®pvntephtg. N'. 59. Maandag SO 1846. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f J,90. F Gewone Advertentièn worden a l20 ets. de geplaatst. GeboorteHu welijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J ,20, behalve hel Zegelregt. OPBEURING van LANDBOUW en NIJVERHEID IN en BUITEN het MOEDERLAND. Bij de toenemende behoefte om van de gevorderde kunsten en wetenschappen, het doelmatigst gebruik te maken ten voordeele van alle meer of min veraehterde of kwijnende bronnen van bestaan is het een aange naam verschijnsel, dat de, ook met dat doel opge- rigte Maatschappij ter Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, reeds op meer dan eene plaats in ons Vaderland weerklank vindt en waarmede die der Nijverheid in het nuauwste verband staat. Ofschoon dan ook de ovengenoemde Zeeuwsche Maat schappij eene uitheemsche plant is, op den Vaderland- schen bodem overgebragt, erkent men door de navol ging, dat het juist geene eigene inheemsche behoeft te zijn, om, naar plaats en omstandigheden gewijzigd, daarvan goede vruchten te mogen verwachten. Trou wenshet kan niet dan tol de bekrompenste inzig- ten gerekend worden te behoorengeene verbeterin gen te willen aannemen of in praktijk te brengen dan die van eigen vindingen vaderlandschen oorsprong zijn; dat men het vreemde echter eerst met zorg ga desla de mogelijkheid nuttigheid en aanwendbaar- heidp onder de vereischte wijzigingen vooraf rustig onderzoeke, is evenwel eene hoofdvoorwaarde bij alle aanwending of daarstelling in acht te nemen: zulks gebieden zoowel eene wijze Staat- als Staatshuishoud kunde; maar, als zoodanig onderzoek eenmaal met zorg aangewend is, en op goede gronden de noodzakelijkheid van navolging met uitzigt op goed gevolg heeft doen uil- komen, dan vermogen kortzigtigheid noch eigenbelang de verwezenlijking in den weg te staan, wil men niet ten eenemnale zoodanige verbeteringdooreen geheel te niet gaan vervangen zien, en de veraehterde of kwij nende middelen van bestaanzoowel met opzigt tot die van den Landbouw als der Nijverheid, liever eenen wissen uillerenden dood dan een nieuw leven doen erlangen. Van deze waarheid waren de stichters der Zeeuw sche Maatschappij ter Bevordering van Landbouw en Veeteelt en aanverwante Takken van Nijverheid ook in het belang der toenemende bevolking, doordrongen, niet alleen toen zij die Maatschappij oprigtlen maar ook bij de middelenaangewend om hunne pogingen vrucht te doen dragen. Getuigen daarvan hetgeen ter overbrenging en uit breiding der Vlasbereiding is aangewenddesgelijks tol de verbetering van den Veestapel, van den Mest vaalt en maar onlangs nog tot opbeuring van de cul tuur en de bereiding der Meekrappen door de tus- sciienkomst der Zeeuwsche Maatschappij en nu re :ds door de Geldersche Maatschappij van Landbouw, enz. wordt beproefd of zal worden aangewend ter verbetering van het Paardenras, de Houtteelt en wat daar alverder de belangen van dat Gewest in zoodanig opzigt vor deren. Voor Zeeland boeit thans aller aandacht de hooge aangelegenheid der evengemelde voorgestelde verbe terde bereiding van Meekrappenvroeger een zoo rijke bron van welvaart en thans bijna voor Zeeland geheel verlorenals op den doodstrijd voerende tegen de overgroote productie, van, en der goedkooper en ineerbegeerde, beteibereide Mee uit Frankrijk en elders. Het bestaan der vele aanwezige fabrieken schijnt een hoofdbezwaar tegen de aansluiting der gedane voorstellen op te leveren en geen wonderais men zich van de waarheid niet overtuigen wil dat men met de tegenwoordige wijze