Donderdag S N". 58. I en \is CfOESSCIIE GOD 184-11. NIEU WSTIJ Dl NG EN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags 1 Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal f .1,75; Franco per Post f d,90. f Gewone Advertentiëh worden a 20 ets. J geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberi van J 6 regèls a f J,20, behalve het - --■■■ef.gRljgSIBas»"- 1 23esiiemarfe]ew> Koppf.nhage den 15 JunijHet tuchthuis alhier heeft twee aanzienlijke personen eene Afrikaanschen Koning en deszelfs eersten Minister, als bewoners be komen. Zie hier de volgende toedragt der zaak. In hef begin van het verleden jaar had die zwarte Koning, genaamd Aquatimosudie der. Koning van Denemarken als opperleenheer moet erkennenomdat zijn rijk een gedeelte uitmaakt van de Deensche bezit tingen aan de Guinesche kusten een anderzich in dit zelfde geval bevindend Koning, op zijn grondgebied weten te lokkenen daar hadden hij en zijn eersten Minister Kongiti, dien vorst des nachts onverhoeds over vallen en hem met bijlslagen afgemaakt. Beiden waren hierop gearresteerd cn teregt gesteld ge worden voor de criminele vierschaar van de Deensche kolonie, voorgezeten door den gouverneur-generaal, den zeekapitein Holmbeeks. Tot verdediger was hem toegevoegd de heer Moerik, een jong advokaat, van Koppenhagen geboortig, en deze heeft gepleit Dat Aquatimosuals souverein vorstwiens regt als zoodanig door de dpperleenheerschappij van Dene marken in geeneii deele werd verkort, aan niemand ver antwoording wegens zijne daden verschuldigd was; dat hij als souverein vorst gemastigd was zijnen vijand te doodenen dat dit regt, hetwelk in het algemeen aan alle souvereine vorsten van het beschaafd Europa werd toegekendvooral niet betwist kon worden aan een iieidensch vorstgebieder van een nog in vollen staat van batbaarschheid verkeerend land. Met betrekking tot den Minister Kongiti beeft de ver dediger beweerd, dat deze staats-ambtenaarniet anders gedaan baddan de bevelen volbrengen van een' on bepaald meesterdie regt van leven en dood op zijne dienaren had en die bij bet minste vergrijp aan deze de verschrikkelijkste straffen deed ondergaan. De vierschaar heeft zich niet met dit stelsel van ver dediging vereenigd, maar, in overweging nemende, dat de misdaad gepleegd was geworden op een grondgebied tot de Deensche bezittingen behoorende"en dat de Deensche wetten geene uitzondering hoegenaamd voor eeltige klasse van personen erkennen, beeft zij Aqua timosu en Kongiti ter dood verwezen. De Ex-Koning en zijn Minister hebben van bet komen in booger beroep afgezien maar een rekwest om gratie aan "den Koning van Denemarken ingediend. Z. M. beeft de tegen hen uitgesproken doodstraf ver anderd in die van levenslange opsluiting in het tuchthuis alhier, en verleden week zijn de Ex-Koning en Ex- Minister hier met de korvet dt Arend aangekomen en en naar het tuchthuis overgebragt. Aquatimosu is twee en zeventig jaren oud het is een kléintenger mannetje met grijze haren. Kongiti is nog in de kracht des levens, groot van gestalte en zeer gezet. Die beide mannendie nog een groot jaar geleden over een rijk mogten heerschen en een vorstelijk inko men haddenmoeten thans deel nemen aan het hout zagen of raspenden gewonen arbeid der mannelijke bevolking van her tuchthuis en genieten daarvoor een daggeld van 8 centimes, waarover zij nog bovendien nietdan onder goedkeuring van den directeur mogen beschikken. Aquatimosu betoont zich zeer gelaten in zijn lot en werkt zeer ijverig. Zijn lotgenoot daarentegen is zeer weerspannig en de wraakzucht straalt hem uit de oogen; ook heeft hij veel meer dan zijn gewezen meester van den zweep van den hoofd-suppoost te lijden. 