A L L E li L E h Bereikt. Desniettegenstaande had er geen aanvoer van cochenille uit Java plaats gehad. Uitvoer. De thee, in 1845 onder Nederlandsche vlag en voor Nederlandsche rekening uitgevoerdbe droeg, in vergelijking van het vorige jaar, eene min dere hoeveelheid. Iioilaïidsche- wissels waren te Canton niet te plaat sen, dan veor zoover die te Londen betaalbaar wor den gesteld. De wisselkoers tusschen China eil Jav,a was geheel nominaal en heeft geenen geregelden gang. Dezelve werd genoteerd tegen 3,60 zilver en 4 koper per Spaansche mat. Hier iaat AejStaats Courant volgen eenen staat van den handel onder Nederlandsche vlag te Canton en Macao (20 schepen, gezamenlijk 3025 gemeten lasten.) De Siaats-Courant van 20 dezer bevat het ver slag nopens den staat der hooge, middelbare en lagere scholen in het Koningrijk der Nederlanden, over 1844, ingekomen in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 27 April 1846. Daaruit blijkt, dat het getal der aan de hoogescholen bij de verschil lende faculteiten ingeschevene studenten op 31 Decem ber 1844 bedroeg: te Leyden 601, te Utrecht 370, te Groningen 279, te zanten 1250; zijnde in de god geleerdheid 275 regtsgeleerdheid 537 geneeskunde 345, wis- en natuurkunde 22, en in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren 71. BE LANDVERHUIZING NAAR NO ORD-AMERIKA. Sedert de aanmerking over de landverhuizing is het bevestigd, dat wij r.iet verkeerd geoordeeld hebben over den toestand van vele Christenen. Uit verschillende pro vinciën van ons Vaderland heeft de ondêrgeteekendè brie- ven ontvangen met lijsten van menschen, die wenschen te vertrekken. Veien verlangen zoo spoedig mogelijk verplaatst te worden. Wij hebben opgave van eenige Christenendie vermogen genoeg hebben om zich» zeiven met de hunnen te verplaatsenland aan te koo- pen en te laten bearbeiden. Wij hebben berigl van sommigen, die middelen bezitter, om zichzelven en de hur.nen over te brengen, doch geen vermogen genoeg hebben om genoegzaam land ter bebouwing aan te koo. pen. Wij hebben van een zeer groot aantal bcrigt ont vangen die geheel op kosten van anderen zouden moe ten vervoerd worden. Deze beliooren grootendeels tot den boerenstand en tot de handwerkers. Van een bur german hebben wij het aanbod ontvangen eener gift van honderd guldenter bevordering der kolonisatie. Zoo als dus de zaken op dit oogenblik staanis er mogelijkheiddat er eene kolonisatie van kleinen om vang kan begonnen worden. Daardoor kunnen ecliter slechts een gering aantal behoefrigen geholpen worden. De ondergeteekende gevoelt zich gedrongenom ter al- gemeene beantwoording der veelvuldige brieven, de vol gende opmerkingen te maken 1°. Daar zich reeds een zeker aantal Christenen be reid verklaard heeftom aan de kolonisatie deel te ne men die zooveel vermogen bezittendat zij grootere en kleinere grondbezitters kunnen worden, zoo kan men er op rekenen, dat, zoo er geene bijzondere verhin deringen komen de kolonisatie doorgaar. 20. Ten-gevolge hiervan zal aan die allen de vaad worden gegevenom met zooveel behoeftige lruisge— zinnen, als zij ter bearbeiding van hunne landerijen zullen behoeven contracten aan te gaan. Bij die con- tracren zal worden bepaalddat de behoeftigea zich verbinder, om voor eenigen tijd, b. v. vier jaren, voor dengenen die hen voor zijne rekening neemt, te zullen werken, onder voorwaarde van redelijk loon naar de maatstaf van andere plaatsen in Noord-Amerika. Er zal echter tevens worden bepaald, dat zij gedurende den tijd van het contract alken zullen ontvangen hetgeen tot hun onderhoud noodig is, terwijl hel overige blijft staan, tot den afloop van den tijd bil contract bepaald. Na dien tijd zal het alzoo verschuldigde loonna aftrek der kosten van de overtogtaan de belanghebbenden wor den uitbetaald. Er zal tevens worden zorg gedragen, dat Je zoodanige» alsdan behoorlijke landerijen in eigen dom kunnen verkrijgen. Zijdie voor den tijdbij contract bepaaldhun werk verlatenverliezen hunne aanspraak op het loon. 30. Daar de toevloed van behoeftigen zoo groot is, zal er in de eerste plaats alleen gedacht worden aan de overbrenging van hendie ais opregte Christenen bekend zijn, dewijl naar Gods Woord bij het wel doen de huisgenooten des geloofs het eerst in aanmer- king mogen komen. 