ALLERLEI- I 'leen bij mij werkzaam geweest's morgens de eersten .jan den arbeid,s avonds de laatsten op het velden ik heb in al dien tijd geene enkele aanmerking over hunne verrigtingen te. maken gehad. Dit verdienstelijk voorbeeld bleef vijf weken zon- der dadelijke navolging niet echter zonder blijkbaren invloed op de'gemoederen van anderen totdat einde- hik zes manschappen zich kwamen aanbieden om het veldwerk te verrigten. Zij jtijn het, die al voorwen- lcer§ van den gden tot den 8sten ploeg hier tegenvvoor dig worden waargenomen. Van lieverlede groeide het aantal der werkers aaft, totdat het geklommen is tot een getal boven de hon derd flinke, rappe mannendie hier voor u gereed staanom het werk met lust en ijver voort te zetten, tot aan de boorden van de Saramacea. Welnumijne vriendenik wensch u geluk met uw besluit van de spade bij de hand te hebben geno men. De spade is een werktuig van een wonderbaar lijk scheppend vermogen; gij zult op de spade, ik voorspel het uwanneer gij tot betere bezittingen zult gekomen zijn, nog eens nederzien, als te wezen tien eerstén grondslag ven uw verbeterd bpstaan." Goes den 7 November. Gedurende de maanden Augustus en September jl.heeft zich in het. eiland Noord Beveland opgehouden zeker magneriseur, welke .als te Amsterdam woonachtig, zich op gaf genaamd te zijn Judocus Meijer, gelijk hij ook zijne brieven en quitantien onderteekende. Deze persoon, bij onderscheidene landlieden in ge zegd eiland ter genezing van kwalen en ziekten als zoodanig werkzaam geweest zijnde, heeft daarbij niet alleen zeer exorbitante belooningen gevordetd voor zijne gedane kunstbewerkingen, maar ook tot het erlangen van betalingen zich niet ontzien de verregaandste be dreigingen te bezigen, zoo als onder meerder, dat hij door het magnetismus in staat was de weigerachtigen de zwaarste onheilen te berokkenen, hen naar her graf te slepen, met vrouw, en kinderen ongelukkig te maken en dergelijke. Men verneemt dat deswege geredelijke instructien hebben plaats gehad, en dat, terwijl volgens de verkla ringen van onderscheidene getnigen, ijet bedriegelijke zijner handelingen gebleken was, dezer dagen door de Arrondissements Regtbar.k alhier, ter zake van oplig ting, regtsingang tegen denzelven is verleend en des zelfs in hechte»isstelling bevolen. Goes den 9 November. Men verneemt, dat Dia kenen der Hervormde Gemeente alhier twee buitenge wone giften hebben ontvangen, eene van a en eene var. f 5.9,77s welke in den tegenwoordigen toestand en bij de bestaande omstandigheden, vooral zeer wel kom waren. Men hoopt dat deze goede voorbeelden navolging mogen vinden, opdat men gedurende den winter tn de behoefte der armen zal kunnen voprzien, waartoe men steeds de milddadigheid der meer gegoe den inroepr. Bath, den 9 September. Gedurende de maand Oc tober 1846, zijn aan het Kantoor van In en Uitkla ringExpeditie en Betaling de navolgende schepen Ingeklaard200 met steenkolen, 5 met rogge, 7 met tarwe, 38 met stukgoed, 32 met zinksreen, 7 met straatkeijen, 2 met meubelen, 5 met klompen, 2 me: houtskolen, 2 met potaarde, 1 met brttsselsche aarde, 1 met porselein aarde, 10 met lijnzaad, 3 met duigen, 1 met ajuin, 3 met hout, 2 met hardsteen, 1 met fabriek- werktuigen, 2 met appelen, 1 met dakpannen, 1 met talk, 1 met mandewerk, 1 met kalk en 76 ledige sche pen, te,zamen 409 waarvan 319 onder Nederlandsche- en 90 onder Belgische vlag 119 ledige visch-en mos selschepen, alsmede 38 §toombooten. Uitgeklaard: 16 met koffij, 3 met slagtvee, 1 met rogge, 19 met gerst, 4 met aardappelen, 5 met bok king, 8 met kaas, 14 met versche groenten, 27 met hooi. 4 met oud vaatwerk, 5 met tarwe, 42 met stuk goed, 1 r met secreetmest, 15 met haardasch, 1 met meubelen, 5 met biezen, a met koolzaad, 6 met mee krap 3 met haring, 5 met hout, 3 met hoepen, 1 met riet, 1 met ajuin, 2 met bolkaf 2 met fabriekwerktui» «en, 2 met lijnzaad, 1 met pijpaarde, 1 met zoute visch, x met tabak, a cichoreiwortel, 1 met boonstroo- ascli, a met boonen, 1 met bruinsteen, 6 met stro©, j met jenever en 218 ledige schepen, te zamen 441 waarvan 344 onder Nedcrlanclsclie- en 97 onder Bel gische vlag; 132 geladen