P RIJS VERHOOGING de huisvriend; De scheepvaart op de Wolgain Ruslandis eene der gewigtigste van dat rijk. Sedert lang poog» de men er stoombooten op aan te leggen om de groote vrachtschuiten stroomopwaarts te slepen. Er heeft zich hiertoe eene maatschappij vereenigdmaar lan gen tijd is men er niet toe kunnen geraken om het vraagstuk op eene voldoende wijze op te lossen uit i liootde van den geweldigen stroom en andere verhin deringen die aan de werking der gewone slepers in den weg stonden. Eindelijk nam de Heer R. Röntgendirecteur der stoomboot-fabrijk op Fijenoord bij Rotterdam, op zich, voor deze maatschappij eene groote boot te bouwen, in staat om schuiten van eenen bijzonderen vorm, nier 0500 ton gewigts beladen, tusschen Samora en Rijbinsk (eenen afstand van 1400 wersten of ongeveer 350 uren gaans) in twintig dagen tijds op te slepen. Ingeval deze voorwaarden niet vervuld wierden, moesten de kosten van het eerste transport door den bouwmeester gedragen worden. Ten gevolge dezer schikking deed de Heer Rönt gen, door de Hollandsche maatschappij van stoomvaart, naar een model van zijne uitvinding eene ijzeren boot daarstellen van de kracht van 250 paarden en derde halve voet diep gaande. Deze boot werd uit elkander genomen en in dien toestand naar Rijbinsk gebragt waar zij weder ineen gezet werd. Inde maand April M» zagen de oeverbewoners met verbazing twee schui len van eene zonderlinge gedaante door eene ijzeren Stoomboot voortslepen. Die schuiten zijn elk 400 voeten lang, gaan 5 voet diep en hebben eenen inhoud van 1260 tonnen. De stqombootaan welke men den naam Tan de Wolga gegeven lieettis den 2 Mei van Rijbinsk vertrokken in een jaargetijdewaarin de rivier door regens opgezwollen de stroom ongemeen sterk is terwijl daarenboven de wind tegen was. Desniette min kwam zij in zestien en een halven dag dat is Wog drie en een Iialven dag minder dan den bedongen tijd, te Samora aan. Met de gewone middele duurde die vaart maanden. Dus is dan een vraagstuk opgelost, dat voorRus- lands binnenlandsehen handel van het hoogste gewigt is. Men verlangt eerlang het getal dier vaartuigen te zieB vermeerde e en de scheepsvaart op den grootsten rivierstroom van Europa eene levendigheid te zien ne nen welke men verre was van te voorzien." Uit Parijs wordt gemeld, dat, indien de warmte nog eer.ige dagen aanhield, de wijnoogst :n de om streken dier hoofdstad een' aanvang zou nemen. De druiven der beroemde bergen van Suresne zijn naar iiien van daar schrijftnimmer zoo schoon geweest. De in de kelders voorhanden zijnde wijn wordt dan ook spoedig tegen 15 en 20 centimes de kar. afge zet. Het getal drinkers is dientengevolge zeergroot. Verleden Zondag waren de wegen vanSuresne naar het bosch van Boulogne en naar Neuilly opgevuld met dronkaards die den nacht in de opene lucht hadden doorgebragt. Amsterdam den 12 SeptemberIn het Han delsblad wordt opmerkzaam gemaakt op den tegen woordigen uirgebreiden veehandel van ons land het js niet overdreven, wanneer men aanneemtdat weke lijks 1000 stuks rundvee en 5000 schapen naar Enge land en Frankrijk worden overgevoerd. Zoo inen van de 52 weken 12 aftrekt, wegens stremming der vaart, jzouden jaarlijks niet minder dan 50,000 ossen en 200,000 schapen aan het Eugelsehe en Fransche ver bruik worden geleverd hetwelk aan gemiddelde waar de op S i 10 mill, guldens kan geschat worden. Ook js boter een voornaam artikel van handel. Het Jour nal dti Havre geeft als aanvoer van éénen dag te Londen,met vier stoombooten uit Holland, op: 1102 vaten boter. 220 ossen,-102 kalveren en 1032 scha pen behalve de kaas en eenige honderden manden met allerlei vruchten. En die veeteelt vraagt niets dan vrijheid van uit- en invoer 1 In Frankrijk is een groot verschil in de wijze, waarop de bakkerswet brood voorde armen meer malen het eenigste voedsel bereiden. Sommigen vermengen het met,meel van zekere blanke keisteentjes. Bij gebrek hieraan, vervangt men dat door zwavelzure kalk. Anderen gebruiken zwavelzuur koper, een tamelijk zwaar vergif. Nog anderen verkiezen aluin tot vermenging. (Zou dit bij ons re lande ook niet gebrnikr worden Banketbakkers vooral vinden veel voordeel door zwa velzuur koper te gebruiken. Wel is waar