N\ 59. Donderdag 1840. GOESSGHE .sum COURANT. Hjt artikel rotting, verdient de aandacht van den handel. In 1845 is Sp. m. 3,80 gemaakt voor echte Banjermassingsche rotting. De kwaliteiten van Bata via aangebragt lieten veel te wenschen over, als zijnde te veel vermengd met Padang rotting. t De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J is f .1,75; Franco per Post f J ,90, J v t f Gewone Adverlentiën worden it 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 \van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt. I JVIEU WSTf JDl NG EN J'vasdiryfi. Parijs, den 19 Ju lij. Ónze dagbladen maken melding van bet volgende zonderlinge geval. Z ke ren Heer de Veen welgegoed eigenaar in een niet ver van Parijs gelegen departementhad nu zes of zeven jaren geleden eene vrouw getrouwd die kort na het huwelijk teeltenen van krankzinnigheid gaf. Hij wendde alles aan, om haar het onbelemmerd ge bruik barer verstandelijke vermogens te doen herkrii genmaar geen der middelenwelke deskundigen daartoe bezigdenwilde baten en daar de krankzin nigheid van Mevrouw V... van zeerzachten aard was, behield de man haar bij zich en droeg hiervan was zijn'huisgezin getuige, voor haar al de zorg, welke menschlievendheid en zijne betrekking als echtgenoot van hem vorderden. Daar hij echter nu overigens geheel verwijderd van zijne gade leefde en hij nog jong was, vatte hij eene vurige genegenheid op voor eene jonge Juffer uit de nabuurschap; maar haar te huwen was onmogelijk en hij getroosre zich dus zijn lot, zonder dat hierdoor zijn gedrag jegens de ongelukkige hinderpaal in het geringst veranderde. Op deze. wijze duurde de toestand eenfge jaren, tot dat eindelijk eene ongelukkige omstandigheid den Heer de V... zijne vrijheid scheen terug re aeven. Op zekeren avond verdween de krankzinnige vrouw uit het huis; alle nazoek om haar op te sporen bleef vruchteloos en eerst zes maanden daarna werd baarlijk in een' naburi gen vijver ontdekt. Door den langen tijdgedurende welke het ligchaam in liet water gelegen had, was het onkenbaar gewordenmaar de kleederen lieren geen twijfel over en de vrederegter gaf eene authentieke akte aftot bewijs van het overlijden. Meester geworden, oin over zich zeiven te beschikken, hield 1111 de heer de F..., zoodra zulks voegzaam geschieden kon, om de hand aan van het meisje, dat hij in het geheim beminde; zijn aanzoek werd uier afgewezen en het huwelijk was op het punt om gesloten te worden toen een allervreemdst geval hetzelve kwam verhinde ren. De Hfeer de V... ontving eenen brief van den procureur des Konings te Parijs, waarin hem ge meld werddar eene krankzinnige vrouw die een jaar geleden te Parijs op straat gevonden en naar het gesticht der Salpétrière gebragt was zich sedert in zoo verre hersteld had dat zij bij tusschenpoozen haar verstand scheen meester te zijn en in die heldere oogen- blikken beweerde, de vrouw van den Heer de V te.,... te zijn. Als antwoord op dezen briefzond de Heer de'K,. den koninklijke procureur een extract uit de dood-acte zijner vrouw toe, en op de ontvangst van zulk een authentiek stuk, was de zaak op het punt om geen verder gevolg te hebben. Evenwel de regterlijke niagt bleef nog eenigen twijfel voeden en om dien gelmel op te heffen, ontbood zij den Heer de F... naar de* hoofdstad om hem met de krankzinnige te confronteren. Volkomen zeker van zijn stuk, vertrok de Heer de F... naar Parijs en werd in de tegeuwoor digheid der krankzinnige gebragrmaar hoe groot was niet zijne verbazing, toen hij in haar werkelijk zijne vrouw herkende. Uit hare verdere verklaringen bleek het, dat zij op hare vlugt eene in- liet land bekende bedelares ontmoet, en in het denkbeeld, dat men haar vervolgdemet deze vrouw hare kleederen gewisseld had. Hoe nu de bedelares in het water was geraakt, blijft nog altijd onopgelost, maar daar zij gewoon was, het land af te loopenzonder bijna eene vaste woon plaats te hebben had niemand hare afwezigheid op gemerkt. iicbcvfoubctt. 