- Volgens berigten waarop wij staat kunnen ma* ken zegt de Ned. Stoompostgelooven wij aan onze lezers thans de verzekering te kunnen geven dat de contracten ter teekening gereed liggen, tot het vervaar digen van nog twee stoommachinestot droogmaking der Haarlemmermeermet eenige wijzingen gelijk aan den bekenden Leeghwater. De machines worden in Engelanddoch de ketels en Balansen door de Hee« ren Dudok van Heel en Paul van Vlissing&nte Am sterdam vervaardigd, Breda, den 5 October. Heden is efeene gruwe lijke misdaad bedreven, onder Teteringen aan den straatweg op eenen kleinen afstand van deze stad. De Heer IVgepensioneerd bode van het voor- malig Amortisatie Syndicaat te Amsterdam liet dezer dagen eenige reparation aan zijn huis bewerkstelligen, door eenen stadgenoot Limburgdie met zijnen zoon het timmerwerk in bet gebouw verrigttedeze beiden, die door IV. aangenomen waren op een daggeld te wei- ken hadden in de verloopene week geen gelden van hem ontvangen, weshalve zij er hem om verzochten; hij antwoordde met beledigingen en bedreigingen waar op eene hevige woordenwisseling volgde, met dat ernstig gevolg, dat JV.jn woede, een pistool uit een ander Vertrek haalde en op den zoon mikte; de vader die dit zagmaakte zijn zoon hierop opmerkzaam zeg gende: Zie hij heeft een pistool in de hand tevens de deur voor W. toesluitendewaarop'eensklaps het schot volgde, de kogel door de deur henen drong en den zoon in de regter zijde trof- De dader werdt onmiddelijk door onze marechaussés gearresteerd en geboeid in het huis van verzekering overgebragtiets later is hij uit de gevangenis gehaald en vergezelde hij den officier van justitie en den griffier onzer Arrondissements-Regtbaijk naar de plaats des misdrijfs waardoor beide heeren een onderzoek nopens deze belangrijke zaak is ingesteld. Gronïkgeh den 8 October. Heden avond hou den de HH. studenten eenen luisterrijken gemasker- den optogt langs de straten dezer stad, voorstellende den Griekschen Keizer Alexius Comnenus 1 met zijnen Griekschen hofstoet en vergezeld door een ge deelte van de voornaamste kruisridders enz.in Kor» stantinopel, na het afleggen van den leeneed. De costumes, vooral van den Keizer, van Godfried tan Bouillon, van Graaf Robert van C laanderen van Willem Graaf van Clermont van Godfried van jtsma BohcmuudVorst van Tarenteen Tancred, van Bovdewyn, Graaf van Henegouwen, en meer andere zijn zeer luisterrijk het geheel levert een tref fend gezigt en een naauwkeurig en prachtig tafereel op van den luister, die in het merkwaardig tijdvak der kruistugten ten toon gespreid werd. De ingeze tenen hebben hunne belangstelling in de viering van dit akademiefeest aan den dag gelegd door het uit steken der vlaggen uit hunne woningen. Zwolle den 6 October. Bij het Bestuur der Rijn- en IJssel-Stoomhoot Maatschappij is men er op bedachtom de steenkolentot het stoken der ma- chines gebezigddoor turf te doen vervangen. Den a8sten jl. is daarmede op de stoomboot de Admiraal van Kinsbergenvarende tusschen Kampen en Amster dam de eerste proef genomen waarvan de resultaten hoofdzakelijk de volgende waren: de hoogste hitte, met de turf bereiktwas 520, die echter doorgaande niet hooger bleef dan 450; de hoogste hitte met de steen, holen te bereiken is 53% en houdt doorgaande circa 50°. De krachtwaarmede de raderen werden voortgedre ven, was met de turf 25 slagen in de minuut; met de steenkolen is die 28 slagen. Wanneer men nu bedenkt, dat men 4 ton turf koop: voor den prijs van 1 ton steen kolen, en dat de ruimte van de ovens, waarmede de ketel gestookt wordtop steenkolen berekend zijnde, liiet meer dar hoogstens ié maal de massa kan bergen, welke daarin gewoonlijk aan steenkolen gestookt wordt dan kan het niet twijfelachtig zijnof men zalbfj eene vergrooting van die ruimte der ovens met de helft, hetwelk de vaartuigen toelaten, met de dubbele hoe veelheid turf even veelen welligt meer kracht en hoo- gere hitte bereiken kunnen dan met de steenkolen waar tegen de kosten met de helft zouden worden verminderd. Daartoe zal men eene tweede proef nemen met de ri vierboot Dritsus. Door den Stedelijken Raad te Kampen is eene commissie ingesteld, ten doel hebbende, om kleine