N'. 57. 184©. GOESS CHE COÜRAMT. Donderdag I© Ju/ij. NIEUWSTIJDINGEN* De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Rwarlual is f dj 5; Franco per Post f J,90. i Gewone Advertentiën worden a °20 ets. (té- }'cgel\ -plaatst. GeboorteHuwelijks- en DoodberigCen 1 van J 6 regels a f J,20, behalve hel Zegelregt. J (ingezonden. Er bestaan in Engeland twee zeer aanzienlijke be langen die zich verzetten legen- bet daarsteïlen van den Zeeuwschen Spoorweg en tegen den voorspoed van het IIollandsphe Spoorweg-net in 'talgemeen: De IIH. FF. Chaplin en de Rol child. De Heer Chaplin bestuurt de zaken van den weg van Londen naar Southampton en die van Havre naar Parijs» De Heer de Rotchild bestuurt de Moorder- weg in Frankrijk, in onmiddclijke verbinding met de Belgische lijn van Ostende naar Ketjlen. Door eene zeer opmerkelijke zamenloop van- om standigheden hebben de Heer Chaplinzijne geasso cieerden en de Heer Lockehun Ingenieur, de Hijn- Spoorweg in handen en dien ten gevolge zoude het lot van het Hollandsch Spoorweg-net onmiddclijk af hankelijk kunnen zijn van personen,'die hun verinogen in Engeland en Frankrijk hebben geëngageerd met oogmerk om het transit over SouthamptonHavre, Parijs en Straatsburg te rigten. De voorspoed van het SJoilarvdsche Spoorweg-net, zou op nieuw aan de schadelijke invloed worden bloot gesteld van lieden, die belang hebben bij de welvaart van den Noorder-weg en van de Belgische Spoorwegen, indien het Fransch en Belgisch elementdat reeds de orermagt heeft in het bestuur van den Rijn-Spoor weg zich zou kunnen meester maken van het lot van den Middelburgschen weg. Het Hollandsch Gouvernement moet op eene ondub belzinnige wijze de Concessionarissen van den Zeeuw schen weg voorstaan ten einde alle hoop te benemen om die voortreffelijke onderneming door intrigues en kwalijkgezindheid te verijdelen. Dat Gouvernement moet insgelijks den weg van Arnhem naar "Vegtel begunstigen, en het voorstel aan moedigen om Nijmegen met Keulen te verbinden langs den linker Rijn-oeveropdat Amsterdam en Rotterdam, dit voornemen inziende het bestuur van den Rijn-Spoorweg noodzaken zouden om maatre gelen te nemen in het belang van deze beide aanzien lijke koopsteden, ol anders afstand te doen van func tion, die door andere personen kunnen waargenomen wordenwelke met geene tegenstrijdige en vroeger bestaan hebbende belangen te worstelen hebben. "Aangezien Holland een land van doorvoer is, moet bet spoor er dezelide wijdte hebben als dat van de omringende landen. Dit spoor moet uitgaan van Vlis singen Middelburgen de Noordzee verbinden met de Ooster-Scheldemet de Maas met de Waal en met den Rijn ten einde des winters geen oponthoud in de verzendingen te hebben. In het belang van Rotterdam, moet Nijmegen ins gelijks met Keulen verbonden worden langs den linker Rijn-oeverover Kleef en heti plateau tusschen Rijn en Maaswaarvan Crefeldtdat met Venlo en Dus- seldorf verbonden wordthet middenpunt is. Dan zal het aan Amsterdam duidelijk worden, dat, om door middel van den spoorwegmet de Rijn provinciën, met het Noorden van Europa, met Frank rijk en met Relgie in verbinding te geraken, op eenen voordeeligen voet het spoor moet veranderd worden, dewijl die stad anders geheel zou afgesneden zijn van liet Europisch transport-stelselen daar en tegen Rotterdam onmiddelijk door middel van stooin- bootenin geregelde verbinding zou zijn met de spoorwegen op den linker Rijn-oever, en.dus mei Keulen, en ook met Relgie en Frankrijk, langs den spoorweg van Breda naar Antwerpen. I Weenen den a julij. De beroemde geneeskun dige 'JVasserarztPriaznitz, te Graden berg, heeft van den Keizer de groote gouden eereniedailie mei het lint ontvangen. Prièszt/iizdie