Qbucvtcuticu, J. M. KLEEÜWEN8 ieder deelde de overtuiging, dat dergelijke feesten, op zidk eene groote schaal aangelegdzeer moeten hij- dragen tot verbetering van net paardenras in ons land. Men is dan ook dank verschuldigd aan de sociëteit die deze feesten ten onzent heeft doen herleven. Men moet hulde brengen aan de commissie belast met de regeling der wedrennen die zich zoo veel moeite en zorg getroost heeft, om dit feest ook te Schevenin- gen op eene luisterrijke wijs ten uitvoer te leggen. Het bleek, dat door de overheden met behoedzaam heid de noodige maatregelen genomen warenom bij dien omzagchelijken toevloed van menschen, paar den en rijtuigen, de meest mogelijke orde te doen lieer- schen. Het Koninklijk gezin gaf dan ook bij herhaling deszelfs tevredenheid over het een en ander re kennen, en liet behaagde den Koning, deswege zijne iiooge-goed keuring, zoowel aan den heer burgemeester, als aan de leden der sociëteitkenbaar re maken. Ook nu weder hebben de berijders van de baan verklaard, dat deze met de beste buitenlandscbe. inzonderheid de Engelsche kan wedijveren. Aanvankelijk heefr daarom- treur groote vrees bestaan, zoowel 0111 den aard van den grond als wegens de sinds lang geheerscht heb bende droogte doch ook hier hebben gepaste maatre gelen, in tijds genomen, tegenspoeden voorkomen. Men had namelijk gedurende eenige weken met de brandspuit de baan gestadig, besproeid, hetgeen het opkomen van her gras heeft bevorderd, en alzoo is deze baan; wel ker beai beiding in den vprigen winter zoo vele huis vaders heeft in staat gesield de hunnen te voeden toj die volkomenheid gebvagt, welke men nu heeft be wonderd. Na afloop van meest al de wedrennen en harddra verijenheeft het Koninklijk gezin onder het gejuich der menigte de renbaan verlaten, en is het grootste deel der toeschouwers naar «de residentie teruggekeerd. Eene talrijke menigte is ecliter nog te Scheveningen gebleven, 011 aan het Bad-ïlolelaan het lo gement i/ij den heer Maas of bij andere restauratien liet diner te gebruiken. Ook daar werd door onder scheidene personen door gepaste toasten het feest van den dag herdacht. Eergisteren middag is een driejarig knaapje hetwelk op eene ka uier in de Kleine Wittenhurger- straat eenige oogenblikken alleen was geweestniet het hoofd voor9Ver in eenen emmer met water ge vallen en levenloos in dien toestand gevonden. Jacsturns ess Cïbwiitïs<v«*fï*H» Qbvcvfcnti*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone JAARMARKT binnen deze Stad 23'beginnen op Zaturdag den 15 Augustus eerst komende en eindigen op Zaturdag den 29 van de zelfde maand. Dat op dezelve geene Kwakzalvers Horos koopt rek ke/ s en dergeüike toegelaten en alle Draaiborden DobbelspelenRijfdaar s en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen, vóór den hierboven bepaalden aanvang der Jaarmarktvrachtvrij en met op gave der benoodigde breedte in Nedevlandsche ellemaat, zullen moeten geschieden aan 'de Marktmeester A. Zit- ters en J. Groene weg gan welken een ieder, al- voféns te kunnen worden, toegelaten, deszeflfs Patent zal moeten vertonnen. Gedaan ten Stadlfnize van Goes, den 18 Tulij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MO'HR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. ALLE R L'E L Wij deelen hieronder naar eene geloofwaardige bron, de Evangelische Kirchenzeitunggevo'gd in het tijd- s,ft Waarheid in Liefde eene vréesselijke ge- deuis mede, welke ter leering kan strekken, 1 toe dweeperij vervoeren en andere verleiden kan. Zeker Predikant S te tui an die weinig beschaving e1' eene slechte opleiding iiad gehad, maakte te Dres den door zijne regtzisinigheid en {zonderlingheideenen genoten opgang. Zelfs in de kamer der Saksische Stenden werd dik- witls over hem gesproken. Spoedig vond men aller- Ui in hem te berispen te beiagchente beschuldigen. Duc-h langen rijd kwam meest alles-voort uit de vijand- rc tap o wereld tegen h-1 