0M0CÏ&U&. Londen den 27 Junij. In Engeland is eene drij vende ijzeren kerk gebouwd, welke men met tegt als eene merkwaardigheid onzer dagen mag beschouwen. Deze kerk is ruim 23 ellen lang" en 7 ellen wijd. Midden in de zaal vindt men den lessenaar voor den priester. De hoogte is ruim vijf ellen en deze drijvende kerk kan ten minste 700 personen bevatten. Men kent tot heden hare bestemming niet. Parijs, den 23 Junij. Alhier zijn in de laatste dagen verscheidene menschen plotseling dood op de straat gevallenten gevolge der buitengewone hitte. De diamant van de kroon van Portugal wegen de 140 karaten, 3! meer dan de regent van Frank rijk is zoo als men zegtte Parijs aangekomen om als borg te worden gegeven aan zeker bankiers huis. Men verzekertdat dezelve eene waarde heeft van 3 500,000 fr. Men zegtdat het stelsel van ijzerpn schepen onder water, van eivormige gedaante, en in beweging gebragt met stoom, door middel van een schroef, voor eenige jaren door den heer Adolphe Chaisinat uitge vonden op de zeemagt zal worden toegepast. De uit vinder is door den minister van marine in een bijzon der gehoor ontvangendie Item de meest verterende aanmoediging heeft gegeven. Dit stelsel is zoo inge- rigt, dat men met een dergelijk vaartuig, binnen weinige oogeiiblikken, het grootste oorlogschip kan doen zinken, waardoor dus de tegenwoordige zeemagt ondienstig zou de worden. Zijne toepassing zal ongetwijfeld'groote wijzigingen in de zeekrijgskunde aanbrengenep den droom van eenen algemeermn vrede verwezenlijken. Een correspondent te Napels schrijft aan den Cour nier de Marseille: „Wij zijn bier getuigen geweest van eene opschud- dingdie men zeer wel voor een politiek oproer zou hebben kunnen nemen en waarvan het'volgende de kluch tige bijzondei heden bevat. „Onder de gewoonten der Nap"lsche bevolking be kleed bet vlugt vlugteene eerste plaats; bet is zoo veel als een trek van bun nationaal karakter. Onder de benaming van vlugt! vlugt.' verstaat men een panischen schrik, die bij het driftig en iigt vlam vattend karakter der Napolitanen zeer veelvuldig plaats grijpt bij talrijke vereenigingenvooral onder de slechts uit nicuwsgie righeid te zaamgeschoolden. „Nu hebben wij zoodanig een vlugt! vlugt! bijge woond, zoo luisterrijk als er misschien immer een ge zien is. „Het was de Sacramentsdag; eene majestieuse pro- cessie trok deftig door de voornaamste straten. Over eenkomstig het oud gebruik volgde de Koning net corpus Dominihet aantal nieuwsgierigen was ontzettend want het was een zeer schoone dag. De troepen volgden de processie of stonden langs de straten geschaard. Op de pleinen en voor de huizen waren allerlei stellaadjen voor de toeschouwers gemaakr. Op het plein San-Domenico-Maggiore was de menigte vooral over groot de processie was juist daar langs gegaan, toen een agent van politie, ruimte willende maken, een man, van een bankjewaarop hij stond wilde doen afklim men deze verzette zicii en kwam in de worsteling te vallen. De menigte dacht, dat hij doodgestoken was en de eerste verwering begon op dit punt; in deze verwarring vielen er nu meerdere anderen, die wederom anderen in bunnen val medesleepteneindelijk liet het verschrikkelijk vlugt j vlugt'- zich hooren en hierop sloeg de geheele massa in"beweging. De op de wrakke stcllaadje geplaatste toeschouwers vielen op en door elkander, in een oogwenk lag alles ter neder en het plein overdekt met gekneusden en ge- builden en brokken van bankjesplanken enz. De soldaten die de bang vormden, lagen, om het voorbij trekken der processie, juist op eene knie, houdende in de eene hand hun geweer en in de andere bun shako; hunne stelling was dus alles behalve gunstig om zulk een schok te wederstaan en als kaarten-soldaatjes, die door een kind werden omgeblazen, werden allen door den schok medegeslcept en lagen zij op hunne neuzen. De priesters en monniken zetten het met hunne sieraden en toortsen op een loopen in.een woord, de verwarring was zoo' groot, dat