N". 85. Donderdag GOESSCHE COURANT. mmasm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f dj/5; Franco per Post f d,90. X (Gewone Advertenlièn worden aQO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huivelijhs- en Doodberiglen van d 6 regels a f d,20, behalve het Zegelregt 'sGravenhageden 19 October. Heden is de gewone Jaarhjksche Vergadering der Staten-Generaal, zitting-jaar 18461847, door Z. M. den Koning, met de gebruikelijke plegtigbeden geopend en wel met bet houden der volgende aanspraak Edel Mogende Heeren Bij het hervatten der helangrljbe taakwelke door de Grondwet aan de Wetgevende Magt is opgedragen, verheugt het Mijaan Uw Edel Mogenden op nieuw de verzekering te kunnton gevendat Onze betrekkin» gen niet de andere Mogendheden zich door goede ver standhouding kenmerken. De onderhandelingen met Rusland gevoerd heb ben liet verlangde doel mogen bereiken en de belan gen der zoo aanzienelijk Nederlandsche scheepsvaart op dat Keizerrijk, zijn thans op de meest voldoende wijze gewaarborgd. Eene overeenkomst, met Frankrijk aangegaan, tot opheffing van schecpvaartregten ep den Rijn, mag als eene nadere schrede beschouwd worden ter verkrijging eener algemeene vrijstelling van dien voornamen liau- delsweg. Door het onlangs met Belgie gesloten traktaat van handel- en scheepvaart ziin de handelsbetrekkingen der beide Staten op eene billijke wijze geregelden zoo veel doenlijk was, van belemmeringen ontheven. De rooeijelijkiyeden, welke onze handel met de Ver» eenigde Staten van Noord-A nerika heeft ondervonden, door de zware regten aldaar op liet voornaamste onzer Koloniale producten gelegd, zijn op de meest wensche^ lijke wijze weggenomen. Mijne bijzondere zorg blijft gewijd aan de welvaart der Överzeesclie Bezittingen. Er hebbeu daar misge- gewassen plaats gehaddoch de uitzigren voor den nieuwen oogst waren gunstig. Twee Vorsten van het eiland Bali hadden onze vlag beleedigd en de traktaten gesehonden. De dapperheid onzer Zee- en Lan imagt heeft dien euvelmoed beteu geld, het miskend gezag hersteld en de belangen van scheepvaart en handel verzekerd. Beide deekm der Krijesraagr hebben bij voortduring aanspraak op Mijne goedkeuring. De versterking van liet Zeewezen door aanbouw van Stoom-Oorlogschepeilmaakt het onderwerp van overwegingen uit. De onderscheidene takken van het Binnenlandse!) Be stuur gaan voort regelmatig te werken. Omtrent den staat van het onderwijs en de beoefe ning van Wetenschappen en Kunsten mag bij voort during eene gunstige getuigenis gegeven worden. Handel, scheepvaart en verdere ondernemingen van nijverheid werden over het geheel met levendigheid gedreven, doch de uitkomsten waren niet allen even gunstig, ten gevolge van oorzaken, waarvan de druk roede overal elders werd gevoeld. De vermeerderde uitvoer van sommige onzer voortbrengselen sedert korten tijd omstaan, kan, zoo voortgaande, voor onze landbouwers en handelaars groote voordeelen opleveren. De rampen, welke het misgewas van een der voor naamste voedingsmiddelen bad .kunnen te weeg bren gen, zijn boven alle verwachting gelenigd, zoowel door her zachte jaargetijde, hetwelk de Voorzienigheid heeft geschonken als door de maatregelenin overleg met Uw Edel Mogenden genomen, en door de meest lof waardige algemeene medewerking. Daar de oogst van het bedoelde gewas en van enkele andere veldvruchten ook in dit jaar minder overvloe dig is geweest, is de aanvankelijke bestendiging der wettelijke bepalingen tot aanmoediging van den invoer van levensmiddelen raadzaam te achten, en zal zij een der eerste onderwerpen uitmaken, waarop de aandacht van Uw Ede! Mogenden zal ingeroepen worden. Door herhaalde hooge waterstanden op de rivieren, mitsgaders door hooge