N\ 88. SS CHE COURAN Maandag 3 November. De uifgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f d,75; Franco per Post f J ,90. 1 Gewone Advertenti'én worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 van J 6 regels d f J,20, behalve het Zeg elregt. 1 JNI ID U WSTIJÖIN GEN 's Gravéniiage den 27 October. De Staats courant deelt het volgende overzigt mede betrekkelijk de eilanden Cnracao, Bonaire, Aruba, Sr. Martin (nederlandsch gedeelte), St. Eustatius en Saba, loo» pende over bet jaar 1845. Curacaode zetel van het bestuur dezer gezamen lijke eilanden, sedert de administratieve afscheiding van Suriname, bestaat hoofdzakelijk van den doovvoethan del, de veeteelt, de scheepstimmerwerven en andere takken van nijverheid. De voortbrengselen vau den landbouw strekken meestal voor de eigen comsumptie, zoo als de maïs ofGuinea kern, het hoofdvoedsel van de negerbevolking, die echter dikwijls mislukt, ten ge volge van langdurige drooate. Dit is weder net geval geweest in 1845, waardoor de planters genoodzaakt zijn geweest het voedsel voor hunne slaven aantekoo- pen. Als stapelproduct is zout het hoofdartikel van uitvoer; het wordt in groote hoeveelheid en van uit muntende hoedanigheid geleverd. Sedert 1837 heeft h t gouvernement onderscheidene nieuwe takken van landbouw en nijverheid, berekend voor het klimaat, op het voorstel en door de ijverige bemoeijingen van den baron van Kaders ingevoerd. Deze worden met ijver voortgezet, zoowel op Curagao als op de nabijgelegere eilanden Bonaire en Aruba, die met de hoofdplaats eene administratie uitmaken. De nopal cultuur voor de cochenilleteelt, op Curacao aangevangen en op de beide andere eilanden voortgezet, heeft hare voornaamste uitbreiding op Bonaire verkre gen. De opbrengt, in 1844 slechts 502^ pond be dragende, is 111 1845 geklommen tot 2406! pond en is in 1846 geraamd op 9000 pond. Het etablissement Guatemala op Bonaire heelt in 1845 v?n eene opper vlakte van bunder, bevattende 14500 nop.tlplar.ten, in twee inzamelingen opgeleverd eene hoevetlheid van 1644 pond cochenille, welke is verkocht voor ƒ4,389,99. Ook op deze cultuur oefent de langdurige droogte, eigen aan het klimaat, een nadeeügen invloed uit. Door het stelsel van groene bemesting wordt daaraan te ge- moet gekomen. De aloë als een oorspronkelijk voortbrengsel van die eilanden aantemerken, omdat dezelve aldaar, ongeacht de droogte, welig tiert, is eerst sedert het opgemelde njdvak voor den handel benuttigd, en heefc in 1845 opgeleverd 21,000 pond hars. Zij vindt eene gereede markt in Engeland en in Noord Amerika bij meerder vet bruik is die aanbouw voor uitbreiding vatbaar. Behalve het gebruik, dat in de geneeskunde en in de bierbrouwerijen, als surrogaat voor de hop, van de aloë hars gemaakt wordt, levert zij, door chemische bereiding, onderscheidene vei wstoffen op. De proeven daarmede genomen hebben dit bevestigd, doch het is nog twijfelachtig, of de kosten van bereiding geen be zwaar zullen opleveren tegen het gebruik van die kleur- Stoften. De moutwerken voor gouvernements rekening hebben vooral te Bonaire eene aanzienlijke uitbreiding bekomen, de geldelijke opbrengst in 1845 is geweest f 23.307, ter w: 1 e uitvoer van Curasao heeft beloopen 37.201 vaten. Voorts wordt niet ijver voortgezet de aanplanting van de nioringaplant, ter bereiding van eene kostbare olie, bekend onderden naam van beheii oliede pita- vlas, ter bereiding van touwwerken de vvatapana- petil, als dienstig voor de leerlooijerijen. Dat deze proefnemingen nog niet de gewenschte resultaten op leveien, moet waarschijnlijk daaraan worden toegeschre- ven, dat de voortbrengselen derzelve nog niet algemeen in dm handel bekend zijn. De doorvoer handel is 111 levendigheid toegenomen en draagt het meeste bij tot de ivelvaarr