visch en mosselschepen, als mede 38 Stoombooten. Men sprak vroeger van eene grondwets-herziening in Nederlandsehen zin. Wat is dat? Zou dat eene grondwet zijn die gebouwd is op het Nederlandsclre vólks-karakteren die zou meetejikdienen out de hei ligste belangen eener natie te waarborgen Odan zou ik hen dankenhen, die zich beroemen, mannen in Nederlandsclien zin te zijn. Dan zou ik de beree- kenis kennen van de zoo dierbare woorden Neder- landschen zin. Maar is er voora', onder meerdere aan gelegenheden eene welke in Nederlandsclien zin moet wezendan voorzeker is het de onderwijzing en de opvoeding der jeugd. De toekomstige burgers van den staat moeten eene nationale opvoeding erlangenhoè zouden zij anders Nederlanders blijven. Wie is er die deze stelling weerspreken zal. En toch ,- dezulken zijn er, die dit met der daad doen. Gegoede landlie den op Heille, Eede en Sint Kruis, allen Noor.) Ne- derlandsche grensplaatsen ja ook uit ons oud Aarden- burg, schamen zich niet om hunrfe kinderen eene op voeding en ven onderwijs te laten geven in het nabu rige Belgie, het land der duisternisseen der schaduwen des doodswaar u kerk» en kloósterl'uchtkoud als die des grafstegenwaait. De steller dezes is bij velen gekenden rnag zich verheugen in de achting van alle weldenkénden, dewijl zCj weten dat de hém bezielende geest die der vader landsliefde is. Indien iemand, met het toezigt over *t onderwijs belast, de namen wil weten van hen, wier kinderen in Belgie worden ondtrvvezen, hij ondervrage de onderwijzets der opgenoemde Gemeenten en zij zullen 11 eenige welgestelde mannenwaaronder zelfs een Nedellandsch ambtenaar, zoo ik meen, kunnen op noemenwier kinderen worden opgevoed in Neder landschenik verspreek mij in Belgischen zin. Wij b.hoeven hier geene vrijheid van onderwijs; B-dgie ligt nabij en 't is er ozoo goed koop 1" Intusschen schets ik met dat al eene vijfde ramp van Zeeuwsch Vlaanderen. R. v. A. fin de Vlissingschc Courant.') Onder de werken welke er dagelijks over onze Overzeesche Bezittingen in hef liciu verschijnen, ver dient eene bijzondere opmerking en aanbeveling het boekdar de heer A. J. van der Aate zimstcr- dam bij Schlcijer,\n afleveringen, met platen en kaar- ten, uitgeeft onder den titel van: Nederlands Oost- Ind ieof Beschrijving der Ncderlandsche bezitiin gen in Oost-lndië en waarvar. nu het eerste deel groot 426 bl.niet eeanaauwkeurig zaakregister, reeds volledig is uitgekomen. Het werk begint met een ovef- zigt der geschiedenis van de vestiging en uitbreiding van dt magt der Nederlanders in Oost Iiulië, hetwelk zeer belangrijk is maargelijk de schrijver ook bil lijk erkent, grootendeels ontl end is aan een handschrift, hem ten gebcuike verstrekt door den lieer Af. D. Teen stra te Ulrusn. Men vindt echter in de Inleiding van dit werk eene vollediger en uitgebreider voordvagt van hetgeen tot de geschiedenis dier bezittingen behoort, zoo als het leven en jde verdiensten der verschillende Gouverneurs van Oost Inciië, onder welke mannen van groot en naam zijn geweest en die gevvigtige diensten aan ons vaderland hebben bewezen. Na deze Inlei ding gaat de schrijver over rot de beschrijving van de landen en hunne bewoners of liever der inboorlingen, omtrent welke men met zeer veel genoegen leest de berigten van hunne gestalte en .inborst, kleeding en wapentuig, wijze van oorlogen en regeren huisselijk leven, huwelijksplegtigheden, maaltijden, feesten, gods diensttalen, graad van ontwikkeling, en voorts van alles, wat onsden Javaan, in zijnen huisseltjken kring, op het oorlogsveld, en voor zijnen waren of ihgebeel- den God nederknielende, doet kennen. Dit alles wordt in eenen levendigen en beschaafden stijl voorgedragen, pe schrijver geeft overal blijken van belezenheid en kennis. De voortbrengselen van den grond de land bouwkoophandel, scheepvaart, de regteriijke mast, het binnenlandsch Bestuur, en de bestaande etablisse. menten worden in dit eerste deel van dit Werk medege deeld. De platen zijn fraai en het afbeeldsel van Jan Pieterszoon Koen is inderdaad voortreffelijk. Wij wenschten dit Werk. waarvan de lezing zoo aangenaam en tevens zoo nuttig isallen aan te