Bcsfuvctt cu QbmiuistVAticu» IScfccnbsttAfchig. BEKENDMAKING. ALLERLEI. Slbucvtcufmu Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon. iMtlH heeft laten ©pgroeijen en die thans eenen stoel gevormd lïëefc van negen voet in den omtrek. Deze reusach tige struik is geheel frisch van loof en vertoont geene de m nste teekenen van bederf. In dit eiland zijn struiken gedolven, waaraan zich aan iedere struik ruim 5 kop aardappelen bevonden." Uit Amsterdam wordt berigt, dat, als een gevolg van de buitengemeene warmte en groeikracht van dezen zomer, in eenen tuin in de onmiddellijke nabijheid dier stad, Weltevreden genoemd,de gouden regens voorde tweede keer bloeijen. Een te Rome gevestigden Hollander meldt ons van daar, dat de Paus Pi us IX, op het voetspoor van zijnen voorganger Grcgorius XVIalle vreemdelingen met zeer veel onderscheiding ontvangt. Zoo heeft hij den 14 Au gustus ook voor hpt eerst een Hollander, den heer mr. E. Mulicr, van Leeuwarden, in een bijzonder jehoor onr- vangen, welke hem door den kardinaal Gastra^Canó de PAnti Mentlli, groot poeniientjaris. was voorgesteld. Hij heeft door deze onderscheiding de achting, welke hij aan onze Hollandsche natie toedraagt, willen te kennen geven. Leiden, den 10 September. Een ooggetuige be- ligt ons dat eergisteren op den spoortrein van hier naar 's Gravenhage 11 beschonkene Joden na eerst veel beweging in het stationsgebouw gemaakt te heb ben in den waggon oproerigheden tegen de overige passagiers begonnen, met dit gevolg, dat, de trein te Voorschoten aangekomen zijndedoor her personeel aan den spoorweg werkzaam onmiddellijk 9 hunner uit den wagen zijn gezetwelke na vele verwenschin- gen hunnen weg naar 'sGravenhage te voet hebben moeten vervolgende 2 overigen vve'ke in den wager. waren gehoudenzijn bij de aankomst van den trein te 's Gravenhage in handen der policie overgegeven en jn verzekerde bewaring gebragt. Op de sedert eeuwen beroemde paardenmarkt te Valkenburg, in de nabijheid van Leijdenzijn 331 en 34 veulens asngebragrer was veel handel en alles js in de beste orde afgeloopen. Nijmegen, den 11 September. Bij eene-zich gis teren namiddag, omstreeks 3 ureonverwachte uit het noord noord-westen ontwikkelende donderbui deed zich alhier een natuurverschijnsel waarnemen, zoo als zich dit zelden in die schoonheid en helderheid op doet. Eene hoos welke zich plotseling uit eene zoo. genaamde witte hagelwolk vormde nam een buiten gewoon dreigend aanzien en vertoonde zich als een, tegen de overigens heldere lucht in het oosten sterk afstekende, witte koker, die van oogenbük tot oogen- blik van gedaante afwisselende, dan eens spits toe- loopende en zich verlengendedan weder zich zelve optrekkende of met de van de aarde zicli vormende waterhozen vereenigendeduidelijk de werkingen liet aanschouwendie aan dergelijke natuurverschijnselen eigen zijn. Intnsschen hebben wij tot nog toe niet vernomen, dat dezelve eigens eenige schade heeft ver oorzaakt. Waarschijnlijk heeft de zware regen veel bijgebragtom de wolk van derzei ver eleciriciteit ge noegzaam te ontlasten en de veeltijds vreeselijke wer king van een dergelijk natuurverschijnsel te verhoeden. - Sedert eenigen tijd schijnen er door de komntan- danten van Engelsche Regimenten maatregelen te zijn genomen om het gebruik der slagen bij hunne korp. sen af te schaffen. De kommandant van een te Guern sey (waar de wijn zeer goedkoop is) 111 garnizoen liggend regement, besloot een einde te maken aan de dronkenschap der soldaten die de dienst hadden door hun eergevoel op te wekken en hun te gelijkertijd de dronkenschap zoo onaangenaam mogelijk te tnaken, zonder de toevlugt tot slagen te nemen. Toen een soldaat dronken was, iier de kolonel hem op water en brood 8 dagen lang a's koortslijder behandelen en eene fitsel aanleggen. Toen hij weder in de gelederen terugkeerde, wensehte.de kolonel hem spottenderwijze geluk met zijne genezing. Verscheidene andere dronk aards werden evenzoo behandeldhetwelk hnn ten langen laatste begon te vervelen zoodat er vervolgens geen soldaatdie de dienst had meer dronken was. Zoo had men eene gewoonte zonder de aanwending van Slagen afgeschaft. 