(AFWISSELEND SC1I011WT00NEEL.) MIDDENPRIJZE1V Koninklijke Nederlandsclie Loterij. Dat voor stemgeregtigden worden gehouden, zij die ten minsten gedurende het laatst vevloopen jaar, Inge zetenen der Stad of ressort geweest zijn, en nog wer kelijk Ingezetenen zijnde, den ouderdom van 23 jaren, hebben vervuld, jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene middelen, buiten het patentregt, betalen niet beneden de 15, en aan de wettelijke verpligrin- sten aangaande de Nationale Militie tot op het oogen* "blik hebben voldaan. Dat van het stemregt zijn uitgeslotenvreemdelingen, voorts die in dienst of gepensioneerd zijn van eenige vreemde mogendheid buiten autorisatie des Konings, die zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden, aan welken geregtelijk een raadsman is toegevoegd die onder curatele gesteld zijndie in staat van fail lissement zijn, die cessie van goederen gedaan hebben, die een crimineel vonnis hebben ondergaan, door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; en die ten tijde van de stemopneming nog in staat van criminele beschuldiging zijn. Dat mans voor hunne vrouwen en meerderjarige zoons voor hunne moeders-weduwen, het stemregt kunnen lïttoefenen, mits zoodanige moeders-weduwen, welke dit verlangen zouden, ter Stedelijke Secretarie, voor den 30 Augustus aanstaande opgave doen van denge nen van hare zoons, doorwien zij die uitoefening be geren verrïgt te hebben, terwijl de vader van een minderjarig bind, hetwelk de bepaalde som in de be* lasting opbrengt, daarvoor tot de uitoefening van het stemregt zal toegelaten worden. Zullende de al zoo tot het stemregt toegelatenen, overigens^de vereischten moe ten bezitten, welke in de stemgeregtigden gevorderd worden. Dat het bekleeden van het Burgemeesters en Wet houders ambt en het Lidmaatschap van den Raad, niet belet om het Stedelijk Stemregt en Riezerschap te kun nen uitoefenen. Dat de voorgenoemde bepalingen betrekkelijk de stem geregtigden ook toepasselijk zijn op de bevoegdheid om tot K:ezer te worden benoemd, behoudens, dat daar te boven, de Kiezers den ouderdom van 25 jaren zullen moeten hebben bereikt, binnen het Rijk of des< zelfs koloniën geboren of brieven van naturalisatie be komen hebben, ofwel bij wetduiding voor Nederlanders gehouden worden, voorts binnen de stad stemgeregtigd zijn, en voor een inboorling der stad of rnet een bur ger dochter gehuwd zijnde, gedurende de laatste drie jaren, en voor een inboorling van het Rijk of genatu raliseerde, gedurende de laatste zes jaren, Stads Inge zetenen te zijn geweest, (zonder dat echter afwezend Ijeid ten gevolge van bedieningen, door of van wege den Koning opgedragen, in dezen hinderlijk zal kun nen zijn) en wijders jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen buiten het .Patentregt. be talende eene somma van 55, zijnde het zoo wel voor de stemgeregtigden als bevoegden tot het Kiezerschap, onverschillig of de goederen waarvoor betaald wordt, in de sfad zelve of elders in het Rijk gelegen zijn. Dat daarenboven tot Kiezers niet kunnen worden be noemd zij die aan eenen reeds benoemden Kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaan. Datzoo iemand lid van een Stedelijk Kiezers Col- legie zijnde, gedurende den tijd zijner zitting een der veirischten bij Art. 23 van liet Reglement voor het Stedelijk Bestuur bepaaldverliest of in de termen van uitsluiting vervalt; daardoor ophoudt Kiezer te zijn en bij de eerstvolgende gelegenheid behoort te worden ver vangen. Dat de lijsten der stemgeregtigden en bevoegden om tot Kiezers voor deze Stad benoemd te worden, van heden af aan dagelijks uitgenomen des Zondags, des voormiddags van 10 tot 12 uren ter Stads-Griffie voor ieder ter visie zullen liggen, ten einde een iegelijk welke venv.fcnen vnogt, ten ónvegte daarvan te zijn afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven welke doleanties voor den 30 Augustus eerstkomende aan den heer Burge- jiiecster schriftelijk zullen moeten worden ingezonden. Dat dadelijk daarna de voorschrevene lijsten zullen •vVorden gearresteerd, en wijders aan de stemgereg tigden biljetten zullen