i\ 73. Maandag 7 September. VTV^ C GOE SSC IIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal is f d,75; Franco per Post f J,90. cou (Gewone Advèrtenti'èn worden a 30 ets. de reget geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigt'en van J 6 regels d f d,20, behalve hel Zegelregt JNIEU WSTIJDING EN. Petersburg dtn 22 Augustus. De sterrekun- digeMddlca, teDorpat, heeft een werkje uitgegeven, getiteld: de Centraal zonwaarin hi], als den uit slag van zijne 6 jarige onderzoeking bekend maakt dat hij de Alcyonede helderste ster der Plejadengroep, beschouwt als de Centraal zon van ai de ons bekende sterrenom- welke alle zonnen met hunne stelsels draaijen. De afstand van de grenzen van ons zonne stelsel stelt hij op 34 millioenen zonnewijdte, een af standwaartoe eene lichtstraal 537 jaren noodig heeft om te doorloopen. Onze zon heeft 182 millioenen jaren noodig, om zich om deze centraal zon te bewe gen welke haar in ligchaamsgroote 117 millioenen malen overteft. Sialic. Pisa den 24 Augustus. De vulcanische werking onder de aard-schors schijnt opgehoudenmen heeft van geene aardbevingen meer vernomen. CDen 27 Augustus heeft men Livonvo nog een schok gevoeld, die veel schade heeft veroorzaakt.) Om den Hemel hiervoor en voor den regen die na 3 maanden droogte is gevallen te danken heeft men het wonderdoende ]V1 aria-beeld di Sotio gli organs met luister door de stad gedragen. Zulks heelt sedert 1799 geen plaats gehad, toen het geschiedde 0111 den Hemel voor de bevrijding der Franschen te danken. Wij hebben ook sedert vele dagen scharen van mannen in boetgewaad door de straten zien loopen. Twee avonden zijn de straten en de dom geillumineerd. In Napels heeft men den regen met een uitgelaten geschreeuw en gejuich begroet. Shiitscfslanb. Berlijn den 28 Augustus. De Regering is voor nemens, onderscheidene gedeelten des lijfes te koloni seren en totdat einde eene proeve te nemen in Ach* tev-Pommeren, waar eenige lage gronden op Holland* sclie manier zullen worden droog en bebouwbaar ge- maakt. Leipzig, den 30 Augustus. Sedert gisteren avond woedde een gevaarlijke brand in onze stad, en eerst op het oogenblik dat ik dit schrijf (half 12 ure des morgens) houdt het gelui der brandklok op. In eene beruplaats van terpentijn-olie en vitriool en' dergelijke stoffen, welke zich in een achtergebouw van het bótel v de Pologne op de Hainstrasse bevindt, barstte de brand uit. Tot 10 ure toe hoopte men denzelven aldaar nog meester te zullen worden, doch toen kreeg de vlam lucht en rigtte nu eene geweldige schade aan in het kwartier, gelegen tusschen de markt, de Hainstrasse, de Katharinestrasse en de Bruhl. Onder meer andere gebouwen, die zwaar beschadigd zijn, zijn bnder an deren bet Iiótcl de Pologne en de Blaainve Star van binnen geheel uitgebrand. Ongelukkig zijn onderschei den menschen, die onledig waren met blusschen, deels om het leven gekomen, deels zwaar gewond. Officieel zijn 5 dooden en 9 gewonden opgegeven. AlgZtg Keulen, den September. Met opzigt tot de jongste aardbevingen, zoo als zij zich in het begin der vorige maand op het eiland Sicilië en in''e zuiderdeelen van Italië geopenbaard hebben, deelen onze b'aden, in af wachting van omstandiger beiigten, bet volgende mede: Uit Napels wordt, onder dagteekening van 13 Au gustus gemeld, dat reeds den 27 Julij, omstreeks 10 ure. des nachts, volgens de Italiaansche tijdrekening (dat is des ochtens ten 5 ure) te Castroreale bij Mes sina twee aardstooten ondervonden werden, die echter geene schade veroorzaakten. In den nacht van 8 op 9 Augustus, omstreeks 5 ure des nachts volgens Ita liaansche rekening (kwartier na middernacht) had te Aveilino en Salermo eene aardschudding