J. KAKEBEEKE. IN NAAM DES KONINGS ALLERLEI, De zamenstelling van het vegetale buskruid is door een Duitschen scheikundigen publiek gemaakt. Zie hier wat de proffessor der chemie, Dr. Otto, te Brunswijk, onder dagteekcning van 5 October in de nieuwsbladen heeft doen plaatsen Ontploffend Katoen, Volstrekt buiten verband met Schönbein en Böttger mij grondende op eene waarneming van Pelouze welke mijn leerboek der chemie blz. 137 van het eerste deel bevat, is het mij gelukt een ontploffend katoen daar te stellen hetwelk, volgens de daarmede genomene proevenindedaad vol komen geschikt schijnt om het buskruid te vervan gen. Ten einde de vruchten van gewigtige ontdek, kingen zoo snelals te wenschen istot den lioog- sten trap van volkomenheid te brengenkomt het mij noodzakelijk voor, die terstond aan de openbaarheid over te gevenopdat anderen zich met dezelve mogen kunnen bezig houden. Hierom versmaad ik, de door mij gedane hoogstbelangrijke ontdekking, welker ge volgen op dit oogenblik nog niet te overzien zijnte verkoopen of te laten octroijeren, en breng ze bij deze ten algemeene gebruike voor het publiek. Tot liet vervaardigen van ontploffend katoen wordt gewonegoed gezuiverde boomwol omtrent eene hal ve minuut lang in allersterkst geconcentreerd salpeter zuur gedoopt (het zuur, dat ik gebruik, is door dis tillatie uit tien deelen gedroogd salpeter en zes deelen vitriool-olie bereidvervolgens terstond in water ge- hragtdat men menigmaal ventersent, om bet katoen van het aanhangend zuur ten volle te bevrijden, waar bij men zorg moet dragende digter dan andere za- menklevende deeltjes behoorlijk uit te pluizendaar m wordt het katoen sterk gedroogd, ennuis het ont ploffend preparaat gereed. De werking van hetzelve wekt verbazing bij ieder, die het ziet. De kleinste hoeveelheid daarvanwan neer het op een aanbeeld met den hamer geslagen wordt, ontploft als donder-kwikzil/ermet een glimmende kool ontstoken brandt het op ais buskruiden in een schietgeweer doe; het, met veel geringere hoeveelheid, de uitwerking van buskruid. Men bezigt dit ontploffende katoen volkomen op dezelfde wijs als buskruid. Uit hetzelve wordt een propje gemaakt, dit steekt men in den loop, zet er een papieren stop en dan den kogel op. De ontploffing van het Percussie-kapje doet ook het katoen ontploffen, Af en. zonder uitzondering, die de door mij ge® nosiene proeven hebben bijgewoondziin allervolko menst voldaan geweest, doch geen hunner heeft zich laten hooren. De hier onder gegevens getuigenis van uitmuntendemet schietgeweer bekende mannen moge hetgeen ik hierboven gezegd heb, bevestigen. Deze gewigtige ontdekking nu gelijktijdig aan Duitschland, Frankrijk, Engeland, Rusland, Aineri ka kortom aan het meest algemeene gebruik overge vende, wensch ik, da' zij regt spoedig tor den hoog stel! 'rap van volkomenheid gebragt mag worden en hoop ik met vertrouwen, dat het de hoogste en hooge stiuvereinen en regeringen behagen zalmij dat te ge ven wat ik als scheikundige een equivalent wil noemen. De geëerde redactiën van binnen en buitenland- sche tijdschriften zullen mij door verspreiding van dit opstel bijzonder verpligren." Onder dit artikel, hetwelk van Dr. Otto's hand' teekening voorzien iswas het volgende getuigschrift van de Ueeren Forstrath Dr. Hartig en Ober Fös- ster von SctiwARZKOppuN mede 5 October gedag- teekend gevoegd Gisteren, 4 October, hebbeu wij de eerste proe ven niet ontploffend katoen in liet laboratorium alhier (te Brunswijk) bijgewoond lieden hebben wij ons van de volkomen voldoende uitkomsten daarvan met schiet geweer en scherpe jading overtuigd." De Alig. Zrituvg deelt ook nog als mengelwerk een haar toegezonden berigt van Professor Otto uit Brunswijk nopens zijne ontdekking der bestanddeelen van het ontploffende katoen mede hetzelfde dat in de Amst. Courant van 13 October onder hetartikel Dus< scldorf voorkomtNevens dit berigt heeft ons blad een volgend berigtonder dagteekening van 6 Octo ber door Professor Otto gegeven ontvangendeze tweede opgaaf luidt aldus De heden met het ontploffende