55^4^»6a|Voor advertentiën is in 1845 ontvangen 60,834,35; voor abonnementen112,412,011; ter. wijl nog uit de hand is gedebiteerd voor 36,733,78; het Handelsblad heeft alzoo eene oplaag van ruim 5000 exemplaren. Naar het zich laat aanzien, zullen de winsten over het thans loopende jaar omstreeks f 60,000 bedragen en alzoo nog hooger zijn, dan1 tot hiertoe ooit het geval is geweest. ALLERLEI. Ongetwijfeld is zulks althans eenigzir.s te veiklarca Slbucvtcttücit- H. C. PILAAR. Een acteur te Neurenburg wist in zijne rol de Volgende woorden van eigene vinding in te vlechten Als ik zegDuitschland is één, zeg ikpluksel is linnenHet publiek juichte dit zoo uitbundig toe, dat eerst na uur de noodige stilte ontstond, om ver der te spelende acteur zoude echter, zeide men, wegens dien uitval geregtelijk vervolgd worden. De pompen van de Leeghwater zullen ruim 200 mudden steenkolen daags vereischen, als dezelve ma chine in volle werking is» 's Gravenhage, den 20 October. Op de lijst van kandidaten tot Voorzitter van de Tweede Kamer zijn geplaatst de HH. BruceBoreel van llogtlandcn en Verweij Mcjan. Nog nimmer het is gebeurd dat den aftredenden Voorzitter die eere andermaal dus toe gekend is. Rotterdam, den 16 October. De laatste lucht reis van den lieer G. Kirschis niet zeer gelukkig af- geloopen. Na drie malen aan den grond geweest en door den wind weder omhoog gevoerd te zijn, is de reiziger, omstreeks halt diie ure, buiten kennis geraakt, en op het land, van den lieer Hartogh Ilcys. nabij Ha- zerwoude, bewusteloos nedergevallen, terwijl de ballon en het schuitje verder zijn gedrevenen hij niets an ders heeft overgehouden dan de dreg met de lijn, waar van de haak, door welke die aan den ijzeren ring is verbonden geweest, gebroken wasalsmede eene vlag. De beer Kirsch is eerst gisteren morgen ten negen urezeer afgematen hier en daar gekneusdalhier teruggekeerd. Tiel den 14 October. Wij vernemen, dat het al gemeen armbestuur alhier, na rijp overleg, het voor nemen heeft opgevat, om een 3otal arme huisgezinnen, door het verschaffen van reisgeld, enz.den overtogt naar Noord-Amerika gemakkelijk te maken. liet ge looft hiermede voor het algemeen een nuttig werk te zullen verrigten, en zal, naar men ons verzekert, bin' nen kort, onder de ingezetenen dezer woonplaats, eene inschrijving openen, om langs dien weg het noodige geldelijke bedrag bijeen te brengen. Assen den 16 October. De nieuw te bouwen Hervormde Kerk alhier, naar het plan van den Meer Spaanis aanbesteed aan den Meer IVouda te Sneek, voor de som van f 39,000, zijnde juist het montant, waarop het bestek was berekend. 's Heer Arendskerke, den 13 October. Heden vierden alhier, onder genot van gezondheid, en onder dankbaar opzien tot God hunnen weldoener, hunnen Vijf en vijftig jarige huwelijks-dag, M'arinus Kole en Maria de Voszijnde beide 82 jaar, en wel in bijzijn van hunne kinderen en kinds-kinderen. Hoewel de aanspraak van Mr. H. Beijerman ter aanprijzing van de Staathuishoudkunde vooral in onze dagen, gehouden bij de opening van de Algemeene 62ste Vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, reeds den Leden en dus aan velen bekend is, achten wij het niet ongepast, om er de algemeene aandacht nader op te vestigen, en ook aan anderen daaruit een en ander mede te deelen. De volgende aaneengeschakelde en .niet uit verband gerukte gedeelten schenen ons daartoe geschikt te zijn. Eetiigen tijd geleden kwam mij eene rangordening der Europesche Staten onder de oogan, waarin onze Staat gezegd wordt 11a het magtigste, aanzienlijkste en meest bloeijende Koningrijk van dit werelddeel de eerste plaats te bckleeden. en alle andere Staten verre achter zich te laten. Nederland zóó op de voorste rijNederland alleen voor Groot-Brittannië onder doende! - Ach! M, H.dat uw Vaderlandsch ge voel u niet misleide! Gave de hemel, dar het eene rangordening ter eere ware! Maar helaas! Hemels breed is zij daarvan verwijderd. Het is eene opgave van 't getal armen, of liever bedeelden, in verhouding tot de bevolking van ons Koningrijk. Déérin wijst men ons de tweede plaats in Europa aan; daarin doén wij alleen voor Groot Brittannië onder. Het ligt thans niet in mijn plan, de oot#ken op te 6poren van het buiten alle verhouding groote en steeds toenemende getal armen en bedeelden in ons Vaderland. 