van Curasao. In, het afgelo pen jaar hebben 530 vaartuigen die ha ven bezocht, metende te zamen 30,765 tonnen. Daar onder waren 4 schepen van Amsterdam en een van T,iv -w1' "•""t •- A p- van de West Indische havens, onder verschillende vlag gen varende. De met deze schepen in en doorgevoerde artikelen, bestaande hoofdzakelijk uit kofnj, tabak, suiker, rum, cacao, jenever, sterke dranken en wijnen, kaas en an dere eetwaren, voorts: Ossenhuiden 3491 stuks; gei ten vellen 2974 pakken 50; verwhout 182S tonnen; titahoni- en ander hard hout 2086 blokken en stukken scheepstimmerhout 2691 stuks; sparren 847 stuks; pik, teer, hars en smeer 137 37-836 schepels; meel in soorten 8500 okshoofden en vaten; staaf, blad- en bandijzer 8846 ponden; idem koper 2435 pondenhoedenstroo 6432 pakkenbuskruid 650 vaatjes. De veestapel was aldus Z3mengesteldpaarden, op Curacao a95, Bonaire 8, Aruba 54- ezels, op Curasao 1802, Bonaire 124, Aruba 412 muilezels, op Curacao 2, op Aruba x, hoornvee, op Curacao 2471, Bonaire 109, Aruba 137; schapen, opCu- nyau 31,365, Bonaire S85, Aruba 3272; geiten, op Curasao 17.70a, Bonaire 4234, Aruba 5330; varkens, op Curacao 447, Bonaire 28, Aruba 18. De veredelde schapenteelt gaar, hoezeer langzaam, vooruit, inzonderheid bij de gouvemements-kudde op Bonaire, die op ultimo 1845 bestond uit 595 stuks. De daarvan verkregen wol is van goede quiliteit. Het eiland Ar. Martin is nagenoeg in twee gelijke deelen verdeeld, waarvan de eene helft aan Nederland en de andere aan Frankrijk behoort. Van ons gedeelte is Philipsburg de hoofdp'aats. Dit eiland leven, behalve artikelen voor de consumtie, eene matige hoeveelheid suiker, rum, melassie en zout voor den uitvoer op. Er bevinden zich 18 suiker- plantagien en 26 kost- en kweebgronden. De suiker- bouw is ten gevolge van aanhoudende droogte in de laatste jaren zeer achteruitgegaan. De opbrengst daarvan heeft in het afgeloopen jaar bedragen 426,736 pond suiker, 7387 gallons rum en 7837 gallons melassie. Het volslagen gemis van regens maakt de vooruitzigten van den volgenden suikeroogst zeer ongunstig, hetgeen echter, naaf te verwachten was, zal vergoed worden door eene evenredig vermeerderde inzameling van zout. Handel en scheepvaart ziji; van weinig belang. Met de Noord-Amerikanen wordt eenige ruilhandel gedre ven, en door hen worden plantagie- en andere behoef ten voor de consumtie aangevoerd, en daarentegen zout en andere koloniale producten ingekocht. De uitvoer heeft bestaan uit: suiker 376,736 pon den; rum 4,387 gallons; melassie 5,837 gallons, en tamarinde 162I vaatjes. Si. Eustatiusvoorheen door den handel bloeijende, heeft eene geringe oppervlakte, en door de bergachtige landstreek biedt zij geene voldoende gelegenheid voor den landbouw aan. Door de algeheele verlegging van den handel is deze plaats in verval geraakt en gaat meer en meer in welvaart achteruit. Nu en dan be zoeken de Noord Amerikaansche walvischvangers het eiland, voor het overige bepaalt zich de handel tot den aanvoer van artikels voor verbruik, en de uitvoer van een weinig suiker en jams (eene soort van aardvruchten). De oogst is in het afgeloopen jaar redelijk geweest, doch het vooruitzigt voor den volgende gering, ten gevolge van aanhoudende droogte. Saba bestaat uit eene enkele hoog uit de baren rij zende rots, en biedt zeer onbeduidende gelegenheid aan voor den landbouw, en de bevolking leeft dan ook hoofdzakelijk van de viscbvangst, waarvan het aan de naburige koloniën in ruil verstrekt voor artikels van consumtie. De bevolking dezer eilanden bedroeg op ul»°. 