katoen voortge zette proefnemingen hebben het bijna buiten twijfel gestelddat het buskruid door hetzelve verdrongen 'zal worden. Met betrekking tot de bereiding van het zelve wil ik bij het gisteren medegedeelde nog het vo'« gende voegen. Wanneer men het katoen in het bij 'de distillatie eerst overgaand gedeelte van liet rookend zuur ongeveer een halve minuut indoopt, het dan tusschen twee gazplaten uitperst, afwascht enz., zoo verkrijgt men een praeparaat van zeer uitstekende hoe danigheid. Gebruikt men 1111 h tzelfde zuur tot be reiding van nog andere deelen van het ontploffend praeparaatdan verkrijgt men het welmaar gedurig zwakkerdoch wordt daarentegen het productna dat het afgewasschen en weder gedroogd isander maal met het zuur behandeld en die behandeling ook zelfs nog herhaald, zoo stijgt de werkicgskraclu in eene verbazende mate. Het is ook gebleken, dat deeltjes van het katoen, die bijna 12 uren lang inliet zuur ge legen hadden, eene buitengewone kracht toonden. Dit alles zijn zoo vele vingerwijzingen tot verbetering van het praeparaat. De proefdie moet doen blijken dat het praeparaat de vereischte hoedanigheid heeft, 0111 in een schietgeweer te worden aangewend is dat het, rot kogeltjes gevormd en op een porceleinén bord met eene glimmende kool ontstoken snel verbrand zonder eenig overblijfsel achter te laten. Brandt her langzaam, be slaat ziclr het bord met vocht en brandige producten, alsdan moet het bij herhaling met het zuur behandeld worden. De werkingen van een coed vervaardigd prai pa raat zijn, ik herhaal het, bijna ohgeloofelijk. Uit eene zakpistool, waarvan men den loop kon afschroeven, zijn kogels van ruim 1/3 duim diameter door middel eener lading van 5/4 grein (11 cer.figraipmen) met het grootste gemak door een duim dikken dennen plank ge jaagdwaarbij de kogels nog zeer sterk in een' daar achter staande muur sloegen. Met 6 grein (4 decigram- men) is een buksenkogel op 45 pas een' duim dik in ten eiken balk gedreven, Bij de dertig schoten zijn heden, in tegenwoordigheid van artillerie-officieren, andere militairen beambten der houtvesterijgeweer makers professoren enz.gedaan. Daar het mij gelukt is, binnen den tijd van drie dagen een zoo krachtig ontploffend praeparaat te ver krijgen zoo laat het zich stellig verwachten, dat het ideaal verwezentlijkt worden zal. Dit idéaal is éen katoenwaarinvan eene verbinding der stikstof (azote, mitrogeen) met zuurstof (oxyge.en) door sub stitutie zoo vetl in de plaats van waterstof (hydro geen) gekomen is, dat de zuurstof van het dus ont stane product genoegzaam is, om alle koolstof (car- boorU tot holenzuur te oxydterenwanneer het ont stoken wordt zoodat als resultaat der ontbranding slechts koolzuurgas en stikstof gasmisschien ook eeni ge waterdampverschijnen Dè voórdeelenwelke het ontploffende katoen boven het buskruid 'neefr, vallen terstond in het oog. Nadat er 40 schoten uit eene pistool gedaan waren kon men niet bet geringste waas van vnil daarin be merken. Na liet schot kan men noch stank noch rook bespeuren. Hoe belangrijk voor den oorlog te landen ter zee, voor het springen van mijnen en het verkrij gen van erts in de bergwerkenBij den aanleg van vestingwerken behoeft men niet meer bedacht te zijn, om aftogt aan den rook te verschaffen en geen rook wolk verraadt eene batterij; men wordt doodgeschoten, zonder dat iemand zien kan, van waar de kogel geko men is. Maar wat zullen de schilders van veldslagen nu voortaan beginnen, wanneer zij nu de romantische rook niet meer te hunner beschikking zullen hebben, achter welke de verbeeldingskracht zicii zoo veel kan voorstellen. Ook de schouwburg zal bij de verande ring voordeel trekken; zangers, zangeressen, publiek, niemand wordt voortaan door kruidrook geplaagd. Eene stem kan bij zoo gunstige omstandigheden, wel vijf jaren langer duren. Wat wij verder omtrent onze praeparaten bevinden mogenzullen wij ook in het vervolg open mededee® len en hoop ik, dat dit door anderen met gelijke open heid gedaan mag worden." Uit het Journal de Statisfique Um'verselle.) Het getal