f jongelingen welke genegen h. c. pilaar. die men aan die studiën te danken heeft. Een zeer aanzienlijk en uitgelezen gehoor was van dit alles op» getogen, en juichte niet minder de hartelijkheid en kieschheid toedie in des redenaars bijzondere toe spraken uitblonken. Men kan er op vertrouwen, dat de philologische roem van vroegere eenwen die Leidens hoogeschool heeft gekenmerktonder zulke voorgangers niet verwelken zal. - Het Leidsche studenten-gezelschap ter beoefe ning der uiterlijke welsprekendheid, onder den naam van Luciferheeft Zaturdag 11. weder eene open bare vergadering gehouden en in dezelve het treurspel Montignyvan den Vaderlandschen dichter H. H. Klijn, voorgedragen. Deze vergadeiing, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, levetde op nieuw het bewiis op van de ijverige pogingen der studenten in liet beoefenen der uiterlijke voordraaten deed aan hunne vorderingen in dit vak groote eer aan. Men leest in het HandelsbladWij verne men v'an goederhand, dat liet beroemde kabinet schil derijen, nagelaten door wijlen den baron Verstolk van Soclen, dezer dagen tot eenen hoogst aanzienlijken prijs is'gekocht geworden door den heer ABrondgeest tot ons leedwezen moeten wij echter daarbij voegen, dat deze verzameling bestemd is, om onverwijld in haar geheel naaf Londen te worden overgebragt." 'sGravenhage j den 24 Jtmij. Men verneemt, da: dezer dageh door Z. M. is bepaalddat een ge deelte van het te Vlissingen vergaderde eskader zich naar Alexandrië zal begeveneen tweede gedeelte naar de Veveenigde Staten en des noods naar Mexico zal stevenen, en eindelijk, dat een derde gedeelte zich naar Zuid-Amerika >en van daar raar Batavia zal begeven. AHe schepen zouden gelijktijdig op den 1 jtilij de recde van Vlissingen verlaten. Z. K. II, Prins Hendrik voert het kommando over het eerste eskader. Tegen No verober wordt Hoogstdezelve in liet Vaderland trru£ verwacht. Z. M. de Koning, vergezeld van Z. Exc. den Minister van Marine, zal al de schepen voor hun vertrek in oogensehouw nemen. Amsterdam, den 19 JtmijDe gewone vergade ring van den raad der'Nederlandsche Handelmaatschappij is den 16 dezer hier geopend en heden gesloten. Uit de opgaaf der handelingen van genoemd ligchaam, ge durende het verloopene jaar, door den president in zijne aanspraak medegedeeld, blijkt, dat in 1845 voor om streeks ƒ51,625000 aan verschillende producten ver kocht js 't welk f 6.760,000 meer is dan de opbrengst in 1844. Aan koffij is verkocht voor nagenoeg 25 mil boenen guldens aan suiker 16,670,000 thee j 865,000; tin 2,181,000; indigo f 4,424,000; cochenille 119,200; specerijen 2,140.000, enz. De uitzendingen hebben bedragen omstreeks/9,288,000, waaronder 3,326,000 aan witte en ruwe' katoen; t 141,000 aan gedrukte katoenen; 175,000 aan ge weven goederen; 161.000 aan koifijzakken; 145,000 aan polemieren, enz. De bevrachte scheepsruim te heeft beloopen 77,346 lasten dat is 6000 meer dan in liet vorige jaar. Aan de gezamenlijke reedc-rijen is 10.721,000 voor retourvrachten betaald aatiassu- ranrie-premiën omstieeks ƒ790,000. Uit deze opgaven blijkt op nietnv, dat het genoemde belangrijke ban lels- bgchaam bij voortduring de belangen van onzen handel, scheepvaart en nijverheidkrachtig bevordert. Boven de vaste rente is eene uitdeéling van ƒ65 per/'1000, voor de op naam staande aandeden bepaald. -Men meldt uit Leeuwarden, van den 19 dezer: Heden heeft aan het gouvernementshuis alhier plaats gehad de aanbesteding van het leggen eens grooten dams, ter'afsluiting van de geul de Balg, bij Ameland, welke geul dit eiland, sedert lang, gelijk bekend is, aan de binnenzijde ondermijnt, en een zeer aanzienlijk gedeelte van deszelfs beste weilanden van tijd tot tijd heeft afgescheurd, waardoor de reeds bekrompetle be staanmiddelen van den eilander, op eene treurige wijs, allerbelangrijkst zijn ingekort. Er is veei hoop, dat, door het leggen van den bedoelden danr niet alleen de afscheuring zal ophouden, maar zelfs, dat de ver loren gronden voor een gedeelte aan het. eiland ztillen worden teruggegeven. En br.aldieu het reuzenplan, trtrcffcifde ('c vei binding van liet eiland aan de vaste kust, In.:welk, naar 'men zegt, in de bedoeling van het werkzaam hoofd dezer provincie ligt, en, reels wordt voorbereid, e.cnmaal zijn beslag ,mogt erlangen, zal de