voorschotten aan te dier stede woonachtige gepensio neerden tegen eene matige rente te verstrekkenen te vens om de zoodanigen, die, door ongelukken of tijde lijke verlegenheid daarroe gedrongen, hunne pensioen- acten op. bezwarende voorwaarden zoogenaamd mogten hebben verpandzoo mogelijk uit de handen vail woe keraars te redden. Assen den 5 October. Volgens de voorwaarden van aanbesteding van den opbouw eener kerk voor de Hervormden alhier moeten nog vóór den winter alle fondamentmuren tot de aangegevene hoogten worden opgemetseldgedurende den winter moet het hout werk worden gereed gemaakt; met half Maart 1847 zal al het metselwerk weder worden opengemaakt (in dien 't saizoen zulks toelaat} en alle werken zullen met kracht worden voortgezel, zoodat den isten Ju-lij 1847 alles behoorlijk gedekt en met goten lijsten, enz. voorzien is; op denistenNov. 1847 moet het geheele werk gereed zijn. Goes, den xi October. Gelijk men uit Zwolle schrijft, dat door de provincie Overijssel dit jaar vele schapen uit de veluwe naar Harlingen gevoerd zij», om van daar naar Engeland te zenden, zoo kunnen wij berigten, dat er langs onze stad mede vele driften Geldersche en N. Brabandsche schapen zijn gedreven, om te Vlissingen voor Frankrijk te worden ingescheept. De meesten waren groot van stuk. Ook zijn er door de Goiinciieinsche stoomboot vele schapen aangevoerd, en uit ons eiland zijn er roede vele verzonden naar Engeland. Niettegenstaande de transport kosten vrij aanmerkelijk zijn, vindt men hierbij echter goede re ke ning. Goes den ia OctoberHoewel de winteraardap pelen niet zoo veel opleveren als anders, zoo worden er echter vrij goede gedolven, en zal alzoo hef gebrek op verre na niet zoo groot zijn als ten voorleden jare. De prijs is wel eens zoo hoog, dan in goede jaren, maar men heeft geleerd aan minderen voorraad genoeg te hebben, c-n is niet zoo rijkelijk of liever verkwistend in het gebruik van dezelve. Er loopt een gerucht, volgens hetwelk men de verbinding van Zeeland met N. Brafcand in plaats van door middel eener brug bij Bath, door afdamming van her zoogenaamde land zou willen daarstellen, en alsdan een kanaal zou graven door ons eiland om de communicatie van de Wester-Scheltle op de Ooster open te houden. In hoe verre voor dit gerucht grond is, weten wij niet, maar dat hierdoor in eenig opzigt vele bezwaren zouden worden weggenomenschijnt algemeen toegestemd te worden. Hoewel er nu reeds vroeger sprake was om een kanaal van Hansweert op VVemeldinge te graven, waar ons eiland het smalst is, zou men misschien beter doen het langs deze stad te leggen. Dat het met het doorzetten van den geprojecteerden en geconcessioneerden Spoorweg geen ernst zou zijn, behoort tot die schadelijke opinien, welke niet zullen worden opgegeven, voor al de werken voltooid zijn, en de spoortreinen werkelijk zullen gezien worden. Die zoo denken, verzuimen inmiddels zich voor te bereiden, en zullendater inzien, dat zij zich tot hunne schade hebben opgedrongen, dat de Spoorweg er niet komen zal. Dat men liever inzie, al heeft men tegen de zaak, dat het er heen moet. Men is intusschen hier en op andere punten druk bezig met het afbake nen, waarin men met veel behoedzaamheid te werk gaat. ftestuven en CSïmtiiiistvftücu.. Btf&cnbmftfctttg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, ter uitvoering van het Plan van Ver evening en Vernietiging der OBLIGATIEN, uirge- geven ter voldoening van de onbetaald geblevene In> tressen, tot den laatsten December 1810 ingesloten, der gevestigde Schuld ten laste dezer Stad, vastgesteld bij deliberatie van den Stedeiijken Raad van den 28 November 1840, en goedgekeurd bij Ziiner Majesteits besluit van den 1 Juiij 1841, No. 296; brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat de Staat van aangegevene Obligatien, om in de aflossing van dit jaar te worden begrepen, ten be drage van f 8350 00 kapitaal, gedurende de laatste helft dezer maand October, ten kantore van den Ste delijken Ontvanger ter visie zal liggen en dat, over deze Obligatien, op Zaturdag den 14 November 1846, des middags te twaalf uren, ten Stadhuize, in het openbaar, de bij h«t plan voorgeschrevene Uilloting zal plaats