4°. Daar de beginselen der kolonisatie Christelijk zijn, in den volstrek 1 sten zin des Woords, zoo dient tot narigt van een iegelijk, die zou willen deelnemen, da'.wat betreft de kerkelijke gemeenschap en inrig- ting in de kolonie, het Woord van God de eenige regel, grondslag en toetsteen zal zijn, zonder binding aan vroe gere of latere vormendie God niet geboden heeft. 5°. Er bestaat alle waarschijnlijkheiddat bij de eerste vestiging genoegzame verzorging zijn zal van Godsdienst en Onderwijs terwijl er tevens genoegzaam vooruit» zigtis, dat een bekwaam genees-, heel- en vroedkundige zal medegaanen bovendien vrouwelijke hulp niet zal ontbreken. 6°. De gesteldheid der gronden, die gekozen zullen worden, zal van dien aard zijn dat alle in ons land gewone arbeid zal kunnen uitgeoefend worden, als het bouwen van verschillend kobrn van vlas en hénnip. De beide laatste gewassen kunnen- inzonderheid door deskundige bouwers ,tnet groot voordeel bewerkt wor den. Verder- is er gelegenheid voor allerlei veeteelt. Hieraan zal zich bij eenige ontwikkeling kunnen aan sluiten de verwerking der grondstoffen, hetgeen weder bevorderlijk is voor sommige handwerken. Er zal bo vendien gezorgd worden voor eene gunstige ligging aan eene bevaarbare rivier, ten einde gelegenheid te geven voor de ontwikkeling van den handel. 70. Christenen die nu nog niet in de mogelijkheid zijn om te vertrekken, doch vermogen hebben tot aan koop van landerijen en ter bewerking van den aange- kochten grond, zullen door hulp van dadelijk vertrek kende kolonisten terstond in de kolonie kunnen deel nemen met vooruitzigtom zich later op het voor hen aangekochte goed te komen vestigen. 8°. Christenen, die zeiven nier kunnen of willen gaan, kunnen echter bijdragen, ter bevordering der kolonisatie, en alzoo medewerkendat aan behoeftige Christenen arbeid en onderhoud verschaft wordt. Elke gift zal met dankbaarheid worden aangenomen en ten behoeve van arme kolonisten worden .gebruiktterwijl later ver slag gedaan zal worden van dit gebruik. Het is echter te wenschen, dat vermogende Christenen zullen beslui ten om eenig kapitaal op rente voor te schieten, onder verband vah de aan te koopen gronden, en hetgeen daarop gebouwd zal worden. Deze waarborg is zeker-, want eenmaal de landen bebouwd wordende stijgt de waarde jaarlijks terwijl de opbrengsten van dien aard zijn, dat niemand eenige vrees voor de renten behoeft te koesteren, wanneer er slechts vertrouwen gesteld wordt in de per* sonen, die aan het hoofd der kolonisatie zullen staan. 9°, Ten behoeve van degenen die zouden willen vertrekken, dient tot narigt, dat het voor alle soort van werklieden voordeelig is om genoegzame gereedschappen mede te nemen terwijl bovendien is aan te raden om zich hier te lande van eene behoorlijke uitrusting klee deren te voorzien. Men dient bij de berekening dei- kosten te stellendat men doorgaans honderd guldens per persoon noodig heeft voor den overtogttot aan de plaats der bestemming. io°. Wat den aankoop der gronden betreft, dat ge schiedt in Noord-Amerika in sectiën van 640 akkers, die echter weder verdeeld zijn in halven, kwarten en achtsten. Een achtste sectie voorziet ruim in de behoeften van een groot huisgezin terwijl men alsdan nog met eer.ige vlijt onbekrompen kan bijdragen tot onderhoud van Gods dienst en Onderwijs, en ter bevordering van binnen» en buitenlandsche zendingenter verspreiding van het Evangelie. Wanneer men de geschiedenis der ontwikkeling van de Vereenigde Sraten van Noord-Amerika nagaat, dan is het bijna ongeloofelijk hoe spoedig men met eenige krachtinspanning tot eene tamelijke welvaart komen kan. Zelfs personen, die geschreven hebben om Noord- Amerika te bespot ten en te vernederen, zoo als Dickens, geven zulke getuigenissen van hetgeen zij gezien en gehoord hebben, dat een onpartijdig lezer moet zeggen: dat land moet goed zijn. UtrechtJunij iSa6. H. P. SCHOLTE V. D. M. 'Wij komen hierop in ons volgend Nr. terug.') Genootschap ten nutte der Dienstmeiden. Te Londen bestaat sedert 1838 eene sociëteit, wel ke ten doel beeftvoor de ligchamelijke en zedelijke verbetering der dienstmeiden te zorgen. Ten dien einde heeft zij opgerigt 1) Een huis van arrest voor verleide vrouwen, alwaar ontvangen en op de proef gesteld worden alle, die zich aanmelden. Nadat men van hare verbetering overtuigd is, worden zij aan hare vrienden terug ge geven of van middelen van bestaan voorzien. Tot in het vorige jaar hadden reeds meer dan 600 berouw hebbende vrouwen in dit huis verblijf gehad. a) Een huis, alwaar fatsoenlijke dienstmeiden, wanneer zij zonder dienst zijnvoor weinig kosten eene schuilplaats vinden, en alwaar ecu kantoor van plaatsing is. Meer dati 700 dienstmeiden hadden van deze verblijfplaats partij getrokken. 