Koninklijke Nederlandsche Loterij. Qbucvficittieit» VKIIWERIJ. A. BOLLEMANS. niugs, wiens autoriteit men heeft willëu waarborgen; dat de wetgever, door de uitdrukkingaanranding der waardigheid van den Koning, het koningschap heeft willen beschermen tegen alle aanrandingen, waardoor het in minachting zou kunnen worden gebragt of de daden, die de Koning als zoodanig verrigt, hatelijk of bespottelijk zouden kunnen worden voorgesteld, en te gen alles, wat de hoedanigheid van Koning zou kun nen verkleinendat die uitlegging overeenstemt met art, 32 der Grondw. van 1814, waar gesproken wordt van de daden der Souvereine waardigheid dat in de artt. 66, 54 en 55 der Grondw. evenzeer in dien geest van de Koninklijke waardigheid wordt gesprokendat in die Grondw. de bepalingen nopens de ministeriele verantwoordelijkheid werden gemist, doch dat die artt. geheel overeenstemmen met de artt. 65, 53 en 54 der grondwet van (84c, waarin dusdanige bepalingen ge vonden wordendat deze uitlegging ook overeenstemt met de Fransche wetten van de jaren 1819, 1830 en 1835; dar, op grond van een en ander, het niet toe- gelaren wordt de 1 vaardigheid des Konings te beper ken tot de eigenschappen van den persoon des Konings; dat dit te meer moet worden aangenomen, omdat de wet van 1330 onder de werking der Grondwet van 1815 is daargestelden dat bovendien art. 2 der wet van 1830 het woord waardigheid niet bezigt, omdat de andere leden van liet koninklijk gezin niet kunnen geacht worden te bezitten de waardigheid of de regten van den persoon des Konings. Het Hof beeft voorts overwogen dat het geïncri mineerde artikel kennelijk is gerigt tegen de den ao October 1845 door den Koning uitgesproken Troon rede dat bij dat artikel, en dus '111 lujt openbaar, die rede is gesteld in een verachtelijk, hatelijk en bespot» telijk daglichtdat de Troonrede is eene plcgtige toe spraak des Konings, eene daad des Konings, welke door Z. M. in de waardigheid van Koning verrigt .wordt, al mogen ook Ministers tot de zamen.stelling daarvan hebben medegewerkt; dat de beoordeeling dier Troonrede in gepaste bewoordingen vrijstaat; doch datindien dezelve in een dagblad in een verachtelijk, hate'ijken bespottelijk daglicht gesteld wordt, de waar digheid des Konings daardoor in het openbaar wordt aangerand. liet Hof heeft de wettige overtuiging erlangd, dat het vervolgde artikel geschreven is met (iet boosaardig doel, om die waardigheid aan te randen; dat in ernst bij de lezing van dat artikel toch niet kan gedacht worden aan eene scherpe beoordeeling of veroordeeling van de troon re.le dat immers van den inhoud dier rede naauwelijks teil enkel woord gesproken wordtdat het eenig doel daarbij schijnt geweest te zijnom te krenken en te grieven dat daarin niet enkele ongepaste uitdrukkingen voorkomen, maar dat liet eene aaneenschakeling inhoudt van beleedigende uitdrukkingen dat zelfs het denkbeeld, dat hier overijling zou zijn begaan hier ten eenenmale wordt uitgesloten wanneer -men het tijdsbestek tus- schen de opening van de vergadering der Staten Gene raal en de uitgave van bet geschrift in aanmerking neemt en dat derhalve wordt aangenomen en gebleken is, dat er hier boosaardige bedoeling heeft bestaan, om de waar digheid des Konings aan te randen. Het hof heeft voorts uitgemaakt, dat het Openbaar Ministerie mitsdien, ten aanzien van dit punt, bij het vonnis van den eersten Regter is bezwaard; dat in- tusschen niet gebleken is, dat het Koninklijk gezag zou zijn aangerand, en evenmin, dat de persoon des Konings zou ztjr. gesmaad of gehoond; dat toch, voor zoo verre in dat artikel eenige persoonelijke hoon of smadende uitdrukkingen mogteu voorkomen - deze niet tegen den persoon des Koningsmaar tegen anderen zijn aaiigerigt. Het Slof heeft mitsdien, op grond van art, t der wet van 1 Junij 1830, (Staatsbladno. 