thans aan te leggen da,m daarvan als een vast foneem ent en hoeksteen" kunnen worden beschouwd en als zoodanig dienst bewijzen. De aanbesteding is geschied voor de som van -22.500 aan den heer jan Bïandsmawonende aan de Lemmer. fier stadje 's Ileerenbcrg is" in den nacht van den 18 op den 19, door een' vre'esselijken brand ge teistert!' géwordén. Volgens de vooiloopige berigten was dezelve in. den avond van Donderdag den 18 in een schuurtje .hij zekeren .slagter uitgebarsten en had zich van daar spoedig verder verspreid, zoodat niet minder dan 17 huizen benevens cenige schuren geheel in de asch gelegd waren, waarvan de bewoners bijna niets hadden kunnen redden. De uit het naburige Elten alsmede uit Enimerick'ter hulp gesn.lle brandspuiten hadden veel bijgedragen, om den voortgang der vlam men te stuiten. Te Veenwouden is de vrouw van eenen arbei der voor eenige dagen gelukkig bevallen van drie ge zonde, welgeschapen kinderen, zijnde twee meisjes en een jongetjedie alle drie door de moeder gezoogd worden. Het is opmerkelijk, dar dezelfde vrouw voor negen jaren van tweelingen en voor vier en een half jaar ook van tweelingen bevallen isdie allen nog in leven zijn en buiten deze geene andere kinderen gehad heeft. - De Deensche romanschrijver en dichter Ander' sen is voornemens het productwaaraan hij thans arbeidt en dat weidra in her licht zal verschijnen, aan eenige onzer voornaamste jonge letterkundigen op te dragen als een bewijs van genegenheid voor onzen landaard; ook zou hij voornemens zijn ons Vaderland een bezoek te geven. 's MertogenbosuH den 22 Jtmij. Een ontzet tend gruwelijke misdaad 'moet dezer dagen onder het naburig. Crorovoirt gepleegd zijn. Zie hier de bijzon derheden welke men ons daaromtrent herige heeft. Twee Inije,vadzige boerenjongens lagen in de rogge, toen een knaapje, (men zegt van 7 jaren]) daar voor- bi kwam, van de school te Cromvoirt naar het ond<?r- liik huis onder Helvoirt terugkeerend. Zij grijpen het kind aan, slepen het in huis (wie zou het gelooven onkleeden het en slaan het op het naakte ligchaam met brandende houten, die aan den haard liggende waren, zelfs drukken zij het die houten in het vleesch. Toen zij, in hunne woeste baldadigheid dit menscli- onteerènd werk verrigt hadden, zonder zicli door het bitter geschrei van het kind te laten vermurwen, moest het voor zijne laaghartige beulen nederknielen en daar beloven hen niet te verraden, wij] bet zulks met zijn leven zou moeten bekoopen. Het kind beloofde alles, kreeg toen verlof zich weder te kleeden en begaf zich schreijend en onder de hevigste smart huiswaarts. Aldaar aangekomen, hield het zich goed, doch toen liet des avonds te bed zou gelegd worden ontdekte de moeder zijnen erbarmelijken toestand. Zü begon na tuuilfjk te vragen, maar het kind verklaaide onder he vig snikken niets te mogen zeggen, wijl zij het anders kapot zouden maken ah hij naar school ging. De moeder liet echter niet los en nu kwam de waarheid voor den dag. Men begrijpt ligt dat de ouders zich niet door de belofte van hun kind gebonden achtten. Naar wij vernemen is reeds een dier afschuwelijke boosdoeners gevankelijk naar deze stad overgebragt. (N. Br. Assen, den 19 Jtmij. Gisteren avond heeft op de Smilde een treurig ongeval plaatsgehad. De zaak moet zich op de volgende wijze hebben toegedragen. Een meisje"van ongeveer 16 jaren, A. B was tegen den wil der vrouw bij wie zij diende in een huis gegaan, waarin kwaadaardige koortsen heerschten. (Deze koortsen schijnen op de Smilde thans nog al vrij ernstig heerschende te zijn). Toen het meisje terug kwam wilde hare meesteres haar'niet weder in huis nemen; daarop ging zij naar het huis liarer ouders, maar ook daar weigerde men haar den toegang. Dientengevolge verborg zij zich in eene hooi of stroobult achter het huis liarer ouderszonder dat deze zulks schijnen ge weten te hebben. De moeder kort daarna eenig ge- druisch hoorendegelastte een' liarer zonen de ratten uit iiet hooi te verdrijven. De zoon aan dit bevel ge hoorzamende, bragt zoodoende, naar her schijnt geheel onwillekeurig, zijne zuster met de spade"zujke ernstige wonden toe, dat zij nu reeds overleden is, of althans wel spoedig overlijden zal. Het nader onderzoek der zaak zal gewis nog meerder licht verspreiden. Middelburg, den 22 JtmijMen schrijft ons uit