m 8s, GOESSC1IE COURANT. Donderdag 8 October. ALLERLEI» (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,75; Franco per Post f J,90. J f Gewone Advertentiën worden it ets. de rcgél\ I geplaatst. Gehoor te-, Huwelijks- en Doodberigten 1 y van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. NIEU VVSTIJDING iïtalis. Rome den go September. In de plaats van den naar Rome terug ontboden tegenwoordigen legaat van Bologna, Vanicelliheeft de Paus den Kardinaal Amat benoemd. De beide monsignoreswelke de betrek kingen van prosegretario interna en ex', er no bekleed den en reeds onder het bestuur van Lambruschini arbeidden, zijn van hunne posten ontzet en naar elders verplaatst. jShtitecïtlftttb. Frankfort den, a October, In onze diploma-: tieke kringen spreekt men van eene nota van Lord Palmerston aan de hoven van Weenen, Petersburg en Berlijnwaarin dezelve opmerkzaam gemaakt worden op de gevaren waarmede het stelsel van het Euro- peesch evenwigt door de familie-politiek van Louis Philippe in de, toekomst kan bedreigd worden. ISclgic. Antwerpen, den 3 October. De Pricurseur van heden bevat als uit het journal du llavre overge nomen, een zeer breedvoerig verhaal van eene aller pijnlijkste uitsnijding van klieren, op^eenejjlijJeres, door magnetischen slaap in volstrekten staat van onge- voeligheid gedompeld volbragten zoo gelukkig ge. slaagddat de lijderesse na den afloop verklaard heeft, niets te hebben gevoeld en niet de minste bewustheid of herinnering te hebben van hergeen haar overgeko men is. - Gisteren morgen kwam hier uit Holland eene schuit met ajuinen aan. Naauwelijks was zij aan de kaai, of de lading werd voor Engeland opgekocht. Een groot aantal Duitsche landverhuizersse dert verscheidene dagen naar Duinkerk -tl vertrokken om aldaar naar Brazilië scheep te gaanis door de Fransche gensdarmerie aangehouden en onder goed es corte naar Ostende terug geleid alwaar zij gedurende 24 uren ge/oed en behoorlijk gelogeerd werden, ren koste der stad. Dingsdag zijn die ongelukkigen door de gensdarmerie van Oostende naar het station van den ijzeren weg geleid. De oorzaak van den gedwongen terugtogt van al die huisgezinnen is hun volkomen ge. brek aan geld, dat zij voor den overtogt noodig hebben. In den nacht van Zaturdag op Zondag is de Neder landsche galjoot yito/j/Wtf Maria, Kapitein van de Helde, van Hamburg alhier met eene lading graan aangekomen, en voor het dok ten anker liggende, op zijne ankers begin» Den re rijden en tegen den Kattendijk, op eene zeer gevaar lijke plaats, gestrand. Uit hoofde van de eb, heeft men het vaartuig 1102 niet weder kunnen ligten.; ettelijke palen zijn tot binnen in hetzelve doorgedrongen. Men is oogenbükkelijk met het overbrengen der lading in ligters begonnen, maar met den vloed is het schip ge heel onder water geraakt en het meerendeel der lading is zwaar beschadigd. liet vaartuig ligt nu nog altijd in dienzelfden toestand, het lossen wordt echter voort gezet, en men hoopt het weder vlot te zullen krijgen. De Prócurstur neemt deze gelegenheid waar, om aan te dringen op het uit de haven wegruimen der zich aldaar in menigte bevin 'ende palen, die herhaaldelijk groote schade aan de schepen hebben veroorzaakt. jjlcbcrlAubtftt. Amsterdam, den 3 October, Dë Arrondiss.