krijgen som mige kinderen daarvan hevige kolijkeii. maar de ban ketbakker vindt er toch een voordeel in van 30 pCt. tr. wordt hierdoor minstens to jaren vroeger Kie zer. Maar de regtbank Als een Franschn.an den bakker een stuk gelds geeft van 15 sous, dat slechts 12 sous waarde heeft, dan mag het genade heeren, als hij zijne overige levensda gen op de galeijen kan doorbrengen. Als de bakker een' Franschman vergiftigt of te ligt brood geeftdan de wet is er betaalt hij 5 francs boete 1 Als een Franschman den kruidenier vergiftigt, zal men eerstgenoemden een hoofd kleiner maken; de laat ste, aan dezelfde misdaad schuldig betaalt boete. (Zwohchc Cour. Rotterdam, den 15 September. Den 13 dezer, overleed alhier na een smartelijk lijden van ruim een jaar, onze verdienstelijken tooneehlirecteurde Heer J. II. Hoedtin den ouderdom van nagenoeg 67 jaren. Dan 28 September 1779 te Rotterdam ge boren, werd hij, door zijn' vader, toenmaals ontvan-» ger aar. het wijnkantoorbestemd voor de genees kundige dienst bij 'slands zeemagt, daartoe opgeleid, en trad ook werkelijk die loopbaan in. In de'betrek king van aide chirurgijn bij de marinewoonde hit- op het schip Jupiterden noodlottigen zeeslag van Kam perduin (11 October 1797) bij. waarin de vice-nd- miraal de Winter door de Engelsche werd gevangen genomen; ook hij was een der krijesgevangenenen eerst nadat bij nagenoeg jaar te Londen had door gebragtiiad zijne uitwisseling plaats en mogt hij tiaar het Vaderland wederkeeren. Aldaar terug gekomen verliet hij zijne eerste loopbaan en begon op ipjarigen ouderdom diewaarin hij tot zijnen dood werkzaam was. Eerst bij 's Gravesande de kweekschool van zoo vele verdienstelijke artisten en daarna onder de leiding van JPard Bingley en van Wattier Ziesenis betrad hij het tooneelen steeds toonde hij zich de lessen van die groote tooneehpelers waardig. Zijn de buut bad plaats in de Jaloersche Vrouwde roi die bij daarin vervulde, bad hij onder leiding va V Walt ter Ziesenis bestudeerd. Aanvankelijk scheen hij zich meer rot het komieke genre te vormen en hij trad met veel bijval op in de Advokaat Patelijnde Land-, jonker van BerlijnStille waters hebben diepe gron dsrien meer soortgelijke stukken later evenwel wijdde hij zich aan de studie van meer ernstige rollen, en met genoegen zal men zich steeds herinneren hoe uitmuntend hij zich kweet van zijn taak wanneer hij het tooneel betrad in Bertram en Raton. Gaston of de man met het ijzeren masker, Jarvis, of de eer» lijke Man. Johnof de Klokluider der St. Paulus kerk. Mcnschenhaal en Berouwde Aan'oeve'ings briefde Eerste stap en andere meer. Hoofdzakelijk muntte ziin spel uit door natuur én waar gevoel, en vooral kwamen zijne verdiensten als acteur in de laat ste tijden in het beste daglichtwanneer h t, als een der eenige overblijfselen van ons eenmaal zoo scliir. terend nationaal tooneel, ons doorzijn meesterlijk spel hetzelve herinnerde. De laatste maal trad hij alhier op, den 9 April 1S45, in het stuk getiteld: de On gehuwde Vrouw, als wanneer zijne ziekte 'hem ver hinderde, zijne 48jarige tooneelcarrière verder alsmede werkend lid voort te zetten. Hoewel van het tooneel als acteur verwijderd bleef bij als directeur deszelfs belangen behartigen. Had hij als toobeelspeler vele verdiensten, als directeur, welke betrekking hij gedu rende 28 jaren bekleeddewaren dezelve nog grooter. Na den dood van Ward Bingleydie den 26 juni} 1818 overleed, aanvaarde bij met Willem BinglciJ deszelfs zoon de directie. Bij het steeds toenemend verval van het nationeel tooneel was hij de heclitsre steun van hetzelve, en hield het op de hoogte, waar op1 het no nog staat. Moeite nog kosten spaarde hij, om het tot zijn' ouden luister terug te voeren. Daar waar de middelen te kort schoten vulde hij die met zijn eigen vermogen aan; dit was voor Hoedt niet te veel en dat tooneelwaaraan hij in zijne jeugd als kunstenaar tot sieraad strektehield hij nog in zijne gevorderde jaren door zijn bestuur en door zijn geld in stand. Ook in de burgerlijke deugden muntte Hoedt uit. Trouw echtgenootiiefdeyol vader was hij in den hoisselijken kring bemindmet raad en daatf hen bij te staan die raad en hulp behoefden was Item steeds een aangenaam te