zeevloedenen stormen, zijn in den afgeloopen winter aanmerkelijke schaden veroor zaakt, waarin heeft moeten worden voorzien. De verschillende maatregelen, tot herstel van 's Rijks gekhnid .leien aangewend hebben alSRU hunne volko men e uitvoering verkregerf. Zij hebben aan de ver wachting beantwoordof die zelfs overtroffen, In de tegenwoordige zitting zal ue medewerking van Uw Edel Mogenden gevraagd worden tot vaststelling der begrootingen en der wet op de middelen voorliet aanstaande tweejarig tijdvakzoo mede tot verdere bevestiging van orde en vereenvoudiging in het gelde, lijk beheer. De verbetering van het muntwezen heeft zeer aan. merkelijke vorderingen gemaakt, in die mate, dat liet geheel herstel, binnen een niet ver verwijderd tijdsver loop, met vertrouwen mag worden te gemoet gezien. Om nogtans ons muntstelsel op hechte grondslagen te doen rusren worden er nog wettelijke bepalingen ge vorderdwelke, zoo Ik hoop, in den loop dezer zit ting aan Uw Edel Mogenden zullen kunnen aangebo- den worden. Er zullen almede in deze zitting aan Uw Edel Mo genden worden ingediend ontwerpen van wetbevat rende het geheele Wetboek van Sirafregtwaarbij acht geslagen is op de aanmerkingen, zoowel laatstelijk als vroeger over dit onderwerp aan de Regering medege deeld. Zoodra Ik zal hebben goedgekeurd de voordragten, welke Ik binnen eenigen tijd te gemoet zie, betref fende liet Binnenlandscli Bestuurmitsgaders het te geven gevolg aan art. 6 der Grondwet, zullen de daar. toe betrekkelijke wets-ontwerpen bij Uw Edel Mogen» den ter overweging gebrast worden. Zonder dat Ik de overige wets-ontwerpen vermelde, welke uwe vergadering zullen kunnen bezig houden zal het aan Uw Edel Mogenden reeds gebleken zijn, dat het niet aan gewigtigen arbeid zal ontbreken. Wij allen Edel Mogende Heerenzullen daarbij slechts één doel voor oogen hebbenliet waarachtig welzijn van liet Vaderland. Om dat te bereiken, zul. len Wij gewis Onze vereenigde krachten inspannen, en Wij zullen Ons daarvan door niets laten aftrekken. Moge de Ahnagtige Onze pogingen ondersteunen, en, ook door de vruchten van Oi1ze werkzaamheden, Zijnen Zegen over Nederland uitstorten ]*T 1E U WSTIJ DING 13N S3tttt@CÏt!aigb» Frankfort, den 14 October. Even als onlangs de Staatsraad van YVallisserlaiidheeft ook de gemeente Ems in Graubunderiand op haar grondgebied alle per sonen beneden de 20 jaren verbodenom lucifers te gebruiker, en tabak te reoken. I11 onderscheidene plaatsen van het kanton Bern, niet name in de hoofdstadpetitioneren de vrouwen in massaom niet de mannen in 't politieke gelijk ge steld te worden. Keulen, den 14 October. Heden kwamen alhier over den spoorweg 11 huisgezinnen aan, te zamen 57 personen. Zij werden uit Antwerpen, werwaarts zij zicliom naar Amerika te verhuizen, begeven hadden, terug gezonden daar zij noch middelen bezatenom de reiskosten te betalennoch om in hun onderhoud te voorzien, Ëenige dagen vroegc-r had de Belgische regering een' anderen troepsterk ruim 160 personen, terug gezonden. Velen dezer ongelukkigen waren door honger en ontbeting zoo uitgeputdat de gensdarmes bun eerst brood en water moesten geven ten einde hen in leven en op de beenen te houden. Londen, clcn 14 October. In onderscheidene steden 5 worden thans talrijke vergaderingen gehouden met het doel0111 de regering adressen aan te bieden, strekkende tot betoog van de noodzakelijkheidom onmiddeiijk de havens voor den tolvrijen invoer van levensmiddelen te openen. De constitutie van brood te Londen heeft in het vorige jaar 885,468.750 ponden bedragenof 1,5 oneen per hoofd dagelijks; eene verhouding, die alleen in Frankrijk kan worden aangetroffenmaar nimmer in Duitsclilaud, vooral niet in het noordelijk gedeelte. Wij lezen in een dagblad van Nevv-Yorkdd. 