-Regt- bank te 's Gravenhage heeftbij vonnis van 2 Oct. 11.eene niet onbelangrijke quaestie, over het verstand van art. 12 der wet van 59 Mei 1841 betrekkelijk de onteigening ten algcmeene nutte beslist. Onder de gronden welke voor den aanleg vrn den spoorweg tusschen 's Gravenhage en Rotterdam moeten ontei gend worden behoort eene strook landsloopende midden door de bezittingen der Wed. Smits en hare kinderen. Die bezittingen dienensedert eer groot aantal jaren tot uitoefening eener bleekerij. De di rectie der Hol'andsche SpiorvVeg-Maatsch.ippij wilde alleen datgene onteigenen, wat Z'j voor de voortzetting van den weg behoefde. De eigmaars daartegen vor derden, dat al de gronden de bleekerij ui-makende, zouden-overgenomen worden. De Regtbank heeft, nadat eene geregtelijke plaatsopneming was geschied de vordering der Wed» Smits c.s. to, gewezenen mitsdien beslist, dat de onteigening van al de per- ceelen moet plaats hebben, met veroordeel ins der di rectie van de Spoorweg Maatschappij in de kosten van het proces. Bij de pleijdooijen werden de belangen dezer Maat schappij door Mr, Fabcr van Riemsdijken die der Weti. Smits c.s. door Mr. Metman voorgedragen. Leiden, den 3 October. De invloed der staats- exames doet zich alhier levendig gevoelen. let groote aantal te huur hangende studentenkamers draagt hier van het sprekendste bewijs. Van de 145 jongelieden, die toegelaten warenzijn er slechts 40 aangekomen nog niet eens de helft van degenen, die vroeger na de groote vacantie aan deze akademie werden ingeschre ven. Onder die nieuweren bevindt zich niet één me dicus. Sommigen zijn van meening, dat de reden, waarom de meeèten zich naar Utrecht en Groningen h bben begeven, daarin te zoeken is, dat de strenge houding, die gedurende den laarsrverloopen akademie- cursus de meeste faculteiten alnier, inzonderheid de .literarische, bij het afnemen der-examina (vooral der proptedeutica) hebben aangenomen, velen heeft afge» schrikt, 0111 hunne studiën aan deze hoogescnool te komen volbrengen. Rotterdam der. j OctoberNaar men verneemt, zal de Heer C. Kirsch aanstaanden Woensdag middag, in de sociëteit Harmonie, nog eens opstijgen, en de toegang alsdan voor het publiek geopend zijn. Als eene bijzonderheid van zijnen rogt van gisteren vernemen wij, dat de moedige aëronaut zoo hoog is gestegen, dat de temperatuur der lucht, waarin hij zich bevondzoo koud wasdat niet alleen reuk en gehoor hem ten gevolge daarvan begeven hadden, maar zelfs zijne handen zoodanig verstijfd waren, dat hij, de klep van den ballon willende, openen om te dalen het touw met de tanden heeft moeten trekken. Ten gevolge dezer omstandigheid is hij niet langer boven geblevenhoewel iiet aanvankelijk zijn voornemen was, minstens een paar uren in de hoogere sferen te vertoeven. \^N. R. C.j Leeuwarden den 1 October. Als een blijk hoe belangrijk den uitvoer van Vee naar Engeland uit deze Piovincie is, kunnen wij het volgende mededeelen Van Hatlingen naar Londen zijn vervoerd van af 1 Januarij tot 23 September 1846. Baarden a6. Koeijen en Ossen 4,720. Kalveren224. Schapen en Lammeren 13,264. Varkens en Biggen 127. Als mem nu de waarde van de Kippen, Ganzen, Eenden en Zwanen welke ook zijn uitgevoeider bij neemt, beloopt het bedrag per week omtrent de sotn van 1^-5°° dat door Engeland voor Vee aan Friesland werd uitbetaald. Ten bewijze lat de afschaffing van de koorn wet de waarde der l'auderijen nier verminder t heeft voert een Schotsch nieuwsblad aan, dat onlangs in Osrlothiau een landgoed bij eenen géregterlijken ver koop yoor eene som verkocht iswelke 37 maal bet bedrag van het pachtgeld'bedraagtdat daarvan betaald werd. Het goed werd op 9.370 pond sterl. ingezet en voor 10.370 gegund. De man die op een na liet meest geboden, had was iemand die voor weinige maanden, in eene vergadering in Ostlothiau van voor standers der beschermende regten, op de aandoenlijksre wijze over den ondergang van den landbouw gejammerd had, die onvermijdelijk uit de afschaffing der graanwet moer voortyloëijen. GuoNiNqEN den 5 October. Wij vernemen, dat er hief een werkje