plaats, die ook tezelfder tijd te Napels waargenomen werd. Veel ster ker, langduriger en van meer uitwerking was de in denzelfden nacht te Potenza gebeurde geweldige aard beving die 12 seconden aanhield en zoo hevig was, dat de muren van verscheiden openbare en bijzondere gebouwen scheuren kregen en de bewoners Vol vrees en schrik op straat vloden. Den volgenden nacht, omstreeks 3 ure (kwart over tiener.) volgde eene tweede minder sterke aardbeving, die 3 seconden aanhield en ook in verscheiden andere gedeelten der provincie be speurd is. Luidens de laatste berigten uit Napels zag men daar eene uitbersting van den Vesuvius te gemoet, vermits alle bronnen afnamen en het water in de put ten zakte, hetgeen als een zeker voorteeken van eene op hand zijnde uitbersting beschouwd wordt. Naar ik verneem, moet reeds een sterke lavastroom (de rig- ting kan ik niet opgeven) uit den krater naar buiten vloeijen. Cmgclaub. Londen den 30 Augustus. De Regering is voor nemens, maatregelen te nemen tot verbetering van den soldaat; men zal, onder anderen, normale scholen op- rigten en de kapellaan-generaal zal zich naar het vaste land begeven, om de onderscheidene stelsels van onder zoek na te gaan, die in de legers van Belgie, de Ne derlanden, Prttissen en Frankrijk bestaande uitslag van dit onderzoek zal in een rapport vervat worden, hetwelk denkelijk tot eene voordragt aan het Parlement zal aanleiding geven. &pattjc. Madrid den 29 Augustus. De Gaccta behelst het volgende decreet Donna Isabella II.bij de Gratie Gods en de Constitutie van liet Rijk, koningin van Spanje, aan allen die deze zullen zien of hooren Besloten hebbende ons niet onzen neef den infant don Francisco de Avis Maria in het huwelijk te be gevenen opdat artikel 17 van de Constitutie nage komen worde, gebruik makende van onze koninklijke magt, na alvorens onzen koninklijken raad te hebben gehoord, hebben wij opgeroepen en roepen bij dit decreet de Cortes van het koningrijk tegen den 14 Sept. aanstaande op. Bij gevolg bevelen wijdat den 14 Sept. van het tegenwoordige jaar de senateurs en afgevaardigden zich binnen de hoofdstad van Spanje zullen vereenigd bevinden orn de zitting der Cortes bij te wonen. „Gedaan op het Paleis, den 28 Aug. 1846. (set.) De KONINGIN. De Minister van Binnen!. Zaken PEDRO JOSE PIDAL." Jfvftnf»r»ïu Parijs den 1 September, Een kabinerwerker te Nevers vond onlangsbij het uit elkander nemen van een meubelstuk dat hij herstellen moestin eene ge- heimezoo het schijnt bij den eigenaar onbekende lade, twee blikken doosjes, en daarin 16,000 francs aan goud. Deze som welke hij zich ongehinderd had kunnen toeëigenen, bragt de eerlijke man in 'naar geheel terug, en nog had uier. veel moeite hem 1000 francs als erkente- nisbljjk te doen aannemen. r 33cïtjic. Brussel den 1 September. Men merkt op, dat, sedert het in werking brengen van liet onlangs met Nederland gesloten traktaat, de prijzen van het vee op de voornaamste markten des Ryks eene vermindering hebben ondergaan. De boe veelheid van 7 millioenen ponden Jtva koffij, tot de verminderde regten invoerbaar, zijn, se dert Zaturdag jl.voltallig. Bij gevolg zullen alle koffijsoorten, zonderonderscheid, die uit de entrepó's van Europa zullen worden binnengevoerd, tot op liet einde van dit jaar het regt van 15,50 frs. betalen. Daar sommige levensmiddelen zeer hoog in prijs blijven, is de wet van tien 21 September 1845, be treffende het verbod van uitvoer, bij koninklijk b- sluit tprticn 1 December verlengd, - f Men schijft uit Chaudfontaine, 1 September i Een toevaldat gelukkig geene gevolgen heeft ge had is op den spoorweg gebeurd. De trein vat* Luik naar Verviers bestemd, was de statie van Chaud