voor -14 jaren een onbekende hoer in Silezië was, is rh.tns niet slechts een in de oude en nieuwe wereld hekend en beroemd man, maar een onzer geaebtste en rijkste ingezetenen, als bezitten ie meer dan een half millioen guldens. De kostbare geschenken welke hij of zijne dochter van rijke badgasten, na luinne herstelling door het water, ontvangen hebbenzijn veie duizenden waardig en worden tien vreemdeling met de grootste bereidwillig heid getoond. Frankfort dtn 10 Jitlij. Uit Napels schrijft men, van den 27 der vorige maand, dat de Vesu vius sedert drie weken veel vuur spooggroote lava- massa's stroomden uit den krateren de vlammen werden hoog in de lucht gedreven. Eene lang aan houdende hitte had den grond te Napels geheel uit gedroogd. Reeds waren gebeden uitgeschreven om van den hemel regen af te smeeken. Men schrijft ons uit Bazel het volgende: „In de zitting der Maatschappij van Natuuronder< zoekers, van 27 Mei, vertoonde prof. Schönbcin. boom wol, die zoo geprepareerd was, dat zij nog sneller dan buskruid vuur vat en dus ook door slagdopjes kan ont stoken worden. Met deze boomwol werden proeven genomen, welke aantoonden, dat een half dt ach ma er van in een geweer geladen, in staat is een kogel met groote kracht uit den loop te jagen. Bij eene var. deze proeven werden op 58 schreden afstands twee planken door den kottel doorboord; bij eene an fere drong de kogel 3| duim in den muur, insgelijks op 58 schreden. Volgens' andere proeven bragt een drachma boomwol, een loods kogel, 200 schreden ver, twee duim diep in dennenhout. Deze katoen geeft, wanneer zij door een slag op een aanbeeld getroffen wordteen knal zonder dat zij hierbij ontvlamt. €?ugc(au&. Londen, den 11 Julij. De Times brengt hulde aan den ijver, "dien de Nederlanders sinds eenige jaren aar, den dag leggen, 0111 de kennis over hunne Oost- indische bezittingen te vermeerderen, en brengt daartoe de in belang steeds winnende Werken van het Bata- viaasch genootschap, de uitgave van tijdschriften, enz. bij» Het blad erkent, dat, onder anderen, de Chine- sche taalkunde en de betere kennis van de oude Ha- wi taal, zoo naauw aan het Sanscritisch verwant, aan hen veel te danken hebben. Den 5 dezer is de heer Samuel Gobat door den aartsbisschop van Canterbury tot protestantsch bisschop van Jeruzalem gewijd. Mej, Coutts heeft f 400,000 geschonken, om 2 Protestantsche bisdommen aan de Kaap de Goede Hoop en in Australië te stichten. Woensdag namiddag had in de loodmijn bij Truro, bij een geweldig onweder, het ongeluk plaats, dat. stroomen waters in de mijn stortten, met dat ge volg dat dezelve gedeeltelijk overstroomde. Vele werklieden zijn behouden uit de mijn gekomen, doch 43 personen zijn er verdronken. De stormen en onweders, die laatstleden zondag in verscheidene graafschappen van Engeland woedden, hebben hier en daar treurige gevolgen gehad. Te Wellington, in Somersethtre, is de bliksem in de zon dagschool geslagen, heeft een jongetje gedood en eenige anderen zwaar getroffen. Te Birmingham rigtten de zware hagelsteenen groote schade aan, en werd eene geheele rij schoorsteenen door dim bliksem weggeslagen, Het onwedtr heeft ddiir echter ook eene vreemdsoor tige en gunstige uitwerking gehad. Zekere heer Ai' der leydie sedert verscheidene jaren aan zenuwachtige aandoeningen leed, en op genoemden dag in zijne wo ning door den bliksem getroffen werd, ziet zich se- dett geheel van zijne lastige kwaal hersteld. Londen, den ia Julij. De dagbladen van Canada brengen Int berigt mede van eene ramp, die de stad Quebec getroffen heeft. Den iïjunij is de schouw* burg clier stad afgebrand en heeft men daarbij vele slagtoffer.s te betreuren. De voorstelling bestond uit chemische