het vierde distrht dezer provincie, den ao ju. nijZ. Exc. de heer Staatsraad, gouverneur van "Zeeland, heeftin den loop dezer week eenige gemeen ten bezocht, en is overal met ware liefde en harte lijkheid ontvangen en onthaaldwaaruit op de on- dubbelzinnigste wijze de achting is gebleken, die Z. II. Edelg. alhier wordt roegedragen. Z. Exc. heeft dan ook bij zijn vertrek, aan de autoriteiten die hem uit wezenlijke hoogach'ing vergezelden gezegd dat hij niet genoeg zijne tevredenheid en dank kon betuigen voor de oplettendheid hem bewezen en vertrok onder de toewi-nsching van eenen gelukkigen overtogt, weder naar de hoofdstad der provincie. Goes den 25 Juni/. Bij besluit van den 19 Junij 11. No. 58 heeft Zijne Majesteit tot kapitein-kommandanc der dienstdoende schutterij alhier benoemd, Dr. L. C. ds Pevalthans i ste luitenant bij dezelfde schutterij. ALLERLEI» A's eene Letterkundige Bijzonderheid, die zeker als bijdrage kan dienen ter kennis en beoordeeling van den geest dier tijden, onder de beoefenaars van wetenschap en letteren heerschende, uieenen wij, dac het volgende allezms waardig is te worden medegedeeld. Het is eene opgave van titels van eenige Boekwerken, toen in het licht verschenen, en welke titels vaak even pot sierlijk als geestig zijn verzonnen. Wij ontleenden dezelve aan het zoo verdienstelijk werk, vervaardigd door J. van Abcoude Naamregister 'of verzame ling van Nederduitsche Boekenin VI stukken in 40. uitgegeven te Leiden 1743 en vervolgens.- catalogus van boeken. 1. Bacchus op zijn troon, of de nuttigheid des wijns in zijn aaru en eigenschap, met aloude historiën opgeschilderd en met aar lige poëtische gedachten ver rijkt. 8°. Leiden 1715, J. A. Langerak. 2. Jns. van de H. Barbara. Het geestelijk kaart spel met harten troef, of liet spel der liefde. 8S. Ant werpen 1712, met platen. 3. Begroeting in de hel van al de gaatiwdieven aan Acïron Abrams. Leiden 1739, bij D. Taitsma. 4. De bedrieger bedrogen, of de gevangen en ge strafte Smous, 8°. 3 deelen. Amsterdam 1736, bij van Hdijssteen en van Esvelt. 5. Maandehjksche berigten uit de andere were!of zamenspraak der dooden, beginnende Julij 1722. Am sterdam Erven Ratelband. 6. Boekhouders luiwagen of nieuwe uitgerekende maand- en dagtafelen. Amsteidam bij de wed. Lots. 7. Kabinet der wereldsche hartstogten op eene geestige, vermakelijke en stichtelijke wijze omsloten door den sleutel der bespiegeling, met 28 plaatjes. 8°. Amsterdam, Verheiden. 8. Davids herderstas, gevuld met werpsteenen van gebeden. 120 Amsterdam 1693. 9. De hollebollige Doctor. Haarlem 1736, bij van Lf.e. 10. J. Hondius. Wit Register van duizend ver troostingen. 11. J. Hondius. Zwart Register van duizend zonden, te Amsterdam 1725, bij A. Douci. 12. Bijtend zout op den Slekkenlioorn der Jcstii- ten. Dordrecht 1650. 14. A. Stochius. De streelende speelpop naakt uitgekleed. Enkhuizen 1734, bij M. Semeyüs in 4°. 14. Heilige Minnestuipen. 8°. door G. Tayspei.s 's Mage 1665. 15. De Wereld in hare verscheidenheid, of het manneliik morgenontbijt en het jufferlijk tiieegeregt. 8°. Amsterdam bij Lovrrinck 1736 in 2 deelen. 16. Klnchthoofdige snorrepijpendoor J. Brug- hoorn, 40. 'sllage 1641. 17. Bijtzalf der gebreken en toetssteen der wereld, door een inwoner van Gaapstad 8°. 18. E. Eïjbrn. De Doctor in't harnas, legen over den Apotheker ui 't hembr. 19. J. Hendriks. Spongie tot afwassching van de vuile vlekken. 8°. Amsterdam 1643. 20. Het Koliijhuis der nieuwsgierigen, of de klap» bank dtr nouv'ellisten. Amsterdam 1744, bij S. van Esvelt. 21. Vrede-vlag, aftvaaijende van den toren Sions, door IJ. van Os, 4°. 22. Geestelijke batalje tegen den dood. 120.Delft 1717, bij G. de Groot, door D. Sprankiiuijzen. £$buct'ttfuttcu» Heden beviel voorspoedig van een' welge schapen. ZOONJ. SNOEP geliefde Echtgenoot van Goes. J. VISSER, Az. 23 Junij 1846. Goes, den 24 Junij 1846. Heden beviel zenr voorspoedig van eene DOCHTERmijne geliefde Echtgenoot J. A. A. BURGER. Mr. M. P. BLAAUBEEN. zijn over te gaan tot de LATIJNSCHE- en FRANSCHE-SCHÖLEN binnen deze Stad, worden verzocht zich aan te melden bij den onderge- teekende, Lid en Secretaris der Plaatselijke School. Commissievóór of uiterlijk op den 29 der loopende maand. Goes, den 24 Junij 1846. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1846 | | pagina 2