15], arr. 207 strafvord. en 52 sirafregt, te niet gedaan het ingestelde honger beroep, het vonnis der Arror.dissements-Regt- bank te Arlihem van 6 Jan. 1S46 vernietigd, en op nieuwstegtdoende, den Heer C. AThicme niet schul dig verklaard aan het boosaardig en in liet openbaar aanranden van het gezag des Konings, noch aan het linnen of smaden van den persoon des Konings, en hem te dier zake vrijgesproken. Jlèt Ilo) heel t echter den heer Thieme schuldig ver klaard aan het boosaardig en in het opejibaar aan t anden van de waardigheid des Konings en hem te dier zake veroordeeld tot eene correctionele gevange nis, voor den tijd van twee jaren, alsmede in de kosten van het regtsgedi/ig, des noods bij lijfsdwang op hem te verhalen. Men verzekert, dat de veroordeelde van dit arrest onuiiddelijk is gekomen in. cassatie. ALLERLEI» Wij ontleenen aan de Staats Courant de navolgende merkwaardige mededeeling OUDE MUURSCHILDERING IN DE GROOTE KERK TE ZALT-BOMMEL. Door de zorg der leden van de stedelij'ke commissie ter verzameling en bewaring der gedenkstukken van oudheid en kunst is, sedert wij (in de Nederland' sche Staats-Courant van 1 November des vorigeii jaars) een berigt bekend maakten omtrent de muurschilderin gen, toen in de Groote Kerk te Zalt-Bommel ontdekt, nog eenig schilderwerk aan den dag gebragt, dat van vrij hoogen ouderdom blijken draagt, en misschien daarom ook, reeds vóórdat het weggewit werd, door vocln en stof, de werking van het juist op dat'vlak vallende zonnelicht, vrij wat geleden, en van zijr.e helderheid verloren had. Aan den Noordelijken muur van het koor, ddar waar die tegen-het schip van de kerk aansluit, is een blind raam gebouwd dewijl een aan de buitenzijde opge trokken trap niet toeliet, aldaar, even als in der. tegen over staanden Zuidelijken muur eeh werkelijk licht raam te plaatsen. Gelijk de vensters in de oude Gorki- sche gebouwen, en dit zïI ook wel in de Zalt-Bom- meisclie kerk het geval geweest zijn, met geschilderd glas versierd werden, zoo heeft men ook op bet be- doelde looze vensterraam, tot op eene bepaalde hoogte, tafereelen geschilderd, die door de insgelijks in met selwerk nagebooiste omhoog gaande stijlen van het raam van elkander gescheiden worden, en rn twee rijen boven elkander zijn geplaatst. In de onderste rij, wel ker drie vakken eene hoogte van 1.10 el, eene breedte van o.ói el hebben, zien wij regts liet beeld van de heilige Catharinamet het gebroken pijnigingsrad; zij is in een groen bewerkt ondergewaad gekleed, waar over een roode overmantel is geslagen. In het mid delste vak staat, naar haar toegekeerd, het thans bijna geheel onkenbaar geworden,beeld van eeneu heilige, met de voeren, naar het schijnt, eenen duivel vertre dende^ weiligt de heilige Lamfrancusdie ook op het in de Pieterskerk te Leijden ontdekte schtlderweik voorkomt. Het derde vak dezer rij, links is geheel zonder schilderwerk, zijnde dat gedeelte van den muur in lateren tijd hersteld en bijgepleisierd. De drie af- deeliijgen der bovenste rij'eik 1.6a Nederl. el hoog en 0.61 breed, bevatten eene voorstelling Van den hei listen Sebas.tiaandie door twee boogschutters met pijlen doorschoten wordt. In het middenvak staat Se- bastiaan, naakt, wetde handen boven bet hoofd tegen eene kolom gebonden en over het gansche ligcliaam nier pijlen doors&hoten inliet nevensstaande vak regts rs onder eenen 'boom een schutter afgebeeld, die met den voetboog op den heilige aanlegtzijne kleeding bestaat uit een groen, om liet midden toegegord jasje, dat or.der aan met eenen rooden rand versierd is en rot aan de -knieën reikt, en eene naauwsluitende, roode broekover het jasje naar het schijnt een manteltje van eene gewerkte stof, dat den linker arm bedekt; zijn hoofd is bedekt met eene muts met veder, of welligt met eetie zoogenaamde dalmatica. De andere boogschutrer in het vak links, insgelijks onder eenen boom staandehoudt eene pijl in den mond vast, en spant zijne boog. Aan zijne voeten ligt of staat een windhond. Hij is gekleed in een groen iastevner witten rand. en h^eft het bovenlijf geheel mét eikenloof om hangen het hoofd bedekt met eene zoogenaamde Phry- gisclie muts, den pijlkoker draagt hij ,op den rug. De beelden van deze bovenvakkën hebben eene hoogte van 1.10, die van de benedetivakken meten 0.90 Neder- landsche el. De grond van de schilderstukken is rood aangevuldde opgaande stijlen zijn