proeven, en het ongeluk is veroorzaakt ge worden door het omvallen van eene lamp, die den voorhang heeft aangestoken; de vlam heeft zich voorts met eene zoo verbazende snelheid verspreid dat in weinige seconden het tooneel en de gansche zaal ec van vervuld waren. Zes en veertig ntenschen zijn ei" bij omgekomen. Het gebouw en een neven gebouw liggen gelieel in de ascli. Parijs, dciï ia JulijHet ongeluk 't welk op den Noordei spoorweg heeft plaats gehad, heeft den minis ter van publieke werken doen besluiten, de uitvoering van de telegraiische linie langs den spoor.weg re laten bespoedigen. De werkzaamheden moeten-dadelijk be ginnen opdat dezelve nog dezen winter zouden ge ëindigd zijn. De koning heeft, op verslag van den groot-ze gelbewaarder, bij een besluit van den 10 dezer maand, d»n ex-generaal graaf Montholon gratie verleend voor het vervolg van zijne aojarige gevangenschapden 6 Oct. 1840 tegen hem door het hof der Pairs uitgespro ken, voor den aanslag tegen de veiligheid van den Staat. De regibank van Peronne heeft Zaturdag uit spraak gedaan in de zaak van prins Lodev/ijk Buona parteden geneesheer Conneau en den kaïnerdienaar Thelin veroordeeldden eersten tot eene gevangenis straf van 6 maanden en den tweeden tot eene van 3 maanden. De kommandant van het fort Ham de heer Demarle, en de 2 bewakers zijn vrijgesproken. Het groote w?tk van de vijfjarige telling van de bevolking der hoofdstad is thans afgeloopen. Binnen weinige dagen zal daarvan het officiële cijfer worden bekend gemaakt. Men verzekert, dat Parijs thans be volkt is door omtrent t millioen zielen en het departe ment van de Seine door 1,200,000 zielen. ©eïgfe. Brussel, den 12 Julij. De Commerce Beige be helst heden nog eenige bijzonderheden, uit Arras, Rijs- sel, Doitat en Parijs, omtrent het ongeluk van den S op den Noorder spoorweg, en merkt aan dat hetgeen men thans uit de Fransche hoofdstad verneemt volko men de berigten bevestigt, wHke dat blad reeds des anderendaags na het ongeval publiek gemaakt heeft. Met blijdschap ziet men, dat het getal der dooden slechts 14 en dus meer dan de helft minder is dan de ebrste geruchten opgaven. Omtrent de oorzaken van het geval wordt aangemerkt, dat het nog steeds onze ker is, of het breken der keten de rijtuigen uit liet spoor heeft doen springen, dan of dit uit het spoor springen den ketting gebroken heeft, Als waarschijn lijkheid hierin beslissen mag, en vooral wanneer men de berigten van een reeds den vorigen dag op den weg ontdekt gebrek in aanmerking neemt, zou men eer het: laatste onderstellen.Uit Douai wordt ook aan het dagblad van Rijssel geschreven, dat een onderstuk, ter. plaats waar twee rigchels bijeenkomen gebroken en daardoor, tijdens de trein er over kwam, een rigchel in den grond gezakt is. Brussel den 13 Julij. Zoo als natuurlijk is blijft de algemeene belangstelling nog altijd op het droevige spoorweg-ongeluk gevestigd, en ons blad de Indipen- dance bevat daarover eene Parijssche correspondentie, uit welke wij het volgende, allezins de aandacht waar dige, overnemen. Volgens liet bestek van aanneming is het gouver nement een jaar lang verantwoordelijk voor de werken. Dit is het groote verdedigings argument voorde maat schappij; op dit middel schijnt zij bijzonder te tekenen, om hare eigene verantwoordelijkheid te dekken. Het gouvernementvan zijnen kant, zal de schuld aan da exploitatie-dienst willen wijten. Die beide betrokkenen in de zaak zien zich dus evenzeer bedreigd maar ten slotte de een meer dan den ander en ter verontschuldi ging van den ander, naarmate van de uitkomst van liet administratief onderzoek en van de regtcriijke instructie.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1