's Gravenhagf, den 19 Julij. Dezer dagen is het koninklijke Museum alhier onder anderen bezocht geworden door den, ook in ons vaderland, zoo zeer bekenden en geliefden Engelschen schrijver Marry at, met familie, die met de grootste belangstelling deze keurige verzameling bezigrigd heeft. Goes, din 23 Juni/. Dezer dagen is e< n gewigtig werk over Neêrlands Üverzeesche bezittingen verschenen, te weten: een tijdschrift, in de Fransche taal, getiteld: Le Moniteur desIndes Oricnfaps ei Oicidcntalcs; het wordt uitgegeven onder bescherming van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden -door «ie beu-ren Ph, Fr. von Siebold en P. Melvill van Carnbee met mede» werking van verscheiden leden van liet Bataviaasch genootschap voor kunsten en wetenschappen en andere deskundigen. I)e Fonische tekst is toevertrouwd aan den heer F- F. Fraissinet. Drie afleveringen van dit -tijdschrift zien thans bij Gebroeders Belinfantc het lichtzij worden opgeluisterd door eene zeer naauw- keurige kaart van de Óóst Indische bezittingen, door den baron Melvill van Carnbee ontworpen, benevens eene fraaije afbeelding van Z. Exc. den gouverneur' generaal Rochussen. Zij strekken ter proeve van het geen dit tijdschrift gewigtigs aan verhandelingen bij dragen en handelsberigten hoopt mede tedeelen. Eene algemeene inleiding doet het plan daartoe meer in de bijzonderheden (tennen en omvat de onderscheidene en hier toch vaak zoo zeer ineen vattende takken der wetenschap. Het hoefddoel bij deze uitgave is, om, door vertalingen of oorspronkelijke bijdragen, de ken nis omtrent de Overzeesche Bezittingen van dezen Staat te vermeerderen en algemeen beter toegankelijk te maken dan thans het geval is hij de mindere bekendheid buiten af van het Nederduifsch en bij zoo veel belangrijks als daarin nopens de volkplantingen, over werenschap en kunst, over handel en nijver heid reeds geleverd is. Het gemelde tijdschrift zal dus eene lang gevoelde behoefte vervullenen kan medewerken tot verhooging van den bloei der koloniëp, tot uitbreiding van het gebied van kennis it? liet alge- meen en in velerlei opzigten tot de belangen des Va derlands. De namen der zicji hier vereenigd hebbende schrijvers zijn te zeer bekend, dan dat men onder zulk eene leiding niet den waarborg beeft voor. dege» lijkheid^en voor juiste opvatting van hetgeen hier ge. vorderd wordt, Onder dagteekenmg van 1 Februarij jl. wordt het volgende uit Canton,gemeld omtrent de Nederland» sche handelsbetrekkingen aldaar. De verwachting, die in het begin van 1845 bestond, van eene aanzienlijke uitbreiding der scheepvaart on der Nederlandsclie vlag op China, in vergelijking van die van het vorige jaar, heeft zich niet verwezentlijkt, in weerwil van de hooge vrachten die betaald zijn ge worden. Slechts vijf Nederlandsclie schepen zijn, be laden met thee, regtsrrbeks naar Nederland vertrokken, terwijl tv/ee schepen over Java zijn teruggekeerd. Ge brek aan genoegzame Nederlandsclie bodems was oor zaak, dat eene lading van 10,000 kisten thee met een Amerikaansch schip naar Nederland heeft moeten wor den verzouden. De vrachten naar Nederland waren in Julij 1845 f 130 met 15 pet. en 140 met 15 pet. voorschepen op Java bevracht. In December weid voor vracht naar Rotterdam betaald f 155, met 15 per., entegen bet Chineesch nieuwjaar zelfs geboden f 180 niet 15 pet.welke vracht zekerlijk zou hebben bedongen kunnen worden voor de thee met het bedoeld Ameri- kaansche schip verzonden. Voor vaartuigen van 200 ton, van Macao naar Batavia, is betaald /6 a 7000. Zulke hooge viachten worden gewoonlijk geboden tusschen de maanden October en April. De bekendwording dezer bijzonderheden zou, hoopte men, de uitzending van meerdere schepen gedurende het loopende jaar uitlokken, tot welker bevrachting, behalve naar Nederland en Java, ook naar Manilla en Bali gelegenheid bestaat. Invoer.Met opzigt tot het artikel