worden rondgezondenter be noeming van eenen Kiezer, met bijvoeging van eene 3ijst der aan blijvende Kiezers, alsmede van eene lijst der bevoegden tot bet Kiezerschap. Dat iedere stemgeregtigde gehouden is in het be komen biljet in te vullen de naam des persoons welke liij tot Kiezer stemt, genomen uit hen die de vereisch ten bezitten welk biljet door hem eigenhandig on derteekend en voorts behoorlijk gesloten wordt, terwijl de genen welke hunne naamteekening niet kunnen schrijven de invulling door een ander doen verrigten, en onder hetzelve door den Commissaris van Policie, of een ander openbaar ambténaar of publiek persoon, doen verklaren, dat de invulling (welke alt?os door een ander dar. de ambtenaar die de verificatie doet moet geschieden) overeenkomstig hunne opgaaf is ge schied, welke biljetten op den vierden dag na de rond. zending, in eene geslotene bus of kist van wegen Bur. gemeester en Wethouders aan de huizen zullen wor den opgehaald. Wordende eindelijk een ieder vermaand, om de bij deze bekend gemaakte bepalingstiptelijk te observeren. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd ter gewone plaatse, en gt'insereerd in dezer Stads Courant. Aldus gedaan ten Raadhuize der Stad Goes den 15 Augustus 1846. Bui gemeester en Wethouders voornoemd Bij afwezigheid van den Burgemeester De Wethouder, DECKING Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. o r: F O W jz. ALLERLEI. Te Boston werd, in de gieterij van de ïleeren Alger en Bouford, op den 9 July het grootste kanon gego ten, dat de wereld ooit gezien beeft. Met gewigt daarvan is 25,000 pond (een lief veld's tukje afzon) de lengte 10 voet, de lengte van de kamer 13 duim de diameter 9 duim. De kogels, welke het werpt, wegen 230 pond, de bommen 180; het draagt 35- mij], dus mijl verder dan de laatstelijk in Engeland uitgevonde mortier, en I mijl verder dan een der kanonnen in de vesting Sr. Juan d' Ulloa te Vera Cruz. Het Belgisch monster mortier staat er toe rn verhouding van een pistool tot een gewoon kanon. Het weegt 5000 ponden meer dan Stockton's beroemde vredemaker. Te Brussel zal het belancrijke kabinet van schilde rijen van den onlangs overleden' Heer van N. verkocht worden. Deze liefhebber heeft zijn gelieele leven en zijn inkomen van 40,000 livres besteed, om zijnen hartstogt voor de meesterstukken der Vlaam'sche school te voldoen. Hij hield niet op zijn kabinet te vergrooten en had er zijn geheele vermogen toe nondig. Ten laatste tot armoede vervallen,eri het noodzakelijke ontberende, kon hij echter niet besluiten een zijner schilderijen te ver- koopen. Zijn. kabinet verschafte hem echter weldra het noodige levensonderhoud. Een oud getrouw be diende vertoonde aan de vreemdelingen het kabinet en deelde de fooijen met zijnen meester. Toen deze be- diende stierf en hij geen ander kon vindentrok de Heer van N.als er vreemdelingen kwamen, de liverlj van den-bediende aanen ontving zelf de fooijen. Hij legde daarbij veel kennis .aan den dag 't welk nog meer vreemdelingen trok. Menige aanmerking op den harts togt en de dwaasheid zijns meesters moest hij liooren, maar hij beantwoorde ze met de bedaardheid van een trouw bediende, en stak de fooijen op. Dit is voor zeker wel een van de types, zoo als men ze alleen in Belgie en Italië of misschien ook in Engeland vindt in welk laatste landmen vele bibliomanen (boekverza melaars) vond, die zelve nooit eens boeken lezen, en toch zóó hartstogtelijb op kostbare boeken gesteld zijn, dat zij er zich arm aan koopenen er zijn zelfs voor beelden, dat zij soms de verzoeking niet konden we- derstaan ze te stelen. 