bevelen die er be lang instellen niet alleen om rond redoo'en In vreemde landen en onder vreemde menschen en om eene natuur te bewonderen die hare schatten dagelijks zoo prachtig onder eenen reinen en warmen hemel uitstalt, maar voor al ook, om een dieper inzigt te bekotflen in het hooge gewigt, dat er voor Nederland, thans meer dan ooit, in gelegen is, om grondig de voortreffelijke bezittingen te leeren kennen, welke wij aan gene zijde van den gvooten Oceaan hebben, en wel met een' blik op hare geschiedenis en vroegere gesteldheid, op haren tegen- woordigèn staat, en op de toekomst, waarvan wij ons zoo veel kunnen en mogen beloven, indien kennis van zaken, wijsliei.1 in het aan te nemen stelsel, doelma tigheid in de middelen bezaeigdheid in de uitvoering, maar tevens bracht en leven in tiet handelen, de groote belangen van ons vaderland en van de bewoners dier streken zoo onafscheidelijk aan elkander verb maden aldaar duurzaam besturen en bevorderen. GronCour.) Iemand, te I,uik woonachtig, ontdekte op de vlie ring van zijn huis een zwaluwennest, dat telken jare «werd vernieuwd. De zwaluw werd zoo mak dat de eigenaar, tegen den winter, haar een klein srnkje parkeuient aanbond met de woorden: Lil ge. De vogel vertrok, kwam 't volgende jaar weer op de vliering en had .het stukje parkement nog aan den iiais, maar Ver meerderd met het woord Constantino, Eenige jaren geleden kon men in de Fransche bezittin gen in Afrika slechts te paard of op kawelen reizen, thans telt men, vo'gens eenige Fransch dagblad n, 10 Alten n 337 publieke rijtuigen 1518 k irren, 843 zoogenaam se tombereau's benevens 3228 trekpaarden. De voorna me wegen worden met diligences bereden, op de Fransche wijze ingerigt. Volgens eene opgave der bevolking van Pruissen, be- draagt dezelve 15 8oo,oco zalen waarbij omstreeks 10 millioen Protestanten en 5 800 000 Roomschen, Het leger bestaat uit 115 900 man, als 14,960 man korps des gardes, 100 940 linie troepen, te weten 63,380 man inf. en 19,360 man kavallerie 15,650 artillerie en 2550 man der genie. Qbiievlculicw. 4 Die genegen is, het v,oor den Algemeencn Armen benoodigde RROOD gedurende den aanstaan den Winter te leveren -- gelieve vóór heden veer tien dagenbij gesloten Biljette bezorgen bij den Rentmeester van die Administratieop te geven te gen hoeveel beneden den prijs bij de Broodzetting bepaald bij aanneemt die leverantie wekelijks te doen zoo in l'ar wea-Krojpbrood als in Masteliiin- Brood. Goes, den 7 November 1846. DECKINGPresident. PUBLIEKE VERKOOPING, Dingsdagden 17 November 1846, des avonds ten 7 ure, in het Logement de Oude Zoutkeetop de Groote Markt te Goesvan een Hecht en Sterk WOOSMVIS en ES8.Fin de Lange Vosstraat te Goes, Wijk C. N°. 217, Kadastraal Sectie D. N°. 87 bewoond door en beboerende aan J. G. 'MI NOR, c. s. Te bevragen ten Kantore van den No taris van ben Bossche. v PUBLIEKE VERKOOPING op Vrijdag den 20 November 1846, des avonds ten 5 ure, in bet Gemeentel]uit te Yerseke, ten overstaan van den No taris A. TVBembges residerende te Bruiningen, van vijf perceelen T aste Goederenallen gelegen onder Yerseke als 1° Sectie C. Nis- 231 en 235 Weide, 3 B. 15 R. 40E. 2° C.Nis- 247en247*", dito en Wegeling77 R. 3° E. Nis-272 en 273 Bosch en Zanoput19R.20E. 4° E, N°- 163 Bouwland, 2PBT.30E. en5° F. Nis- 47 en 49 dito lB.73R.80li. Aankomende de Wed. en Erven CORNs. Z WEEDIJK. Nadere informatien zijn te bekomen ten Kantore van genoemden Notaris. De Ondergeteekenden AZIJNMAKERS zien zich, ten gevolge der hooge Gerstprijzenin de nood zakelijkheid om de IPJilailZKlV der BIEItAZMTV te beginnen met den 29 Octobermet f 6 per Last te verboogen. GERR. IIAVELAAR te Botterdam H. E. SCHUURMAN, Utrecht. OSIJ DEN BERGER, Botterdam B. MALEFEIT J. MONTAG-NE Jz.Leijdeii. Wed. N. BROUWER, Botterdam. TROMP RUEB A. VAN RERKEL Zn.,» Delft. ac De ondergeteekende heeft de eer de Dtwnes te berigten, dat zij met de laatste WINTËR-MO- DELLEN geretourneerd isbeveelt zich, minzaam bij bare geëerde begunstigsters aan. Goes, den 9 November 1846. C. W. G. STRACKE. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon,

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2