hebben, ter bepaling welke der voorzeide Obligatien in dit jaar tot de aflossing tegen 30 percent zullen geregtigd zijn. En zal deze ter gewoner plaatse aangeplakt en in de Stads-Courant geplaatst worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 10 October 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, L. de FOUWjJz. te KLOOSTE RZANDE in de GEMEENTE HONTENISSE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HONTENISSE, maken door deze be. kend. dat krachtens magtigiug van Zijne Ex-eellenrie den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij besluit van den 9 January 1846. No. 130, iste Afdeeling jaarlijks op den laatsten Woensdag in October op het Dorp Kloosterzandeeene Markt zal worden goiiou- den van-porden. Stieren, Koeijen, Rnnders, Kalvers, Vavkeroj en Schapen, en dat die Markt van dit jaar voor de eerste n aai zal worden gehouden op IVoens dag den 2-8 October 1846, te beginnen van des voor- middags negen uren. Alle Veehouders worden uitgenoodigdderwaarts hun Vee te brengen, zullende Premiën worden uiige» reikt aan degenen die de meeste Paarden en het meeste Hoornvee aanvoeren, van wege het Bestuur der 12de Afdeeling van de Zeemvschc Maatschappij ter Bevor deringvan den Landbouw en de Veeteelt, terwijl door het Plaatselijk Bestuur, voor de behoorlijke plaatsing gezorgd, en desnoods, zoo veel doenlijk, gelegenheid tot voeding der beesten zal worden aangeschaft. Alle Kooplustigen worden insgelijks uitgenoodigd; zich deze gelegenheid ten nutte re maken, zullende volgens reeds gedane belangrijke toezeggingen van Vee- houders, deze Markt ruim van alle soorten van Paar. den en ander jong en oud Vee voorzien zijn. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal c/eze worden afgekondigd en aangeplakt ter gewone plaatse. Gedaan te Hontenisse den 5 September 1846. Burgemeester en Assessoren voornoemd, E. T. NOüL Ter ordonnantie van deze've, A. J. van WATERSCHOOT, Secretaris. ALLERLEI. Verbazend mag in de daad de hoogte worden ge noemd welke hedendaags door de sterrekunde is be reikt want niet alleen dat zij uit hare waarnemingen en berekeningen den gewonen en geregelden loop der reeds bekende hemelbollen weet te bepalen maar ook uit de opmerkingen, welke zij op die ligchamen doet, weet zij ook het bestaan van tot dus verre nog onbe kende maar op die ligchamen invloed oefenende he melbollen te bevroeden en aan te geven; liet onlangs hieromtrent gebeurde is een treffend bewijs hiervan. Het is nu omstreeks twee jaren geledendat onze algemeen bekende Leydsclie sterrekundigeProf. F. Kaiser, zijn Sterrenhemel uitgaf en dat men daarin de opmerking vonddat de planeet Uranus onregel matigheden in hare beweging verried, die zich uit de aantrekking der bekende planeten niet lieren verklaren. Er bestond alle vermoeden dat die onverklaarbare storingen werden te weeg gebragt door de aantrekking van eene planeet, die zich nog buiten den loopkring van Uranus 0111 de Zon bewoogmaar er werd nog veel vereischt, om dat vermoeden tot zekerheid te bren gen. Aan le Verrier, te Parijs, heeft dit evenwel onlangs mogen gelukken. Niet alleen heeft hij liet be staan dier planeet langs een zuiver theoretischen weg regtstreeks bewezen maar zelfs heeft hij uit de be weging der planeet Uranus de loopbaan, den omloops tijd en de massa der ontdekte planeet afgeleid. Ein delijk zelfs kwam hij tot de bepaling van het punt des Hemels, waar de nieuwe planeet zich op een bepaal den tijd zou moeten vertoonen. Den 23sten September jl. onrving Galle, te Ber lijn, van Verrier de uitnoodiging om de planeet op te sporen ter plaatse waar zij zich naar de door hem bepaalde loophaan bevinden moesten nog dienzelf. den avond werd zij gevonden. Daarna is zij dage» lilts op onderscheiden plaatsen waargenomen hare beweging is volmaakt zoodanig, als zij naar de voor stelling van le Verrier wezen moest. Naar de bepaling van le Verrier uit de beweging van Uranus, moet de nieuwe planeet 36 malen ver der dan de aarde van de zon verwijderd zijn en baren loop om de zon in 217 jaren volbrengen. Flare massa is een weinig kleiner dan die van Saturnus en veel grooter dan die van Uranus. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2