1 De lterk van St. Vincent de Paula, te Parijs, hééft onlangs een sieraad bekomen van geheel nieuwen aard. Het is een boven de ingangspoort geplaatst schilderstuk op lava. Door middel eener onlangs uitgevonden wijs van behandeling, verglaast zich de lava in het vuur, zonder dat de kleuren of trekken van het op die stof geschilderde eenige hoegenaamde verandering ondergaan. Het tafereelwaarvan wij spreken bestaat uit vier stukken lava, die te zamen niet minder dan vier ellen oppervlakte hebben. Het is in alles even frisch en ongeschonden, als of het pas uit de handen van den schilder kwam. Door middel dezer uitvinding zullen nu de werken der groote, meesters in het vak niet meer aan het gevaar blootgesteld zijn van, met het doek waarop zij geschilderd zijn, te vergaan, en zullen zon - der hinder aan de open lucht en de ruwheid van het weder prijs gegeven kunnen worden. De Moniteur van Frankrijk neemt de volgende be- rigfen uit een provinciaal dagblad over Wij ontvangen uit China over Southampton verschei dene brieven, welke hoogst belangt ijk zijn uit een gods dienstig oogpunt; onder anderen is er een van den graaf de Bepi, apostolisch vicaris van de propaganda, waarin deze prelaat ons met eene lofwaardige en vrome geest drift mededeelt, dat, sedert de afkondiging van het keizerlijk edict, waarbij het Christendom in het geheele Rijk toegelaten wordt, die godsdienst aldaar zoo uit gebreide en snelle vorderingen maakt, dat de zendelin gen in verscheidene provinciën niet meer genoegzaam zijn, om de belangen der oude Christenen te beharti gen en de aankomelingen te onderwijzen. In het bij zonder wordt de provincie Kiang Nan, waarvan Nankin de hoofdstad is, genoemd als het gedeelte, waar de Heidenen in menigte de tempels van Buddha verlaten, om openlijk te snellen naar de nederige kapellen der Christenen en aldaar den doop te ontvangen. Ddaü worden talrijke aangenomene Christenen belast met onderwijs geven in de leer en de zedekunde van het Christendom aan de nieuw aangekomenen. De heer de Besi voegt er bij, dat men niet verzuimt hun te- vené te kennen te geven, dat de godsdienstige vrijheid, welke zij sinds eenige maanden genieten, eene weldaad' is, welke zij aan Frankrijk dank moeten weten, om dat het onze gezant is geweest, die de eer gehad heeft te onderhandelen over deze zaak en deze verandering te verkrijgen, welke even belangrijk is voor de bevor deraars van de Christelijke godsdienst en de beschaving. uam bc tfolgcttbe Oktifejclen te Van den d tot den d5 Augustus d846. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe ƒ9,79* Rogge 8,c8. Vroege Gerst 4,30- Late Gerst 4,95. Boekweit ƒ0.00. Haver 0,00. Witte Boonen 0,00. Witte Erwten ƒ0,00. Groene Erwten 7,87. Graauwe Erwten t 00,00. Tarwe Meel/' 11,79. Bogge Meel ƒ9,73. allen per Mudde. Boter f 1,12 cs. Noord-FIollandsche Kaas 50 cs. Stolk- scheKaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 335 cs. Tarwe Brood 205 cs. Rogge Broo 1 16 cs. Osse- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-VIeesch 35 cs. Verscb Varken-Vleesch 65 cs. GerooktVarken-Vicescli 75 cs. allen per Ncd. Pond. Vroege Aardappelen. f 3,75. Late Aardappelen 0,00. deM/idde. jenever 60,00. per Vat. IJpen Hout 7,50. Esschen Hout f 7,5c. per Wisse. Groote Takkebossen 14,50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen f a.50. de 100 Ponden. Turf o 70 de dubb. Mudde. Kool O'ie 43,00. Lijn Olie 40,00. het Vat Koolzaad t 9,58- Lijnzaad 0,00. de Mudde Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. prijzen van iooo f.n daarenboven. Trekking der Vijfde Klasse. - 9'e Lijst. No. 12082, 18911 en 13459ieder een Prijs van ioco, 10de en 11de Lijst. Geene. iele Lijst. No. 17257, een Prijs van f 2500. QSbusi'tcuücn. Jufvr. den HOLLANDER is gearriveerd met alle soorten van Gemaakte Kleederen. Markt, over het Stadhuis. VOORLOOPIG BERIGT. Het Tooneelgezeischap onder Directie van C. JP. VERPLA NOKEverwittigt het geëerd publiek der Stad Goes dat zij de eer zullen hebben, gedu rende deze Kermiseiken avond Nieuwe VAUDE VILLE'S op te voeren welke zonder twijfel de al- gemeene goedkeuring van het publiek zullen wegdragen. Het gezelschap bestaat dit jaar uit 14 personen welke 70 van de nieuwste en meestgezochtste VAU DEVILLE'S, TOONEEL- en BLIJSPELEN kun- nen opvoeren allen uit het Franscli vertaald en nooic alhier vertoond. De Directie zal alles aanwenden om du jaar dezelfde achting: en goedkeuring weg te dragenwelke hem voor twee jaren zoo ruimschoots is ten deel gevallen. De Vcitooningen zullen later door Biljetten worden bekend gemaakt. Ta Goes, nt| F. Kleeuvvens Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2