Koninklijke Nedei'landsclie Loterij. CtbucvfcuiktL liij nier staan en viel in zee, Olschoon lui s il we der waswerd niets aangewend om den ongelukkige te redden die dan ook is verdronkenen zoodra de kapitein daarvan overtuigd wastrakteerde hij al liet scheepsvolk. De regtbank heeft den kapitein schuldig verklaard aan mishandelingen en aan het onwillekeurig veroor zaken var. den dood van iemanddoor geene hulp toe te brengen waar hij kon en hem diensvolgens vero'or deeld tot het maximum der hiertegen bepaalde straf, namelijk 5 jaren confinement5 jaren onder toezigt der politie en 500 francs boete, Brussel den 27 Juli)Onze bladen zijn beden opgevuld niet bijzonderheden omtrent den brand te Molenbeek St. Janbij sommigen schijrn zelfs het vermoeden te bestaan dat nijd tegen de stoom-fabrij- lten wel de hand in het veroorzaken van bet onge luk gehad zou kunnen hebben. De assurantie maatschappijenop welke de schade Bet meest zal ter neder komen zijn naar men ver zekert de maatschappij Sccuritas re Antwerpen en het algemeene agentschap alhier te Brusseluoor eene enkele maatschappij zou er voor ruim 700,000 fran ken op het verbrande pand verzekerd zijn geweest. De brar.d moet zich bet eerst des morgens kwart voor acht uur, in de zagerij, nabij het stoomvverk tuig, in eenig zaagsel geopenbaard hebben; er waren op dat oogenbfik slechts zeet weinig werklieden in liet gebouw, 's Morgens vroeg hadden eenige schrijnvver kers er gearbeid. liet alarm verspreidde zich weldra, maar eer dat men den tijd badtot eenig besluit te komen, waren de vlammen reeds uitgebersien en won nen zij wijd en zij I veld. Een "taan te paard reed in vollen ren naar Brussel om den magistraat en bet braudwezen te verwittigenmaar de formaliteiten die in acht te nemen zijn wanneer de spuiten zich bui ten de stad willen begeven deden het lang vertragen, eer de spuiten eenige hulp konden aanbrengen. De werklieden van de fabrijk kwamen van alle kan ten toegesneld maar de brand nam steeds in lievigheid toeweldra zag men het oogenbfik daar dat ook de ontzettende getimmerten der stoom korenmolens aan gestoken zouden worden en in dat hagchelijk ooge'n blik was bet, dat de zich ter plaatse bevindende over heden eene batterij artillerie deden aanrukken om door het platschieten van liet brandend gebouw, het verder overslaan van den brand te beletten. De Heer Lefebvrekolonel van liet 12de regenient van linie, bleef zich echter volstandig tegen het ten uitvoer leggen van dit plan verzettenliet dreigende gevaat van den brand moestzeide hijliet gevaarlijke van den maatregel niet over het hoofd doen zien. Meer dan 20,000 personenzeide bijzijn bier bij een bet is onmogelijk die allen zich zoo spoedig te doen verwijderen dat ongelukkig een enkele kogel bij te rugspatting eene,verkeerde rigting neme, en door de menigte of door eenig bewoond Iruis vliege, en wij zullen ons voorde onherstelbare ongelukken die zulks te weeg kan brengen verantwoordelijk hebben gesteld maar er is nog hoop om den brand te vermeesteren dat men alle krachten inspanne; de raad van den ko lonel vond ondersteuning-, en ofschoon de stukken gepointeerd stondenliet uien ze ongebruikt. Men heeft gelukkig bet verlies van geene ir.ensehen- levens bij dit ongeluk te betreuren gehad. llcbcvlatibgtt. 'sGravenhage den 28 Julij. De Rederijkers te Rotterdam zullen binnen eenige weken, op de plaats Concordiaeen zeer groot feest vieren onder de be naming dc veder geboorte van Erasmus welke bena ming denkelijk ontleend is aan den derden regei op de zuidzijde van het voetstuk van het metalen standbeeld, ter cere van dien grooren man. Vermoedelijk zal de wandeling van PhilifpusInfant van Spanje, in ge zelschap' van zijne tante, MariaKoningin van flon- garyeen gevolg, door Rotterdam, voorgesteld wor den die plaats bad toen die Vorst, op den 27 Sep tember 1549, te Rotterdam, als toekomstig landheer gehuldigd is, bij welke gelegenheid zij het huis, waar Erasmus geboren werd, bezigrigden, terwijl het hou ten standbeeld, van regeringswege daar geplaatst een vers rot verwelkoming van den Vorstin de hand hield, over welk een en ander de hooge personen bun groöt genoegen betuigden. Soliman Pacha en Horace Vernet hebben zich gisteren naar de stad Delft begeven begeleid wor dende door den luit.