ook iti het groot hertogdom Baden eene algemeene volkstelling plaats hebben. In het des betreffende formulier, hetwelk de Badensche overheden bij deze gelegenheid hebben ontvangen hebben ditmaal ook de Duitsch Katholij- ken een afzonderlijk rubriek en wel onder het op- schril} Dissidenten na de R. Kaïholijken, en vóór de Mennoniten en Joden. (Shtgclanb.. Londen den 14 November. De schuld van het handelhuis Harman en Co.bedraagt 535.070 pond st. (6$ milliocn guldens)waaraan het Russische finantiewezen 5 miliioen schade zal hebben. Te Londen bestaat eene kapel, waarin lederen Zondag tweemaal godsdienstoefening gehouden tftordt, alleen voor doofstomman. Zij staat op hei Roode- leeuws plein (Red lion square). De dienst is die van de Anglicaansche Kerkslechts blijven zoo als niet zal behoeven gezegd te worden, liet gezang en de orgelbegeleiding achterwege. De proevenom aan ongelukkigendie hooren noch spreken kunnen, de predikatiën der leeraren door middel van teekenen mede te deelen, zijn volkomen gelukt. Gedurende de twee dagen, welke H. M. koning, in Victoria te llaifieldhouse bij den Markies van Sa lisbury heeft doorgebragt, zijn aldaar verbruikt 3 ossen, 2 schapen, 6 kalveren, aoo kippen, 50 kapoenen, 150 patrijzen, 1 co (aizanten, 50 kemphanen, 24 kalkoenen, 80 hazen, 24 wilde eenden, 200 konijnen, 4 rheën. 24 tongen en 12 schildpadden, zonder te rekenen al hetgeen bij zulk eenen overvloed van vleesch en wild noodzakelijk nog vereischt wordt» Madrid den 10 November. Men gaat voort met onze stad in allerijl te versterken en de werken zijn reeds ver gevorderd, maar de bc-sfe materieële toestand zal weinig kunnen baten, want, volgens deskundigen, zou er tot bediening van hetzelve eene bezetting van ten minste 60,000 man noodig wezen en ons garnizoen monstert niet meer dan 4000 koppen." Een ander schrijven luidt aldus. Het Britsch eskader van den admiraal Parker ?s aag binnengezeild. Men gelooft dat het zich ter beschikking van de Kóningin van Portugal zal stellen, en bij een bezoek hetwelk de admiraal aan de Koningin heeft gehragt, heeft hij haar zijne hulp bereids aange boden, voor ingevaleenig gevaar haren persoon mogt bedreigen. Jfvfutfcrnfi. Parijs, den 15 November. De zaak van Fampotix is den 14 voor de regtbank van Rijssel, en niet van Douai, zoo als wij gisteren abusivelijk zeiden, afge- loopen met den volgende vrijspraak De regtbank Overwegende, dat uit de debatten gebleken is, dat den 8 Julij 1846. bij Fampotix op den Noorder spoorweg, een uit Parijs komende trein van 28 rijtui» gen die door twee iooouKWiven voortgetrokken werd, den' T uit bet spoor geraakt zijnde en zich door het breken der aanhechtingsmiddelen verdeeld hebbende, ten deele van een aarden wal in een diep moeras gestort is, waarin \eeitien der reizigers en conducteurs der. dood gevonden hebben, terwijl een grooter aantal personen gekwetst is, waaronder vijf in eenen bedenkelijke» graad Dat hef ongeluk bij Fampoux bij gevolg 'aan bee uit het spoor geraken van den treilt ais onmiddellijke oorzaak moet worden toegeschreven Overwegende echter, dat de oorzaak van dit uic het spoor geraken, in weerwil van de uiterste inspan ning der justitie en van de inlichtingen der'wetenschap in het rijk der gissingen bedolven blijft, welke gissin gen meerendeels onderling tegenstrijdig zijn, slechts tot twijfel aanleiding geven, geenerlei schuld doen ver onderstellen en derhalve noodzakelijk tot vrijspraak lei» den moeten: Ontheft de aangeklaagden van de tegen hen inge» bragte beschuldiging." Dadelijks neemt men te Vincennes proeven met her schietkatoenhetwelk de Franschen fulmi-coton (bliksem katoen) noemen. Men verzekert dat de kracht vertiendubbeld wordt, wanneer men bij het schietka» toen een weinig zilver ultimaat voegt. ïadgic. Brussel den 14 November. Men weet dat de volkstelling, die tegenwoordig in Beigie plaats heeft, hoofdzakelijk moet stu kken oin te bepalenof er ook eene vermeerdering in het getal leden der beide wet gevende Kamers moet p'aats hebben. Het Journal d' Anvers van den isden 11. maakte daaromtrent de volgende opmeikingen Daai de algemeene volkstelling alreeds van eene aanzienlijke vermeerdering in de bevolking heeft doen blijken, zal, ingevolge den eisch van onze grondwec eene nieuwe wet eerlang het getal van onze volksver tegenwoordigers hetwelk de evenredigheid van een vertegenwoordiger voor de veertigduizend ingezetenen niet zal mogen te boven gaan, moeten bepalenvoor zoo veel den Senaat betreft, weet men, dat dezelve bestaan moer uit een getal leden ge'ijk aan de helft der afgevaardigden tot de andere Kamer. Men heelt vermeend, en meer dan een verstan» dig man is van dit gevoelen, dat eene vermeerdering van het geial afgevaardigden en sena'eurs den gang der zaken geut voordeel zal kunnen aanbrengenmaar 'slechts dienen zal om aan de politieke debatten een nieuw voedsel te gevenhet aantal sprekers te ver meerderen, de zittingen langer te doen duren, het vast stellen der wetten te vertragen en de onkosten gedu rende de jaarzitting maandelijks met eenige duizenden guldens te vermeerderen. Dan hoe dit ook zijn mogevroeg of laat zal men toch eindelijk wel inziendat al die politieke debatten geheel overtollig zijn ip Belgie, dat zich niet bovenden rang van de kleinste staten van Europa ver heft, dat mitsdien noch oorlog noch vrede kan maken en datredelijken wijze, geene andere buitenlandsche staatkunde kan hebbendan voor zoo veel het com- nierciëele en industriëele betreftte meer nogdaac het land noch koloniën noch zeemagt bezit. Wanneer men zich genogzaam van deze, zoo ligtelijk tc begrijpen waarheid doordrongen zal hebben, zal men zich uitsluitend gaan bepalen tot wetgevende werkzaamhedendie noodig zijn voor en voordeel kunnen aanbrengen aan dit kleine landje, waarvan de meerderheid der bevolking niet anders dan werkdat is brood verlangt, om zich niet gedwongen te zien, de zoo droeve Duitsche landverhuizingen 11a te volgen." Brussel, den 12 November. Een jong geëm ployeerde bij het Museum van Natuurlijke Historie te Brusseldie tevens een aardige snaak was werd door een' zijner vriendendie zeer ligtgeloovig was geplaagdom hem eenige proeven van het dierlijk magnetismus te doen bijwonen hij weigert niet aan zijn verlangen toe te gevenen zij gaan naar eene verwaarde somnambule. De "omstanders waren veie

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1