0 _1 uit de sedert 15 jaren wel met een zesde vermeerderde bevolking, terwijl de middelen van bestaan niet in de- Zelfde evenredigheid zijn vermeerderd. Hoe het zij dat ten,minste is thans niet meer waar, wat vroeger als waarheid gold en tot een spreekwoord geworden was, dat elk in Nederlanddie arbeiden wilde ook brood kon vinden. Ik haal van deze bedroevende rangordening niet op om iemand in zijn natioDaal gevoel te krenken, of te ontmoedigen, of zelfs maar hem een vlugtigen blos aan te jagen nog ook om er onze Regering van ter zijde een blaam door aan te wrijven, of een verwijt over te doen. Bedroevend is zij altijd, dewijl zij ge tuigt van veel armoedemaar ontcerend behoeft zij niet altijd en in alle gevallen te zijn. Worden er in eenig Land meer behoeftigei) in verhouding tot het cij fer der bevolking bedeeld, dan in een ander Land, zulks zou ten aanzien van 't betrekkelijk getal armen nog niets behoeven te bewijzen, maar ook verklaard kunnen wor den uit teederder zorg voor de lijdende menschheid in dat eene, en uit verwaarloozing en hardvochtigheid in dat ahdere. Het aantal armen en bedeelden bij een volk bewijst alverder niets tegen zijne nationale groot heid. Groot Brittannië heeft in verhouding nog meer bedeelden dan wij; en toch is het Groot Brittannië, dat de wereld van alle 'oenoodigdheden voorziet en van alle overtolligheden ontlast, of, met andere woorden, dat den wereldhandel drijft; toch is het Groor-Brittan nië, dat ten gevolge van dien wereldhandel al de schatten der aarde naar zich toe ziet stroomeh en zoo veel zich weet toe te eigenen, wat de kunst edel en verheven voortbracht, om het nimmer weder aan liet Vasteland van Europa af te staan; toch is .het Groot-Brittannië, dat door hare bezittingen op onderscheiden punten van den aardbol dien als met een keten, uit zoovele schal men bestaande, omkneld houdt, en de wereld beheerscht omdat zij meesteres van den Oceaan is. Zonderlinge vereeniging, voorwaar! van grootheid tot waggelens onder eigen overwigt toe met magteloos- flieid van grenzenlooze weelde met onuitsprekelijke armoede; van geestbeschaving en verfijnden kunstzin met drieste onkunde en de meest walgelijke zedeloos field i Blinkende ellende mag men haar noemen. Maar die vereeniging of dat contrast - waarmede zal ik het bestempelen bestaat in Groot Brittannië. De studie der Volkshuishoudkunde is nooit populair bij ons geweest, en is het nog niet. Hoola van Nooten wilde het werk van Adam Smith,-den groo- ten stichter dier wetenschap, aan onze Landgenoot en doen kennen, en hij was niet onbevoegd, om die taak op zich te nemenmaar zoo weinigen stelden belang in 't onsterfelijk boek, dat de Vertaler met liet eerste deel van de drie zijnen arbeid moest staken. Ovef die onverschilligheid tnag men zich te meer verwon deren, daar liet hier te Lande niet ontbreek* aan ver- schüldigdcn eerbied voorde Vaderen. Deze onderru» sclien waren, wel niet volgens een beredeneerd plan, maar als door een gelukkige inblazing, door ze-* keren tact, andere volken van liet Europa dier voiige dagen in maatschappelijken bloei zoo vooruit, gedeeltelijk ook ten gevolge van milder denkbeelden in ®t Sraatsliuislioudkundige. Die studie geeft dus eene nieuwe aanleiding om .de Vaderen op prijs te leeren stellen en die beramende hulde alweder op eenen tot nog toe te veel voorbijgezienenen toch hechten grond- Slag meer te doen rusten. CVervolg hierna.') 1 De bekende meteoroloog, Prof. Stieffel, vóór spel: in de Karlsruher Zeitung een zachten winter en zijn gevoelen schijnt op eenigen grond re steunen. De zomer van 1845 zegt hij telde men t Junij en 13 September 106 zomerdagen 90 dagen van liet jaar was de temperatuur 20 gr. en daarboven 91 dagen 15 gr. De hoogste warmte van 27 5 gr. op 1 Aug. en de middelbare temperatuur was in de 106 zomerdagen 17.5 gr. In 5 maanden van 1 Mei tot 1 Oct. vielen slechts 1070 kubiekdtiim regenen diarvan in de 106 zomerdagen slechts 483 kubiek duim* Sedert 1779 is er geen zomer geweest, welke warmer, helderder en drooger is geweest dan de tegenwoordige. De ondervinding heeft geleerd, dat op warme drooge zomers, winters