-kolonel der artillerie de Bruin chef der afdeeling artillerie var. het ministerie van Oorlog. De Generaal-majoor Stecnbcrgkcdirecteur der i.ste artiU'erie-direciie heeft de reizigers in de ma gazijnen en werkplaatsen der artillerie- rondgeleid. Zij iiebben alles met de meeste opmerkzaamheid gadege slagen en uk: de gruo.Sie belangstelling bezigngd. Bij herhaling gaf Soliman-Paciia te kennen, dat, na al hetgeen bij gezien bad. bij verklaren moest, dat onze artillerie voor die van andere landen niet behoefde onder te doen. Goes, dm 29 Juk) 1846. Heden had alhier de Promotie van de Leerlingen der Latijnsche School op de gebruikelijke wijze plaats. Nadat de Rector deze feestviering met eene Prolusio geopend had, betrad de verdienstelijke leerling J. H. van der Meer Mohrdie met een Prijs een bewijs van eervol ontslag bekwam, den kansel, en nam met eene met gepaste vrijmoedigheid uitgesproken redevoe ring over het zesde boek der Ilias van Homerus af scheid van de school. Daar ook bij het winter-examen door Heeren Cura toren bepaald wasdat Q. J. M. Janssen met een' prijs naar de hoogste or Je der tweede klasse; J. IV. van den Bosch naar de hoogste orde der derde klasse P A Uochart met een' prijs naar de laagste orde der derde Klasseen G. J. Swemer en C. II. Swalue naar de hoogste orde der vijfde klasse zouden over gaanen bij het zomer-examen bepaald was, om Q. J. M. Janssen met een' prijs naar de laagste orde der eerste klasse; f. IV. van den Bosch met een' prijs naar de laagste orde der tweede klasseP. A. Ho- chart naar de hoogste orde der derde klasseen C. II. Swalue en G. J. Swemer naar de laagste orde der vierde klasse te bevorderenontvingen vervolgens alle die leerlingen welke gedurende liet schooljaar een' prijs waardig gekeurd warendenzelven uit handen van Heeren Curatoren, en bedankten in Latijnsche Versmaat voor de genóten eer.- E"n fraai orgelmuzijk, hetwelk zich van tijd tol tijd hooren lietbragt niet weinig bij tot veraangenaming van dit feest. A LLEHLE h Donderdag, de 25ste Junijwas een groote dag voor de Parijzenaarsde lucht was bezwangerd met elektrieke vonken; alle neringen stonden stil, de beurs was gesloten en eenige lieden beweerden zelfs dat de zon was blijvc-n stilstaan. Dit nu beeft men, wel is waar, niet met zekerheid kunnen te weten komen, maar zeker is hetdat op dezen dag half Parijs in de rue Valois staan bleef en angstige blikken naar een huis wierp boven welks ingang een gioote drie kleurige wimpel wapperde en een groot bord hing, met het opschrift Le Constitulionnd. De massa menschen groeide steeds aan, over de hoofden kon men loopen, totdat eindelijk de vleugelen van liet bewuste buis zich openden; een algemeen ah galmde door de lucht, toen de colporteurs van liet dagbladten getale van 64 niet zware pakketten beladen de deur uitkwa men. Op dezen buitengewonen donderdag gaf de Constituiionnel het eerste hoofdstuk van Martin den vondelingof de Gedenkschriften van een'' kamerdie naar door Sue. Hoed af! als 't u belieft. Alle leeskabinetten waren stampvol en de koffijhuizen werden bestormd. In Frascati had men zicli des avonds tevoren reeds doen inschrijvenom den Constitutionncl te lezen en vóór alle lees-inrigtingen waren detachementen der burger wacht te voet en te paard gestationeerd. Te 2 uren des namiddags reed de heer Sue incognito door onder scheidene kwartieren der stad, om den thermometer van het enthousiasme en de openbare meening waar te nemen. In de Marrit werd ,hij herkend het volk wikle de piarder, voor zijn wagen wegspannen, geluk kig ontkwam hij liet door zich te vermommen. Des avonds was het lokaal van den Constitutionncl geïllu niineerd en bij den uitgever was liet groot bal. De overheid had alle voorzorg genomen en geen ongeval stoorde de vreugde van den dag. Martin zal uit 36 deelen bestaan en zijne uitgave zal drie jaren duren. De beer Koelman te Leipzig zal altijd een boekdeel vooruit zijn. Iemand, dié zich liet eerste deeltje der Kollman- sclie uitgave per post komen liet en aan de vergaderde menigte op den 25 wilde voorlezen, dat op den 26 in den Constituiionnel verschijnen zou. was bijna als lasteraar en wegens faux door de Sue isten aan stuk ken gescheurd geworden. Zoo gaat bet P.S. Zoo even verspreidt men het gerucht, dat Martin" eigenlijk het werk zijn zou van den heer We se he, en dat cie heer Sue hetzelve skdhts in het Fransch zon hebben verraald. -De indruk welken dit gerucht nuaktis verschrikkelijk. Alexander Du mas zegt niets danHaha." Tweede