van bereiding niet con curreren kan. Maar die overtuiging bestaat overal; alle weidenkendenofschoon dan ook Eigenaren der bestaande verouderde Inrigtingen, erkennen de be hoefte de dringende behoefte tot verbetering der- zelve, en dat niet alléén in Zeeland maar ook in Zuid-Hollandals waarvan in het jongste Jaarlijksch Verslag der Provinciale Staten van dat gewestvoor nu weinige dagen, dit getuigenis wordt afgelegd. De behoefte is» dus erkend, liet middel aangewe zen, doch ten laatste heeft men het denkbeeld geop perd dat het wenschelijk vrare dat de Staat of de Pro vincie dat middel beproefden. De Nijverheid zoude dan ten koste van Neerlands Ingeze'enen of van die van Zyeeland de proeve verlangen, en of alle deze al dan niet bij de zaak belang haddendaardoor moeten ge drukt worden: zoude deze eisch billijk, zoude zij der vrije Industrie waardig zijn?Wij zeggen volmondig neen: zij clie de lasten dragenzijn toch wél de eerslgeroepenen tot de Baten en is de toepassing van dit laatste, van eenen ofschoon zeer aangelegene echter niet algemeenetl Tak van Nij verheid denkbaar en uitvoerbaar, zelfs dan, wanneer de heffing van Prbv. gelden of opcenten daartoe mog- ten billijk geacht worden Maar wij hebben, zonderling genoeg, een antece dent vóór ons in de mededeeling omtrent de Suri- naamsche Maatschappij tot opbeuring van Land bouw en JSijverheidter onzer kennis gekomen dooi en te vinden in het Algemeen Handelsblad van Vrij dag 17 dezer maand. Daar vinden wij de zaak bepleit der West-Indische cultuur en Nijverheid, door mannen wier openbare betrekking, kunde en ervaring geen twijfel overlaten voor de deugdelijkheid van hun doel en de daartoe te neinen proef; daar geldt het, het vervangen der koffij door de aanplanting van suiker en de daarstel ling eener algemeehe centralisatie der fabricage in groote suikerfabrieken naar de beste voorschrif ten der wetenschap ingerigtdaardoor vervallen ook aldaar.de vele bestaande fabriekgebouwen en alles wat daaraan verbonden is en toch heeft ook daar de Commissie van Onderzoek met eenparige stemmen het centralisatie plan voor wenschelijkuitvoerbaar en nuttig verklaard ook daar wenschte men eerst dat de proef van Gouvernementswege werd geno men maar, na rijp overleg is men daarvan ge heel terug gekomen en het voorstel in de koloniën buiten wordt te Amsterdam binnen het Moeder land op regten prijs gesteld en aldadr door èe par ticuliere Fijverheid door vereeniging van kapitalen tot stand gebragt. Zien wij daarin een treffend en opwekkend voor beeld ter navolgingtot vereeniging van eenige in vergelijk tot die der Surinaamsche aangelegenheid geensints belangrijke kapitalen door de deelneming der vermogende Ingezetenenzoowel als van Eigena ren der bestaande inrigtingen in dit, Gewest, evenzeer in laatstgenoemdens welbegrepen belang, als tot voor- deel van beidej en van het waarachtig wèl van Zeeland. JMËU WSTIJMNGEN. 'jTigimi*" ShsUscftlanb. Eï-berfeld, den 10 Julij. Een Hollandsche doc tor in de theologie, Kohïbrüggesedert langen tijd zonder» ambtsbetrekking en zich gedragende als het hoofd eener «afgescheidene secte, wil zijne woonplaats bij ons vestigen. Voor vele jaren verscheen hij eenige malen als gast in het VVtipper-Dalen zijne predika tiën verscbaftm hem toemaals een groot getal ijverige toehoorders en tiweepende vereerders. Kohïbrügge. heeft zijne uitsluiting van den kansel te danken aan zijne onverdraagzaamheid jegens andersdenkenden, aan de onvoorzigtigheidwaarmede hij zich geuit heeft, en aan zijn onverstandig optreden. In eenige afleve ringen