volgen met weinig sneeuw en geringe koude; wij mogen dus eenen zachten winter verwach ten, daar de aardwarmte van dezen zomer nog invloed zal uitoefenen, en het hoog gebergte, ook aan de Polen, meer sneeuw beeft verloren dan in vorige jaren. Dat de trekvogels zicli vroeger dan anders verwijderd hebbenheeft zijn grond niet in hun vooruitzigt op een' strengen wintermaar in de vroegere sterkte der jongen voor de reis." Schrandere marifcen hebben sedert tachtig, negentig jaren hun vernuft gescherpt en hunne verkregen kennis te baat geroepen, ten einde de menscbelijke maatschappij te bestuderen, zoo als die bij beschaafde volken is in - gerigt,. Zij hebben die zamengesrekle machine in haar fijnste raderwerk pogen te ontleden. Die machine is ■»ons nader dan de kunstigste spinmachinen of locomo' tivenzij is niet door menschenhanden gemaaktde raderen, die hare beweging regelen, zijn zelve menschen, aan velerlei driften onderhevig. Men is tot verras sende ontdekkingen gekomen, hoe moeijehjk ook de nasporingen waren. De slotsom dier ontdekkingen is geschikt, de verschillende standen in de maatschappij met elkander te bevredigen, en liet welbegrepen egöisme datzelfde te doen aanraden, wat hooger wet reeds be- volen had: „leven en.laren leven." Men is er in geslaagd, tot een welgeordend geheel, tot den rang eener wetenschap te verheffen de veel vuldige opmerkingen, die er gemaakt waren over de beste middelen, 0111 's menschen vlijt vruchtbaarder te doen zijn in 't voortbrengen van de eerste levensnood wendighedenniet alleen echter van deze (want bij broerd alleen zal de tnensch niet leven), maar ook van alles4, wat ons aanwezen kan veraangenamen, van alles, in één woord, wat men onder het denkbeeld van volks- rijkdmn kan bevatten. Men is er in geslaagd, de ver houdingen opte sporen, waarin die voortbrengselen onder de verschillende klassen der maatschappij het best verspreid en op de voordeeligste wijze door elk dier klassen het best ten gebruike kunnen aangewend worden. De veranderingen, ook ten'gevolge van de gevondene en aangeprezene waarheden, al meer en meer van lie verlede in de maatschappelijke betrekkingen te wege gebracht, maken de toepassing van een nog grooter aantal dier waarheden al gedurig meer mogelijk. De tegenwoordige maatschappelijke toestand helpt de we tenschap, en deze biedt op hare beurt der maatschappij de behulpzame hand. Zoo eenige studie, dan heeft deze het oog op het Nut van 't Algemeen, want zij is ten behoeve van allen. Gij gevoelt, M. M. II. H.dat ik die wetenschap bedoel, die Staathuishoudkunde genoemd wordt dat ik van de Staathuishoudkunde spreek als van eene studie, vooral in onze dagen den Leden van de Maat- schappij: Tot Nut van 't Algemeen, aan te prijzen Volgens mededeelingen van Lombard, bereikt in den regel de steenhouwer eenen ouderdom van 34 ja ren; de molenaar wordt 42 jaren oud; de schilder 44 jaren; de pottenbakker 49 jaren; de vleescliliouwer 53 jarende zaakwaarnemer 51 jarende chirurgijn 54; de metselaar 55; de tuinier 60; de koopman 62, de protestantsche geestelijke 63de magistraatspersoon 69 jaren, (Vele van die getallen schijnen echter te hoog.) Goes, 21 October 1846. Heden beviel van een ZOON, MARIA JOHAN NA COURLOIS j geliefde Echtgenoot van HÜBERTÜS BODDINGIUS. Algemeene Kennisgeving, Op Zaturdag den 31 October 1846, om 7 uren des avondsin het Logement de Ko renbeurs te Goesten verzoeke van de' Erf genamen van de Wel Edel Gebore Yroüwe P. M. de KANTERin leven Weduwe van den Wel Edel Geboren Heer II. M. van der BILT van CLOE- TINGENdoor liet ministerie van den te Goes voorn, residerenden Notaris L. LANKHORST van een onlangs geheel nieuw uit den grond opge bouwd zeer logeabel WOONHUIS met ËI1F, staande en gelegen in de Wijngaardstraat te Goes voorn., Wijk A. Numero 171, Kadastraal Sectie A. Numero 1061 van af Maandag 26 October 1846 tot Zaturdag deu 31 daaraanvan des voörmiddags elf uur tot 'snamiddags ten drie uur, voor de gega digden te bezigtigenna vooraf daartoe ten Kantore van gezegden Notaris een Toegang-Biljet te hebben erlangd. 1 M ln Lossing beste SCHAAL- en*" MEET- KOLEX, voor rekening van Goes, bij. f. Keeeuwbns Zoon»

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2