Evangelie, daar men in üe verre .niets in StepPan kon opmerken-, dan zon derlingheden hardheid van oordeelengebrek aan be schaving en voor eene ernstigede zonde niet ver goelijkende prediking. De tegenstand, dien Stephan vondbezigde hij evenwel nietgelijk de nederige Christen doetom zich te louteren en het gebrekkige te verhelpen. Veeleer verhardde hij zien daartegen en begon hij zijne verkeerdheden te meer als voortreffe lijkheden en kenmerken van zijnen hoogen genadestaat aan te zien. Zoo verhardde hij zich ook in de zonder linge gewoonte orn wandelingen tot diép in den avond of in den nachr te doen, met mannen en vrouwen, welke soms zoo lang duurden, dat men niet voorden volgenden dag weder te huis kwam. Aan deze ver wisseling van dag en nacht had hij zich door zijn don ker verblijf te Leipzig wel gewenddoch hij zoude- zelve, hadde hij gewild, ligreüjk.hebben kunnen ver anderen; vooral, toen'liet ook voor het Evangelie, 't welk hij predikte en de wereld lasterdezoo zeer te wenschen was, dat zelfs geen schijn des kwaads op hem en de zijnen rustte, Maar hij wilde nier. Wegens onbfwezene, en misschien ongegronde ge ruchten van ergerlijke zaken welke bij die wandelingen voorvielen, werden dezelve door de Politie na tien uur des avonds verboden; doch ook nu liet Stephan ze nier. Eensdat de Politie een zeker huis waarheen die wandelingen dikwijls werden gerigt, hal bezet, en daar reeds eenige wandelaars had gevat, vermoed de Stephan, die achter aan- kwam onraad, en zond hij eene vrouw, die een kussen, om op re rusten, voor hem droeg, vooruitterwijl hij zelf tusschen eene houtmijt zich verborg. Een dienaar der Politie die daar iets had te verrigten, hoorde er eenige beweging, vond in den maneschijn Stephan en bragt hem in triumf als gevangene op. Nu moest de Kerkelijke Overheid die hem dusverre niets in den weg had ge legd maar hem in a'Jes volkomen vrij had gelaten hem in zijne bediening schorsen en de gewone Regter begon zijn onderzoek. Men weet nietwaartoe dit zou geleid hebben; misschien ecliter tot niet meer dan tot de ontdekking van dwaasheden en zonderlingheden. Stephan verzocht zich uit Saksen te mogen verwij deren naar Amerikaom daar met de zijnen in vrijheid hunnen God te dienen. De Regering, clie hem altijd, ook bij de beschuldigingen in de Stendcnkamer, de hand boven het boord had gehouden, dewijl hij. wat hii mogt leer engeene onbehoorlijke daden verrigtte, zocht nu ook den schijn van vervolging om der gods dienst wille te vermijden, liet het regterlijk onderzoek staken en schonk hem die vrijheid. Zoo iemalid nog getwijfeld mogt hebben aan den grooten aanhang, .welke Stephan onvoorwaardelijk toegedaan was, die zag zich nu van zijne dwal ng genezen. Ongeveer zes honderd personen uit Dresden en omlig gende plaatsen besloten hem te volgen Onder deze waren geene besprokene, maar vele uitnemende personen; verscheidene Schoolonderwijzers, eenige Regtsgelëerden en zelfs eenige Predikanten en Kandidaten, die Stephan als eenen Mozes, dre hun naar Kanaan zou leiden, aanhingen. Zijn woord was hun bijna Gods woord. Hij was de regtzinnige, echt Luthersche leeraar; om des Evangelies wille werd hij gesmaad en vervolgd. Als oud-Lutherscben, als echt-regtzinnigen, als ware geloovigen zouden zij in het land der vrijheid God dienen. Den 30 Oct. 1838 verliet Stephan zijne woonplaats en zijn huis, waar zijne vrouw en zeven kinderen achterbleven, terwijl slechts een zeventienjarige zoon met hsm ging. Hij verliet zijn jammerend gezin met een driest voorhoofd en droogs oogen. Hij was in huis altijd een dwingeland geweest, die zijne fijne beschaafde vrouw niet verdragen kon. Want zijne handwerkers natuur voelde zich meer aangetrokken door de dagelijksche verkeering met grove menschen. C Vervolg en Slot hier na. j Men heeft en wel te regt in de dagbladen aanmer king gemaakt, dat het Handelsblad inden laatsten tijd zoo vele onnaauwkenrige en.geheel