3~b Eene wijkplaats voor arme dienstmeiden al waar zij opgenomen worden, welke de middelen niet hebben0111 de vereischte kosten van het voorgaande huis te betalen; 312 jonge vrouwen waren er toege laten en werden voorzien van plaatsen. Twee dames worden gebezigd, om a1 deze vrou wen te onderwijzenen te voorzien van Godsdien stige boeken geschikt voor haren zedelijken staar. Een soortgelijk genootschap bestaat er ook voor gou vernantes of afzonderlijke onderwijzeressen. (Men weer.dat ook bij ons te landesedert eeni ge jaren met ijver wordt gearbeid aan het heil van den dienstbaren standen bepaaldelijk 0111 de dienst meiden door liet aanmoedigen en ondersteunen van hare ijverige pligtsbetrachtingzooveel mogelijk hec pad van deugd en goede zeden te doen blijven bewan delen, Wij wijzen slechts op Kampen en 's Graven» hage. Die niet geheel vreemd is met hetgene buiten hem omgaat, zal zeker zulke pogingen niet anders dan hoogst nuttig en noodzakelijk achten.) De Middelburgsche Courant van 21 dezer het la deze Courant van 16 dezer geplaatste artikel over den ZeeuwscJien Spoorweg, ©vernemendevoegt er deze belangrijke opmerking bij De hier medegedeelde beschouwingen en opmerkin gen welke op daadzaken gegrond zijneven oube« twistbaar als belangrijk, geven stof tor ernstige over denkingen. B;j eene vergelijking van ons rijk mei die landen, welke hetzelve omgeven, moet het iedereen bevreemden, dat een land, 't welk in den handel steeds zijne grootste bron van welvaart vond, en met Duitsch- land door den doorvoer-handel zulke belangrijke be trekkingen getracht heeft te onderhouden, in een mid del van vervoer van lateren tijd en voor vele landen heilaanbrengend, bij zijne naburen zoo zeer achter staat, dat het met de meeste Europesche rijken schier niet te vergelijken is. In de daad, kwijnend kan men bij ons het spoorwegstelsel noemen met betrekking tot het buitenland niet ééne lijn nog verbindt zich met hetzelve. Hoe weinige vorderingen heeftin het laat ste jaar de Rijnspoorweg gemaakteen wegwelke door de geacluste mannen van Nederland zoo noodza kelijk genoemd is voor deszelfs welvaart? Indien wij echter de daadzaken overwegen,~in het Goessche dag blad medegedeeld, zal men welligt tot de oplossing van het raadsel komen. Maar dan kan men ook niet ge noeg de aandacht der iiooge regering op deze feiten vestigen, ten einde langs alle mogelijke wegen de vij andelijke invloeden worden geweerd, welke eene hoo- gere vlugt van ons spoorwegenstelsel in den weg staan. Wij mogen eindelijk, als aan deze onze beschouwin gen niet vreemd, niet onopgemerkt laten, dat in den iaatsten tijd de maatschappij van den Rijnspoorweg de oude actiën inkoopt, als wilde zij uitsluitend, onder aanvoering van eene vreemde magt, de belangen van deze groote onderneming beheerschen. 3buicv4ci»4icii- Goes 23 Julij 1846. Heden beviel van eene doode DOCHTER, SOPHIA CAROLINA PfCKÉ, geliefde Echtgenoot van M. J. HARINCK. CURATOREN der LATIJNSCHE SCHOOL maken hiermede bekend, dat de Jaarlijksche 1P1S.®BI®TIE en PffiMSUïTlSlEiS- SjISiCf aan de Leerlingen dier School zal geschieden, op Woensdag den 29 Julij aanstaande des middags ten 12 ure, in de Groote Kerk. De ver dienstelijke Leerling, J. H. van der MEER MOHR, zal te dier gelegenheidbij het verlaten der School eene Latijnsche Redevoering houden. Aan hem en aan andere Leerlingen die zich bijzonder onderschei den hebbenzullen Prijzen worden uitgereikt. De plegtigheid zal met Orgelmuziek worden afgewisseld. Alle de genen, die belang stellet) in Wetenschap en- Taalkunde worden alzoo, nu op deze wijze, uitgenoQ. digdom deze plegtigheid met hunne tegenwoordig heid te willen vereeren. Goes, 23 Julij 1846. In naam van Curatoren W. L. van OOSTERZEE, Cur. Secret. De door de DIJES-DIRECTIE der BREEDE WATERING bewesten IJERSEKE aangekondigde Besteding op den 31 Julij 1846, zal plaats hebben op den 29 der gezegde maand. Te Goes, bij F. Kleeuvvens Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2