der Palmblcitter geeft Krummachcr eene schets du- geschiedenis en eene karakrèrsciiets van dezen zon derlingen, maar toch steeds merkwaardigen man. Hij is nu het eigenlijke hoofd of veel meer de ziel van de secte der Afgescheidenen, waarvan de leden zich van alle kerkelijke gemeenschap hebben ontslagen, geene kinderen meer doopen of belijdenis afleggen laten, geeft buwehjk in kerkeltjken vorm sluiten, enz. De afval dezer sectarissen dagteekent van bet jaar 1835, nadat de nieuwe kerkorde voor Rijnland en WistfaU was in het licht gekomen Sedert schijnc de Kerk aan deze menschen een „afgevallen Bab°i." en met het begin van de vervalschte godsdienst1' hebben in hunne oogen de kracht en de beteekenis der sacramenten hun eindperk bereikt. Tot nu toe is het g tal der aanhangers van deze secte nog uiterst gering; maar door de aanwezigheid van Kohïbrügge zullen ec waarschijnlijk wel meer proselyten gemaakt worden eene vreesdie eene in het Elberfdder Kreitsblatt g( plaatste oproeping heeft doen ontstaan, waarin men bij de predikanten aandringtom de verwezenlijking van deze vrees tegen te werken. Wat overigens bet dogmatische standpunt dezer afgescheidenen belangt daaromtrent weet niemandbuiten de medeleden iets naders. Bcsfuvcu ctt Clbmtutstrattcu. Qibsjcvtctttóe. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ©er. Stad GOES, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone JAARMARKT binnen deze Stacf za'beginnen op Zaturdag den 15 Augustus eerst komende en eindigen op Zaturdag den 29 van de- zeilde maand. Dat op dezelve geene KwakzalversIloroskooptrek kers en dergelijke toegelaten en alle Draaiborden DobbelspelenRijfelaars en Bedelaars geweerd zullen - worden. Dat de aanvragen om plaatsen, vóór den hierboven bepaalden aan vang der Jaarmarktvrachtvrij en met op gave der benoodigde breedte in Nederlandsche ellemaar, zullen moeten geschieden aan "de Marktmeester A. Zit- ters en J. Groeneweg; aan welken een ieder, al vorens te kunnen worden toegelaten deszelfs Patent zal" moeten vertonnen. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den iS julij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. Ter uitvoering van het door den Raad der Stad GOES, bij deliberatie vari den 28 November 184.0, goedge keurd bij Koninklijk Besluit van den 1 Julij 1841 No. 296gearresteerd Plan van Verevening en Ver nietiging der OBLIGATIENuitgegeven ter voldoe ning van de onbetaald geblevene Interessen tot den laatsten December 1810 ingesloten, der gevestigde Schuld ten laste dezer Stad, welk Plan in de Stads courant van den 2 Augustus 1841 is gtïnsereerd t worden door Burgemeester en Wethouders van gemelde Stad, de houders van voorzeide Obligatienwelke nog geene aangifre hebben gedaan, uitgenoodigdoint in de n.aanden Augustus en September dezes jaars, tem Kantore van den Stedelijken Ontvanger, schriftelijke aangifte te doen, van de Obligatien met opgave van dagteekening, nummer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen zullen zijn, in den loop d.ezes jaars, tegen kontante betaling van dertig percent der Hoofd som en aanbetaling van den Intrest tot het einde vaa dat jaar, uit Stads-Kas te doen aflossen; en welke als dan in de afl .ssing of uitloting ter aflossing zullen wor den begrepen. Zullende deze Advertentie worden geplaatst in da StaatsMiddelburgse/te- en Goessche Couranten, Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 18 Julij 1846". Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secvetaris L. de FOUW, Jz.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1