1845: vrije bevolking, op Curasao 4190 mann., 5526 vrouw.; Bonaire 579 m.565 vr.Aruba 1004 m., 1067 vr.St. Martin 441 m., 501 vr.St. Eustatius 270 m.428 vr.totaal 6484 nt.8137 vr. Dt slaven bevolkingop Curacao 2681 m.2943 vr. Bonaire 3x3 m.35a vr.Aruba 247 m., 303 vr. St. Martin 715111., 931 vr. Sr. Eustatius 500 m. 500 vr.totaal 4456 at.5029 vr.te zamen De bevolking van Saba wordt berekend op ongeveer 1500 zielen, vrijen en slaven. Geene juiste aanwij. zing der getallen bezittende, hebben wij die niet in dezen staat kunnen opnemen. Ook ten aanzien van de slaven bevolking van Sr. Eustatius missen wij de juiste aanwijzing der geslachten en hebben van ieder de helft genomen, hetgeen niet verre van de ware ver houding zal afwijken, De geboorten hebben in 1845 bedragenop Curacao 589waaronder 448 vrijenop Bonaire 78waaron der 44 vrijen; op Aruba 101, waaronder 82 vrijen; op St. Martin 73 waaronder 31 vrijen totaal 841. Het getal der oveiledenen is geweestop Curasao 342, waaronder 245 vrijen Bonaire 30, waaronder 19 vrijen; Arabu 34, waaronder 27 vrijen St. Martin 45, waar onder 16 vrijen; totaal 451. Huwelijken zijn ge sloten te Curasao 58 Bonaire geeneAruba 30te zamen 88, Het cijfer der in 1845 getnaniimitteerde staven be loopt re Curacao 63, Bonaire 2, Aruba 7 St. Mar tin 68 te zamen 140. Bij gemis aan opgaven, kunnen de getallen der ge boorten, scerften, mauumissien en huwelijken op Sr. Eustatius en Saba, en der huwelijlten op St. Martin niet vermeld worden. Middelburg, den 2.8 October. De stoomboot van Rotterdam op Duinkerken is zondag 11., omstreeks ten 5 ure in den namiddag, dus hoog water, niet een diep gang van omtrent acht voeten in het Sloe aan den grond gevarenhet zachte weder van dien en daarop volgende dagen zuilen dezelve echterzoo wij ver wachten, voor groote schade of totaal verlies behoeden; wij vernemen dat van Vlissingen vaartuigen gezonden zijn om het schip van zijne lading te ontdoen. Het Sloe wordt op vele plaatsen zeer eng en door hooge ruggen bezet, en wordt dus van dag tot dag bedenke lijker voor de scheepvaart. Zauirdag jl, had alhier de verloting plaats van eenige belangrijke vruchten, welke, ter zake van de buitengewone soorten enten blijke van de sterke groei kracht in dit jaar, gedurende 14 dagen ter bezigtiging zijn geweest. Men vond onder andereu op deze ex positie verbazende peren van elf ned. oneen gewigt, dewijl eene der calvin-appelen acht oneen woog; ook de rijpe peer der tweede vrucht aldaar voorhanden trof ieders bewondering. Jammer dat eenige voorwerpen te laat zijn aangekomen om daarvan een geschikt gebruik te kunnen makenhierbij was onder anderen eene in zwaarte uitmuntende roode kool van ruim vierentwin tig ned. oneen gewigt. Naar men verneemt, zal voortaan jaarlijks eene tentoonstelling van voortbreng selen van landbouw hier gehouden worden, en zullen ook de overige districten, door uitloving van premien, aangemoedigd worden tot bevordering aan deze voor den landbouw belangrijke instelling. IScstmrcu eti Qömiuiöivrttiim. OPROEPING vax SOLLICITANTEN. De betrekking van AGENT van POLICIE in deze Staddoor het aan den Agenr Johan Evert Loobeeic, op ziin verzoek, verleend ontslag, met den 1 Januarij eerstkomende zullende vaceren, worden de genen welke mogten verlangen in gemelde betrekking op te treden, uiteenoodigd om zich in persoon, ter vergadering van Burgemeester en Wethouders dezer Stad, te vervoegen, op Zaturdag den 7denofZa» turdag den sisten November 1846, telkens des mid dags te twaalf ttrer.na uiterlijk een dag te vorenzich met eigenhandig geschreven, en in eene daartoe ter Stads-Giillie te plaatsen Bus, geworpen verzoek, te hebben kenbaar gemaakt. De Sollicitanten zullen bij hunne persoonlijke ver schijning, moeten vertoonen en des gevergd, overleg, gen, de bewijzen, welke zij ter aanbeveling verlangen te doen dienen; Zullende die van volbragte getrouwe Militaire dienst, bijzonder in aanmerking worden ge nomen.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1