met tak- en blad versiersels beschilderd.' De houding en de kleeding der beeldende wijze van bewerkingvoor zoover die nog kan worden nagegaan, maar vooral het basre* liefaardige der booinen leiden tot het waarschijnlijke gevoelen dat dit schilderwerk even als het tafereel van de drie levenden en de drie dooden. tot liet begin yan de 14de eeuw en dus tot eenen tijd niet lang 11a den bouw der kerk gebragt moet worden. Wij mogen van de opgewekte belangstelling in dergelijke oude en nog zeldzame overblijfsels verwachtendat ook deze, ofschoon sterk beschadigde, maar toch niet onbelangrijke bijdragen tot de geschiedenis onzer vader- landsche schilderkunst zoolang en zorgvuldig mogelijk bewaard zullen blijven. De kerkvoogden van het Zalt» Bommelsche kerkgebouw geven in dit ó'pzigt een goed voorbeelddat in vele plaatsen in ons vaderland wel verdiende nagevolgdte worden. Zalt BoemelOct. 1846. Dr. C. Leemans, Het schietpapier, dat de heer Pelouse tegenover het schietkatoen stelt, wordt verkregen door de indoo ping van eene soort vrij zwaar papier in aefdum nitri- cum. Men wasclit het papier vervolgens in zuiver water af en laat het droegen. Deze bereicjing geefc aan liet papier ai het voorkomen van parkement. Even als het parkement wordt het hard, geelachtig en kra kend. Eenstukje, van de grootte van een duim, is ge noeg, om eene'gewone pistool te laden. De heer Prélat, wapensmid, heeft eene pistool vervaardigd, die met dit papier wordt afgeschoten, zonder kruid of perctis- siedopje te behoeven. Men verhaalt dat er reeds in 1844 aan het Ministerie van Oorlog in Pruissen schiet katoen is aangeboden. Het schip Buckingshümshire heeft uit Canton de grootste lading thee te Londen aangebragt, waarvan men ooit heeft liooren spreken. Zij bestaat uit 18,>156 kisten, 8110 halve kisten, 2243 kistjes en buitendien nog 562 andere collis. in het geheel 2^,071 collis, behalve de andere koopwaren. Men heeft te Boston een zeil paketboot, de Nieuwe Wereldgeheeten, gebouwd. Dit schip moet het grootste koopvaardijschip van de geheele wereld zijn. Het meet 1,818 ton en zal 5000 balen katoen kunnen vervoeren. De kósten van bouw en takelaadje moeten 500,000 fr, hebben gekost. Er bevinden zich drie dekken op zoo boog als die van een fregat. De groote kajuit is 27 voeten lang en 14 breed. De dames kajuit 14 voeten lang en 12 breed. prijzen van f iooo en daarenboven. Trekking der Derde Klasse. lste Lijst. Mf. 1895 een Prijs van f 5000. N°. 20168 een Prijs van f 1000. 2de Lijst. N°. 1442 een Prijs van 2500. N°. 10346 en 8259, ieder een Prijs van f i000. 3de Lijst. No. 10973 en 17389, ieder een prijs van 1000. 4de Lijst. No. 6635, een prijs van 25,000 No. 17075, een prijs van 1000. 5de Lijst. No. 19622 en 9802, ieder een prijs van 1000. 6de Lijst. No. 14332, een prijs van 1250. No. 10382 en 19862, ieder een prijs van 1000. OPENBARE VERKOOPING eener Kapitale HOFSTEDE, gelegen in de Gemeente IVemeldingeop Vrijdag den 4den December 1846, des voormiddags om tien uren precies zal ten Gemeentehuize van IVemeldingeten overstaan van den Notaris L. LAN Kil O HSTresiderende te Goes, publiek en aan de meestbiedenden worden verkochthetzij in Perceeienhetzij in Massa Eene Kapitale en Weibeplante HOFSTEDE, staande te tVemeldinge voormeld aan de Oostzijde van het Dorp gemerkt N°. 133 bewoond bij en toehehoorende aan DIRK MAGIELSE ZITID- WECgroot de Nombre van ongeveer 30 Buuders, BOOMGAARD, WEIDE en ZAAILANDEN nader omschreven hij de daarvan uit te zetten Biljetten. Informatien te bekomen bij ZUIDW EG voor noemd alsmede bij den Heer Burgemeester van tV1emeldinge en Mr. A. L. H. LIE BERT Advocaat te Goes. De Ondergeteekende biedt zich aan als VERWEK in alle soorten van ZIJDEN- en WOLLEN STOF FEN in verschillende Kleuren. Adresten huize van den Bakker BUISEin de Ganzepoortstraat alhier. Getrokken op No. 10340, een Prijs van ƒ1000, hij den Debitant J. E. DE JOODE bij wien tevens nog voor de thans trekkende 200ste Lo terij Meele en Gedeelten van Loten te bekomen zijn volgens Prijs-Courant. TÊ Goes, bij F» Iyleeuwens ZOON- I

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2