28 September, het volgende: Het vaartuig Atlas is gisteren avond laat in de baaf van New-York aangekomen, met bijna 200 passagiers aan boord. Nadat het anker geworpen was, heeft de bootsman al deze ongelukkigen, mannen vrouwen èn kinderen, aanland gezet, hen op Gods genade latencje rondzwerven. De nacht was koel en verscheidene emi granten waren ziek. Een officier van policie, dia zijne ronde deed bewees aan 50 hunner de dienst, hen natjr de gevangenis te voeren, en er den nacht door te bren gen. Verscheidene ongelukkigen hadden sedert drie da» gen geen voedsel genoten. De Amerikaansch dagbladen spreken over een ontwerp van eenen ijzeren spoorweg door het uitge breide vasteland van Noord Amerika. Deze spoorweg, die niet minder dan 2400 mijlen (800 urenlang zoude zijn, zoude een' aanvang nemen aan de oevers van het meer Michigan, hetwelk tot aan den Atlantischen Oceaan bevaarbaar is. Zij zonde tot aan de Missisippi en de Missouri, en zoo doorliet rotsgebergteloopen, en aan den Stillen Oceaanaan den mond der rivier Colombia, uitkomen. Deze ijzeren spoorweg zoude regtstreeku de steden WashingtonNew-YorkBaltimore, Phila delphia Charleston en New-Orleans met den Stillen Oceaan verbinden, en zoude het mogelijk maketl, deii togt van elke dezer steden naar de kusten dier zee iri acht dagen te volbrengen. Door middel van dezen weg zoude men zich in 20 dagen van New-York, en in 34 dagen van Liverpool naar China kunnen begeven. De ontwerper van dit reuzen plan, hetwelk aan IietAme- rikaansch congres is voorgelegdberaamt de kosten van daarstelling van dezen spoorweg op vijftig millïoenen, en die van reparatie en in werking stelling op 15 milli» oenen. Om deze 65 millioenen dollars te bestrijden, vraagt men de concessie der grondendie de spoorweg moet doorkruisenop eene breedte van 10 uren, aan weêrskanten der linie. Eindelijk schat men den tijd op 15 jarendie noodig zal zijn om dezè werken ten uit voer te leggen. jFVaufcvjjIf. Parijs den 18 October. Aail al de stoomboot maatschappijen op de Ilhóne, tusschen Marseille en Lyonis bevel gegeven :n liet geheel niets anders dan granen re vervoeren en onophoudelijk heen en weder te varen. Buitendien is de prijs van het vervoer tot minder dan de helft verlaagd. Op dit oogenblik varen veertig booten .tusschen Aries en Lyonen voeren alle dagen 5 k 600 ton waren de rivier opwaarts. Men schrijft van het eiland Olerondat er sedert den storm van den 6 October eene zonderlinge gebeur tenis heeft plaats gehad. De in nieuwen tijd gebouwde haven van Dorchet de Saint Georges, is letterlijk van de zee afgescheiden. Een zandbank heeft zich aan den ingang gevormd en houdt drie schepenwelke zich bij den aanvang van den storm in de haven bevonden, in gesloten. $ïcbcvl«wbim. Amsterdam, den 18 OctoberOp den 29 dezer zalgelijk reeds gemeld isalhier publiek worden ge veild de helft iu den eigendom van de Nieuwe Amster* damsche Coi/rant en het Algemeen Handelsblad. De voorwaarden, waarop de verkoop zal plaats hebben, liggen thans ter inzage ten kantore van den notaris Lijn drajer aldaar. In die voorwaarden komen geene dani bij verkoop van roerende goederen gewone bepalingen voor. Volgens dezelve, zal de nieuwe eigenaar reeds; in de winsten deelen» die sedert den 1 Januarij 184S eioor de onderneming verkregen zijn. Dat die waarden niet gering ztjnblijkt uit de rekening van winst en verlies over de jaren 1831 tot en met 1845, die bij dp veilings- vo.trwaarden gevoegd is. Daaruit ontwaart men, dat het Handelsblad in 1831 aan zuivere winst ople verde f 5.453,79 en in 1842/48,707,68; in 1843 f in 1844 49,803,88* en in 1845

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1