fontaine uitgeredentoen eene der koperen buizen van den stoomketel barsttewaardoor de vlam van onder de machine uitsloegterwijl het water zich op her vuur uitstortte. In zulk geval is er brand te vreezen; maar den voorzigrigen Machinist Nicolet is het gelukt, de locomotief los te hakken en op een ander spoor te brengeneer dat de reizigers van iets wisten. Een half uur daarna is de trein door eena hulp locomotief voortgesleept. ilcbcvlaïibcsj. Amsterdam, den 5 September. Ten gevolge der buitengewone hitte, die men reeds van vroeg in het voorjaar af heeft gehad, zijn bier tegenwoordig vele, vooral onder de geringere klassen, onder gal-aanzetring lijdenden en is dit getal zelfs zoo groordat het Gast huis daardoor overstelpt zijnde, eerst in het Werkhuis zalen ter opneming en verpleging van lijders ingeruimd hebben moeten worden, dat vervolgens ook de Militie- Zaal alhier ten zelfde einde ingerigt is, en dat nu zelfs een' der vleugels van het Paleis van Justiiie daartoe wordt gereed gemaakt. Geruststellend is hei evenwel te zien, hoe weinig kwaadaardig de ziekte over het algemeen is want terwijlbij eene vergelijking van bet aantal zieken, die van stads wege worden verpleegd hetwelk 1156 bedraagt, met het getal op de daarmede overeen komende dagteekening van bet vorige jaarals wanneet het 751 bedroeg, men een meerder getal bekomt van 405, 200 bevint men juist het tegenovergestelde bij eene vergelijking der sterflijsten over de beide jaren zijnde in 1845 het getal overledenen van 1 Januarij toe 6 September geweest 4915, en beloopende dit nu slechts 4747alzoo 16S minder. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van P. Zon/ie, die in cassatie gekomen is tegen een vonnis der Regcb. te Utrecht. De Raad heeft in Overweging genomen, dat in het vonnis als daadzaken alleen zijn vermeld, dat de req. op 4 Maart 1846, eene godsdienstige zamenkomst heeft gehouden, die, behalve de huisgenootenuit meer dan 20 personen was zamengestelddat bij die gelegenheid uit den Bijbel gepredikt en gebeden en psalmen gezongen zijn^ en dat men bepaaldedat een en ander op een naderen dag 2011 worden herhaald, dat deze als bewezen aan genomen daadzaken, waarop men art. 291 strafregc heeft toegepast, niet kunnen worden gekwalificeerd te zijn het oprigten eener association de plus de vingt persones dot.t le but sera de réunir tons les jouts ou is certains jours marqués etc.; dat toch in hec enkel houden van eene bijeenkomst, waarin men zicht met godsdienstige onderwerpen bezig houdt, en zon der bepaling van eenen vasten dag van naderen za menkomst niet ligt opgesloten de oprigting eener asso ciation; dat de regrbank derhalve, door aan de daadza ken, iii liet vonnis vermeld, eene onregtskundige in terpretatie te geven, de wet heeft toegepast, en op deze gronden heeft de Raad het vonnis der regtbanlc van Utrecht vernietigd en verklaard, dat het hem tea 'aste gelegde noch misdaad, noch wanbedrijf, nocli overtreding daarstelt, en mitsdien hem ontslagen van alle regt&vervolgingde kosten te dragen door den Staat. - Aan een kassiers kantoor te Rotterdam is dezer dagen voorgekomen een Nederlandsch tienguldenstuk waarvan de kant was afgesnoeid en eenige bewijzen van létters, in plaats van de echte woorden God zij met onsals kantschrift waren ingevijld. Het stulc had door ckze schending 55 honderste grammen of nageno g 82 cents verloren. Leiden, den 31 Augustus. Gisteren morgen te elf ufrii is door een'der beambten bij het postkantoor alhier, 'bij het nazien der brievenbus voor den dag. post, gt vonden een toegelakt pakje, inhoudende snoei sels van onderscheidene muntspeciën, als van daalders,

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1