P.S. Men zoekt den heer Wesche overal; onderscheidene hongerige uitgevers hebben eenen prijs op zijn hoofd gesteld. Moet een blijde dag nog zoo jammerlijk eindigen?Sommigen meencn dat Sue reeds zooveel franken heeft bijeengeschreven als hij puntjes heelt gezet op Ue 1anderen weer bewen dat de heer Sue nooit puntjes zet ArnhCour.) Men ontwaart hier. Zoo schrijft men uit Gron. zoo als overal in onsRijk, meer en meer belangstelling voor den landbouw en de verbetering der gronden. Hier ontginnen van heidegronden, ginds land aanwinnen, hetzij door droogmaking van meren en plassen, hetzij door indijken van aan de zee ontwoekerde gronden. Dat de middelen, om zich van liet water te ontlasten, hierbij ce:ie hoofd rol spelen, is erkend, doch tevens ook, dat de werk tuigen, die men tot de opruiming van bet water be zigt, doorloopend onvoldoende zijnzoo door gering, heid van uitslag, als door kostbaarheid en tijdverlies. Menigeen maakt zich verdienstelijk in liet opsporen van verbeteringen aan de in gebruik zijnde waterwerk- tuigen, doch niet geen voldoend gevolg. Ónze land genoot de heer P. Faddergon Pzn. spoorde niet alleen de gebreken op aan de bekende werktuigen, maar bij slaagde er in, ons in den IVaterbrakcr een werktuig te leveren, even eenvoudig in zamenstel als vindingrijk en doelmatig, en waarvan de wateruitsla- gen verbazingwekkend zijn. Ilij verspreidt in zijn onlangs bij den boekbandelaar Londonck te Amster dam uitgegeven werkjeOver de Watcropvocrings- werktuigen, een lichtwaaraan het ons ontbrak en dat 0111 deszelfs nuttige strekking niet genoeg kan aan geprezen worden, opdat polderbesturen en ingelanden zelve kunnen leeren beoordeelen, Wat'hun welbegre pen belang vordert. In onze nabijheid geroepen, om over de vervaardi ging van een' toestel in eenen grooten watermolen ge- raadpleegd te worden, heeft de heer Faddergon oiis het genoegen verschaft, het model van zijnen later nog veel verbeterden en geoctrooijeerden toestel van den IVaterbrakcr te kunnen bezigtigen, en dat heeft dan ook hier, zoo als elders, de hoogste belangstelling op gewekt. Ook hier erkennen hooggeplaatste ambtena ren van den waterstaat, professoren, geleerden en an dere deskundigen bet verdienstelijke der uitvinding, waarvan zoo veel nut voor ons Vaderland te verwach ten is. Zonder in verdere bijzonderheden over de uitwerking, welke met den Waterbraker verkregen wordr, te treden, stippen wij hier slechts liet voordeel aan, dat er nier dit werktuig geene te korten in den uitslag door nutrelooze kracht- en waterverspilling ont staan, maar eene over-productie, die voorheen voor ongeloofelijk gehouden weid, en waarvan het raadsel achtige opgelost wordt, wanneer men de gronden on derzoekt, waarop de uitwerking berust en het model ziet werken. liet bewijs ligt ddar, dat een molentje van 15,6 el vlugt, van dit vveitktuig voorzien, 36 ku biek ellen water op 1,82 el hoogte in de minuut uitsloeg. liet verwondert ons dan ook geenzins, bij het lezen van den brief, welken Z. K. H. de Prins vdn Oranje dezer dagen aan den heer F. beeft doen roekomen, da t Z. K. H.die zich zoo onderscheidt, 0111 echt natio nale uitvindingen op prijs te stellen, den uitvinier zijne hoogste,, voldoening heeft doen blijken en verlangd dat een model van dat werktuig in de verzameling van modellen aan de akademie te Delft worde opgenomen, waar het zekerlijk als eene der belangrijkste en nuttigste uitvindingen prijken zal. PRIJZEN VAN IOOO EN DAARENBOVEN. Trekking der Vierde Klasse. iste Lijst. No. 9695 en 11556, ieder een Prijs van 1250. No. 1,1900, een Prijs van f xooo. 2de Lijst. No. 14667, een Prijs van f 2500. No. 9525 en 18669, ieder een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 6185, een Prijs van 5000. 4de Lijst. No. 12109, een Prijs van f 25,000. No. 3091, 922Ö en 8493, ieder een Prijs van/1000. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Goes (kamer van vacantie)in dato 25 Julij 1846, is de Heer JAN PIËtER VAN S3 ALS.gewezen Predikant te Cadzandlaatst woonachtig te 's Graven* polderop eigen verzoek gesteld onder Curatele. Geschiedende biervan aankondiging ter voldoening aan Art. 499 Burgerlijk Wetboek. De Officier bij gemelde Regtbank, J. DE BACKER. Bij den Debitant J. E.- I»E JOODE alhier, is in de 199ste Loterij getrokken op een 5de Lot onder N°. 16840, een Prijs van IOOO. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2