polemieten, is de vermeerdering van aanvoer in 1845 n>et noemens waardig geweest. De prijzen voor goede sorteringen hebben zich staande gehouden. De minder gezochte zijn nmeijelijk te plaatsen geweest. Ofschoon de schar- lakenkleurige polemieten niet gewild zijn, is men ech ter voortgegaan met de hezendingen voor 5 pet.5q31s zelfs tot 10 pet. daarmede aan te vullen. In den loop van 1845 z'Jn eeni'-je partijen Holland- sclie polemieten in het noorden van China met gOed gevolg en tegen veel hooger prijzen dan te Canton van de hand gezet. Van dit artikel zonden jaarlijks te plaatsen zijn: te Canton 5000/te Shanghai 3000 en te Amoy 600 stukken. De consumtie van longells is zeer groot. Het ge ringe aandeel, dat het Nederlandsch fabricaat in den aanvoer heeft, zou zeer aanzienlijk kunngn zijn, indien men dezeive maakte van gelijke lengte en breedte als de Engelsche longells, en zich ook bediende van der- zelver pakking en sortering. De Engelsche fabrijkan» ten vervaardigen hunne longells bepaaldelijk voor China, waarop de afzenders 2/3 of 3/4 der waarde in voor. schot geven. De prijzen fluctueren slechts weinig tus- sclun 8 en 9 Sp. matten. De aanvoer van lakens, Spanish stripes en lakens voor kliederen heeft geene winst opgeleverd. De ver koop geschiedt gewoonlijk in ruiling voor theede prijs is dus moeijelijk op te geven. Dezelve heefn echter weinig meer bedragen dan op, matten 1t5 per el voor ordinaire lakens en Spanish stripes. De En gelschen leggen zich voor deze artikelen meer toe op goedkoopte dan op deugdzaamheid, daar de Chinezen meer zien op de dadelijke uitgaaf, dan op de waarde van het goed. Eene vervaardiging naar den smaak der Chinezen word vooral vereischt ten aanzien van gedrukte katoe nen, chitsen, sa tops en hoofddoeken zonder dat is de aanvoer van zulke goederen onraadzaam. Ten deze moet men bijzonder bedacht zijn op de patronen, lengte en breedte, zelfkant en wijze van pakking. Van wollen dekens, welker aanvoer onbeduidend is geweest, zouden jaarlijks eenige duizende stukken, ge. rol0 in balen van 10 stukken, gesleten kunnen worden. Tapijten werden weinig meer aangevoerd. Tapijt- kleedjes van vier Chinesche kubier breed en zes dito lang, van fraaije, levendige kleuren, niet rand en bloem werk in het midden, of effen, zijn zeer gezocht. En» gelsch ordinair dun tapijtgóed met levendige bloemen, wordt verkochtdegen Sp. m. 1, tot Sp. m. 1,25 de yard. Van goud- en zilverdraad is de aanvoer zeer beperkt en schijnt de comsumtie te verminderen. Metalen zijn in her algemeen niet hoog, maar geven toch eene goede remise naar China. Het bladkopec stond hoog en was zeer gewild. Op de lastings heeft zich in de laatste tijden hij zonder de aandacht gevestigd. Stukken van 31 En gelsche ellen lang, bij 28 Engelsche duimen breedte, zijn verkocht tegen 14 Sp. matten. Dezelve zouden de polemieten wel eens kunnen verdringen, daar de Chinezen gesteld zijn op al wat hunne kleederdragc minder kostbaar maakt. Van de Indische artikelen is het Palembangsche ka» toen zeer gewild. De aanvoeren van Java-rijst zijn af genomen zij schijnen geene rekening te geven, gelijlc die van Bali, Lombok en Manilla. Tripang is een winstgevend en zeer aanzienlijk han dels artikel. De prijzen van het sandelhout zijn dalende. De aanvoer van specerijen was zeer gering, zoo ook die van tin en Japansch koper. De prijs van het tin, ad Sp. m. 18, was niet zeer uitlokkend. Het Ja pansch koper, dat meestal door de Parsees wordt op gekocht, stond beter en deed Sp. m. 28. Van vogelnestjes hebben de prijzen zich niet staande gehouden. In kamfer, schildpad en rhinoceros horen, is de handel zeer vervallen. Huiden werden weinig aangevoerd. De beschadigde en kleine stukjes huiden gaven echter goede rekening. Voor Balische huiden is Sp. m8 p. pikol gemaakt. Provisiën waren in prijs gedaald. De prijs van cochenille had eene ongekende hoogte

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1