valsche berigrert mededeelde, welke het daarna wedersprak. Wij von den er laatst ook een bewijs van omiaauwkeurigherd in. In het Utr. Avondblad was namelijk een herige overgenomen uit de Middelb. Courant omtrent de werk zaamheden voor den grooten Spoorweg onder Directie van den heer 'T hemmen. Het Handelsblad deelt het mede tiit Utrechtals. of men dfutr bezig was aan den Zeeuwseh- Duitschen Spoorweg. In 1845 hebben volgens de Gazette des Tribunaux in Frankrijk plaats gehad: 800 gedeclareerde faillissementen, 71 bankroeten, 5 rehabiiitatien. Op deze faillissementen worden er 106 gevonden die wijnkoopers en likeurstokers treffen, 46 aannemers en bouwmeesters, in de hoofdstad, In hetzelfde jaar zijn er in Frankrijk 1016 ver schillende finantieele maatschappijen opggrigr. EXTRACT uit de registers van den Bur gerlijken Stand der Stad Goes, gedurende de maand Julij 1846. Gehuwd Salomon Israël van Zon en Si entje foseph. Job Joost Arnojs en Neeltje Uarinck. Marinas Molhoek en Piet/rnella Mcijler. Matt heus Hermanns de Witte en Maria Magda- lena Kien, Gebaren Den p Cornells, zoon van Gcrril vein der Does en van Gerrctje Maria Sleijns. den 10 Krans zoon van Anthnnij Vet hage en van Maatje Verbarg. den 11 Cornelia Adriana. dochter van Leendert de Lange en van Elena Jacobn van Et linger, den 15 Josiaszoon van Jacobus Anion's van de Velde en van Jacomina Verhagen. den 17 joh an. zoon van Mannus van der Linde en van Piet er nel/a Adtiana Ootcgem. den 21 Margaricthadochter van Din- genis Korstanje en van Christina de Jonge. den 2a Pietcr, zoon van Izak Botr en van Nceltje van der Mark. 24 Adriana, dochter van Marinas Olie en van Cornelia Ilogestegcr. - den aó Janzoon van Agnes van den Bratide, -- den 27 Marinas zoon van Corntlis Johannes Ilage en van Maatje Bt aamse. - den 07 Victor, zoon van Adriana Rcijn- hout. den 28 Petrus Jar obus Augustinus, zoon van Anthonius Joannes Adrieanas Petrus van Calmt- hout en van Anna Maria Ludovica WaljJ'aert. .- den 29 Nicolaas zoon van Paulas Vertregt cn van Maria Adriana Clement. den 30 Elisabethdoch ter van Jostphas Proost en van Johanna Fr unci na Lamsué. Das 10 van het Mannelijk en 4 van hei Vrouwe lijk geslacht in het geheel 14 personen overleden i Den 3 Arij, oud 4 jaren zoon van Jan Paulas Ma ar tense en van Am hor, ia Olte. 'den 4 David Goedcgebuureoud 47 jaren. - den 13 Maria, oud if jaardochter van Adrianus Rcjack en van Ca- tharir.a Dirksc., den 19 Anthonia van Haaienoud 31 jarenhuisv. van Nicolaas de Lange. den 34 Filip ü'livierse, oud69jaren. - 27 Jan, oud7 maan* den, zoon van Adriaan de Kouter en van Janna van Doorn. den 28 Gommef Klap, oud 58 jaren Dus 5 van het Mannelijk en 1 van het Vrouwe lijk geslachtin het geheel 7 personen. Levenloos Aangegeven: Den 7 Een kind van het Mannelijk geslacht van Nicolaas de Lange en van Anthonia van Haaien, den 24 Een kind van het Vrouwelijk geslacht van Marinus Johannes Harinch en van Sophia Carolina Pickó. Getrouwd Rijks-Ontvanger te Kerkwervec. a* Dordrfxht en 5 Augustus 1846. M. E. SIPKES. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Heden morgen omstreeks half 10 uren overleed alhier, in den ouderdom van ruim 79 jaren en 6 maanden, Vrouwe ELISABETH van SPRANGy weduwe van den Edel Achtbaren Heer DOMINICUS NOELin leven Medicina Doctor en Lid van den Raad dezer Stad. Goes den 5 Augustus 1846» Woensdag 19 Augustus 1846, voormiddag» 11 l,reza' nt het Gemeentehuis te \s Heer iasfe A rends kerkepubliek worden veikocht: 'het WlfcMllUIS en de TLHHEBMAlV§WIMtEL 'rrïJiJi en E5»VJË te L" Heer Arendskerketoebe- hoerende aan FRANS DE R IJITEFL - Infortnarien ren Kantore van den Notaris DE FOUWte Goes. Ék UIT de HAND te KOOP, een Hecht I Sterk en Welbetimmerd WOOXMIS en a staande en gelegen aan de Kleine Kaai dezer Stid, wijk B, No. 177, te bevragen bij den Notaris A. SMALLEGANGE alhier. Te Goes, bij F. KleeuwensZoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2