van geleerde genootschappen in Frankrijk bedraagt thans 295. Volgens het Journal des Chasseurs te Parijs zijn er van 1S40—1846 in Frankrijk 157,517 schadelijke dieren gedood. ItT 1820 bestonden er in Frankrijk slechts 200 stoom werktuigen, in 1830 reeds 572, waarvan 106 in En geland vervaardigd waren. In 1843 telde men er 3 053, waarvan er slechts 243 van buitenslands waren inge komen en in 1840 klom derzelver getal tot 3,369. In 184a gaf men in Frankrijk 1,337,546 patenter, nit, die eene som van 42 millioenen franken opbrag- ten. In 1S45 was dit getal slechts weinig toegeno men en de opbrengst 7 millioenen minder. Er ziin thans in Frankrijk 38.314 fabrieken. In Oostenrijk 7,600. In Rusland 7,000, waarin 420,000 meoschen werk vinden.- In 1844 is er voor 143,700,000 franken zijde uit Frankrijk uitgevoerd, is er voor 10 millioen maroquin vervaardigd, waarvan de helft alleen te Parijs is ver bruikt, een derde is uitgevoerd. De uitgestrektheid der kolenmijnen in Frankrijk be slaat 280,000 bunders, 't welk 1200ste is van het land in Belgie 135.000 bunders, of 1100ste gedeelte, in Engeland 1,573,00c at 5100ste. Beide laatste Janden verbruiken een 7de meer dan Frankrijk. De consumlie van suiker in Frankrijk beloopt 'sjaar- lijks 110 tot 120 millioenen ponden, waarvan 30 tot 35 millioenen door Frankrijk zeiven worden voertge- bragt, de overige uit de koloniën worden aangevoerd. In 1844 telde men 384 fabrieken van inlandsche suiker. In 1S42 zijn er in Frankrijk uitgegeven 6,445 boek werken 1941 plaatwerken en 395 muzijkwerken. In 1844 zijn er in Parijs voor 120 millioenen fran ken goud en zilver werken, bijouterien en juweelstuk ken vervaardigd, waardoor 3,000 menschen werk von den, is er in Frankrijk voor 53 millioenen bier ge brouwen, voor 84 422,037 millioenen cider, en in Mar seille alleen voor 47 millioenen zeep. Dezer dagen is te Londen de scliilderijeivverzame- ling van den heer Higginson geveild. Eenige stuk ken zijn voor buitengemeen hooge prijzen verkocht® De Heilige Familie van Rubens voor 59,000 francs; de Huldiging der Herders van Dujardin voor 71,875 francs; het Stille Water van van der Velde vour 42,000 en een landschap van Claude voor 35,000 francs. Slhucvtcnfiett» - «craa«*t— M Heden beviel zeer voorspoedig van een ZOON, Mevrouw J. A. HORDIJK, geb.Fos.ker. Goes, J5 October 1846. Eenige Kennisgeving. 'Voor de veelvuldige blijken van hartelijke deelneming, zoo hier als van elders, mij door vrien den en bekenden bewezenbij het overlijden mijner dierbare Echtgenoot MARIA van OCKÉNBGRGH, betuig ik Jnngs dezen, meer gebruikelijken weg, ook in naam mijner Kinderen en Behuwd-Kindereumij nen welmeenenden dank. Goes, 14 October 1846. -T—1 1 -i Tct volle voor geregtelijke uitwinningen - bij de Arrondissements-Regtbank te Goes SÏKSSÉt op liet Stadhuis aldaar, zal Zaturdag den J9 December J846 des voormiddags ten tien uren, aan den meestbiedenden of hoogstafmijnenden worden verkocht en toegewezen een MUSS, TUIW, EIK ET, ZMHABTWBGBSïOMGAAIkB en PliASI1- igMBSWter grootte van 2461 Ellenstaande en gelegen in de Gemeente Ovezandbij het Kadaster bekend in Sectie A. N°. 257, 258, 258bis, 259 260 on 260 bisin executoriaal beslag genomen ten verzoeke van JAN MARINUSSE RIJK, AI) LI AAN P IE IERSE RUK en WILLEM COW JVIJLISSE MOL, allen Landbouwers wonende in de Gemeente van Ovezand, in hunne betrekking van Bestuurders van het Groot Arkmiddel van Ovezand, bij dispositie van de Arrondissements- Regtbank te Goes, van den 18 December 1845 toegelaten om ten dezen kosteloos te procederen en ten laste van HUBREGT KORSTANJE, Arbeider te Ovezand, PIETER KORSTANJE Arbeider te Oudelandc, JAN KORSTANJE, Arbeider te Ove zand cn JAN GILLESSE de JONGE, Arbeider te Oudelandein kwaliteit van Yader en Yoogd over zijne minderjarige Kinderen Gilles, Maatje, Jo hannes, Pjkter en IIitbrëgt de Jonge, doorhem in huwelijk verwekt bij wijlen zijne Yrouw KEELTJE KORSTANJE. Namens de Executanten Mr- M- P. BIAAUBEEN, Pt mocureur. Te Goes, bij F. Ivleeuwens Zoon,

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2