's Hertogenbosch, den 5 September. Zoo wij wél onderrigt zijn, zuilen er binnen kort aanzienlijke veranderingen in het lagere schoolwezen dezer stad ge maakt worden. Het getal der lagere scholen binnen deze stad zal bepaald worden. De schoolgelden voor de leerlingen van iedere school zullen door de plaatse lijke schoolcommissie vastgesteld wordea. Jongens- en meisjesscholen zullen voortaan in afzonderlijke hui zen worden gehouden. De stad zal veideeld worden in drie scbooldistrikten, als twee voor de stad zelve en een voor het onder deze stad behoorende Orthen. Dscholen zelve zuü 'i in onderscheidene klassen, eveu als delatijnsche gijmnasia, verdeeld worden. De schoolcommissie zal bestaan uit zes leden voor de drie distrikten, waarvan eene commissie van twee leden met het bijzonder toezigt over ieder dier schooldisrrik- ten zal belast worden. Helder, den 5 September. Meden moTgen is al hier tusschen de zeehoofden gevangen een buitenge woon groote zeebaars, wegende ongeveer 100 ponden. Leeuwarden, den 9 September. YVjj moeren thans de aandacht vestigen op een struikgewas, dat bestemd schijnt om voortaan eene hoogst belangrijke rol in de nijverheid te spelen en met het aanreden waar van wij dus niet genoeg kunnen aanbevelen, in onze duinenen onbebouwde heidegronden eene proef ie ne men; het is namelijk de berberis vulgarisdie op allerlei soorten van gronden zeer gemakkelijk voorkomt, welke men kort geleden heeft bevonden cere eigen schap te bezitten, die aan dezelve geene geringe waarde geefthet hout, zoowel als de wortel, geven, groen of gedroogd en gerasp*, zonder -eenige bijvoeging van aluin te behoeven, eene Zeer schoone gele kleur, bij zonder geschikt tot het verwen van stoffen, van eene bijzondere vastheid, daar zij zelfs de wei king der zuren weêrstand biedt, en, bij de genomene proeven, die met een enkel afkooksel van berberis vulgaris in wa ter geverwd waren, gedurende eenen geruimen tijd aan de zon blootgesteld, niets geleden hadden, wanneer men dezelve beschouwde bij die, welke men van liet daglicht afgesloten bewaard had. ProvFr. Cour.') BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dar het Supletoir Kohier, wegens het PATENT- REGT, over het ie. kwartaal desjaars 1846 op 1847, voor deze Stad, door Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie Executoir verklaard, aan den Ontvanger van 's Rijks belastingen, ter invorde ring volgens de wet toegezonden is. Wordende ieder belastingschuldige mitsdien vermaand en gelastom na bekomene kennisgeving van gemel den Ontvanger, zijn verschuldigde overeenkomstig de bepalingen der wette voldoenop strafte van daartoe anderzints te zullen worden gedwongen. Terwijl die genen, welke hun Aanslag-Biljet niet zullen ontvangen of verloren hebben zich van een dubbeld van hetzelveten Kantore van den Ontvanger zullen kunnen voorzien. En zij die zouden vermee» nen dat hun aanslag te hoog of niet overeenkomstig is met hunne opgave, zich deswegensmet macht-ne ming van de voorschriften ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het algemeen bestaandedoor tusschenkomst van den Controleur der Divisie, kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en in de Stads courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 12 September 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. De BURGEMEESTER van de Gemeente IJERSEKE verwittigt de b: langhebbendendar de KERMIS aldaar dit jaar invalt Dingsdag den 29 Sep tember aanstaande en eindigt met Zaturdag den 3 October daaraanvolgende Zullende er hoegenaamd geene Nadagen zelfs liiet de daaropvolgende Maandagin aanmerking komen. IJerseke 14 September 184(3. De Burgemeester voornoemd, J. WILLEMSEN. In een dagblad der Vereenigde Staten, d e Alabama Whig, vindt men de volgende advertentie: Neger hou* den. De ondergereekende heeft een geheelen stoet ne gerhonden uit de fokkerij van Chaien. Allen gekocht. Hij biedt ze aan tot het opvangen van negers. Voor een dag jagens bedraagt de prijs 3 p. st. en voor eiken gevangen neger 15 p. st. wvn. Callo VVaij. In een vorig nommer, waarschijnlijk ter gelegenheid der onrustende tijdingen, welke men laatstelijk weder uit Algerie ontvangen heeft, stelt de Times het gedrag der FraTiSCiien in die bezitting icg.nuvit' aa., tiet onze in Indie en schrijft de zoo verschillende uitkomsten, in beide verkregen, toe