men gewaand zou hebben een nieuw Masanullo's oproer te zien»" 2§c!ijis.. Brussel, den 27 JunijUit Gent wordt van den 24 Junij het volgende geschreven: De Vlaamsche letterkunde heeft een onherstelbaar veilies g'leden in den persoon van haren Nestorden heer Willems die lieden morgen ten 7 ure door eenen aanval v'ati beroerte overleden is. De begrafenis, aan welke de meesre onzer voorname letterkundigen deel namen heeft 11. Vrijdag plaats gehad.' De heer Willems was een der beroemdste leden, en zijn naam was sedert Jaug door geheel Europa bekend. Langen tijd heeft hij ambtsbetrekkingen vervuld, waar hij de vereerend- ste gedachtenis heeft nagelaten." CBij her vermelden hiervan, kunnen wij niet nalaten, hulde te doen aan de uitstekende verdiensten van ee nen man, die niet alleen geheel Europa in zijnen lof deed stemmen en daarvan gewagen maar ook door zijne gehechtheid aan de Nederlandsche letterkunde, inzonderheid ook hier te lande, een' onvergankelijke» roem verworven heeft, Als litl van de tweede klasse van het Koninklijk Nederlandsch Instituut, was hij door medewerking en vriendschap aan vele barer leden innig verbonden. Zijne gehechtheid aan ons Vader land toonde hij steeds en allerwege met Voorbeeldige» moed en hartelijkheid. Hij was een regtschapen menscli, echtgenoot, vader en burger. De voorstanders der Vaderlandsc'ne Letterkunde in Beigie verliezen in hem hun hoofd en een voorvechter van beproefde bekwaam heid. Als vriend van KemperFalck en anderen was hij tijdens de vereeniging diegene, die pal stond 111 dep strijd voor nationale letterengeschiedenis en oudheidkennis. Beminnelijker in den omgang kon men niemand wenschen. Ziine kennis zijn diclirvermo, gen zijne vurige belangstelling in alle beschaafde kun sten, ook ia de muzijk cn de beeldende kunsten, zijn te algemeen bekendom er nu verder over uit te weiden. Zijn dood moge voor Beigie allertreffendst zijn in Nederland wordt dezelve diep gevoeld, en Willems hartelijk betreurd.) - De koolzaad oogst is gelukkig afgeloópen in bijna al de gemeenten van de omstreken van Brugge. Men zegt eenparig, dat men, sedert verscheidene jarenzon veel en zoo goed niet geoogst beeft. De karren, die het koolzaad binnen bragtenwerden door maaijers be« geleid, die met zang, muzijk en dans de vreugde vierden, welke hun zulk een rijke oogst veroorzaakt. ilcbctrlAubcu. 'sGravenhage den 29 Junij. Dezer dagen was men in de gelegenheid eene schilderij te bewonderen, - welke de Koning voor zijne fraaije kunstgalerij heeft aangekocht. Dit prachtige doek dat, even als de Dom- miquin, insgelijks voor eenige maanden door Z. M. den Koning aangekocht, aan den heer H. Farrer heef c toebehoord, is een der beste stukken van Rikeita, welke men kenten heeft de bewondering van alle bevoegde beoordeelaren opgewektdie liet hebben kun nen beschouwen. Men verneemt, dat Z. M.die dezen aankoop naar zijne allezins billijke waarde heeft geschatherhaaldelijk en persoonlijk zijne hooge tevre denheid deswege aan den lieer Farrer heeft gelieven te betuigen en hem tevens aan te sporen, om meer dere malen 's Konings kunsi-babinet met soortgelijke meestersuikkfii ie verrijken. -Te AmsterdamRotterdam en Schiedam zijn in de laatste dagen meer dan duizend lasten koren uit buitenlandsche havens aangekomen. De aanwezige voorraad moet reeds verbazend groot zijn terwijl men nog een aanzienlijk aantal ladingen verwacht. Alleen te Amsterdam waren tegen maandag, den 29 Junij, ruim iioo lasten rogge in publieke veilingaan* geslagen. liet is dus re voorzien, dat bij de meer gunstige berigtcn over het te veld staand gewas, zoo wel hier als in andere landen, de prijzen weldra eene gewensch» te daling' zullen ondergaan. In 1746 was er, even als in 1846, een zeer heetc zomer. Gedurende 2? maand regende het niet. V

Goessche Courant | 1846 | | pagina 1