vervullen 1 pügtalgemeen was bij dan ook door ben, die hem kenden, hooggeacht, en men mag veilig zeggendat, zoo het tooneel in hem een', hechten steun en een der laatste overblijfselen van deszelfs ouden roem verliestde maatschappij in hem een waardig burger heeft te betreuren. Eergisteren morgen zijn voor Dordrecht gearri veerd twee Russische oorlogsstoombooten aan boord hebbende geschenken voor de onlangs met den Kroon prins van YVimemburg gehuwde Russische Grootvor stin ülga, Deze geschenken zouden in Rijnschepen overgeladen en naar Stuttgardt overgebragt worden. De bestemming dezer booten was naar Rotterdamdoeh, uithoofde van dc te groote breedte der ra'iink as ten voor de sluis van her Voornsche k.inaaïm van den te grooren diepgang dier bodemsvoor de Oude Maas. zijn zij voor Dordrecht moeten komen. Uit Rotterdam schrijft men dat gisteren mid dag, door heeren gecommittecr ien der NederdmrséHe Gereformeerde Gemeente aldaar, de geopende gok!! e« ning, tot verderen opbouw der Zui lerkerk, tot deren- te van 3 percent, op bet volle bedrag van driemaal» honderdduizend gulden gesloten is. Goes, den 14 September. Door de stem geregrigcie Ingezetenen dezer Stad is tot Lil van he' Kiescollegie benoemd de heer Charles Petrus Soutendamin piaats van den lieer Gerard de Leeuwoverleden. Goes, dm 17 September. Men verneemt, dat men het delven der winteraardappelen wederom gestaakt heeft, daar men bevond dat dezelve gednl/en zijnde zich niet goed hielden en nog geene volkomene rijp heid hadden. De meeste in den grond g.-b'evenen schij nen nog goed te regt te zullen komen. De vees dat het kwaa 1, hetwelk zich voor ecT.igen rijd Openbaarde zou toenemen, heeft zicli dus gelukkig niet bevestigd. A L LEK LEI. Sedert menschen geheugen is het nog niet ge- beurd dat Parijs zonder ijs was. Den 6 Sept. heeft evenwel de vereeniging, welke de ijskelders in Oucn en Chantilly bezit, aan alle banketbakkers, kofiijhursh ou ders en geabbonneerden doen weren, dat van heden morgen af geen ijs meer te bekomen was. Men wach: even wel dagelijks schepen met ijs uit Noorwegen en Amé. rika. De vereeniging heeft tot nu toe steeds alle gea- bonneerden tegen den gewonen prijs van 2 fr. 25 c. de 100 pond geleverd. Men weet, dat bet steken der vliegen voor alle die ren hinderlijk is, dat het makste paard daardoor on handelbaar wordt, en dat zelfs die plaag hinderlijk is in het vet worden van het hoornvee. Volgens een Belgisch dagblad, zouden de middelen om dit ongemak voor te komen, daarin bestaan, 0111 de dieren in te wrij ven met traan of ossegal, of eenvoudig met een afkook sel van bladen van den nootenboom. Men is dus in staat met kleine kosten en in weinig tijds, aan de hees» ten eene stellige verligting te kunnen verschaffen. £tb©cvtcntictu Op heden overleed tof mijne groote droef heid, in den ouderdom van bijna 70 jaren, inijne zeer geliefde Echtgenoot Vrouwe MARIA van ÓCKEN- BURG. Goes, 16 September 1846. J. KAKEBEEKE. UIT be HAND te KOOP, een Hecht ■fff Sterk en Welbetimmerd woovheis en fcölasa ERVE, staande en gelegen aan de Kleine Kaai dezer Stad, wijk B, No. 177 te bevragen hij den Notaris A. SMALLE GANGE alhier. van het werk getitelds Gemengde Lectuur voor Burgers in Stad en Land, verzameld door -I. «I. A. (KOEVERMEER. Op dit Werk kan nog, in den loop van dit jaar, bij den Uitgever C- M- VAM BOLHUIS HOITSEHA, te Groningen, en bij de Boekhandelaren F. Klef.u- wens en Zoon, alhier, ingeteekend worden voor f 3—©®. per Deel, en per post 3—6©- Met den islen Januari) 1847 wordt echter die prijs verhoogd op 4©O- en 46©, zoo dat de gene, welke dit Werk nog voor 3©O of S wenschen re ontvangen, vóór dien tijd zullen moeien inteekenen. De prijs van de reeds uitgegeven drie Deelenis per Deel ingenaaid 3OO. en in cartonnen band 3SO. Van bet 4de Deelhetwelk in dit jaar compleet Vvordt, is het 13de vel aan de Inteekenaren verzonden. Dit Werk is bij herhaling door onderscheidene Tijd schriften aanbevolen als eene zeer aangename uitspan- nings lectuur voor ieder Huisgezinterwijl de reeds uitgegeven deelen ook kunnen dienen tot een nuttig geschenk bij verjaring of andere feestelijke gelegenheden TÉ Goes, rij F. kleeuwensjk Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2