aan de verschillende wijs, waarop beide behandeld zijn; een onderscheid, dat «aar allen schijn aan dar van bet nationaal karakter re wijten is. Aan het bedaarde, practieale gezond ver stand van eenen Engelschman zou het voorkomen, nat de Fransehen de zaak aan het verkeerde .duel begon nen hebben. Zij houden een uitgestrekt etablissement op, dat zelf niets ophoudt; zij hebben eetie bescher mende armee, zonder iets om te beschermen, .een eska der van verdediging, waar niets te verdedigen vair. Zij honden eene ontzettende werkelijke krijgsmagt op de been om hersenschimmige of slechts in vooruitziet beslaande belangen te behoeden. Zi| hebben in Afrika noch handel, noch inkomsten, noch belegde kapitalen te koesteren en echter hebben zij er troepen genoeg om den handel, de inkomsten, de kapitalen van half Europa te bewaken. De krachten, welke zij er aan. wenden, z.ijn die van een rijk. de bezittingen, welke zij er hebben, wolkenen zand. De pracht en omhaal, welke wij niet aannamen, toen de raad te Calcutta eiken Oosterschen troon in de schaduw stelde, wordt door de Ftanschen aangenomen, terwijl zij nog niec de wet stellen kunnen aan de grenzen van het Te!!. Welk een contrast.tusschen de kleine factorij te Suratte en de place d'armes te Constantine tusschen Ctive en zijne paar dozijn gewapende klerken en een' Zoon van Frankrijk aan het hoofd van honderd duizend man. Wij gingen nederig, als kooplieden-avonturiers, op weg, en dreven onzen handel en bevorderden onze fortuinen, zoo als wij te huis ook doen, tot dat onze kantoren presidentschappen werden, en onze handels-oudsten Gouverneurs generaal tot opvolgers haddenmaar het was niet voor wij meer dan keizerlijke inkomsten ge wonnen hadden, dat wij een keizerlijk leger op de been bragten en keizerlijke manieren aannamenhet was niet voor dat de Compagnie een honderd miilioenen met hun lot tevreden onderdanen bezat, dat zij een honderd duizend soldaten tot hunne bescherming onder de wapenen bragr. De ongeduldige levendigheid der Franschen kan bezwaarlijk het voorbeeld eener natie van winkeliers volgen hoezeer toch de beginselen, die in de Miiidellandsche- en in de Zuidzee moeien doen slagen, juist dezelfde zijn, waardoor de winkels in Cheapsiie bloeijen. Zö beginneu met de voltooijing en handelen alsof her werk, dat zij ondernemen, vol eindigd was." Het dagblad el Espanol behelst een zeer breedvoe- vig betoog over het huwelijk der infante, hetwelk moet strekken, om te doen zien, dat de Cortes aan dat hu welijk hunne goedkeuring niet kunnen schenken, en dat de Paus zoowel als de overige Mogendheden, in naam van her Europesciie staatsregr, zich daartegen behooren te verklaren. De redeneringen, door dat blad aangevoerdberusten eensdeels op het Ut rechtse lie vredesverdrag van 1713, hetwelk door den Espanol als steeds in Spanje k'achr van wet hebbende wordt beschouwd; anderdeels op eene bepaling in art, 47 der tegenwoordige Spaansche staatsregeling, die laat stelijk in 1745 is herzien. Bij het Utrechtsche vre desverdrag iipefr Bodewijk. XIV voor zich en voor ai de prinsen en prinsessen van zijn huis en hunne erlgenamen in de sterkste bewoordingen afstand gedaan van de regten. die dezen, tengevolge van de toen ge» wettigde of erkende verheffing van zijnen kleinzoon Philips V op den Spaanschen troon, omtrent her be zit dier kroon zouden kunnen doen gelden, en met dat vredesverdrag is eene zeer stellige verklaring van gelijke strekking van Philips van Orleans, een der voorouders van Koning Bodewijk. Philips, gepaard gegaan. Endaar 1111 het aangehaalde artikel der tegen» wuordige Spaar,sche staatsregeling met zoo vele woor den inhoudtNoch de koning, noch zijne onmid dellijke opvolger kan een huwelijk sluiten met een per soon, die door de wet van de troonopvolging is uit gesloten," is volgens den Espanol de gevolgtrekking duidelijk. Alle degenen welke iets mogten te vor- deren hebben van, of verschuldigd zijn aan den Boedel en Nalatenschap van CORNELLS H-VMELLNCKin leven Herb rgier, gewoond hebbende, en nu onlangs te Wemeldinge overleden, gelieven daarvan Opgaaf of Betaling te doen, voor ultimo deze maand September, ten Kantore van den Notaris L. LANK HORST, :e Goes.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2