op' de peis is, *twe1k de belang stelling van Nederland in deze öogenblikken zeker zal gaande maken. Het is van den werkzamen Predikant van Ploevell te Batavia onlangs ridder geworiep et* heeft den'titel: Nederland en Rati. Bene stem tob hetNederlatrdsche volk. Het nog bijna onbekende Bali»' waarvan ook eene weluitgevoerde kaart er bij is gevoegd. Wordt daarin eenigzins geschetst, en aangewezen, dat de schitterende overwinning, dddr nu onlangs doof onze wapenen behaald, ons den weg opent en de ver- pligting oplegt, om de Balinezen aan ons onverbreke# lijk te verbinden, door hun het grootste voorregt, hef Christendom, te brengen. De geschiktheid van het volk, om het aan te uemen, benevens de wijze, waarop het dan dadr gebragt moest worden, zijn met fiksche trekken geschetst, en daarop is de aanmaning aan de Nedeflandsche Natie gebouwd, om, door krachtige on dersteuning van het Bijbel- en Zendelinggenootschap', deze in staat te stelien het Christendom op Bali te brengen» Eindelijk wordt nog geschetst, hou door zulk eene handelwijze alleen een zedelijk overwigt van Nederland in Indië kan gevestigd worden, in plaats vara het verstandelijk overwigt, 't welk au bestaat, maar vroeg of laat zal ophouden. Mogt het stukje be hartiging vinden en Nederland eindelijk ook in dit op# zigt wakker worden Naar men verneemt isin den avond van den s isten dezeronder de gemeente Ouddorp (Arron dissement Brielle, kanton Sommelsdijk) weder een moord gepleegd. De arbeider Aart Mulderaldaar, moet door zekeren Frederik Lcff'elaarmede arbei dt r aldaar, zoodanig verwond zijn geworden» dat hij, na nog korten tijd, onder vreeselijk lijdente hebben geleefd aan de gevolgen is bezweken. ZC.j Het is waarlijk bedroevend op te moeten Sftnerken, hoé weinig inzigt velen nog omtrent het Kiesregt heb ber.of bevroedt men dan niet, dat wanneer men le den van den Raad tot kiezers benoemt, dit ten laatste op hetzelfde zal nedeikomen, als of men den raad zich zeiven Lat verkiezen, en den burger allen invlped op de zamenstelling van den raad ontneemt Een lid van den raad kan de hoogste achting verdienen, kan in de eerste plaats welligt in aanmerking komen, om het volk in hoogere betrekking te vertegenwoordigen; maar hem tot kiezer te benoemen is eene ongerijmdheid, omdat, de kiezers niet tot leden van den raad benoe men moeten mannen, die aan de overige leden van den raad juist behagen, maar die het meesr geschikt zijn om de belangen der burgerij, en in Amsterdam vooral ook de belangen van den vrijen handel te vertegenwoordigen. Handelsblad met toepassing op Amsterdam.} Bij het toenemend pauperisme, bij de ontwaakte zucht tot landverhuizing; die meer algemeen is, dan men wel vermoedt, is het tijdstip dddr, om de accijn- sen in haar geheel en de inkomende regten ingevolgd eene schaal af te schaffen. Of zou men in ernst be weren, dat de natie op geene andere wijze de zuivere opbrengst dezer middelen zoude kunnen betalen bv, doof een hoofdgeld, eene belasting op de bezittingen.? Be staat er dan bij de Regering zelfs geen donker gevoel, dat men eenmaal hiertóe zal moeten geraken? Maar het. is de echte regeringskunst het ware tijdstip aan te grijpen. Doch ook niemand, die de werking, strek king en gevoig van ons belastingstelsel op de verarming van hei meerendeel der natie (waardoor de grootste, worsteling voor den mensch tusschen zijne behoeften en pligren ontstaat, die den menschenvriend het pijnlijkste aandoet) onderzoeken wil, zal ontkennen, dat er eene dringende zedelijke behoefte aan de herziening van 0115 belastingstelsel bestaat» Tijdschrift voor Staathuishoudkunde III. 3. bl. 379.)

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1